V historii světa každý kámen skrývá příběh a každá ruina vypráví o minulosti dávných civilizací. O některých si myslíme, že víme hodně, o jiných nevíme skoro nic. Tyto dávné společnosti, které za sebou zanechaly pouze stopy své existence, jsou jako střípky zrcadla, odrážející obraz světa, který se navždy vytratil v prachu času.
Historici, archeologové a dobrodruzi se celá staletí snaží poskládat tyto střípky dohromady. Ale proč se zdá, že některé objevy zůstávají ve stínu?
Archeologie je fascinujícím oborem, ovšem z hlediska tajemství a záhad je ještě více fascinující to, čemu se říká zakázaná archeologie – tedy (údajné) nálezy, které nezapadají do doby, ze které by měly pocházet.
Zatímco pro klasickou vědu mohou být frustrující, badatelé, nadšenci a záhadologové si v nich libují. Předměty jsou totiž jakoby objeveny „na špatném“ místě, v neobvyklém kontextu. V angličtině pro ně mají příznačný název – OUT OF PLACE ARTIFACT (OOPArt). Něco jako „předmět mimo mísu“.
Jsou mimo naše dosavadní znalosti, mimo naše schopnosti to pochopit, mimo naši ochotu změnit to, co už jednou bylo vědou dokázáno.
A zatímco archeologie zná miliony míst, stop a důkazů o ztracených civilizacích, které zapadají do puzzle dějin – třebaže se stále objevují otázky proč, jak, kdy, co – po světě jsou rozesety další tisíce prehistorických předmětů, které svojí technologickou úrovní či použitými materiály absolutně neodpovídají místu a souvislostem, ve kterých byly nalezeny. Zpochybňují tak historický běh času, jak jej známe z hodin dějepisu, nebo to jsou prachobyčejná falza?
Titul zakoupíte ZDE