Domů     Japonsko: Země, kde se setkává nové s tradičním
Japonsko: Země, kde se setkává nové s tradičním
od 14.10.2021
1

Dechberoucí, inspirativní a odlišné. Přesně tak bychom mohli charakterizovat jednu z perel naší planety. Japonsko láká cizince od nepaměti. Dříve platilo, že jeho taje a krásy dobudou jen ti nejodvážnější. Dnes je Země vycházejícího slunce přístupnější.

A to je dobře, protože o Japonsku se nedá jen číst. Japonsko je něco, co musíte zažít na vlastní kůži.

Osobitá kultura země vycházejícího slunce na vás dýchne na každém kroku. Není snad jiné místo, kde by se tolik protínaly tradice a zvyky s moderním způsobem života.

Prožitek jinakosti umocňuje i nespoutaná krajina Japonska – kdo by si nevzpomněl na posvátnou majestátní horu Fudži, jež se nestala symbolem země náhodou. Nehostinná pohoří se střídají s údolími, která velkoryse poskytují místo pro život japonských obyvatel.

V neposlední řadě dokreslují obraz Japonska města, jejichž rytmus tepe mnohem rychleji než kdejaká evropská metropole. Přesto v nich najdete i nespočet oáz klidu, jež vám učarují a dovolí na chviličku odpočinout mysli i unaveným nohám.

Téměř neporazitelné

Ze všech zemí asijského regionu si právě Japonsko zachovalo svou historickou ojedinělost.

Možnost vyvíjet se bez výrazných vnějších vlivů a přejímat jen to, co samo uzná za vhodné, umožnila státu skládajícího se ze čtyř hlavních ostrovů (Honšú, Kjúšú, Šikoku a Hokkaidó) a pásu malých ostrůvků poloha vůči pevninské Asii.

Od pevniny jej dělí Korejský a Cušimský průliv a k jejich překonání je třeba zdolat bezmála 170 kilometrů. Navíc obyvatelé ostrovů dokázali velmi zdatně vzdorovat čínské invazi i evropským kolonialistům v 19. století.

Uzavřenost před okolním světem byla narušena až s přicházející předzvěstí druhé světové války.

Všudypřítomné chrámy a svatyně

Japonsko si během staletí ponechalo své tradice a hodnoty, i když některým cizím vlivům svou náruč otevřelo.

Není tedy divu, že v japonské kultuře hraje prim šintoismus coby tradiční japonské náboženství úzce spjaté s císařskou rodinou, ovšem velmi silné místo zaujal také buddhismus, který se na ostrovy dostal z Číny přes Koreu v 6. století.

Díky tomu je ostrovní země doslova protkána šintoistickými svatyněmi a buddhistickými chrámy, které volají po návštěvě. Snad nejkrásnější ilustrací japonské preciznosti a úcty k tradici je svatyně Icukušima ležící na maličkém ostrůvku Mijadžima.

Krása a jedinečnost tohoto místa tkví v přístupu na ostrov, jenž byl dlouho krokům smrtelníků zapovězen. Na posvátný ostrov totiž nesměla vstoupit lidská noha a jediným místem, kde se mohl smrtelník pohybovat, je právě svatyně Icukušima.

Tokyo
Tokyo

Brána zasazená do moře

Japonci si se složitou situací poradili po svém. Aby mohli obdivovat krásu Mijadžimi, vztyčili kousek od břehu onu nejznámější bránu Torii. Dřevěná kráska ladně se vznášející nad hladinou moře slouží jako pomyslný vstup do svatyně.

Ta je usazena na dřevěných pilířích, jež během přílivu omývají mořské vlny, v kterých se pak zrcadlí temně rudé sloupy budovy. Rudá barva není zvolena náhodou, má svatyni ochránit před ďáblem.

Při pohledu na unikátní stavbu asi nikoho nepřekvapí, že byla zapsána mezi památky Světového dědictví UNESCO. Uličky malého městečka na ostrově jsou lemovány nejrůznějšími obchůdky, kde kromě suvenýrů najdete i místní dobroty.

Nejznámější jsou koláčky momidži mandžú ve tvaru javorového listu, které jsou plněné všelijakými příchutěmi včetně džemu z fazolí azuki a vaječného krému.

Další oblíbenou pochoutkou jsou ústřice asari, jež místní důchodci po odlivu sbírají přímo na pobřeží ostrova.

Kjóto, nebo Tokio? Obě!

Ostrov Mijadžima se svatyní Icukušima má pro Japonce zvláštní význam, ovšem míst k rozjímání, odpočinku a k očistě ducha najdeme v zemi nespočet. Říká se, že každý cestovatel by určitě neměl vynechat dvě města.

První z nich je to hlavní – Tokio – ne nadarmo se mu říká město měst. Jestli jste příznivcem nejmodernější architektury, toužíte vidět onen pověstný ruch velkoměsta a kolébku západního způsobu obchodování, pak Tokio musíte navštívit.

Zato historické město Kjóto nabízí poněkud klidnější podívanou. Kulturní centrum Japonska má svébytnou atmosféru v každém ročním období a k objevování lákají více než dva tisíce chrámů a svatyní, tři paláce a desítky zahrad.

Snad nejznámějším místem je Kinkakudži neboli Zlatý pavilon, který byl postaven na konci 14. století. Stejně skvostný je i pavilon, jenž je mezi turisty znám jako stříbrný – Ginkagudži – s nejkrásnější zahradou v celém Kjótu.

Pupek gastronomie

Japonsko vyniká v ještě v jedné věci a tou je kuchyně! Za vyhlášenými delikatesami si udělejte výlet do Ósaky, přístavního města na ostrově Honšú. Někdejší hlavní obchodní uzel je dnes pupkem japonské gastronomie.

Věřte, že ve čtvrti zvané Dótombory rozhodně nezůstanete o hladu. Pochutnáte si na místních delikatesách, které připravují kuchaři přímo na ulici, a vy si tak kromě plného žaludku odnesete i vzpomínku na skvělou podívanou.

Spokojenost dovrší i fakt, že bezesporu kulinářský zážitek nijak nezruinuje vaši peněženku, menší jídlo do ruky nebo plnohodnotný pokrm vás vyjdou na 300 až 600 jenů, což je v přepočtu zhruba 65 až 130 korun.

Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
epochaplus.cz
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo,
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat