Domů     Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
od 22.2.2024
1

Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní.

Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostatek času oželet?

Milovníci cestování by ovšem neměli vynechat několik největších bratislavských stálic. U nich můžeme s malou nadsázkou prohlásit, že kdo je neviděl, v Bratislavě vlastně ani nikdy nebyl.

Bratislavský hrad
Bratislavský hrad

Zdvihněte zrak ke královské koruně

Na prvním místě samozřejmě vždy bude Bratislavský hrad. Rezidence panovníků a dnes sídlo Historického muzea stále zůstává symbolem města.

Z jeho 47 metrů vysoké věže, v níž se kdysi uchovávaly i královské korunovační klenoty, dohlédneme nejen na celou Bratislavu, ale i do dalekého okolí. Můžeme si tak hned zaměřit další cíl našeho bratislavského putování.

Je jím Dóm sv. Martina, gotický trojlodní kostel z 15. století. Připomínkou dob, kdy v něm probíhaly královské korunovace, je dodnes 150 kg vážící pozlacená replika korunovační koruny na vrcholu věže ve výšce 85 metrů.

Stará radnice
Stará radnice

Palác zasvěcený míru

Ani ne půl kilometru od dómu nás čeká další z významných bratislavských památek – Stará radnice, kdysi sídlo městské samosprávy, dnes Muzea města Bratislavy.

I odtud je zajímavý rozhled, pokud nelitujeme námahy a vystoupíme po úzkém schodišti na 45 metrů vysokou věž. Od Staré radnice to pak k dalšímu cíli trvá už jen minutku.

Milovníci historie asi budou vědět, že klasicistní Primaciální palác z 18. století se po Napoleonově vítězství u Slavkova v roce 1805 stal místem, kde byl podepsán takzvaný Prešpurský mír.

Dnes tu sice rakouské ani francouzské válečné diplomaty nepotkáme, zato si můžeme prohlédnout sbírku anglických tapisérií ze 17. století.

Grasalkovičův palác
Grasalkovičův palác

Procházka pod dohledem císařovny

V naší historické procházce Bratislavou můžeme pokračovat směrem na sever. Čeká nás Grasalkovičův palác, místo, kde si po staletí podávala dveře společenská smetánka a koncertoval tu mimo jiné i skladatel Joseph Haydn.

Významný pro Slovensko je palác i dnes, své sídlo zde má totiž slovenská prezidentka.

Každý všední den v celou hodinu si můžeme počkat na slavnostní střídání stráží v historických uniformách a čekání si můžeme zpříjemnit procházkou v přilehlých palácových zahradách se sochou Marie Terezie.

Svatba je nejlepší v modrém

Vrátit se po vlastních stopách budeme trochu muset, abychom si mohli vychutnat pohled na nevšední stavební památku – Modrý kostelík. Říká se tak secesnímu kostelu sv. Alžběty ze začátku 20. století s neopakovatelnou zdobenou fasádou.

Modrý kostelík je i populárním místem pro významné životní události, a tak zřejmě nebudeme muset čekat dlouho, než se objeví další z četných svatebčanů.

Nábřeží Eurovea
Nábřeží Eurovea

Tady servírují nejkrásnější západ slunce

Bratislava má ale i svou moderní historii. Dokladem je třeba nevšední nábřeží Eurovea, jehož dominantou je kromě obchodního střediska i nová budova Slovenského národního divadla obložená bílým travertinem.

Na promenádě podél Dunaje ale najdeme také množství oblíbených restaurací a kaváren.

A důkazem o spojení historie a současnosti v Bratislavě pak může být i Most Slovenského národního povstání se svou jedinečnou vyhlídkovou restaurací UFO na pylonu ve výšce 95 metrů.

Říká se, že je odtud vidět až do vzdálenosti 100 kilometrů a že právě odtud je nejkrásnější pohled na západ slunce. Je velice snadné a zároveň příjemné si toto tvrzení turistických průvodců ověřit na vlastní oči.

Po vodě z metropole do metropole

Jak nejlépe trávit volný čas v Bratislavě? Naše procházky po pamětihodnostech nás vždycky nakonec zavedly k Dunaji, a tak proč v tom nepokračovat?

Můžeme vyzkoušet třeba plavbu parníkem na trase Bratislava – Devín – Bratislava, díky níž navštívíme nejen zříceniny devínského hradu, ale poznáme i soutok Dunaje s Moravou.

A za vyzkoušení stojí i katamarán, který na své pravidelné trase spojuje dvě nejblíže ležící hlavní města světa – Bratislavu a Vídeň.

Závodiště se plní každý víkend

Milovníci aktivního trávení volného času ale třeba dají přednost zábavě, která je v Bratislavě tradicí už od 19. století.

Ve čtvrti Petržalka se totiž už od roku 1826 konaly koňské dostihy, a na počátku minulého století se město dočkalo i vlastní dostihové dráhy. I letos každý víkend závodiště ožívá dalším dostihovým dnem. A třeba Slovenský St.

Leger v neděli 24. září nebo Velká říjnová cena 29. 10. jsou zárukou, že hlediště bude opět plné.

Kuchyně tří chutí v jedné

K dobrému výletu samozřejmě patří i výtečné jídlo. To jsme ale v Bratislavě opravdu správně! Právě tady se odnepaměti originálně mísily vlivy slovenské, rakouské a maďarské kuchyně.

Navštívit Bratislavu a nevyzkoušet bryndzové halušky, lokše nebo rožky z máslového těsta s ořechovou nebo makovou náplní, to je naprosto nepředstavitelná věc.

Tradice dodržují i bratislavské pivovary, které i dnes nabízejí zlatavý mok podle prešpurských receptur.

Tradice založená na ústupu

A nakonec bychom rozhodně neměli zapomenout zajít si na dobrou kávu. Tahle tradice se ve městě udržuje už od dob, kdy se ještě jmenovalo Přešpork.

Tak trochu nedobrovolně ji vlastně založili Turci, kteří za sebou při ústupu od obléhané Vídně na konci 17. století zanechali i pytlíky s tehdy u nás nepříliš známou kávou.

První kavárnu ovšem v Bratislavě neotevřel Slovák, Vídeňák ani Turek, ale Polák jménem Kartsoly v roce 1730. Počet kaváren od té doby neustále stoupal a i dnes je tradice pití kávy v Bratislavě nesmírně oblíbená.

Některé z podniků dnes lákají nejen na dobrou kávu, ale i na nevšední prostředí.

A tak můžeme vyzkoušet třeba originálně řešenou kavárnu Grão v Jesenského ulici, na úpatí hradního kopce vyhlášenou kavárnu Mandla nebo kavárnu Emil v Mirbachově paláci na Františkánském náměstí které se říká nejtišší bratislavská kavárna.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Vydáte-li se z kosmopolitního Milána na severovýchod, po zhruba sedmdesáti kilometrech narazíte na město San Pellegrino Terme, nacházející se uprostřed horské scenérie v údolí Brembana. Oblíbené módní letovisko se pyšní honosným hotelem QC San Pellegrino Terme s moderně zařízenými termálními lázněmi a masážním salonem, jež nabízí kouzelný výhled na protékající řeku Brembo. Její panenský pramen,
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!