Domů     Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
od 22.2.2024
1

Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní.

Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostatek času oželet?

Milovníci cestování by ovšem neměli vynechat několik největších bratislavských stálic. U nich můžeme s malou nadsázkou prohlásit, že kdo je neviděl, v Bratislavě vlastně ani nikdy nebyl.

Bratislavský hrad
Bratislavský hrad

Zdvihněte zrak ke královské koruně

Na prvním místě samozřejmě vždy bude Bratislavský hrad. Rezidence panovníků a dnes sídlo Historického muzea stále zůstává symbolem města.

Z jeho 47 metrů vysoké věže, v níž se kdysi uchovávaly i královské korunovační klenoty, dohlédneme nejen na celou Bratislavu, ale i do dalekého okolí. Můžeme si tak hned zaměřit další cíl našeho bratislavského putování.

Je jím Dóm sv. Martina, gotický trojlodní kostel z 15. století. Připomínkou dob, kdy v něm probíhaly královské korunovace, je dodnes 150 kg vážící pozlacená replika korunovační koruny na vrcholu věže ve výšce 85 metrů.

Stará radnice
Stará radnice

Palác zasvěcený míru

Ani ne půl kilometru od dómu nás čeká další z významných bratislavských památek – Stará radnice, kdysi sídlo městské samosprávy, dnes Muzea města Bratislavy.

I odtud je zajímavý rozhled, pokud nelitujeme námahy a vystoupíme po úzkém schodišti na 45 metrů vysokou věž. Od Staré radnice to pak k dalšímu cíli trvá už jen minutku.

Milovníci historie asi budou vědět, že klasicistní Primaciální palác z 18. století se po Napoleonově vítězství u Slavkova v roce 1805 stal místem, kde byl podepsán takzvaný Prešpurský mír.

Dnes tu sice rakouské ani francouzské válečné diplomaty nepotkáme, zato si můžeme prohlédnout sbírku anglických tapisérií ze 17. století.

Grasalkovičův palác
Grasalkovičův palác

Procházka pod dohledem císařovny

V naší historické procházce Bratislavou můžeme pokračovat směrem na sever. Čeká nás Grasalkovičův palác, místo, kde si po staletí podávala dveře společenská smetánka a koncertoval tu mimo jiné i skladatel Joseph Haydn.

Významný pro Slovensko je palác i dnes, své sídlo zde má totiž slovenská prezidentka.

Každý všední den v celou hodinu si můžeme počkat na slavnostní střídání stráží v historických uniformách a čekání si můžeme zpříjemnit procházkou v přilehlých palácových zahradách se sochou Marie Terezie.

Svatba je nejlepší v modrém

Vrátit se po vlastních stopách budeme trochu muset, abychom si mohli vychutnat pohled na nevšední stavební památku – Modrý kostelík. Říká se tak secesnímu kostelu sv. Alžběty ze začátku 20. století s neopakovatelnou zdobenou fasádou.

Modrý kostelík je i populárním místem pro významné životní události, a tak zřejmě nebudeme muset čekat dlouho, než se objeví další z četných svatebčanů.

Nábřeží Eurovea
Nábřeží Eurovea

Tady servírují nejkrásnější západ slunce

Bratislava má ale i svou moderní historii. Dokladem je třeba nevšední nábřeží Eurovea, jehož dominantou je kromě obchodního střediska i nová budova Slovenského národního divadla obložená bílým travertinem.

Na promenádě podél Dunaje ale najdeme také množství oblíbených restaurací a kaváren.

A důkazem o spojení historie a současnosti v Bratislavě pak může být i Most Slovenského národního povstání se svou jedinečnou vyhlídkovou restaurací UFO na pylonu ve výšce 95 metrů.

Říká se, že je odtud vidět až do vzdálenosti 100 kilometrů a že právě odtud je nejkrásnější pohled na západ slunce. Je velice snadné a zároveň příjemné si toto tvrzení turistických průvodců ověřit na vlastní oči.

Po vodě z metropole do metropole

Jak nejlépe trávit volný čas v Bratislavě? Naše procházky po pamětihodnostech nás vždycky nakonec zavedly k Dunaji, a tak proč v tom nepokračovat?

Můžeme vyzkoušet třeba plavbu parníkem na trase Bratislava – Devín – Bratislava, díky níž navštívíme nejen zříceniny devínského hradu, ale poznáme i soutok Dunaje s Moravou.

A za vyzkoušení stojí i katamarán, který na své pravidelné trase spojuje dvě nejblíže ležící hlavní města světa – Bratislavu a Vídeň.

Závodiště se plní každý víkend

Milovníci aktivního trávení volného času ale třeba dají přednost zábavě, která je v Bratislavě tradicí už od 19. století.

Ve čtvrti Petržalka se totiž už od roku 1826 konaly koňské dostihy, a na počátku minulého století se město dočkalo i vlastní dostihové dráhy. I letos každý víkend závodiště ožívá dalším dostihovým dnem. A třeba Slovenský St.

Leger v neděli 24. září nebo Velká říjnová cena 29. 10. jsou zárukou, že hlediště bude opět plné.

Kuchyně tří chutí v jedné

K dobrému výletu samozřejmě patří i výtečné jídlo. To jsme ale v Bratislavě opravdu správně! Právě tady se odnepaměti originálně mísily vlivy slovenské, rakouské a maďarské kuchyně.

Navštívit Bratislavu a nevyzkoušet bryndzové halušky, lokše nebo rožky z máslového těsta s ořechovou nebo makovou náplní, to je naprosto nepředstavitelná věc.

Tradice dodržují i bratislavské pivovary, které i dnes nabízejí zlatavý mok podle prešpurských receptur.

Tradice založená na ústupu

A nakonec bychom rozhodně neměli zapomenout zajít si na dobrou kávu. Tahle tradice se ve městě udržuje už od dob, kdy se ještě jmenovalo Přešpork.

Tak trochu nedobrovolně ji vlastně založili Turci, kteří za sebou při ústupu od obléhané Vídně na konci 17. století zanechali i pytlíky s tehdy u nás nepříliš známou kávou.

První kavárnu ovšem v Bratislavě neotevřel Slovák, Vídeňák ani Turek, ale Polák jménem Kartsoly v roce 1730. Počet kaváren od té doby neustále stoupal a i dnes je tradice pití kávy v Bratislavě nesmírně oblíbená.

Některé z podniků dnes lákají nejen na dobrou kávu, ale i na nevšední prostředí.

A tak můžeme vyzkoušet třeba originálně řešenou kavárnu Grão v Jesenského ulici, na úpatí hradního kopce vyhlášenou kavárnu Mandla nebo kavárnu Emil v Mirbachově paláci na Františkánském náměstí které se říká nejtišší bratislavská kavárna.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. [caption id="attachment_87505" align="alignnone" width
Hlavní město našich východních sousedů potěší nejen milovníky historie, ale i cyklisty, romantiky nebo vyznavače dobrého jídla a pití. V Bratislavě naleznete několik hodnotných architektonických děl spojených s nedávnou minulostí. Mezi ty nejvýjimečnější jednoznačně patří budova obrácené pyramidy Slovenského rozhlasu na Mýtné ulici, nejstarší výšková budova v Bratislavě - Manderlák či komplex o
V posledních letech míří turisté nejen k moři nebo do hor, ale chtějí ochutnávat i neznámá jídla i nápoje, ať už v blízkých nebo vzdálených zemích. Říká se tomu gastroturistika a věnuje se jí čím dál více lidí. Proto jsme se rozhodli, že se tentokrát podíváme do některých sousedních zemí na to, co můžeme ochutnat. A sluší se dodat, že i milovníků čokolády a vína. Ve francouzské kultuře je gastro
Voňavý ostrov, Perla Středomoří či Kolébka vendety… tak se přezdívá Korsice, ostrovu ve Středozemním moři, na který jsou jeho obyvatelé patřičně hrdí a kde si turisté prožité dny nemohou vynachválit. Na tomhle ostrově si totiž dovolenou užije každý. Ať už dáváte přednost odpočinku a koupání v moři, nebo si ji chcete zpestřit různými výlety za poznáváním přírody či objevováním památek. Najdete tu
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý dezertní talířek. A máte tapas. Ja
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je