Domů     Je hrad Houska branou do podsvětí?
Je hrad Houska branou do podsvětí?

Ozve se zarachocení klíčů, kroky kastelána odezní v dálce. Za okny hradu Houska se temní noc, z nedalekého lesa je až sem slyšet zlověstné houkání sýčka. Ale jinak je tu klid, nic se neděje… až do půlnoci. Nastává hodina duchů.

A z jedné komnaty se ozve zlý hlas: „Zatracená pitomá černá potvoro! Já tě dostanu!“

Tak podle pověsti volá na svou černou slepici švédský generál Oront, jehož na Housku posílá generál Johan Banér (1596–1641) během krutých let třicetileté války.

Švédové se potulují po okolí, loupí, vypalují, vraždí a znásilňují (a někdy nejdřív znásilňují, a pak vraždí) a, jak se říká po okolních vsích, sám velitel je prý černokněžník, který využívá temných sil hradu Housky, aby získal nesmrtelnost. Pomoci mu k tomu má i černá slepice – ale k rituálu se už nedostane.

Smrt švédského černokněžníka

Zejména mělničtí měšťané mají se švédskými žoldnéři problém. „Za hlavu velitele dáme sto tolarů,“ rozhlásí. A najdou se hned dva myslivci, kteří se rozhodnou, že přilepšení rodinných rozpočtů je více než žádoucí.

O půlnoci odlijí stříbrnou kulku, aby měli jistotu, že téměř nesmrtelného vojáka dokážou odpravit. V noci pak číhají na protějším kopci a pomocí lsti vytáhnou velitele k tomu správnému oknu. Když se objeví, zamíří a vystřelí.

Rána téměř nemožná – a přece se povede. Oront padá k zemi, nadobro mrtev. Od té doby jeho duch bloudí hradem a volá černou slepici, kvůli které se mu dosud nesmrtelnost nepodařilo získat.

Protože už je jenom krůček od nesmrtelnosti, tak jeho duchovní obtisk je obzvlášť silný a průvodci na Housce tvrdí, že přítomnost ducha vnímají i lidé jinak skeptičtí…

Zelená komnata
Zelená komnata

Hrad plný záhad

Není to jediné tajemství, které Houska skrývá. V okolí bloudí i další strašidlo – mnich bez tváře.

Díky tomu je hrad Mekkou lovců záhad, kteří se mimochodem sjíždějí na hrad pravidelně na záhadologickou konferenci Sfinga, ale spojují hrad s mnoha dalšími temnými silami. V komnatách jsou svědky energetických výkyvů.

Mnozí se domnívají, že se někde v hradních prostorách nachází dosud skrytá komnata, která je zdrojem oněch sil. Někteří tvrdí, že tam dochází k prolnutí realit. „Je to určitě časoprostorová dimenzionální brána,“ tvrdí jiní.

„Právě tudy se Hitler na konci války teleportoval do bezpečí…“ Nebylo by to nemožné, jak ještě při našem pátrání odhalíme. Tou největší záhadou je ale stará legenda, snad nejznámější ze všech: Hrad Houska střeží vstup do pekla.

Dům pana Houseky

Podle legend ještě před kamenným hradem buduje na skále dřevěnou pevnost Slavibor z rodu Pšovanů, otec svaté Ludmily (860–921), pro svého syna Hausseka nebo Houseka. Skála však stojí uprostřed hlubokých hvozdů, daleko od všeho, mimo lidská obydlí.

Proč hradiště stojí právě zde? Jako obrana proti zubrům a kancům? Nejstarší historické podklady a písemné zmínky máme ale až o pozdější kamenné stavbě, kterou iniciuje král železný a zlatý, Přemysl Otakar II. (1233–1278).

Následně ale král přesune své síly na nedaleký Bezděz, jehož stavba začíná plus minus ve stejné době a na svědomí jej má stejná stavitelská huť, a Houska spadne do klína pánům z Dubé.

Ale stále tu jsou pochybnosti – v okolí nevede žádná kupecká stezka, hrad je sice považovaný za nedobytný, ale zároveň nikdo netuší, proč by jej vůbec měl kdo dobývat. Jaká moc a síla stojí králi za to, aby financoval stavbu kamenné pevnosti s mohutnou věží?

Špunt nad peklem

Do popředí se tak dostává pověst o skalní průrvě, která vede až do pekla. Bylo by tu i svědectví – alespoň podle pověsti. Vězeň odsouzený na smrt dostane na vybranou:

„Buď se spustíš do díry a řekneš nám, co uvidíš, nebo tě čeká šibenice.“ Ale sotva jej spustí, začne hystericky křičet a nechá se vytáhnout, aniž by dosáhl dna.

Vypráví strašlivé příběhy a nakonec je popraven, protože i kdyby mluvil pravdu, lepší je ho umlčet. Díra je následně zasypána a nad ní postavena kaple a kolem kaple celý hrad.

Stěny svatostánku zdobí i dost neobvyklé fresky podivných bytostí – snad opravdu zplozenců pekla? Má kaple opravdu chránit náš svět před pekelnými mocnostmi?

Zazděná místnost na Housce
Zazděná místnost na Housce

Proti vnitřnímu nepříteli

Někteří se domnívají, že celý obranný systém Housky je zaměřen proti vnitřnímu nepříteli. Dnes je to obtížné posoudit, podoba hradu je odlišná od té původní – po třicetileté válce je hrad pobořen, zničen a zbaven všech fortifikačních prvků – třeba velké věže.

Je to ostatně další střípek k legendě o bráně do pekla. Jiní jsou více skeptičtí a na peklo nevěří: „Je zde energetická brána nebo vstup do jiné dimenze. Možná časoprostorová díra…“ A tak jen děti mají jistotu, jak to doopravdy je.

Dnes je totiž v jednom ze sklepů pro turisty připraveno lákavé divadélko a děti si tam mohou prohlédnout peklo i s čerty.

Máchovo vidění

Teorii o dimenzionální bráně by mohlo potvrdit i svědectví známého básníka Karla Hynka Máchy (1810–1836). V dopise datovaném z roku 1836 popisuje své vidění, kdy vstoupí do temné díry. Spatří neskutečné věci:

„Bytosti lidské s lícemi změněnými, za časté nevidomí, namnoze šaškovskou veteší oděné, chvátaly v zástupech co vichřicí hnány rmutným labyrintem.

Štvaly je Dantovy ďábelsky chechtající se měchy s očima ohnivýma – vsávaly a polykaly ty nešťastníky.“ Alespoň tak popisuje vidění, které zažije během jednoho ze svých výletů, když je nucen na Housce přenocovat.

Pravdou ale je, že onen dopis je jenom zdařilou literární mystifikací spisovatelky Františky Vrbenské (*1952). Takže tahle stopa bohužel žhavá není, přestože dodnes věří, že i největší obrozenecký básník touto branou prošel.

Umělecká představa pekla
Umělecká představa pekla

Bílé místo historie

Ani novodobá historie není bez tajemství. Například neexistují žádné zprávy o tom, co se za jeho zdmi děje v letech druhé světové války.

Hned v roce 1939 se sem nastěhuje speciální velitelství SS. Existuje dokonce i fotografie mladých mužů v nacistických uniformách, jak hrdě pózují na hradním nádvoří. A pak? Ticho po pěšině. Místní si v hospodě potají šeptají, jaká zvěrstva se na hradě dějí.

Podle všeho jde o centrum projektu Lebensborn, jehož cílem je vyšlechtění árijské nadrasy. Jiní se tomu se jen smějí: „Je to obyčejný bordel pro vojáky.

Myslíte, že by to vytrubovali?“ Ale neexistuje žádný oficiální dokument, vše je před koncem války zničeno. Není žádný přímý svědek – jen a pouze hospodské povídačky.

A tak se čtenář obeznámený s faktem, že nacisté se magii nevyhýbají a hledání mystické pravdy obětují tisíce marek, může začít ptát – opravdu se zde během druhé světové války nic neděje? Nevyužívají nacisté hrad pro své temné rituály?

Osvícení kopáči

Po druhé světové válce je hrad znárodněn, kromě jiného má sloužit jako lázeňské středisko pro zaměstnance Spolana Neratovice. Jeho vedení proto nechá hloubit tři sta metrů hlubokou studnu – když narazí na vodu, čeká je skutečný šok. Voda je silně radioaktivní.

Že by jedno z tajemství hradu bylo odhaleno? Ale následné šetření ukáže, že stopy vedou k nedalekým uranovým dolům, které má pod patronátem Rudá armáda. Jejich nešetrný způsob pak má za následek poškození přírody široko daleko.

Možná uran proniká do hradu i před několika sty lety, a v době, která nezná působení radioaktivity, může vypadat jako útok pekelných sil.

Třikrát zazděná místnost

V roce 2014 je objevena malá místnost, do té doby utajená. Tedy – ne tak úplně. Uvnitř je totiž nalezena krabička s kinofilmem a nápisem „Made in DDR“, tedy vyrobeno ve východním Německu. A také nápis „hledaly jsme poklad a našly hovno“.

Zatímco první stopa odkazuje na odkrytí místnosti v roce 1985, nápis je svědectvím o negramotnosti dělníků v roce 1928, kdy se podle záznamů hrad opravuje. Místnost samotná nejspíše vzniká jako důsledek mnoha přestaveb, ale největší otázka zní:

Proč ji znovu dělníci zazdívají? Jaké tajemství se uvnitř skrývá? Proč je třikrát znovu uschována? Milovník konspirací si jistě rád povšimne, že od jejího posledního odhalení, kdy již znovu zazděná není, se světové dějiny stávají samy o sobě hororovým příběhem.

Miloslav Linc

Foto: Creative Commons, volná díla (úvodní Huml- CC BY SA 4.0)
Štítky:
Související články
Jakmile se v kalendáři objeví datum 21. červen, ze Salisburské pláně v jižní Anglii se stane velkoměsto. Právě zde, 130 kilometrů jihovýchodně od Londýna, stojí kamenný monument Stonehenge, který každoročně láká tisíců stoupenců alternativního myšlení, samozvaných kouzelníků a čarodějnic i obyčejných zvědavců. Proč právě o slunovratu? Právě v ten okamžik probíhá osa podkovy uvnitř stonehengeského
Tajemná Incká říše byla nejmocnějším státem celé Jižní Ameriky. V době své největší slávy, tedy v 15. a 16. století, ovládala rozsáhlou oblast od And až k pobřeží oceánu – dnešní Kolumbii, Chile, Bolívii, Ekvádor, Argentinu a Peru. Tato území byla propojená důmyslným systémem silnic, který bychom mohli srovnat třeba s tím starořímským. Dnes je symbolem Incké říše pro mnoho lidí především Machu
Býčí skála je součástí 13 km dlouhého jeskynního systému Moravského krasu. Je místem dávného tajemného masakru a údajné negativní energie. V panenské přírodě poblíž Křtinského potoka se nachází ponurý jeskynní komplex, kde snad sídlí samotné zlo! Temné síly zde údajně bloudí po krvavém řádění, které pamatuje hluboká i nedávná historie. Na místě zřejmě docházelo k nesmírně krutým událostem. Prudk
Naše metropole je záhad plná, ostatně o tom se více dočtete na stranách 69 až 72. Jak je to ale vlastně s pražským podzemím? Které legendy se k němu pojí? A je v Praze pod zemí bezpečno? Pekelné Loretánské náměstí Kněžna Drahomíra ze Stodor (877–935) je zpočátku u lidu velmi populární, když ale na ni padne stín viny za vraždu kněžny Ludmily (860–921) a také svatého Václava (907–935/939), mění se
Vojenské auto se kodrcá šumavskými silničkami. „Už abychom to měli za sebou,“ honí se hlavami šesti vojákům a jejich velitelům. Míří do někdejší sklářské osady Hůrka na planině v lese směrem na Hartmanice a Srní. S sebou mají i pořádnou zásobu alkoholu. Čeká je odklízení mrtvol, úkol, který není zrovna příjemný. Píše se rok 1953. Šumavské hvozdy se mění v nepřístupné pásmo, kam komunistická Veřej
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz