Na pomezí českého a polského Slezska, východních Čech a severní Moravy se rozkládá Jesenická oblast. Celou turistickou oblast Jeseníků tvoří pohoří Hrubý a Nízký Jeseník se svými podhůřími, Rychlebské hory a Kralický Sněžník.
Jeseníky jsou horským rájem ve všech ročních obdobích, v létě tu najdeme stovky tras pro pěší i cykloturistiku, v zimě zase bezpočet upravovaných běžeckých tras a desítky kilometrů lyžařských sjezdovek.
Hory nabízí sportovní vyžití jak pro zkušené lyžaře, tak pro úplné začátečníky a děti.
Pro všechny milovníky bílé stopy je ideální Jesenická běžecká Magistrála. Nabízí hluboké lesy i holé pláně, střídající se sjezdy a výstupy a z vrcholů otvírající se nádherné výhledy. Trasa je dobře značená zimním tyčovým značením a zčásti je také upravovaná.
Lyžařská stopa je ale téměř vždy dobře projetá. Trasa je dlouhá cca 58 kilometrů a tím pádem i celkem náročná. Doporučujeme ji spíše zkušenějším běžkařům.
Jeseníky na dlani
Nejvhodnější je na Jesenickou Magistrálu nastoupit z Ramzovského sedla. To je snadno dostupné vlakem, dokonce se jedná o nejvýše položenou vlakovou stanici v České republice.
Hned na začátek nás čeká ostrý výstup na horský vrchol Hrubého Jeseníku, Šerák (1351 m. n. m.). Trasa na vrchol je dlouhá přibližně 5,5 kilometrů, překonáme zde výškový rozdíl přibližně 600 metrů.
Cesta ale není vyloženě strmá a odměnou nám budou nádherné výhledy do údolí. Méně zdatní běžkaři se mohou na vrchol Šeráku nechat vyvézt lanovou dráhou Bonera z Ramzové. Ihned pod vrcholem Šeráku je možné občerstvit se v Jiřího turistické chatě.
Odtud se pokocháme nádherným výhledem do hlubokého údolí Bělé pod Pradědem. Naše trasa pak vede dál po hřebeni a stáčí se na jihovýchod k vrcholu Keprníku (1423 m. n. m.).
Za příznivého počasí odtud dohlédneme na horské hřebeny táhnoucí se od Krkonoš až po Beskydy. Z holého vrcholu nás čeká náročný sjezd, často namrzlým terénem ke křižovatce turistických cest v Jeseníku, Trojmezí.
Odtud už je to jen kousek stoupání k Vřesové studánce. Toto poutní místo je známé svou pověstí o léčivé vodě, kterou se můžeme osvěžit a pokračovat sjezdem na Červenohorské sedlo.
Magistrála pokračuje…
Ze sedla míříme k další občerstvovací zastávce, k horské chatě Švýcárna. Původně chata sloužila jako salaš, kterou využíval švýcarský bača, odtud její název. Od 19. století je však otevřená pouze turistům.
Na Švýcárnu se dostaneme krátkým výstupem na Klínovec a Výrovku. Tato hřebenová trasa končí na louce u Švýcárny, kde se posilníme v samoobslužné restauraci. K našemu dalšímu cíli, Pradědu (1492 m. n. m.), nám v tuto chvíli zbývá jenom 3,5 kilometru.
Cesta tam vede mezi nízkými smrčky. Z Pradědu nás čeká pohodový sjezd na Ovčárnu a poté hned strmé stoupání na Petrovy kameny (1146 m. n. m.). Následuje nejkrásnější část magistrály, která vede po jižním hřebeni.
Naskýtají se nám tu krásné výhledy, je však důležité dávat pozor a neodbočovat z vyznačené cesty. Hřebenovka vede i přes skalní útvar Ztracené kameny, které tu podle pověsti vysypal ze svých bot čert.
Tady musíme absolvovat poměrně náročný a prudký sjezd k Běžkařskému středisku Skřítek, kde je možné lyže sbalit a odjet pravidelným skibusem. Pokud nám zbývají ještě síly, můžeme se ze Skřítku vydat na 20 kilometrů dlouhou trasu až do Šumperka.
Tento úsek si můžeme projet i samostatně, nejen jako součást Jesenické Magistrály. Do Skřítku se dá pohodlně dostat vlastním automobilem nebo autobusem ze Šumperka. Jedná se o nenáročnou trasu vhodnou i pro začátečníky a děti.
Na Praděd snadno a rychle
Není nutné absolvovat celou Jesenickou Magistrálu, abychom se dostali na Praděd. Na tento nejvyšší bod Jeseníků vedou stovky běžkařských tras, my vám ukážeme tu nejjednodušší ze všech. Délka trati je 14 kilometrů, vede po vrstevnicích, takže je méně náročná.
Jako nástupní místo si zvolíme Černvenohorské sedlo, kam se lze bez problémů dostat místními skibusy nebo kyvadlovou dopravou. Vydáme se po modré turistické značce, které se budeme držet celou cestu až pod Výrovku.
Odtud pokračujeme po upravené stopě mírným klesáním na Petrovku a výstupem na Kamzík. Tady začíná nejnáročnější část trasy a tou je 1,5kilometrové stoupání na rozcestí Slatě.
Po 500 metrech se ale můžeme zastavit v chatě Švýcárna a dobít zde energii na zbývající úsek. Po cca 1 kilometru se dostaneme na rozcestí pod Pradědem, na samotný vrchol je to navíc další kilometr stoupání.
Za krásného počasí lze z vrcholu dohlédnout až na slovenskou Malou Fatru a Tatry. Z vrcholu je to už jen 3,5 kilometru lehkého sjezdu do Ovčárny, odtud je možné vrátit se stejnou cestou zpět na Sedlo nebo využít pohodlnějšího skibusu.
Běžkařské trasy na Rejvízu
Rejvíz je horská osada uprostřed hlubokých lesů, často označovaná jako nejkrásnější místo v celých Jeseníkách přímo určené pro klidnou dovolenou. Rejvíz nabízí široké možnosti ubytování od turistických pokojů až po luxusní apartmány.
Udržované běžkařské trasy se tu nacházejí ve výšce 800 metrů nad mořem, vládnou tu proto skvělé sněhové podmínky. Vybrat si můžeme ze čtyř různých okruhů. První, 4,5 kilometru dlouhý okruh, vede po rejvízských loukách kolem Malého mechového jezírka.
Jedná se o 2 souběžné stopy s mírným stoupáním. Na tento okruh navazuje trasa dlouhá 5,5 kilometru. Vede od Starého Rejvízu směrem na vyhlídku nad Horním Údolím a pod zříceninou hradu Koberštejn.
Další dva okruhy jsou mírně náročnější, oba dva navazují na první „fitness“ okruh po rejvízských loukách. V předposledním okruhu, měřícím 6,2 km, se vydáme ze Starého Rejvízu na Mosty přes Černou Opavu směrem ke skálám Kazatelnám, až ke studánce Bublavý pramen.
Poslední, téměř 10 km dlouhý okruh, spojuje všechny tři předchozí trasy. Překonat zde musíme 132metrové převýšení.
Jízda kolem vodní nádrže
Nedaleko Koutů nad Desnou v okrese Šumperk se nachází unikátní běžkařské trasy pro všechny milovníky nádherných výhledů. Ve výšce 1330 metrů nad mořem jsou ukryty celkem tři okruhy.
Svou cestu za sněhovou stopou ale začneme ve Skiareálu Kouty, odkud se necháme vyvézt lanovkou do nástupního bodu pro běžecké trasy Stadion a Mravenečník.
Nejvyhledávanější trasou je určitě okruh Stadion, od lanovky je vzdálen přibližně 3,5 kilometru po cestě, která částečně kopíruje Mravenečníka. Stadion tvoří 2,85 kilometru dlouhý prstenec kolem vodní nádrže Dlouhé Stráně.
Mravenečník je 15kilometrový okruh, jenž je napojen na další bežecké trasy v Hrubém Jeseníku. Nabízí nám krásné výhledy jak do údolí, tak na vrcholy Jeseníků.
Třetí trasa, Medvědí hora, je určená pouze pro zdatné běžkaře, kteří odolají pokušení nechat se vyvézt nahoru lanovkou. Nástupní místo je přímo u dolní stanice a stoupá po úbočích hory téměř na její vrchol.
Cesta křižuje místní sjezdovky, proto je důležité být neustále ve střehu a vyvarovat se kolizím s lyžaři.
Cena lanovky tam i zpět, dospělí: 250 Kč, děti: 160 Kč.