Jaro v Milevském muzeu bude patřit Igráčkovi
Jaro v Milevském muzeu bude patřit Igráčkovi

Legendární Igráček, který nedávno získal ocenění „Nejdůvěryhodnější značka roku 2022“, se stane od 5. března 2023 hlavním hrdinou Milevského muzea. Jeho pracovníci pro své návštěvníky připravili ve spolupráci s firmou EFKO-karton, Inspirací Zlín a Technickým muzeem v Brně další zastávku putovní výstavy s názvem Fenomén Igráček.

Fanoušci Igráčka najdou v místním muzeu také dvě unikátní neprodejné figurky vytvořené historikem a modelářem Miroslavem Svobodou. První postavičce tento historik nasadil masopustní masku Bakuse, řeckého boha vína a veselí.

Druhou figurku oblékl do oděvu člena řádu premonstrátů, kteří jsou neodmyslitelně spjati s historií místní lokality. Výstavu určenou pro celou rodinu bude možno navštívit až do 8. května tohoto roku.

„Historie Milevského muzea začíná v srpnu 1937, kdy byly jeho expozice po desetiletých přípravách otevřeny v budově tehdejší radnice. Dnes ale muzeum sídlí v areálu milevského kláštera premonstrátů. Muzeum zde opatruje své sbírky, jež tvoří kolem čtyřiceti tisíc předmětů, ke kterým musíme ještě připočíst odbornou muzejní knihovnu o počtu sedmi tisíc titulů.

S kolegy připravujeme každoročně 4 – 5 tematických výstav, z nichž mnohé jsou zaměřeny na děti a mládež. V minulosti se tu konala například výstava o historii stavebnice Merkur, výstava historických panenek nebo výstava starých hraček s názvem Hračky pro každý den.

Tyto akce byly hojně navštěvovány. Proto jsme se rozhodli letos uspořádat další výstavu hraček, tentokráte mapující ikonickou hračku Igráček,“ uvádí Vladimír Šindelář, ředitel Milevského muzea.

„Tímto chci pozvat všechny zájemce na naši vernisáž, která proběhne v neděli 5. března v 15.00 hodin,“ dodává Vladimír Šindelář.

„Postavičky Igráčků se vyrábí už od roku 1976, tehdy ještě ve výrobním družstvě IGRA. Jako první vznikla profese zedníka. Právě tuto figurku, ale i mnoho dalších původních Igráčků si návštěvníci mohou na výstavě prohlédnout.

Autory postaviček jsou tehdejší návrháři družstva IGRY Jiří Kalina a Marie Pavličková-Krejchová. Vyráběn byl tehdy v různých variacích. Rodiče dnešních dětí si jistě budou pamatovat příslušníka VB, hasiče, doktora nebo zdravotní sestřičku, takže si přijdou na své i dospěláci.

Výstavu máme strukturovanou tak, aby bavila všechny generace,“ vysvětluje Věra Stojarová, kurátorka výstavy z Inspirace Zlín.

Kromě historických podob Igráčků a nahlédnutí do výroby čeká návštěvníky také novinka v podobě Igráčků s podcastovými pohádkami, které namluvil známý český herec a dabér Martin Stránský. „Jsem rád, že se našemu vývojovému oddělení opět podařilo přiblížit Igráčka dnešním dětem a dát mu moderní podobu podcastu.

Martinem Stránským načtené pohádky Martina Klusoně obsahují jak lehký vtip, tak i ponaučení. Rozvíjí fantazii, paměť a slovní zásobu dětí. S figurkami Igráčka si děti mohou také zahrát například divadlo.

Za vytvořením této edice stál poměrně velký tým lidí, který nám pomáhal s ilustracemi, nahrávkami, videem a podobně,“ upřesňuje Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO-karton a dodává, že více informací o pohádkách naleznou zájemci na webové stránce www.pohadkaigracek.cz

Výstava o historii slavné dětské hračky se uskuteční v Milevském muzeu od 5. března do 8. května 2023. Zájemcům bude otevřena denně, vždy kromě pondělí, od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. Vedení Milevského muzea se rozhodlo pro tuto expozici nezvýšit své vstupné, a tak stále platí tyto ceny: dospělí 40 Kč, děti a důchodci 20 Kč a předem objednané dětské a školní skupiny 10 Kč. Výstava Fenomén Igráček je největší sbírkou původních, ale i současných Igráčků.

Každým rokem se rozšiřuje o aktuální novinky. Součástí expozice je také dětská herna a soutěž o ceny. Vybrané Igráčky bude možné na místě zakoupit.

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Dobrodružný park Šmoulové otevřel

Dobrodružný park Šmoulové otevřel

Lyžování v rodinném duchu

Lyžování v rodinném duchu

Na Dolní Moravě se nudit nebudete!

Na Dolní Moravě se nudit nebudete!

Národní zemědělské muzeum připravilo divadelní dílny pro zvídavé děti

Národní zemědělské muzeum připravilo divadelní dílny pro zvídavé děti

Moravskoslezské radovánky: Sněžnice, bobování, ale i skokanský můstek

Moravskoslezské radovánky: Sněžnice, bobování, ale i skokanský můstek

Beskydy: Kam vyrazit s dětmi? Poznejte život našich předků

Beskydy: Kam vyrazit s dětmi? Poznejte život našich předků

Nenechte si ujít další zajímavé články

Bitva třiceti: Do boje šli jen ti nejlepší
epochalnisvet.cz

Bitva třiceti: Do boje šli...

Kolik obětí by přineslo dobývání obleženého města?...
Skončí nakonec herečka Obermaierová úplně sama?
nasehvezdy.cz

Skončí nakonec herečka...

JAROSLAVA OBERMAIEROVÁ...
VIDEO: Řidič kamionu natočil ducha na silnici
enigmaplus.cz

VIDEO: Řidič kamionu...

Už nějakou dobu se v okolí Phoenixu...
Sépie jsou stejně inteligentní jako lidoopi
21stoleti.cz

Sépie jsou stejně...

Když byl výzkum inteligence ve zvířecí říši ještě v plenkách,...
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
skutecnepribehy.cz

Sen mě upozornil, že je paní...

Pracovala jsem v domově pro seniory...
Nuselák: Most tanků i sebevrahů
epochaplus.cz

Nuselák: Most tanků i...

Původně tu má jezdit tramvaj, nakonec vyhraje...
Masiv pod nohama
rezidenceonline.cz

Masiv pod nohama

Podlahová krytina z přírodního dřeva je prověřená...
Správná péče oddálí stárnutí pleti
panidomu.cz

Správná péče oddálí...

Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy...
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz

Krůtí maso se zeleninovým...

Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso...
Slavné muže bere Sára Rychlíková útokem!
nasehvezdy.cz

Slavné muže bere Sára...

Dlouho to vypadalo, že se...
Štěstí v bráně do Jeseníků: Z čeho měli obyvatelé Bruntálu radost?
epochaplus.cz

Štěstí v bráně do Jeseníků: Z...

Většina obyvatel nejenom u nás by určitě označila...
Rok s Věnečky Janeček: limitované edice, spolupráce s Hemingway Barem a narozeninový pop-up
iluxus.cz

Rok s Věnečky Janeček:...

Loni v dubnu otevřel v pražské Pštrossově ulici...