Domů     Jeseníky: Horský a lázeňský ráj
Jeseníky: Horský a lázeňský ráj

Na pomezí českého a polského Slezska, východních Čech a severní Moravy se rozkládá Jesenická oblast. Celou turistickou oblast Jeseníků tvoří pohoří Hrubý a Nízký Jeseník se svými podhůřími, Rychlebské hory a Kralický Sněžník.

Jeseníky jsou horským rájem ve všech ročních obdobích, v létě tu najdeme stovky tras pro pěší i cykloturistiku, v zimě zase bezpočet upravovaných běžeckých tras a desítky kilometrů lyžařských sjezdovek.

Hory nabízí sportovní vyžití jak pro zkušené lyžaře, tak pro úplné začátečníky a děti.

Pro všechny milovníky bílé stopy je ideální Jesenická běžecká Magistrála. Nabízí hluboké lesy i holé pláně, střídající se sjezdy a výstupy a z vrcholů otvírající se nádherné výhledy. Trasa je dobře značená zimním tyčovým značením a zčásti je také upravovaná.

Lyžařská stopa je ale téměř vždy dobře projetá. Trasa je dlouhá cca 58 kilometrů a tím pádem i celkem náročná. Doporučujeme ji spíše zkušenějším běžkařům.

Jeseníky na dlani

Nejvhodnější je na Jesenickou Magistrálu nastoupit z Ramzovského sedla. To je snadno dostupné vlakem, dokonce se jedná o nejvýše položenou vlakovou stanici v České republice.

Hned na začátek nás čeká ostrý výstup na horský vrchol Hrubého Jeseníku, Šerák (1351 m. n. m.). Trasa na vrchol je dlouhá přibližně 5,5 kilometrů, překonáme zde výškový rozdíl přibližně 600 metrů.

Cesta ale není vyloženě strmá a odměnou nám budou nádherné výhledy do údolí. Méně zdatní běžkaři se mohou na vrchol Šeráku nechat vyvézt lanovou dráhou Bonera z Ramzové. Ihned pod vrcholem Šeráku je možné občerstvit se v Jiřího turistické chatě.

Odtud se pokocháme nádherným výhledem do hlubokého údolí Bělé pod Pradědem. Naše trasa pak vede dál po hřebeni a stáčí se na jihovýchod k vrcholu Keprníku (1423 m. n. m.).

Za příznivého počasí odtud dohlédneme na horské hřebeny táhnoucí se od Krkonoš až po Beskydy. Z holého vrcholu nás čeká náročný sjezd, často namrzlým terénem ke křižovatce turistických cest v Jeseníku, Trojmezí.

Odtud už je to jen kousek stoupání k Vřesové studánce. Toto poutní místo je známé svou pověstí o léčivé vodě, kterou se můžeme osvěžit a pokračovat sjezdem na Červenohorské sedlo.

Magistrála pokračuje…

Ze sedla míříme k další občerstvovací zastávce, k horské chatě Švýcárna. Původně chata sloužila jako salaš, kterou využíval švýcarský bača, odtud její název. Od 19. století je však otevřená pouze turistům.

Na Švýcárnu se dostaneme krátkým výstupem na Klínovec a Výrovku. Tato hřebenová trasa končí na louce u Švýcárny, kde se posilníme v samoobslužné restauraci. K našemu dalšímu cíli, Pradědu (1492 m. n. m.), nám v tuto chvíli zbývá jenom 3,5 kilometru.

Cesta tam vede mezi nízkými smrčky. Z Pradědu nás čeká pohodový sjezd na Ovčárnu a poté hned strmé stoupání na Petrovy kameny (1146 m. n. m.). Následuje nejkrásnější část magistrály, která vede po jižním hřebeni.

Naskýtají se nám tu krásné výhledy, je však důležité dávat pozor a neodbočovat z vyznačené cesty. Hřebenovka vede i přes skalní útvar Ztracené kameny, které tu podle pověsti vysypal ze svých bot čert.

Tady musíme absolvovat poměrně náročný a prudký sjezd k Běžkařskému středisku Skřítek, kde je možné lyže sbalit a odjet pravidelným skibusem. Pokud nám zbývají ještě síly, můžeme se ze Skřítku vydat na 20 kilometrů dlouhou trasu až do Šumperka.

Tento úsek si můžeme projet i samostatně, nejen jako součást Jesenické Magistrály. Do Skřítku se dá pohodlně dostat vlastním automobilem nebo autobusem ze Šumperka. Jedná se o nenáročnou trasu vhodnou i pro začátečníky a děti.

Na Praděd snadno a rychle

Není nutné absolvovat celou Jesenickou Magistrálu, abychom se dostali na Praděd. Na tento nejvyšší bod Jeseníků vedou stovky běžkařských tras, my vám ukážeme tu nejjednodušší ze všech. Délka trati je 14 kilometrů, vede po vrstevnicích, takže je méně náročná.

Jako nástupní místo si zvolíme Černvenohorské sedlo, kam se lze bez problémů dostat místními skibusy nebo kyvadlovou dopravou. Vydáme se po modré turistické značce, které se budeme držet celou cestu až pod Výrovku.

Odtud pokračujeme po upravené stopě mírným klesáním na Petrovku a výstupem na Kamzík. Tady začíná nejnáročnější část trasy a tou je 1,5kilometrové stoupání na rozcestí Slatě.

Po 500 metrech se ale můžeme zastavit v chatě Švýcárna a dobít zde energii na zbývající úsek. Po cca 1 kilometru se dostaneme na rozcestí pod Pradědem, na samotný vrchol je to navíc další kilometr stoupání.

Za krásného počasí lze z vrcholu dohlédnout až na slovenskou Malou Fatru a Tatry. Z vrcholu je to už jen 3,5 kilometru lehkého sjezdu do Ovčárny, odtud je možné vrátit se stejnou cestou zpět na Sedlo nebo využít pohodlnějšího skibusu.

Běžkařské trasy na Rejvízu

Rejvíz je horská osada uprostřed hlubokých lesů, často označovaná jako nejkrásnější místo v celých Jeseníkách přímo určené pro klidnou dovolenou. Rejvíz nabízí široké možnosti ubytování od turistických pokojů až po luxusní apartmány.

Udržované běžkařské trasy se tu nacházejí ve výšce 800 metrů nad mořem, vládnou tu proto skvělé sněhové podmínky. Vybrat si můžeme ze čtyř různých okruhů. První, 4,5 kilometru dlouhý okruh, vede po rejvízských loukách kolem Malého mechového jezírka.

Jedná se o 2 souběžné stopy s mírným stoupáním. Na tento okruh navazuje trasa dlouhá 5,5 kilometru. Vede od Starého Rejvízu směrem na vyhlídku nad Horním Údolím a pod zříceninou hradu Koberštejn.

Další dva okruhy jsou mírně náročnější, oba dva navazují na první „fitness“ okruh po rejvízských loukách. V předposledním okruhu, měřícím 6,2 km, se vydáme ze Starého Rejvízu na Mosty přes Černou Opavu směrem ke skálám Kazatelnám, až ke studánce Bublavý pramen.

Poslední, téměř 10 km dlouhý okruh, spojuje všechny tři předchozí trasy. Překonat zde musíme 132metrové převýšení.

Jízda kolem vodní nádrže

Nedaleko Koutů nad Desnou v okrese Šumperk se nachází unikátní běžkařské trasy pro všechny milovníky nádherných výhledů. Ve výšce 1330 metrů nad mořem jsou ukryty celkem tři okruhy.

Svou cestu za sněhovou stopou ale začneme ve Skiareálu Kouty, odkud se necháme vyvézt lanovkou do nástupního bodu pro běžecké trasy Stadion a Mravenečník.

Nejvyhledávanější trasou je určitě okruh Stadion, od lanovky je vzdálen přibližně 3,5 kilometru po cestě, která částečně kopíruje Mravenečníka. Stadion tvoří 2,85 kilometru dlouhý prstenec kolem vodní nádrže Dlouhé Stráně.

Mravenečník je 15kilometrový okruh, jenž je napojen na další bežecké trasy v Hrubém Jeseníku. Nabízí nám krásné výhledy jak do údolí, tak na vrcholy Jeseníků.

Třetí trasa, Medvědí hora, je určená pouze pro zdatné běžkaře, kteří odolají pokušení nechat se vyvézt nahoru lanovkou. Nástupní místo je přímo u dolní stanice a stoupá po úbočích hory téměř na její vrchol.

Cesta křižuje místní sjezdovky, proto je důležité být neustále ve střehu a vyvarovat se kolizím s lyžaři.

Cena lanovky tam i zpět, dospělí: 250 Kč, děti: 160 Kč.

Foto: Shutterstock
Související články
Zlaté Hory leží na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem. Zdejších bezmála čtyři tisíce obyvatel celoročně rozšiřují zástupy turistů, kterým má region rozhodně co nabídnout. Tajemné podzemí Nevšedním a nezapomenutelným zážitkem je návštěva Poštovní štoly přibližně šest kilometrů od Zlatých Hor. Překvapivě zachovalá štola určená původně k těžbě zlata, stříbra či mědi pocházející z
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy vás cesta vede dál a dál, tady s
Česká republika je rájem vodáků, kteří si užívají nejen projížděk po nejznámějších řekách, ale také výlety do jejich romantického okolí. Vodácký výlet tak nabízí nejen sportovní zážitek, ale i zcela jiný pohled na pamětihodnosti na okolních březích. Romantika mezi hrady a skalami Berounka O Berounce se říká, že je nejvhodnější řekou pro vodácké začátečníky. Splavná bývá téměř po celém svém toku
Zakladatel moderního českého sochařství a učitel J. V. Myslbeka byl ve svém tvoření plodný. Jeho zajímavá díla naleznete v Česku i za hranicemi. V lese, ve skalách, na hřbitovech, v chrámech… Tvorba Václava Levého má široký záběr a zajímavé motivy. Lesní sochy Had, Harfenice a kaplička Začátek výletu si naplánujte v obci Želízy. Od koupaliště se vydejte po cyklotrase 0057. Na rozcestí Zimořský
V roce 1864 se na okraji Jindřichova Hradce rodí restaurace podle plánů architekta Josefa Zítka (1832–1909), který se později proslaví stavbou Národního divadla. Jde o jeho první velkou zakázku v Čechách.  Financuje ji hrabě Černín a jméno jí dává po svém synovi Rudolfovi. Součástí jednoduché, ale přitom promyšlenou budovu. Její součástí je i taneční sál pro velké plesy.    [caption id="atta
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz