Když se řeknou jižní Čechy, každého napadnou především rybníky, s nimi související kultura, rozlehlé šumavské lesy a kopce.
Ovšem obraz tohoto krásného koutu naší země bude úplný teprve v okamžiku, kdy si k tomu všemu představíme také spoustu historických měst, celou řadu kulturních památek a množství akcí, na které lze v létě i v zimě vyrazit.
Možnosti jižních Čech jsou prostě nevyčerpatelné a i po mnoha a mnoha procestovaných letech v nich je stále co objevovat.
Na kapra a pivo
Hlavním městem regionu jsou už od nepaměti České Budějovice. Metropole na soutoku Vltavy a Malše je doslova mozaikou turistických příležitostí.
Středobodem všeho dění je náměstí Přemysla Otakara II. – největší čtvercové náměstí v Česku a jedno z největších v Evropě – se známou Samsonovou kašnou a gotickou Černou věží. Z náměstí je to pak jen kousek k mnoha historickým objektům. Třeba ke kostelu sv.
Anny s kapucínským klášterem nebo ke Kneisslovu domu s renesanční výzdobou. Milovníci historie pak jistě nevynechají mohutnou katedrálu sv. Mikuláše. Po takové procházce přijde jistě chuť na pořádné jídlo.
Doporučujeme dát si v jedné z mnoha tamních restaurací třeba vyhlášeného kapra. Celý výlet pak můžete zakončit například prohlídkou pivovaru, kde lze najít i multimediální expozici s názvem Příběh budějovického piva. Je prostě jasné, že v Českých Budějovicích by chtěl žít každý.
Nejdelší, nejhlubší, nejkrásnější!
Alespoň tak mnozí cestovatelé hovoří o Staňkovském rybníku, který leží v okrese Jindřichův Hradec. Pravda je, že tato vodní plocha je skutečně nejdelším a nejhlubším rybníkem na území České republiky. Zda je i nejkrásnějším, už musí posoudit každý sám.
My doporučujeme využít třeba služeb některého z mnoha rekreačních zařízení a na jeho břehu zůstat třeba i delší dobu.
K vyžití je toho tam dost – travnaté nebo písčité pláže, půjčovny lodí i šlapadel, restaurace, obchody a nejrůznější atrakce pro děti i dospělé. Na své si – tedy pokud mají příslušné povolení – přijdou samozřejmě i rybáři nebo třeba houbaři. Téměř celý břeh je totiž obklopen rozlehlým lesem.
Rozhled k nezaplacení
Když v roce 1825 stavěli na nejvyšším vrcholu Blanského lesa kamennou věž určenou k rozhledům do krajiny, nejspíš netušili, že půjde o oblíbené místo i za téměř 200 let. Jenže ten pohled za to prostě stojí.
Z rozhledny na vrcholu hory Kleť, ve výšce 1083 metrů, lze totiž za příznivého počasí obdivovat Českobudějovickou a Třeboňskou pánev, Novohradské hory nebo značnou část Šumavy. A při troše štěstí lze dohlédnout dokonce až na alpské vrcholky.
Nedaleko rozhledny se nachází také horská Tereziina chata, v jejíž blízkosti jsou nejvýše položené sluneční hodiny v Čechách. Na kopec se můžete vydat po svých třeba z vlakové zastávky Holubov.
Pokud vás ale pětikilometrový výšlap neláká, můžete využít lanovku vedoucí z Krasetína u Holubova. Tak či tak nám bude odměnou nezapomenutelný zážitek.
Jak se řídí elektrárna?
Co je to žlutý koláč nebo co lze pozorovat v mlžné komoře? Odpovědi na tyto a další otázky poskytne jeden z nejoriginálnějších výletů v jižních Čechách. Řeč je o návštěvě infocentra Jaderné elektrárny Temelín.
Ta leží asi 24 kilometrů od Českých Budějovic a je největším energetickým zdrojem v naší zemi. Infocentrum tohoto kolosu se nachází v blízkém renesančním zámečku Vysoký Hrádek. Zájemci se mohou během své návštěvy porozhlédnout hned po několika expozicích.
V prvním patře je to třeba místnost věnovaná celému palivovému cyklu. Nebo další, kde se pro změnu můžete seznámit s principy uvolňování jaderné energie.
Na prostorových modelech se zase můžete seznámit s jednotlivými provozními objekty v areálu elektrárny včetně jaderného reaktoru.
A pokud se budete chtít na chvíli zastavit, k dispozici je projekce videopořadu Cesta za Slunce či trojrozměrného filmu Uskutečněná utopie.
Hvězdy jako na dlani
Málokdo ví, že České Budějovice ukrývají vedle celé řady zajímavých památek také druhou nejstarší veřejnosti přístupnou hvězdárnu v Čechách.
Ta byla otevřena už v roce 1937 zásluhou tehdejší Jihočeské astronomické společnosti a nachází se v parku přímo u soutoku Vltavy s Malší.
Na kopuli sálu můžete pozorovat umělou oblohu a pro návštěvníky jsou k dispozici také tři dalekohledy určené k pozorování Slunce i vzdálených těles na noční obloze.
Nalákat vás může i zajímavost, že hvězdárna spolu se svou observatoří na Kleti patří mezi deset nejúspěšnějších pozorovatelen na světě, které se věnují hledání planetek.
A pokud nestačí běžný provoz, je možné navštívit například pravidelné filmové promítání nebo některou z mnoha zvláštních akcí.