Domů     Jižní Čechy: Kraj malebných rybníků a dobrého piva
Jižní Čechy: Kraj malebných rybníků a dobrého piva
od 9.6.2022
1

Když se řeknou jižní Čechy, každého napadnou především rybníky, s nimi související kultura, rozlehlé šumavské lesy a kopce.

Ovšem obraz tohoto krásného koutu naší země bude úplný teprve v okamžiku, kdy si k tomu všemu představíme také spoustu historických měst, celou řadu kulturních památek a množství akcí, na které lze v létě i v zimě vyrazit.

Možnosti jižních Čech jsou prostě nevyčerpatelné a i po mnoha a mnoha procestovaných letech v nich je stále co objevovat.

Na kapra a pivo

Hlavním městem regionu jsou už od nepaměti České Budějovice. Metropole na soutoku Vltavy a Malše je doslova mozaikou turistických příležitostí.

Středobodem všeho dění je náměstí Přemysla Otakara II. – největší čtvercové náměstí v Česku a jedno z největších v Evropě – se známou Samsonovou kašnou a gotickou Černou věží. Z náměstí je to pak jen kousek k mnoha historickým objektům. Třeba ke kostelu sv.

Anny s kapucínským klášterem nebo ke Kneisslovu domu s renesanční výzdobou. Milovníci historie pak jistě nevynechají mohutnou katedrálu sv. Mikuláše. Po takové procházce přijde jistě chuť na pořádné jídlo.

Doporučujeme dát si v jedné z mnoha tamních restaurací třeba vyhlášeného kapra. Celý výlet pak můžete zakončit například prohlídkou pivovaru, kde lze najít i multimediální expozici s názvem Příběh budějovického piva. Je prostě jasné, že v Českých Budějovicích by chtěl žít každý.

Nejdelší, nejhlubší, nejkrásnější!

Alespoň tak mnozí cestovatelé hovoří o Staňkovském rybníku, který leží v okrese Jindřichův Hradec. Pravda je, že tato vodní plocha je skutečně nejdelším a nejhlubším rybníkem na území České republiky. Zda je i nejkrásnějším, už musí posoudit každý sám.

My doporučujeme využít třeba služeb některého z mnoha rekreačních zařízení a na jeho břehu zůstat třeba i delší dobu.

K vyžití je toho tam dost – travnaté nebo písčité pláže, půjčovny lodí i šlapadel, restaurace, obchody a nejrůznější atrakce pro děti i dospělé. Na své si – tedy pokud mají příslušné povolení – přijdou samozřejmě i rybáři nebo třeba houbaři. Téměř celý břeh je totiž obklopen rozlehlým lesem.

Rozhled k nezaplacení

Když v roce 1825 stavěli na nejvyšším vrcholu Blanského lesa kamennou věž určenou k rozhledům do krajiny, nejspíš netušili, že půjde o oblíbené místo i za téměř 200 let. Jenže ten pohled za to prostě stojí.

Z rozhledny na vrcholu hory Kleť, ve výšce 1083 metrů, lze totiž za příznivého počasí obdivovat Českobudějovickou a Třeboňskou pánev, Novohradské hory nebo značnou část Šumavy. A při troše štěstí lze dohlédnout dokonce až na alpské vrcholky.

Nedaleko rozhledny se nachází také horská Tereziina chata, v jejíž blízkosti jsou nejvýše položené sluneční hodiny v Čechách. Na kopec se můžete vydat po svých třeba z vlakové zastávky Holubov.

Pokud vás ale pětikilometrový výšlap neláká, můžete využít lanovku vedoucí z Krasetína u Holubova. Tak či tak nám bude odměnou nezapomenutelný zážitek.

Jak se řídí elektrárna?

Co je to žlutý koláč nebo co lze pozorovat v mlžné komoře? Odpovědi na tyto a další otázky poskytne jeden z nejoriginálnějších výletů v jižních Čechách. Řeč je o návštěvě infocentra Jaderné elektrárny Temelín.

Ta leží asi 24 kilometrů od Českých Budějovic a je největším energetickým zdrojem v naší zemi. Infocentrum tohoto kolosu se nachází v blízkém renesančním zámečku Vysoký Hrádek. Zájemci se mohou během své návštěvy porozhlédnout hned po několika expozicích.

V prvním patře je to třeba místnost věnovaná celému palivovému cyklu. Nebo další, kde se pro změnu můžete seznámit s principy uvolňování jaderné energie.

Na prostorových modelech se zase můžete seznámit s jednotlivými provozními objekty v areálu elektrárny včetně jaderného reaktoru.

A pokud se budete chtít na chvíli zastavit, k dispozici je projekce videopořadu Cesta za Slunce či trojrozměrného filmu Uskutečněná utopie.

Hvězdy jako na dlani

Málokdo ví, že České Budějovice ukrývají vedle celé řady zajímavých památek také druhou nejstarší veřejnosti přístupnou hvězdárnu v Čechách.

Ta byla otevřena už v roce 1937 zásluhou tehdejší Jihočeské astronomické společnosti a nachází se v parku přímo u soutoku Vltavy s Malší.

Na kopuli sálu můžete pozorovat umělou oblohu a pro návštěvníky jsou k dispozici také tři dalekohledy určené k pozorování Slunce i vzdálených těles na noční obloze.

Nalákat vás může i zajímavost, že hvězdárna spolu se svou observatoří na Kleti patří mezi deset nejúspěšnějších pozorovatelen na světě, které se věnují hledání planetek.

A pokud nestačí běžný provoz, je možné navštívit například pravidelné filmové promítání nebo některou z mnoha zvláštních akcí.

Foto:
Štítky:
reklama
Související články
Bývalá středověká tvrz Hrádek stála na svém místě už na počátku 14. století, ale zřejmě je ještě mnohem starší. Dnes v unikátní historické budově sídlí České muzeum stříbra, kde se dozvíme mnohé nejen o těžbě vzácného kovu, ale můžeme si prohlédnout i vzorky rud nebo expozici o ražbě zdejších stříbrných mincí. Prohlídkový okruh Cesta stříbra nás zavede i do repliky dolu, kde uvidíme i těžní str
Příroda je krásná sama o sobě, ale když má někdo cit, dokáže ji ještě vylepšit. Zámecký park v Průhonicích u Prahy je toho nejlepším důkazem. Tady by se příroda mohla od člověka učit, jak se to má dělat. Obec Průhonice u Prahy sice leží oficiálně už ve Středočeském kraji, i když doslova jen o pár metrů, ale přesto vyhlášený Průhonický park můžeme směle přiřadit k hlavnímu městu. Prestižní organiz
Vydejte se za tajemnem do bohem zapomenutého kraje. V Osoblaze, městečku u polských hranic, objevíte zákoutí židovského hřbitova, který patří k nejcennějším židovským hřbitovům u nás. V Krnově zas narazíte na jedinou činnou synagogu v Moravskoslezském kraji, kde si sami hebrejsky podepíšete svitek Tóry a seznámíte se s příběhem o slavném likéru. Za židovským tajemstvím do Osoblahy Židovs
30.4.2023
Sluneční paprsky svítí do světnic, ve kterých se v doprovodu notné dávky nostalgie přenesete do časů dávno minulých a připomenete si staré lidové tradice, řemesla a jak se vlastně žilo na vsi. Leckde se konají jarmarky či vyhlášené národopisné programy a jiné akce. Přerov nad Labem Naplánujte si výlet do skanzenu v Přerově nad Labem. V interiérech všech sedmi chalup můžete přihlížet scénká
Navštivte Hodonín u Kunštátu, kde leží památník holokaustu Romů a Sintů na Moravě.  Památník slouží jak memento obětí holokaustu Romů a Sintů – nachází se na autentickém místě, přibližně 50 km na severozápad od Brna. V letech 1942-1943 tady existoval tzv. cikánský tábor. Před transportem do koncentračního tábora Auschwitz II- Birkena zde byly nuceně koncentrovány celé rodiny Romů z Čech a Morav
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Praskliny potřebují opravu
panidomu.cz
Praskliny potřebují opravu
Je tu jaro a s ním nejen toulky přírodou, ale také spousta práce na chatách a chalupách. Mezi nejčastější problémy, které po zimě objevíme, patří praskliny ve zdi. Ale není to jen otázka venkovských stavení, i v bytě se nějaká ta prasklina vždycky najde a zejména před malováním je potřeba ji vyspravit. Možností, jak to udělat, je
Úmrtí Anežky Hrůzové z Polné: Šlo o rituální vraždu?
epochalnisvet.cz
Úmrtí Anežky Hrůzové z Polné: Šlo o rituální vraždu?
Případ, který je přes 120 let starý, ale stále se řeší. Úmrtí Anežky Hrůzové z Polné. Byla obětí starobylého židovského rituálu? Nebo mohlo jít o prostou vraždu z vášně, či zášti? A proč se po tolika
Adéla Gondíková ví, jak na chlapy, předsudky háže stranou!
nasehvezdy.cz
Adéla Gondíková ví, jak na chlapy, předsudky háže stranou!
Vedle herečky a moderátorky Adély Gondíkové (49) známý proutník Jiří Langmajer (56) zkrotl jako beránek. Adéla má jasnou vizi, jak manželovi dávat pocit nepostradatelnosti, on se zase patřičně stará o
Utopená minulost: Tři nejslavnější památky pod vodou
epochaplus.cz
Utopená minulost: Tři nejslavnější památky pod vodou
Navléknout se do neoprenu, nasadit brýle a do úst vložit dýchací přístroj. Následně překonat téměř 40metrovou hloubku a najít správný tunel. Po pár minutách odvážlivci doplavou ke svému cíli s pomalov
VARHANNÍ SOBOTA NA ZÁMKU.
epochanacestach.cz
VARHANNÍ SOBOTA NA ZÁMKU.
Během prohlídky okruhu Reprezentační prostory na zámku Hrubý Rohozec můžete vyslechnout hudební ukázku na původní zámecké varhany a také něco z jejich historie. http://zamek-hrubyrohozec.cz/cs
Ořechová másla
tisicereceptu.cz
Ořechová másla
Lze je dělat z nejrůznějších druhů ořechů, třeba z kešu či pistácií. Suroviny 500 g ořechů sklenice mixér Postup Připravte si vybrané ořechy a buď je použijte ve stavu, v jakém jste je k
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Herečce Stankové se jen tak někdo nelíbí
nasehvezdy.cz
Herečce Stankové se jen tak někdo nelíbí
V minulosti vystřídala náruče několika slavných mužů, v posledních letech se ale herečce Alžbětě Stankové (44) v lásce nedaří. Od rozchodu s otcem její dcery Alžběty (10) uplynulo už devět let a to
Kostnice – složiště kosterních pozůstatků
enigmaplus.cz
Kostnice – složiště kosterních pozůstatků
Pod pojmem „kostnice“ se obvykle rozumí prostor, kam byly ukládány lidské kosterní ostatky. Kostnice většinou vznikaly v obdobích, kdy docházelo k hromadným úmrtím lidí, například při morových epidemi
Vnučce jsem unáhlenou svatbu překazila
skutecnepribehy.cz
Vnučce jsem unáhlenou svatbu překazila
Ivanka byla moc zamilovaná a hrnula se do svatby. Moje intuice mi ale říkala, že s tím klukem není něco v pořádku. Ta svatba by byla unáhlená! Lukáš byl moc pěkný, chytrý, zabezpečený a o pět let starší než naše dvacetiletá Ivanka. Že ji miluje, jí sdělil hned na prvním rande. Bombardoval ji telefonáty i zprávami s takovou intenzitou, že mu nakonec
Připravte se, vychází planeta Temnalóna
21stoleti.cz
Připravte se, vychází planeta Temnalóna
Na počátku byla tma. A pak vzniklo světlo. Tak začíná jeden z nejznámějších příběhů. Rozdíl mezi světem bdění a spánku, slunným dnem a ponurou nocí, místy s přirozenou tmou a oblastmi, které se dávno
Alcron Restaurant nově nabízí Business Lunch
iluxus.cz
Alcron Restaurant nově nabízí Business Lunch
Alcron Restaurant je novou hvězdou pražské kulinární scény. Oficiálně otevřen byl v březnu letošního roku a nachází se v prostorách legendárního Alcronu, který byl znovuotevřen jako exkluzivní hotel A