Domů     Jižní Čechy: Kraj malebných rybníků a dobrého piva
Jižní Čechy: Kraj malebných rybníků a dobrého piva
od 9.6.2022
1

Když se řeknou jižní Čechy, každého napadnou především rybníky, s nimi související kultura, rozlehlé šumavské lesy a kopce.

Ovšem obraz tohoto krásného koutu naší země bude úplný teprve v okamžiku, kdy si k tomu všemu představíme také spoustu historických měst, celou řadu kulturních památek a množství akcí, na které lze v létě i v zimě vyrazit.

Možnosti jižních Čech jsou prostě nevyčerpatelné a i po mnoha a mnoha procestovaných letech v nich je stále co objevovat.

Na kapra a pivo

Hlavním městem regionu jsou už od nepaměti České Budějovice. Metropole na soutoku Vltavy a Malše je doslova mozaikou turistických příležitostí.

Středobodem všeho dění je náměstí Přemysla Otakara II. – největší čtvercové náměstí v Česku a jedno z největších v Evropě – se známou Samsonovou kašnou a gotickou Černou věží. Z náměstí je to pak jen kousek k mnoha historickým objektům. Třeba ke kostelu sv.

Anny s kapucínským klášterem nebo ke Kneisslovu domu s renesanční výzdobou. Milovníci historie pak jistě nevynechají mohutnou katedrálu sv. Mikuláše. Po takové procházce přijde jistě chuť na pořádné jídlo.

Doporučujeme dát si v jedné z mnoha tamních restaurací třeba vyhlášeného kapra. Celý výlet pak můžete zakončit například prohlídkou pivovaru, kde lze najít i multimediální expozici s názvem Příběh budějovického piva. Je prostě jasné, že v Českých Budějovicích by chtěl žít každý.

Nejdelší, nejhlubší, nejkrásnější!

Alespoň tak mnozí cestovatelé hovoří o Staňkovském rybníku, který leží v okrese Jindřichův Hradec. Pravda je, že tato vodní plocha je skutečně nejdelším a nejhlubším rybníkem na území České republiky. Zda je i nejkrásnějším, už musí posoudit každý sám.

My doporučujeme využít třeba služeb některého z mnoha rekreačních zařízení a na jeho břehu zůstat třeba i delší dobu.

K vyžití je toho tam dost – travnaté nebo písčité pláže, půjčovny lodí i šlapadel, restaurace, obchody a nejrůznější atrakce pro děti i dospělé. Na své si – tedy pokud mají příslušné povolení – přijdou samozřejmě i rybáři nebo třeba houbaři. Téměř celý břeh je totiž obklopen rozlehlým lesem.

Rozhled k nezaplacení

Když v roce 1825 stavěli na nejvyšším vrcholu Blanského lesa kamennou věž určenou k rozhledům do krajiny, nejspíš netušili, že půjde o oblíbené místo i za téměř 200 let. Jenže ten pohled za to prostě stojí.

Z rozhledny na vrcholu hory Kleť, ve výšce 1083 metrů, lze totiž za příznivého počasí obdivovat Českobudějovickou a Třeboňskou pánev, Novohradské hory nebo značnou část Šumavy. A při troše štěstí lze dohlédnout dokonce až na alpské vrcholky.

Nedaleko rozhledny se nachází také horská Tereziina chata, v jejíž blízkosti jsou nejvýše položené sluneční hodiny v Čechách. Na kopec se můžete vydat po svých třeba z vlakové zastávky Holubov.

Pokud vás ale pětikilometrový výšlap neláká, můžete využít lanovku vedoucí z Krasetína u Holubova. Tak či tak nám bude odměnou nezapomenutelný zážitek.

Jak se řídí elektrárna?

Co je to žlutý koláč nebo co lze pozorovat v mlžné komoře? Odpovědi na tyto a další otázky poskytne jeden z nejoriginálnějších výletů v jižních Čechách. Řeč je o návštěvě infocentra Jaderné elektrárny Temelín.

Ta leží asi 24 kilometrů od Českých Budějovic a je největším energetickým zdrojem v naší zemi. Infocentrum tohoto kolosu se nachází v blízkém renesančním zámečku Vysoký Hrádek. Zájemci se mohou během své návštěvy porozhlédnout hned po několika expozicích.

V prvním patře je to třeba místnost věnovaná celému palivovému cyklu. Nebo další, kde se pro změnu můžete seznámit s principy uvolňování jaderné energie.

Na prostorových modelech se zase můžete seznámit s jednotlivými provozními objekty v areálu elektrárny včetně jaderného reaktoru.

A pokud se budete chtít na chvíli zastavit, k dispozici je projekce videopořadu Cesta za Slunce či trojrozměrného filmu Uskutečněná utopie.

Hvězdy jako na dlani

Málokdo ví, že České Budějovice ukrývají vedle celé řady zajímavých památek také druhou nejstarší veřejnosti přístupnou hvězdárnu v Čechách.

Ta byla otevřena už v roce 1937 zásluhou tehdejší Jihočeské astronomické společnosti a nachází se v parku přímo u soutoku Vltavy s Malší.

Na kopuli sálu můžete pozorovat umělou oblohu a pro návštěvníky jsou k dispozici také tři dalekohledy určené k pozorování Slunce i vzdálených těles na noční obloze.

Nalákat vás může i zajímavost, že hvězdárna spolu se svou observatoří na Kleti patří mezi deset nejúspěšnějších pozorovatelen na světě, které se věnují hledání planetek.

A pokud nestačí běžný provoz, je možné navštívit například pravidelné filmové promítání nebo některou z mnoha zvláštních akcí.

Foto:
Štítky:
reklama
Související články
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými královéhradeckými gas
Po loňském úspěchu turistického balíčku 1 víkend a 4 ikonické vily, který nabízel TIC BRNO ve spolupráci se správci všech objektů, se letos mohou návštěvníci Brna těšit na rozšíření. Za jeden víkend mají šanci poznat hned 5 vil – přibyla nově otevřená Arnoldova vila v Černých Polích. „Díky výjimečné spolupráci pěti brněnských institucí vznikl před dvěma lety komplexní turistický produkt pro mil
Oblast Jílového u Prahy byla vždycky známa tím, že se tu nachází zlato. Věděli to už ve 14. století, když tu otevřeli důl sv. Josefa. Štolu pak najdeme zakreslenou i na důlních plánech z roku 1730, i když nikde se nedočteme o tom, kolik zlata tu naši předkové vlastně nakutali. Víme jen to, že vytěženou zlatou rudu dopravovali pomocí povozů na pravý břeh Sázavy, kde stály rudné mlýny a kde se tak
Zpřístupněné jeskyně České republiky letos zahájily jarní sezónu dříve. Pět jeskyní Moravského krasu (Balcarka, Kateřinská, Punkevní, Sloupsko-šošůvské a Výpustek), Jeskyně Na Turoldu u Mikulova a Bozkovské dolomitové jeskyně v Podkrkonoší otevřely dle prodloužené otevírací doby pro duben již od Velkého pátku 29. března. Pět jeskyní v Olomouckém kraji (Javoříčské, Mladečské, Na Pomezí, Na Špič
Zvolen, malebné město v srdci Slovenska, představuje dokonalou směs historie, kultury a přírodní krásy, která čeká, aby byla objevena. Umístěné na rozhraní řek Hron a Slatina, Zvolen zaujme návštěvníky svou bohatou historií, která sahá až do středověku, a jeho významnými památkami, které jsou svědky dlouhé a pestré minulosti města. Jednou z nejvýznamnějších památek je Zvolenský hrad, renesanční
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
epochaplus.cz
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude