Jižní Morava: Modrotisk na vlastní oči
Jižní Morava: Modrotisk na vlastní oči

Folklor není nuda ani v 21. století! Výsledkem folklorního kumštu může být navíc věc, která vám dělá radost každý den. Třeba jako modrotisk. Vydejte se za ním na jižní Moravu…

Modrotisk je tradiční technika potisku textilií, ale zároveň i název pro tmavě modrou látku s bílými vzory, která se touto prastarou technikou vyrábí. Na Moravě stále existují původní rodinné dílny, kde si ji můžete zkusit.

Pan Mička a jeho alchymie

Jak na modrobílou krásu?

Pomocí dřevěných forem nanesete na bílou látku krycí rezervážní hmotu (její složení je výrobním tajemstvím každé rodiny). Chrání plátno pod vzorem proti obarvení. Když barva po několika dnech zaschne, látka se obarví v indigové lázni.

I ta je výrobním tajemstvím. Nakonec odstraníte krycí směs – vypráním v lehkém roztoku kyseliny sírové, která hmotu rozpustí. A voilà, pod ní se objeví doposud skrytý, jasně bílý vzor. Celý proces i hotové výrobky jsou tak jedinečné, že modrotisk byl roce 2018 zapsán do seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Spolu s naší zemí zapsali také Slovensko, Maďarsko, Německo a Rakousko. Prestižní ocenění zvedlo vlnu zájmu o modrotisk. To tradičně přineslo stejně velkou vlnu falešného modrotisku vyrobeného strojem.

S bídnou kvalitou, jak asi tušíte!

Kam za pravým modrotiskem v ČR?

Jedině na Moravu. Ale ani tam už nenajdete modrotiskovou dílnu jen tak v každém městečku jako ještě v 19. století. Technologie výroby modrotisku je stará dobré tři tisíce let, pochází z Asie. V Evropě otevřela první dílna před 350 lety v Amsterodamu, odtud se modrotisk dostal k nám, kde si ho jako první dopřávali bohatí měšťané a šlechta.

Vy jej možná znáte z lidových krojů, na ně se ale dostal až v 19. století. Asi nepřekvapí, že pracnou ruční výrobu vytlačil strojový tisk. Dnes už existují jen dvě modrotiskové dílny: rodinný tým Danzingerů v Olešnici na Blanensku a dílna rodiny Jochů ve Strážnici na Slovácku.

Udělejte si za modrotiskem výlet na jižní Moravu – po cestě si užijete krásnou přírodu i výborné jídlo.

Cyril Joch s rodinou

Za přírodou i modrotiskem na Blanensko

Exkurzi s ukázkou výroby vám dopřeje rodina Danzingerů. Jejich olešnická dílna funguje od roku 1816, ale tajemství barvířské rodiny sahá až do 16. století. Dílnu najdete v krásném domečku s půvabným interiérem, kde na vás dýchnou staré časy.

Modrotisk vyrábějí původní, stoprocentně ruční technologií tisku a barví indigem. Většina návštěvníků neodolá a odchází s něčím modrým na památku. Olešnice leží v překrásném kraji. Návštěvu v modrotiskové dílně u Danzingerů spojte třeba s prohlídkou jednoho z nejfotogeničtějších hradů Moravy.

Ano, Pernštejn, pohádkové místo. Filmaři tu točí nejen pohádky. Napočítali jsme skoro 50 filmů s kulisami Pernštejna! Ale milují tu nejen filmaře. Pro návštěvníky mají několik tras, včetně zábavné pro děti bez nudných dat, zato s překvapením v cíli.

Pokud se vydáte do Olešnice od Brna a přepadne vás hlad, udělejte ještě před Blanskem odbočku na statek Samsara. Tak dobře se jen tak někde nenajíte. Odpočinout si můžete ve wellness, i když – nejlepší wellness je tu sama příroda.

Zelené kopce, borovice… hotová zenová zahrada. Přímo v Blansku se můžete stavit ještě na dokonalou kávu do Coco Coffee. Zvenku není kavárna nápadná, ale parádně industriální interiér s teplou kombinací dřeva vás osloví.

Majitelé o kávě školí, sní, kávu hodnotí, prodávají… Přijďte ochutnat, pochopíte.

Proces výroby

Za modrotiskem se vydejte i do Strážnice

Modrotisková dílna ve Strážnici má tradici přes století. Dnes o rodinnou tradici s láskou pečuje Gabriela Bartošková, prapravnučka zakladatele. Zastavte se na kus řeči, moc ráda vás provede, i když budete třeba jen dva.

Gabriela říká, že zvládnout perfektně celý proces výroby trvá. Ne měsíc nebo dva. Ale třeba patnáct let! Dodnes používají na tisk dřevěné bločky staré přes století. Kromě tradičních výrobků vyrábí současnou módu a doplňky pro interiér.

Modrotiskem už potahovali třeba sedačky do auta nebo vystrojili svatbu. Spolupracují s výtvarníky a návrháři, zákazníky mají až v Americe nebo Japonsku.

Ruční práce je nenahraditelná

Víte, jak vypadá (a chutná) oskeruše?

Ze Strážnice nespěchejte. Ochutnejte skvělá vína, zajděte do synagogy nebo na zámek. Místní Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy patří k našim nejkrásnějším skanzenům! Jen kousek od historického centra najdete přístav Baťova kanálu – třeba vás zlákají na výlet lodí.

Pozor, možná potkáte vodníka… V létě si vychutnejte něco sladkého v plovoucí cukrárně Bonbon. Na Slovácku mají v úctě jeřáb oskeruši. Na jihovýchodní Moravě ho uvidíte tu a tam v lese i volné krajině.

Nejvíc jich roste právě u Strážnice pod Bílými Karpaty. Vede tudy Oskerušová stezka. Do Muzea oskeruší ale musíte do blízké Tvarožné Lhoty. Tam vám prodají oskerušový mošt, marmeládu a samozřejmě, jste na Moravě, takže také pálenku!

Do Kyjova za kulinární tečkou

Když už jste na Slovácku, stavte se po cestě ze Strážnice ještě do Kyjova na něco dobrého. Loni se v anketě Gourmet Jižní Morava místní podniky předvedly v několika kategoriích. Na skvělý burger skočte do Burgr’s Fresh Burger Bistro, na dokonalou kávu s dezertem pokračujte do Pražírny Kyjov.

A jestli jste na pivo, stavte se na jedno v Kyjovském pivovaru.

Foto: Worick foto

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Sjezdové tratě v Rakousku: Které jsou skvělé?

Sjezdové tratě v Rakousku: Které jsou skvělé?

Sjezdové trasy v Orlických horách

Sjezdové trasy v Orlických horách

Běžecké trasy v Beskydech

Běžecké trasy v Beskydech

Adrenalin v Rakousku: S kolem i na sněhu

Adrenalin v Rakousku: S kolem i na sněhu

Krušné hory: Tipy pro milovníky adrenalinu

Krušné hory: Tipy pro milovníky adrenalinu

Relax a wellnes uprostřed zimy

Relax a wellnes uprostřed zimy

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dokonalé útočiště pro popovou princeznu
rezidenceonline.cz

Dokonalé útočiště pro...

Při své dlouhé cestě světem showbyznysu si...
Děsivá projížďka nočním Tokiem: Muži v černém jsou i v Japonsku?
enigmaplus.cz

Děsivá projížďka nočním...

Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i...
Únos jedenáctileté Jaycee Dugardové: Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
epochaplus.cz

Únos jedenáctileté Jaycee...

Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi...
Kuřecí vindaloo
panidomu.cz

Kuřecí vindaloo

Vindaloo je populární indické jídlo spojující...
Otec mi připravil drsné překvapení
skutecnepribehy.cz

Otec mi připravil drsné...

Měla jsem moc hodné rodiče...
Proč nepotkala toho pravého?
nasehvezdy.cz

Proč nepotkala toho pravého?

Dnes je z ní úplně jiná žena...
Legendární meteorit zklamal ufology: Tajemné organické látky nevznikly biologicky
21stoleti.cz

Legendární meteorit zklamal...

Psal se rok 1984, když byl v oblasti...
Věčný boj s kosmickým smetím
epochalnisvet.cz

Věčný boj s kosmickým smetím

Není to tak dlouho, co hrozila Mezinárodní...
Houbový dort
tisicereceptu.cz

Houbový dort

Příprava dortu je jednoduchá, stačí koupit hotové...
Jaký je rozdíl mezi krokodýlem a aligátorem?
epochaplus.cz

Jaký je rozdíl mezi...

Pro většinu laiků vypadají tato dvě zvířata...
PRU58 lunch menu
iluxus.cz

PRU58 lunch menu

Restaurace PRU58 v pražských Holešovicích je...
Kdy představí Sabina svého nového přítele?
nasehvezdy.cz

Kdy představí Sabina svého...

Zvykla si na hlavní role...