Domů     Jižní Morava: Modrotisk na vlastní oči
Jižní Morava: Modrotisk na vlastní oči
od 2.9.2021
1

Folklor není nuda ani v 21. století! Výsledkem folklorního kumštu může být navíc věc, která vám dělá radost každý den. Třeba jako modrotisk. Vydejte se za ním na jižní Moravu…

Modrotisk je tradiční technika potisku textilií, ale zároveň i název pro tmavě modrou látku s bílými vzory, která se touto prastarou technikou vyrábí. Na Moravě stále existují původní rodinné dílny, kde si ji můžete zkusit.

Pan Mička a jeho alchymie
Pan Mička a jeho alchymie

Jak na modrobílou krásu?

Pomocí dřevěných forem nanesete na bílou látku krycí rezervážní hmotu (její složení je výrobním tajemstvím každé rodiny). Chrání plátno pod vzorem proti obarvení. Když barva po několika dnech zaschne, látka se obarví v indigové lázni.

I ta je výrobním tajemstvím. Nakonec odstraníte krycí směs – vypráním v lehkém roztoku kyseliny sírové, která hmotu rozpustí. A voilà, pod ní se objeví doposud skrytý, jasně bílý vzor.

Celý proces i hotové výrobky jsou tak jedinečné, že modrotisk byl roce 2018 zapsán do seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Spolu s naší zemí zapsali také Slovensko, Maďarsko, Německo a Rakousko.

Prestižní ocenění zvedlo vlnu zájmu o modrotisk. To tradičně přineslo stejně velkou vlnu falešného modrotisku vyrobeného strojem. S bídnou kvalitou, jak asi tušíte!

Kam za pravým modrotiskem v ČR?

Jedině na Moravu. Ale ani tam už nenajdete modrotiskovou dílnu jen tak v každém městečku jako ještě v 19. století. Technologie výroby modrotisku je stará dobré tři tisíce let, pochází z Asie.

V Evropě otevřela první dílna před 350 lety v Amsterodamu, odtud se modrotisk dostal k nám, kde si ho jako první dopřávali bohatí měšťané a šlechta. Vy jej možná znáte z lidových krojů, na ně se ale dostal až v 19. století.

Asi nepřekvapí, že pracnou ruční výrobu vytlačil strojový tisk. Dnes už existují jen dvě modrotiskové dílny: rodinný tým Danzingerů v Olešnici na Blanensku a dílna rodiny Jochů ve Strážnici na Slovácku.

Udělejte si za modrotiskem výlet na jižní Moravu – po cestě si užijete krásnou přírodu i výborné jídlo.

Cyril Joch s rodinou
Cyril Joch s rodinou

Za přírodou i modrotiskem na Blanensko

Exkurzi s ukázkou výroby vám dopřeje rodina Danzingerů. Jejich olešnická dílna funguje od roku 1816, ale tajemství barvířské rodiny sahá až do 16. století. Dílnu najdete v krásném domečku s půvabným interiérem, kde na vás dýchnou staré časy.

Modrotisk vyrábějí původní, stoprocentně ruční technologií tisku a barví indigem. Většina návštěvníků neodolá a odchází s něčím modrým na památku. Olešnice leží v překrásném kraji.

Návštěvu v modrotiskové dílně u Danzingerů spojte třeba s prohlídkou jednoho z nejfotogeničtějších hradů Moravy. Ano, Pernštejn, pohádkové místo. Filmaři tu točí nejen pohádky. Napočítali jsme skoro 50 filmů s kulisami Pernštejna! Ale milují tu nejen filmaře.

Pro návštěvníky mají několik tras, včetně zábavné pro děti bez nudných dat, zato s překvapením v cíli. Pokud se vydáte do Olešnice od Brna a přepadne vás hlad, udělejte ještě před Blanskem odbočku na statek Samsara. Tak dobře se jen tak někde nenajíte.

Odpočinout si můžete ve wellness, i když – nejlepší wellness je tu sama příroda. Zelené kopce, borovice… hotová zenová zahrada. Přímo v Blansku se můžete stavit ještě na dokonalou kávu do Coco Coffee.

Zvenku není kavárna nápadná, ale parádně industriální interiér s teplou kombinací dřeva vás osloví. Majitelé o kávě školí, sní, kávu hodnotí, prodávají… Přijďte ochutnat, pochopíte.

Proces výroby
Proces výroby

Za modrotiskem se vydejte i do Strážnice

Modrotisková dílna ve Strážnici má tradici přes století. Dnes o rodinnou tradici s láskou pečuje Gabriela Bartošková, prapravnučka zakladatele. Zastavte se na kus řeči, moc ráda vás provede, i když budete třeba jen dva.

Gabriela říká, že zvládnout perfektně celý proces výroby trvá. Ne měsíc nebo dva. Ale třeba patnáct let! Dodnes používají na tisk dřevěné bločky staré přes století. Kromě tradičních výrobků vyrábí současnou módu a doplňky pro interiér.

Modrotiskem už potahovali třeba sedačky do auta nebo vystrojili svatbu. Spolupracují s výtvarníky a návrháři, zákazníky mají až v Americe nebo Japonsku.

Ruční práce je nenahraditelná
Ruční práce je nenahraditelná

Víte, jak vypadá (a chutná) oskeruše?

Ze Strážnice nespěchejte. Ochutnejte skvělá vína, zajděte do synagogy nebo na zámek. Místní Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy patří k našim nejkrásnějším skanzenům!

Jen kousek od historického centra najdete přístav Baťova kanálu – třeba vás zlákají na výlet lodí. Pozor, možná potkáte vodníka… V létě si vychutnejte něco sladkého v plovoucí cukrárně Bonbon. Na Slovácku mají v úctě jeřáb oskeruši.

Na jihovýchodní Moravě ho uvidíte tu a tam v lese i volné krajině. Nejvíc jich roste právě u Strážnice pod Bílými Karpaty. Vede tudy Oskerušová stezka. Do Muzea oskeruší ale musíte do blízké Tvarožné Lhoty.

Tam vám prodají oskerušový mošt, marmeládu a samozřejmě, jste na Moravě, takže také pálenku!

Do Kyjova za kulinární tečkou

Když už jste na Slovácku, stavte se po cestě ze Strážnice ještě do Kyjova na něco dobrého. Loni se v anketě Gourmet Jižní Morava místní podniky předvedly v několika kategoriích.

Na skvělý burger skočte do Burgr’s Fresh Burger Bistro, na dokonalou kávu s dezertem pokračujte do Pražírny Kyjov. A jestli jste na pivo, stavte se na jedno v Kyjovském pivovaru.

Foto: Worick foto

Foto:
Štítky:
reklama
Související články
29.5.2024
Sluncem políbená krajina protkaná vinicemi láká na působivou mozaiku chutí, tradic a požitků. Není divu, že ji pro její půvaby někteří přirovnávají k italskému Toskánsku. Jižní Morava má ale také druhou, dobrodružnou tvář, kterou jakmile okusíte, nebudete mít dost… In vino veritas Francie má Bordeaux, my zase Jižní Moravu. Mekce lahodného vína a nádherných scenérií každoročně neodolají tisíce
24.5.2024
Karlovarský kraj, to nejsou jen světoznámé lázně na seznamu UNESCO. Jeho ráz utváří i bujná příroda, tajuplné podzemí a dechberoucí kulturní památky. Vydejte se s námi do historických měst, odkud můžete podnikat výlety za poznáním dalších magických míst. Cheb – po stopách středověkých kupců Ve městě Cheb najdete nevídanou koncentraci památek. Prohlédnete si unikátní komplex hrázděných kupeckýc
20.5.2024
Kraj, který proslavilo skvělé víno, honosné hrady a romantické zámky. Malebnou krajinou se vine nespočet cyklostezek a turistických cest. Pokud už znáte Pernštejn i Vranov nad Dyjí a zahrady lednického zámku jste prošli křížem krážem, přijeďte letos za novinkami a neobjevenými skvosty. Jižní Morava si jich má nepřeberně, nudu nepoznáte! Že víno ochutnáte jen o vinobraní? Kdepak, všechna práce,
12.5.2024
Obnovený areál Slunečních lázní v Luhačovicích vznikl rekonstrukcí nevyužívaných lázeňských objektů a nyní slouží jako unikátní doklad lázeňství a kulturní atmosféry počátku 20. století. Ve zrekonstruovaných Slunečních lázních se snoubí luhačovická lázeňská tradice a typická Jurkovičova architektura s moderním pojetím trávení volného času. V celém areálu se zachovala jedinečná nálada z doby nejv
29.4.2024
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které bylo na zbirožském zá
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Po stopách šlechticů – Česká republika
nejsemsama.cz
Po stopách šlechticů – Česká republika
Toužíte se vydat po stopách starých šlechtických rodů, které vás vtáhnou do časů plných elegance a noblesy? Naplánujte si výlet na místa, která vám připomenou ty nejkrásnější historické romány. S Auerspergy na pohádkový zámek Zámek ve Žlebech na Kutnohorsku si oblíbili filmaři. Novogotická architektura s věžičkami naplňuje představu o dokonalé pohádce už na první pohled. Stávající romantickou tvář zámku podle anglických předloh vtiskli v
Zlá čarodějka mě měla v moci
skutecnepribehy.cz
Zlá čarodějka mě měla v moci
Chodila jsem jako tělo bez duše a nic si nepamatovala. Dodnes jsem přesvědčená, že se do mě vtělila jedna zlá čarodějka, aby se mi pomstila. Moje kamarádka Lucka byla docela normální holka. Vždycky měla slabost pro knihy plné magie, čar a kouzel, což bylo v našem věku docela normální. Lucce to ale vydrželo i v dospělosti. Ráda se obklopovala kouzelnými
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
panidomu.cz
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
iluxus.cz
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
Průkopnická wellness klinika otevřela pobočku v mexickém Karibiku a učinila tak první krok v rámci svého ambiciózního plánu globální expanze SHA na každý kontinent. Tato iniciativa začíná otevřením SH
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
nasehvezdy.cz
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
Zamilované období prožívají v posledních týdnech moderátor Leoš Mareš (48) s manželkou Monikou Marešovou (43). Jedna zamilovaná fotografie střídá druhou a vzájemná romantika je až nakažlivá. Mnoho l
Pro a proti paleolitického kanibalismu: Kolik kalorií má člověk?
epochaplus.cz
Pro a proti paleolitického kanibalismu: Kolik kalorií má člověk?
„Jezte jako pračlověk,“ velí jeden z moderních dietologických trendů. Jeskynní muž ovšem nebyl vybíravý strávník. Co bylo jeden den kamarádem, mohlo být příští den večeří. Naši předci kanibalismus praktikovali, na rozdíl od zvířat se ale v lidské společnosti neujal. Důvodem by mohla být nutriční hodnota lidského masa.   V jeskyni Gran Dolina poblíž španělského Burgosu
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
enigmaplus.cz
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
Mýty nelhaly! Za časů antického Řecka a starověkého Říma lidé věří, že existuje podsvětí, místo, kam po smrti odcházejí hříšníci.   [gallery ids="141116,141115,141117"]   Pánem
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
epochalnisvet.cz
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
Na knižním veletrhu Svět knihy 2024 proběhla autogramiáda knihy, která je svým způsobem výjimečná. Kromě toho, že obsahuje na dvacet rozhovorů na dané téma s populárními osobnostmi našeho uměleckého života, přináší i radost těm, kteří si ji opravdu zaslouží. „Kniha by nevznikla, kdyby nevznikl pořad Hovory W, a kdyby za námi nestál náš generální partner, jehož
Závitky s ledovým salátem
tisicereceptu.cz
Závitky s ledovým salátem
Tortillové závitky jsou nejlepší, když je naplníte čerstvým a křupavým ledovým salátem. Suroviny 1 kuřecí prsíčko 1 menší hlava ledového salátu 6 cherry rajčátek 3 lžíce zakysané smetany 1 l
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
21stoleti.cz
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
Metan je plyn, který silně absorbuje infračervené zářeni, a proto se řadí mezi významné skleníkové plyny, jež zvyšují teplotu zemské atmosféry. Skupina nadšenců se rozhodla sestrojit družici MethaneSA
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
historyplus.cz
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
„Utíkají!“ vykřiknou nadšeně radikální kališníci při pohledu na koaliční vojáky, kteří se ve zmatku snaží ustoupit. Táboritům ani sirotkům nedojde, že by mohlo jít o léčku. Vyrazí z pevné vozové hradby, kterou zbudovali u Lipan, a rozhodnou tak o své porážce! Vinou vleklých husitských válek se České království ocitlo na pokraji zkázy. Země vyčerpaná dlouholetým