Jižní Morava: Modrotisk na vlastní oči
Jižní Morava: Modrotisk na vlastní oči

Folklor není nuda ani v 21. století! Výsledkem folklorního kumštu může být navíc věc, která vám dělá radost každý den. Třeba jako modrotisk. Vydejte se za ním na jižní Moravu…

Modrotisk je tradiční technika potisku textilií, ale zároveň i název pro tmavě modrou látku s bílými vzory, která se touto prastarou technikou vyrábí. Na Moravě stále existují původní rodinné dílny, kde si ji můžete zkusit.

Pan Mička a jeho alchymie

Jak na modrobílou krásu?

Pomocí dřevěných forem nanesete na bílou látku krycí rezervážní hmotu (její složení je výrobním tajemstvím každé rodiny). Chrání plátno pod vzorem proti obarvení. Když barva po několika dnech zaschne, látka se obarví v indigové lázni.

I ta je výrobním tajemstvím. Nakonec odstraníte krycí směs – vypráním v lehkém roztoku kyseliny sírové, která hmotu rozpustí. A voilà, pod ní se objeví doposud skrytý, jasně bílý vzor. Celý proces i hotové výrobky jsou tak jedinečné, že modrotisk byl roce 2018 zapsán do seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Spolu s naší zemí zapsali také Slovensko, Maďarsko, Německo a Rakousko. Prestižní ocenění zvedlo vlnu zájmu o modrotisk. To tradičně přineslo stejně velkou vlnu falešného modrotisku vyrobeného strojem.

S bídnou kvalitou, jak asi tušíte!

Kam za pravým modrotiskem v ČR?

Jedině na Moravu. Ale ani tam už nenajdete modrotiskovou dílnu jen tak v každém městečku jako ještě v 19. století. Technologie výroby modrotisku je stará dobré tři tisíce let, pochází z Asie. V Evropě otevřela první dílna před 350 lety v Amsterodamu, odtud se modrotisk dostal k nám, kde si ho jako první dopřávali bohatí měšťané a šlechta.

Vy jej možná znáte z lidových krojů, na ně se ale dostal až v 19. století. Asi nepřekvapí, že pracnou ruční výrobu vytlačil strojový tisk. Dnes už existují jen dvě modrotiskové dílny: rodinný tým Danzingerů v Olešnici na Blanensku a dílna rodiny Jochů ve Strážnici na Slovácku.

Udělejte si za modrotiskem výlet na jižní Moravu – po cestě si užijete krásnou přírodu i výborné jídlo.

Cyril Joch s rodinou

Za přírodou i modrotiskem na Blanensko

Exkurzi s ukázkou výroby vám dopřeje rodina Danzingerů. Jejich olešnická dílna funguje od roku 1816, ale tajemství barvířské rodiny sahá až do 16. století. Dílnu najdete v krásném domečku s půvabným interiérem, kde na vás dýchnou staré časy.

Modrotisk vyrábějí původní, stoprocentně ruční technologií tisku a barví indigem. Většina návštěvníků neodolá a odchází s něčím modrým na památku. Olešnice leží v překrásném kraji. Návštěvu v modrotiskové dílně u Danzingerů spojte třeba s prohlídkou jednoho z nejfotogeničtějších hradů Moravy.

Ano, Pernštejn, pohádkové místo. Filmaři tu točí nejen pohádky. Napočítali jsme skoro 50 filmů s kulisami Pernštejna! Ale milují tu nejen filmaře. Pro návštěvníky mají několik tras, včetně zábavné pro děti bez nudných dat, zato s překvapením v cíli.

Pokud se vydáte do Olešnice od Brna a přepadne vás hlad, udělejte ještě před Blanskem odbočku na statek Samsara. Tak dobře se jen tak někde nenajíte. Odpočinout si můžete ve wellness, i když – nejlepší wellness je tu sama příroda.

Zelené kopce, borovice… hotová zenová zahrada. Přímo v Blansku se můžete stavit ještě na dokonalou kávu do Coco Coffee. Zvenku není kavárna nápadná, ale parádně industriální interiér s teplou kombinací dřeva vás osloví.

Majitelé o kávě školí, sní, kávu hodnotí, prodávají… Přijďte ochutnat, pochopíte.

Proces výroby

Za modrotiskem se vydejte i do Strážnice

Modrotisková dílna ve Strážnici má tradici přes století. Dnes o rodinnou tradici s láskou pečuje Gabriela Bartošková, prapravnučka zakladatele. Zastavte se na kus řeči, moc ráda vás provede, i když budete třeba jen dva.

Gabriela říká, že zvládnout perfektně celý proces výroby trvá. Ne měsíc nebo dva. Ale třeba patnáct let! Dodnes používají na tisk dřevěné bločky staré přes století. Kromě tradičních výrobků vyrábí současnou módu a doplňky pro interiér.

Modrotiskem už potahovali třeba sedačky do auta nebo vystrojili svatbu. Spolupracují s výtvarníky a návrháři, zákazníky mají až v Americe nebo Japonsku.

Ruční práce je nenahraditelná

Víte, jak vypadá (a chutná) oskeruše?

Ze Strážnice nespěchejte. Ochutnejte skvělá vína, zajděte do synagogy nebo na zámek. Místní Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy patří k našim nejkrásnějším skanzenům! Jen kousek od historického centra najdete přístav Baťova kanálu – třeba vás zlákají na výlet lodí.

Pozor, možná potkáte vodníka… V létě si vychutnejte něco sladkého v plovoucí cukrárně Bonbon. Na Slovácku mají v úctě jeřáb oskeruši. Na jihovýchodní Moravě ho uvidíte tu a tam v lese i volné krajině.

Nejvíc jich roste právě u Strážnice pod Bílými Karpaty. Vede tudy Oskerušová stezka. Do Muzea oskeruší ale musíte do blízké Tvarožné Lhoty. Tam vám prodají oskerušový mošt, marmeládu a samozřejmě, jste na Moravě, takže také pálenku!

Do Kyjova za kulinární tečkou

Když už jste na Slovácku, stavte se po cestě ze Strážnice ještě do Kyjova na něco dobrého. Loni se v anketě Gourmet Jižní Morava místní podniky předvedly v několika kategoriích. Na skvělý burger skočte do Burgr’s Fresh Burger Bistro, na dokonalou kávu s dezertem pokračujte do Pražírny Kyjov.

A jestli jste na pivo, stavte se na jedno v Kyjovském pivovaru.

Foto: Worick foto

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

ZA DOBRÝM PIVEM V JIŽNÍCH ČECHÁCH

ZA DOBRÝM PIVEM V JIŽNÍCH ČECHÁCH

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Labské údolí: Famózní scenérie a skřítci v jednom

Labské údolí: Famózní scenérie a skřítci v jednom

ROMANTIKA NA BŘEHU VLTAVY: TIP NA JIHOČESKOU CYKLOTRASU

ROMANTIKA NA BŘEHU VLTAVY: TIP NA JIHOČESKOU CYKLOTRASU

Děčínský ráj pro horolezce

Děčínský ráj pro horolezce

Objevte Hoch-Tirol trail: Přes dvě země vysoko v horách, z Jižního Tyrolska do Rakouska

Objevte Hoch-Tirol trail: Přes dvě země vysoko v horách, z Jižního Tyrolska do Rakouska

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tajemní Esejci: Ve své sektě měli svá vlastní pravidla
enigmaplus.cz

Tajemní Esejci: Ve své sektě...

Nikde v Bibli o nich nenaleznete ani zmínku,...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
Odkaz nenáviděného diktátora: Ceaușescův palác má stropy vysoké i 20 metrů
epochaplus.cz

Odkaz nenáviděného diktátora:...

Nevysoký diktátor vypadá v ohromném sále ještě menší....
Dal mi lásku a pocit bezpečí
skutecnepribehy.cz

Dal mi lásku a pocit bezpečí

Do svých třiceti let jsem byla tou...
Smetanový dezert crème brulée
tisicereceptu.cz

Smetanový dezert crème brulée

Miluje ho celý svět. „Krém brilé“, jak se...
Operaci šedého zákalu je bezpečné podstoupit i v létě
epochaplus.cz

Operaci šedého zákalu je...

Operace šedého zákalu je nejčastějším chirurgickým...
Pobyt ve vesmíru ubírá na kostní hmotě, zjistili vědci
21stoleti.cz

Pobyt ve vesmíru ubírá na...

O jistých tělesných změnách spojených s...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Přijde nakonec Burešová úplně o vše?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Burešová...

Jako by toho nebylo v životě...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Další chlap nevydržel
nasehvezdy.cz

Další chlap nevydržel

Ani tentokrát se Agátě...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...