Sluncem políbená krajina protkaná vinicemi láká na působivou mozaiku chutí, tradic a požitků. Není divu, že ji pro její půvaby někteří přirovnávají k italskému Toskánsku.
Jižní Morava má ale také druhou, dobrodružnou tvář, kterou jakmile okusíte, nebudete mít dost…
In vino veritas
Francie má Bordeaux, my zase Jižní Moravu. Mekce lahodného vína a nádherných scenérií každoročně neodolají tisíce turistů z celé republiky. A právem.
Kromě lahodného vína, ve kterém má údajně spočívat pravda, zde totiž můžete okusit spoustu aktivit s vínem spojených. Jedná se zejména o prohlídku vinařských staveb, které nemají v okolních zemích obdoby, nebo tradiční rituály.
Symbolické zarážání hory, vinobraní nebo valtické vinné trhy doporučujeme zažít.
Vinařské toulky
Kvalitní víno a jedinečnou atmosféru si vychutnáte například v Miloticích. V areálu Šidleny, který čítá na 250 vinných sklepů, je navíc každoročně pořádán festival kyjovského Dolňácka.
Prvotřídní delikatesa
Slovácké koláčky jsou neodmyslitelnou součástí jihomoravského folkloru, spatříte je proto na jakékoli slavnosti – ať už půjde o svatbu, hody nebo křtiny. Připravují se z velmi jemného kynutého těsta, a okusit je můžete s tvarohem či povidly. Navrchu ovšem nikdy nesmí chybět drobenka.
Jedině modrá!
Barvení lnu, a posléze bavlny s pomocí indiga je technika, jejíž kořeny sahají až do daleké Asie. Byla to ale právě jižní Morava, kde se modrotisk povedlo dovést k pomyslné dokonalosti.
Od roku 2018 je proto tato tradice zapsána na seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.
Olešnice
Jedná se o město modrotisku zaslíbené… a aby také ne, však zdejší dílna funguje již od roku 1816. Vydejte se po stopách této unikátní techniky společně s rodinou Danzingerů.
V jejich domku totiž nejenže se přesunete do minulosti, ale také získáte možnost vyrobit si svůj unikátní vzor.
Adrenalin nejen pro dospělé
Nedaleko Macochy, avšak stranou od civilizace, se nachází bývalý kamenolom Velká Dohoda. K všednosti má ale daleko… Pro milovníky adrenalinu má totiž připravené poměrně pestré „menu“, jemuž vévodí lezecká stěna, lanovka a ferraty.
V rámci zábavy myslí v přírodním areálu také na ty nejmenší, jimž je určeno nejen dětské lanové centrum, ale také hřiště pro děti od 3 let.
Nedaleko Kunštátu doporučujeme navštívit uměle vytvořenou Blanickou jeskyni. Jejími obyvateli totiž není nikdo „menší“ než blaničtí rytíři!
Kromě 17 obdivuhodných soch v nadživotní velikosti tu odpočívá také čtyřmetrový lev… Dozor početné skupince následně zajišťuje svatý Václav.
Přírodní chrám
Podobně impozantní je také Kateřinská jeskyně, jejíž vstupní brána se otevírá v pravém údolním svahu Suchého žlebu.
Celkem je tvořena hned dvěma mohutnými dómy, přičemž ten hlavní bývá označován jako největší zpřístupněný jeskynní prostor v našich luzích a hájích. Akustika je zde přímo fantastická, při prohlídce se proto připravte na úryvek z Verdiho opery Nabucco.
Brněnské Lužánky
Srdce celého regionu si vás zaručeně získá nejen pro jedinečný hantec. Ukrývá v sobě totiž nespočet kulturních památek, jež by neměly uniknout žádnému milovníkovi historie.
Nechybí mu ale ani přírodní památky a rozlehlé parky – za všechny můžeme jmenovat Lužánky, který je vůbec nejstarším v republice, a je vyhledáván zejména pro sportovní a společenské aktivity.
Krásný výhled
Po více než sedm staletí je Špilberk vnímán jako významná brněnská dominanta. Návštěvníkům však umožňuje si vychutnat pravděpodobně nejkrásnější výhled na celou metropoli – konkrétně z rozhledny Královská kaple. Zároveň jde také o domov vyhlášeného Muzea města Brna.
Jak funguje svět?
Má pověst „chrámu vědy pro celou rodinu“, který nebudete chtít opustit. Zábavní park VIDA!, se nachází nedaleko brněnského výstaviště a nabízí zhruba 180 exponátů.
Všechny do jediného návštěvníky přimějí zapomenout na každodenní shon a vydat se na cestu poznání světa kolem nás.
Ztělesnění romantiky
Zhruba 35 km od Brna stojí krásný zámek Lysice v klasicistním kabátu a s romantickými exteriéry. Návštěvu doporučujeme především v období od června do září, kdy je veřejnosti zpřístupněna terasovitá zámecká zahrada s oranžérií.
Vaší pozornosti by ale neměl uniknout ani interiér, a to pro bohatou sbírku nábytku, českého skla, zbraní a orientálních předmětů.
Křehkost motýlů
Pokud si chcete naplno vychutnat krásy přírody a zažít nevídané, navštivte město Ždánice. U městského úřadu totiž začíná naučná stezka, která vás zavede do nádherného motýlího ráje, v němž ladně poletuje až 84 druhů denních motýlů. A co teprve ty hluboké listnaté lesy…
Klášterní kouzlo
Za husitských válek byl vypálen, posléze obnoven, aby však o století později zanikl. Dochované zbytky kláštera Rosa coeli ležící v Dolních Kounicích, si ovšem své osobité kouzlo zachovaly dodnes. Zdejší koncerty pod širým nebem proto vynikají skoro až dokonalou akustikou.
Poznejte permoníčky
Zábavní park Permonium naleznete přímo ve výrobním areálu Strojíren Oslavany. Jeho návštěva nejenže procvičí mozkové závity, ale zatěžkávací zkoušce podrobí i fyzičku.
Pro nadšené dobrodruhy je tu připraveno největší nadzemní bludiště v republice, důlní štola, ale i svěží prales.
Výhled z Homole
Stezku nad vinohrady připomínající spirálu naleznete na Kobylím vrchu. Na rozdíl od ostatních „kolegyň“ rozesetých po celé republice má jednu velkou výhodu – nevedou na ni schody. K samotnému vrcholu se proto dostanete klidně i s kočárkem.
Poté už budete mít celou Pálavu i okolní vinice jako na dlani. A pokud budete mít štěstí, ukážou se vám i majestátní vrcholky Alp.
Zpět do minulosti
Na svahu Pavlovských vrchů můžete navštívit unikátní muzeum prehistorie, které osloví nejen děti, ale i dospělé. Na zhruba 500 m² spatříte originální kamenné nástroje, kostěné předměty určené k lovu, zasvěceni ale budete také do magie doby minulé.
Důležitou roli v Archeoparku Pavlov rovněž sehrávají technologie, díky kterým může pravěká doba doslova ožít před očima.
Nejrozsáhlejší krajinný celek v Evropě patří k našim nejvyhledávanějším turistickým destinacím. Na celkové ploše 300 km² stojí řada drobných staveb, jejichž krása a nadčasovost nikdy neomrzí. Není divu, že byl areál roku 1996 umístěn na seznam UNESCO.
Sousedé na dohled
Na první pohled připomíná slavnou Glorietu, kterou je možné spatřit v areálu zámku Schönbrunn. Romantická kolonáda na Rajstně však nese „podpis“ rodu Lichtenštejnů, kteří se zasadili o její vybudování. Oblíbené výletní místo dnes přímo vybízí k piknikům.
Pokud ale vystoupáte na vyhlídkovou plošinu, otevře se vám pohled na Rakousko nebo slovenské Malé Karpaty.
Janův hrad
Zřícenina ležící v těsné blízkosti zámku Lednice je dodnes plně funkčním loveckým zámečkem.
Zatímco v minulosti se zde panstvo scházelo před honem, a ihned po něm se oddávalo bohaté hostině, dnes více než k návštěvě láká k příjemné procházce nebo projížďce na kole. Stačí se vydat po zelené značce z Lednice směřující k Břeclavi. K hradu se dá ovšem dostat také lodí.
Dominanta Pálavy
Romantická zřícenina původně gotického hradu v Klentnici bývá označována za neodmyslitelnou součást Pálavských vrchů. Její silueta vám totiž neunikne, ať už budete kdekoli. Přístupná je navíc po celý rok. K jejím „branám“ vás dovedou naučné stezky z Klentnice nebo Mikulova.