Domů     Vysočina hravá i tajemná
Vysočina hravá i tajemná
od 28.5.2024
1

Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin.

Papírová krása

Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou 19. století a jménem Pavla Papírníka. Za klenot celého regionu jsou považovány nejen pro mistrné provedení, ale také pro své rozměry.

Jedná se totiž o několikametrové instalace s dřevěnou konstrukcí. Betlém vznikl roku 1820 a je součástí expozice Muzea Vysočiny Třebíč, která obsahuje stálou expozici o betlémářství. Třebíčské betlémy jsou unikátní i svými rozměry.

Jde o několikametrové instalace, jejichž základem je dřevěná konstrukce. V Třebíči se prosadily výhradně figurky lepenkové.

Jaro v Podhorácku

Uctívání slunce, omládlé přírody a především vůní jara… To je alfou a omegou prastarého jarního obřadu nazvaného Královničky. Před několika lety byl tento obyčej znovu obnoven, a to především na Velkobítešsku.

V čase svatodušních svátků, tedy v červnu, se dívky vydávají do sousedního Jestřábí, kde převlečeny za krále a královnu předvádějí staré obřadní tance se zpěvy.

Po ukončení obchůzky předávají „královští manželé“ své koruny dalším nástupkyním coby znak dospělosti.

Hvězda Vysočiny

Pomyslný středobod regionu Žďárska, to je kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve městě Žďár nad Sázavou. Působivá stavba s půdorysem hvězdy dominuje zvlněné krajině lesů, rybníků i ostře řezaných údolí.

Pro svou jedinečnost je navíc řazena k nejvýznamnějším barokním stavbám v našich končinách. Při návštěvě Vysočiny by proto neměla ve vašem cestovatelském „listu“ chybět.

Pouť Žďár

Každý druhý víkend v květnu se ve městě Žďár nad Sázavou koná jedna z největších poutí v celé republice.

V areálu na Bouchalkách naleznete více než stovku atrakcí a stánků s občerstvením, které uspokojí každé vaše „já“, Připraveny jsou zde nejen střelnice a kolotoče, ale také obří vyhlídkové kolo nebo Bungee Katapult, které vám zvednou adrenalin.

Království miniatur

Nová muzejní expozice nechává nahlédnout na dvacítku nejkrásnějších památek v dobách jejich největšího rozkvětu. Kromě hradu Čepička u Tišnova, tu leží krásy kláštera Porta Coeli nebo hradů Pernštejn a Pyšolec…

To vše v meřítku 1:50. Historií prodchnutý park je návštěvníkům přístupný celoročně, navíc je možné si na jednotlivé modely sáhnout či si je dopodrobna vyfotit.

Borovinka Les Resort

Sportovní a rekreační areál nedaleko města Bystřice nad Pernštejnem je místem dětem zaslíbeným – a to bez ohledu na věk.

Zatímco pro nejmenší je připraven krásný dřevěný hrad, pískoviště nebo prolézačky, ti starší mohou potrénovat svou trpělivost na minigolfu nebo okusit lanové centrum.

Poznejte Eden

V Horácké vesnici se to zvířátky jen hemží. Děti si tu proto mohou prohlédnout či nakrmit domácí zvířata, a také se o nich leccos dozvědět.

K nerušenému poznávání jsou k dispozici kozy, králíci, slepice či kachny, o kousek dál lze domluvit svezení nebo projížďku na koních.

Šikland

Největší přírodní areál plný zábavy v sobě ukrývá westernové městečko, koupaliště, zvířátka, ale také motosport. Zdejším radovánkám proto doporučujeme vyhradit minimálně půl den, zaručujeme, že odsud se vašim ratolestem jen tak chtít nebude. Zdejší atmosféru si totiž zamilují.

Okouzlující Třebíč

Město památek UNESCO naleznete na jihovýchodním cípu kraje podél břehů řeky Jihlavy. Třebíč ovšem potěší nejen milovníky historie a architektonických unikátů.

Na své si totiž přijdou také milovníci přírody – podmínky pro cykloturistiku či turistiku jsou tu totiž naprosto ideální.

Projděte si klidné Libušino údolí se skalní vyhlídkou, nebo vystoupejte na Strážnou horu, poblíž je z bývalého věžového vodojemu udělaná pěkná rozhledna.

Dochovaná minulost

Unikátní soubor 123 dochovaných domů židovské čtvrti tvoří nejcennější klenot města Třebíče. Ne nadarmo byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. K návratu do minulosti přímo vybízejí hned dvě synagogy, židovské muzeum, ale také dvě školy nebo radnice.

Zároveň je možné využít také naučnou stezku „Po stopách opatů a rabínů“, která jednotlivé památky propojuje.

Havlíčkův Brod

V údolí řeky Sázavy leží město, jehož jméno vzdává hold rodákovi z nedaleké Borové, Karlu Havlíčkovi Borovskému.

Malebné historické centrum s četnými památkami, kostely a zbytky hradeb doplňuje svěží park Budoucnost s několika rybníky, vodopádem a vycházkovými cestami.

Filmový Pelhřimov

Filmovými hláškami proslavené město je spojeno se 13. stoletím, kdy zde vznikla první osada. Dnes je město známé svým Muzeem rekordů a kuriozit – jediným svého druhu ve střední Evropě.

K místním zajímavostem patří rovněž dochovalé opevnění se dvěma mohutnými gotickými branami, které společně se zámkem, kostelem a místními domy tvoří městkou památkovou rezervaci.

V těsné blízkosti centra Pelhřimova naleznete Městské sady, kterými vás provede pečlivě sestavená naučná stezka, jejíž jádro tvoří hned 12 informačních tabulí rozmístěných v téměř tříkilometrovém okruhu. Rozmanitost a hodnota krásné přírody Vysočiny vám nikdy nebude blíže, než zde.

Samá kuriozita

Jedna z bran bývalého opevnění města stojí v Palackého ulici, nedaleko Karlova náměstí. V jejím nitru tiše odpočívá Muzeum rekordů a kuriozit, kde objevíte to, co jinde na světě nemá obdoby.

Ať už jde o nejmenší jízdní kolo, největší kartáček na zuby či největší péřovou bundu. Jednotlivé expozice jsou pravidelně inovovány s cílem poskytnout ten nejlepší zážitek.

Cesta do pekel

Opravdové vzrušení i zábava čekají v podzemí Šrejnarovského domu čp. 10, kde je umístěno Pelhřimovské peklo.

Interaktivní strašidelná expozice umožní návštěvníkům se alespoň na malý moment proměnit v čerty, kteří mohou vážit hříšníky a udělovat spravedlivé tresty. Kromě tradičních pekelnických procedur je tu ukryta také třináctá komnata. Troufnete si ji najít?

Hrad Kámen

Romanticky upravený hrad Kámen se tyčí na výrazné žulové skále. Naleznete jej zhruba v polovině cesty mezi městy Pelhřimov a Tábor. Kromě jedinečných panoramat by byl hřích neokusit jeden za dvou prohlídkových okruhů.

První poodkryje způsob bydlení a životního stylu na panském sídle na počátku 20. století, zatímco druhá trasa zprostředkuje pohled na historická jednostopá vozidla. Hrad obklopuje malý park vhodný k odpočinku.

 

Foto: Shutterstock
Lokalita:
reklama
Související články
23.5.2024
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském parku bylo totiž již v ro
14.5.2024
Při návštěvě zoo v Ústí nad Labem se musíme připravit na to, že procházka tu bude trochu fyzicky náročná. Zahrada se totiž rozkládá na svahu Mariánské skály východně od městského centra. Tuhle nevýhodu ale můžeme snadno proměnit v plus, když si pro vstup nevybereme dolní vchod v Drážďanské ulici, ale převýšení 96 metrů za sebe necháme zdolat autobus číslo 5 a do zahrady se vydáme horním vchodem
7.5.2024
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo v nenávratnu. Také obec Zubrnice
24.4.2024
Jedna z nejpříjemnějších cest do srdce každé destinace vede přes její kuchyni. Zařadíte-li do itineráře vašich výletů i zastávky kulinářské, otevře se vám svět chutí, vůní i tradic, které dokonale umocní výjimečnou atmosféru konkrétního místa. Vydejte se do nitra Krkonošského národního parku, kde se nachází populární zážitková a naučná Stezka korunami stromů Krkonoše se stylovou restaurací V kor
19.4.2024
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kartářce už věřím, vše se vyplnilo
skutecnepribehy.cz
Kartářce už věřím, vše se vyplnilo
Měla jsem pochybnosti. Přišlo mi, že říká samé nesmysly. Ale měla pravdu. V dobrém i zlém se všechny kartářčiny předpovědi vyplnily do puntíku přesně! Ke kartářce jsem chodila pravidelně už několik let a byla s její předpovědí vždy spokojená. Znala jsem i její dceru, která převzala živnost po matce. Vlastně se ty dvě střídaly, a tak si
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
epochaplus.cz
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů. Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu
Grossmann hrál do posledního dechu
nasehvezdy.cz
Grossmann hrál do posledního dechu
V případě dvojice Jiří Grossmann (†30) a Miloslav Šimek (†63) platí, že protiklady se přitahují. Zatímco Šimek byl vyznavačem skautingu, nekouřil, nepil a byl vzorným studentem, jeho protějšek byl t
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
panidomu.cz
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají,
Čínská snaha o ovládnutí umělé inteligence má jeden háček: závisí na americké technologii
21stoleti.cz
Čínská snaha o ovládnutí umělé inteligence má jeden háček: závisí na americké technologii
Čínské technologické firmy byly do značné míry zaskočeny průlomem v oblasti generativní umělé inteligence. Byť by své zaspání rády dohnaly, státní regulace a ne zcela dobře se vyvíjející čínská ekonom
Jak Šalamoun přelstil královnu ze Sáby
enigmaplus.cz
Jak Šalamoun přelstil královnu ze Sáby
Probudí ji velmi silná žízeň, potřebuje se napít. Projevují se důsledky velmi silně kořeněných jídel, která ji tíží v žaludku. Žádná ze služebných není po ruce, a tak královna vstane a dojde ke stolu,
Akce německých špionů v Irsku připomínaly frašku
historyplus.cz
Akce německých špionů v Irsku připomínaly frašku
„Pánové, to, co jsme dosud v tajné službě dělali, nestálo za nic. Všechno musíme od základu změnit,“ oznamuje svým podřízeným v březnu 1935 nový šéf německé vojenské rozvědky Wilhelm Canaris. Abwehr následně rozdělí do tří oddělení, z nichž to s římskou číslicí II bude zodpovědné za diverzní a sabotážní akce. Převratný krok…   V Irsku
Neom: Budoucnost logistiky a infrastruktury v srdci Blízkého Východu
iluxus.cz
Neom: Budoucnost logistiky a infrastruktury v srdci Blízkého Východu
Neom se rychle mění z konceptu do reality. Nedávné video zveřejněné na YouTube ukazuje ambiciózní futuristický projekt, který přesahuje rámec tradičních resortů, luxusních hotelů a špičkových zařízení
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
nejsemsama.cz
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což