Domů     Jižní Morava: Víno, hody, adrenalin…
Jižní Morava: Víno, hody, adrenalin…
od 29.5.2024
1

Sluncem políbená krajina protkaná vinicemi láká na působivou mozaiku chutí, tradic a požitků. Není divu, že ji pro její půvaby někteří přirovnávají k italskému Toskánsku.

Jižní Morava má ale také druhou, dobrodružnou tvář, kterou jakmile okusíte, nebudete mít dost…

In vino veritas

Francie má Bordeaux, my zase Jižní Moravu. Mekce lahodného vína a nádherných scenérií každoročně neodolají tisíce turistů z celé republiky. A právem.

Kromě lahodného vína, ve kterém má údajně spočívat pravda, zde totiž můžete okusit spoustu aktivit s vínem spojených. Jedná se zejména o prohlídku vinařských staveb, které nemají v okolních zemích obdoby, nebo tradiční rituály.

Symbolické zarážání hory, vinobraní nebo valtické vinné trhy doporučujeme zažít.

Vinařské toulky

Kvalitní víno a jedinečnou atmosféru si vychutnáte například v Miloticích. V areálu Šidleny, který čítá na 250 vinných sklepů, je navíc každoročně pořádán festival kyjovského Dolňácka.

Prvotřídní delikatesa

Slovácké koláčky jsou neodmyslitelnou součástí jihomoravského folkloru, spatříte je proto na jakékoli slavnosti – ať už půjde o svatbu, hody nebo křtiny. Připravují se z velmi jemného kynutého těsta, a okusit je můžete s tvarohem či povidly. Navrchu ovšem nikdy nesmí chybět drobenka.

Jedině modrá!

Barvení lnu, a posléze bavlny s pomocí indiga je technika, jejíž kořeny sahají až do daleké Asie. Byla to ale právě jižní Morava, kde se modrotisk povedlo dovést k pomyslné dokonalosti.

Od roku 2018 je proto tato tradice zapsána na seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.

Olešnice

Jedná se o město modrotisku zaslíbené… a aby také ne, však zdejší dílna funguje již od roku 1816. Vydejte se po stopách této unikátní techniky společně s rodinou Danzingerů.

V jejich domku totiž nejenže se přesunete do minulosti, ale také získáte možnost vyrobit si svůj unikátní vzor.

Adrenalin nejen pro dospělé

Nedaleko Macochy, avšak stranou od civilizace, se nachází bývalý kamenolom Velká Dohoda. K všednosti má ale daleko… Pro milovníky adrenalinu má totiž připravené poměrně pestré „menu“, jemuž vévodí lezecká stěna, lanovka a ferraty.

V rámci zábavy myslí v přírodním areálu také na ty nejmenší, jimž je určeno nejen dětské lanové centrum, ale také hřiště pro děti od 3 let.

Nedaleko Kunštátu doporučujeme navštívit uměle vytvořenou Blanickou jeskyni. Jejími obyvateli totiž není nikdo „menší“ než blaničtí rytíři!

Kromě 17 obdivuhodných soch v nadživotní velikosti tu odpočívá také čtyřmetrový lev… Dozor početné skupince následně zajišťuje svatý Václav.

Přírodní chrám

Podobně impozantní je také Kateřinská jeskyně, jejíž vstupní brána se otevírá v pravém údolním svahu Suchého žlebu.

Celkem je tvořena hned dvěma mohutnými dómy, přičemž ten hlavní bývá označován jako největší zpřístupněný jeskynní prostor v našich luzích a hájích. Akustika je zde přímo fantastická, při prohlídce se proto připravte na úryvek z Verdiho opery Nabucco.

Brněnské Lužánky

Srdce celého regionu si vás zaručeně získá nejen pro jedinečný hantec. Ukrývá v sobě totiž nespočet kulturních památek, jež by neměly uniknout žádnému milovníkovi historie.

Nechybí mu ale ani přírodní památky a rozlehlé parky – za všechny můžeme jmenovat Lužánky, který je vůbec nejstarším v republice, a je vyhledáván zejména pro sportovní a společenské aktivity.

Krásný výhled

Po více než sedm staletí je Špilberk vnímán jako významná brněnská dominanta. Návštěvníkům však umožňuje si vychutnat pravděpodobně nejkrásnější výhled na celou metropoli – konkrétně z rozhledny Královská kaple. Zároveň jde také o domov vyhlášeného Muzea města Brna.

Jak funguje svět?

Má pověst „chrámu vědy pro celou rodinu“, který nebudete chtít opustit. Zábavní park VIDA!, se nachází nedaleko brněnského výstaviště a nabízí zhruba 180 exponátů.

Všechny do jediného návštěvníky přimějí zapomenout na každodenní shon a vydat se na cestu poznání světa kolem nás.

Ztělesnění romantiky

Zhruba 35 km od Brna stojí krásný zámek Lysice v klasicistním kabátu a s romantickými exteriéry. Návštěvu doporučujeme především v období od června do září, kdy je veřejnosti zpřístupněna terasovitá zámecká zahrada s oranžérií.

Vaší pozornosti by ale neměl uniknout ani interiér, a to pro bohatou sbírku nábytku, českého skla, zbraní a orientálních předmětů.

Křehkost motýlů

Pokud si chcete naplno vychutnat krásy přírody a zažít nevídané, navštivte město Ždánice. U městského úřadu totiž začíná naučná stezka, která vás zavede do nádherného motýlího ráje, v němž ladně poletuje až 84 druhů denních motýlů. A co teprve ty hluboké listnaté lesy…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Klášterní kouzlo

Za husitských válek byl vypálen, posléze obnoven, aby však o století později zanikl. Dochované zbytky kláštera Rosa coeli ležící v Dolních Kounicích, si ovšem své osobité kouzlo zachovaly dodnes. Zdejší koncerty pod širým nebem proto vynikají skoro až dokonalou akustikou.

Poznejte permoníčky

Zábavní park Permonium naleznete přímo ve výrobním areálu Strojíren Oslavany. Jeho návštěva nejenže procvičí mozkové závity, ale zatěžkávací zkoušce podrobí i fyzičku.

Pro nadšené dobrodruhy je tu připraveno největší nadzemní bludiště v republice, důlní štola, ale i svěží prales.

Výhled z Homole

Stezku nad vinohrady připomínající spirálu naleznete na Kobylím vrchu. Na rozdíl od ostatních „kolegyň“ rozesetých po celé republice má jednu velkou výhodu – nevedou na ni schody. K samotnému vrcholu se proto dostanete klidně i s kočárkem.

Poté už budete mít celou Pálavu i okolní vinice jako na dlani. A pokud budete mít štěstí, ukážou se vám i majestátní vrcholky Alp.

Zpět do minulosti

Na svahu Pavlovských vrchů můžete navštívit unikátní muzeum prehistorie, které osloví nejen děti, ale i dospělé. Na zhruba 500 m² spatříte originální kamenné nástroje, kostěné předměty určené k lovu, zasvěceni ale budete také do magie doby minulé.

Důležitou roli v Archeoparku Pavlov rovněž sehrávají technologie, díky kterým může pravěká doba doslova ožít před očima.

Nejrozsáhlejší krajinný celek v Evropě patří k našim nejvyhledávanějším turistickým destinacím. Na celkové ploše 300 km² stojí řada drobných staveb, jejichž krása a nadčasovost nikdy neomrzí. Není divu, že byl areál roku 1996 umístěn na seznam UNESCO.

Sousedé na dohled

Na první pohled připomíná slavnou Glorietu, kterou je možné spatřit v areálu zámku Schönbrunn. Romantická kolonáda na Rajstně však nese „podpis“ rodu Lichtenštejnů, kteří se zasadili o její vybudování. Oblíbené výletní místo dnes přímo vybízí k piknikům.

Pokud ale vystoupáte na vyhlídkovou plošinu, otevře se vám pohled na Rakousko nebo slovenské Malé Karpaty.

Janův hrad

Zřícenina ležící v těsné blízkosti zámku Lednice je dodnes plně funkčním loveckým zámečkem.

Zatímco v minulosti se zde panstvo scházelo před honem, a ihned po něm se oddávalo bohaté hostině, dnes více než k návštěvě láká k příjemné procházce nebo projížďce na kole. Stačí se vydat po zelené značce z Lednice směřující k Břeclavi. K hradu se dá ovšem dostat také lodí.

Dominanta Pálavy

Romantická zřícenina původně gotického hradu v Klentnici bývá označována za neodmyslitelnou součást Pálavských vrchů. Její silueta vám totiž neunikne, ať už budete kdekoli. Přístupná je navíc po celý rok. K jejím „branám“ vás dovedou naučné stezky z Klentnice nebo Mikulova.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
20.6.2024
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří klasické ležáky, ale i speciály s vřídelní vodou neb
19.6.2024
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje nová výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představuje téměř sto prací napříč různými výtvarnými technikami a médii z českých institucionálních i soukromých sbírek. K vidění jsou do 27. října jak malby starých mistrů, tak díla současných českých tvůrců. Jak s
14.6.2024
Střední Čechy uspokojí všechny! Gurmány, děti, aktivní lidi ale i ty, kteří si nejraději trochu zalenoší. Kam tady můžete vyrazit v první polovině prázdnin? Akcí je připraveno nespočet. Kutnohorské léto, Kutná Hora a okolí 1.7. – 30.8. Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek památek a dalších zajímavostí ve městě a okolí, se koná již po šestnácté. Kutnohorské léto je celoprázdninový f
12.6.2024
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem, pivní bleší trh a několik koncertů. Festival vypukne v pát
11.6.2024
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou takzvané Svatojánsk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).