Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad.
Jeden z nejzáhadnějších kamenných útvarů u nás můžeme najít asi 60 kilometrů severozápadně od Prahy. Zalesněná náhorní plošina Rovina nad Kounovem tyčící se do výšky 525 nad mořem je poseta různě velkými kameny naskládanými v souběžných řadách.
Kdo kamenné řady vystavěl? A skutečně z nich pramení silná energie, jak tvrdí příznivci ezoterických věd? Přestože byly kamenné řady několikrát zevrubně prozkoumány, účel, stáří nebo jejich původ dodnes není znám.
Podobná uskupení se nacházejí i na mnoha dalších místech Evropy, ale i ta nechávají bezradné vědce bez odpovědí. Podle některých tvrzení kamenné řady poukazují na proudění tajemných zemských sil, které naši předkové dokázali využít ve vlastní prospěch.
Stejně jako další megalitické památky, i ty kounovské prý vyzařují jakousi silnou energii.
Zastřená minulost
Ke kamenným řadám je nejlepší vyrazit z blízké obce Mutějovice. Odsud na místo neomylně vede turistická stezka, bez níž by zřejmě nebylo tak snadné kamenné řady najít.
V dobách jejich největší slávy šlo zřejmě o velkolepý pohled, neboť památku tvoří více než 2000 neopracovaných křemencových balvanů ležících ve 14 řadách.
Dnes jsou skryty v zalesněné krajině Džbánské vrchoviny na Rakovnicku, kde je v roce 1934 objevuje kounovský učitel Antonín Patejdl. Odhady období, v němž mohly být řady vybudovány, se rozcházejí až o tisíce let.
Podle některých odborníků jde o dílo staré nanejvýš pár stovek let, podle jiných se jedná o výtvor pocházející z neolitu, tedy z 5. až 2. tisíciletí př. n. l. Objevuje se také mnoho teorií o jejich účelu.
Kameny možná ve středověku sloužily k ohraničení jednotlivých parcel polí, nebo k vyznačení dráhy posvátného závodiště.
Nejrozšířenější je ale názor, že jde o prastarou observatoř a jakýsi kalendář, který sloužil nejen k rituálním účelům, ale pomáhal i při pěstování a sklízení úrody.
Spoutaná energie
Ve spojitosti s kamennými monumenty se hovoří také o zemských silách, které dnes nevnímáme, ale pravěcí lidé žijící v úzkém kontaktu s matkou Zemí, vůči nim byli citliví.
V místech, kde tato nespecifikovaná energie vyvěrá na povrch, stavěli svatyně či právě kamenné monumenty. Ty prý vyznačují energetická pole a fungují jako jakési zářiče usměrňující tuto energii.
Zůstane-li totiž nespoutána, může podle psychotroniků způsobovat nespavost, nervozitu, poruchy koncentrace, úzkost, bolesti hlavy či dokonce i nádorová onemocnění a mnoho dalších neduhů. Usměrněná naopak velmi prospívá.
Vznikly kamenné řady právě proto, aby energii zkrotily? Návštěvníci říkají, že nejsilněji je energie cítit u Pegase, jednoho z největších kamenů zdejších řad.
Kde je pravda?
Poté, co archeologický výzkumný tým objevil ve 2. polovině minulého století nedaleko Kounovských řad náznaky keltského hradiště, začalo se spekulovat, zda řady nebývaly dějiště keltských rituálů.
To přitáhlo pozornost příznivců ezoterických věd, z nichž mnoho věří, že podobná místa mají léčivou moc nebo alespoň příznivě ovlivňují lidský organismus. Postupem času se ale názory na toto místo začínají měnit.
Například psychotronik Rudolf Pitra prohlašuje, že tu cítí silnou negativní energii, doslova prý zlou energii. Jak je možné, že jsou zážitky citlivých návštěvníků tak rozporuplné?
Foto: Ondřej Koníček – CC BY 3.0