Domů     Kanárské ostrovy: Perly v Atlantiku
Kanárské ostrovy: Perly v Atlantiku

S veškerým komfortem, za slušnou cenu a v bezpečném a krásném prostředí, to je dovolená na Kanárských ostrovech. Většina turistů se sem vrací kvůli pohodě a čerstvému oceánskému vzduchu, a také kvůli kráse zdejší sopečné krajiny.

Fuerteventura

K lenošení jsou vhodné resorty na východě ostrova, na jehož břehu také leží hlavní město Puerto del Rosario.

Za super plážemi můžete vyrazit na sever ke Corralejo, rybářské vesnici, kde na široširém písku opravdu nikoho nepotkáte, a ti zvídaví to pak mohou vzít ostrou zatáčkou do vnitrozemského městečka La Oliva.

Najdete tu barokní kostel Parroquía a stroze půvabnou pevnost Casa de los Coroneles.

A pak dál do městečka Betancuria v horách, které v roce 1405 založil normanský rytíř de Béthencourt roku 1593. Ve zdejším domě Casa Santa Maria se výborně vaří a můžete tu koupit krásné suvenýry. Ovšem k vidění toho je tu samozřejmě mnohem víc!

Lanzarote

Nejsevernější z Kanárů se nachází prakticky na činné sopce a ta je také největším „tahákem“, i když krásné pláže se tu najdou také.

Z letovisek na východě u hlavního města Arecife se určitě vydejte do přírodního parku Timanfaya do pohoří Montaňas del Fuego (Ohnivé hory). Činný vulkán je tu cítit hned pod povrchem.

Voda, vlitá průvodcem do úzkého otvoru v zemi, vytryskne jako horký gejzír! Dojem umocní restaurace El Diablo na úpatí jedné z hor, kde vám připraví libovolný pokrm – nejčastěji rybu – v žáru, vycházejícího z magmatu pod restaurací.

Z jeskyní na severovýchodě vyplouvají slepí krabíci a ve zdejším jeskynním koncertním sále zpíval i Karel Gott!

Tenerife

Pro hustě obydlený ostrov je typický kolorit domečků a křivolakých uliček, vedoucích často z kopce a hned zas do kopce.

Domy doplňují v hlavním městě Santa Cruz na severu a v Puerto de la Cruz na západním pobřeží barokní katedrály, k velikosti ostrova až nepřiměřené.

Vnitrozemí se strmě zvedá až k vrcholu Pico de Teide do výšky 3718 metrů nad mořem, což je poměrně hodně, ale i tam se dostanete. Vede tam totiž od silnice bezpečná lanovka, k jejíž dolní stanici vás z většiny turistických destinací doveze autobus.

Nahoře najdete dýmající kráter a po túře drsnou krajinou jistě rádi sjedete na pláž. Vzduch ostrova je prosycen vůní borovic a banánovníků.

Gran Canaria

Jako u většiny Kanárských ostrovů, i tady jsou plážové resorty hlavně podél východního a jižního pobřeží, spojené pobřežní silnicí. Určitě musíte vyrazit na skálu Roque Nublo ve středu ostrova, z jejíž náhorní plošiny je skvělý výhled.

Odtud směrem na sever nevynechte městečko Arucas, proslulé produkcí skvělého rumu a ohromnou katedrálou sv. Jana Křtitele z černého kamene. Naopak zcela na jihu najdete „kus Sahary“, duny vznikající z písku navátého větrem z Afriky.

Zmíněná pobřežní silnice končí na jihu v malebném přístavu Puerto de Mogán, kde na úpatí skalnatého horstva spadají terasovité domečky. Můžete se tu podívat pod hladinu turistickou ponorkou.

Gomera

S nadsázkou lze říct: navštivte tento ostrov východně od Tenerife co nejdříve! Býval totiž mnohem větší, ovšem eroze ho za několik set let zmenšila o polovinu. Z tenerife sem jezdí trajekt a Gomera samotná má pláží minimum, jezdí se sem za horskou turistikou.

Většina turistických stezek míří do zeleného srdce ostrova, centrálního národního parku Garajonay, proslulého vavřínovým lesem.

Z hlubokých zelených údolí turista zírá na skalnaté vrcholky, často tonoucí v mlžném oparu, a často míjí malebná políčka s banánovníky, papájou, mangem, avokádem a vinnou révou. Zdejší skály jsou proslulé tyčovitými útvary, známými jako Órganos, varhany.

Palma

Satelitní snímek hodně napoví: Vidět je centrální sopečný kráter v centru ostrova a kanál, kudy se kdysi do moře odvalilo magma, to celé obtočené podkovou bujné zeleně.

Zdejším plážím, a najdeme je pro změnu hlavně na západním pobřeží, dodává tajemného vzhledu šedý a někdy přímo černý sopečný písek.

Při výletu na nejvyšší bod ostrova, Roque de los Muchachos, narazíme na observatoř, a odměnou nám bude pohled do vyhaslého sopečného kráteru o průměru 8 km, porostlého lesem.

Nedotčená panenská příroda, protkaná turistickými cestami, vás zavede ke křišťálovým potokům, jeskyním, uvidíte vzácnou zvěř. Zdejší víno a med jsou delikátní!

Foto: Shutterstock, Archiv
Lokalita:
Související články
Od 29. listopadu 2025 do 1. května 2026 se Livigno chystá přivítat návštěvníky na svých zasněžených svazích a nabídnout jim víc než jen perfektně upravené sjezdovky. V srdci italských Alp, v nadmořské výšce 1 816 metrů, zde čekají ideální sněhové podmínky, široká nabídka zimních aktivit a autentická atmosféra horského městečka, kde se místní tradice snoubí s italským šarmem. Dlouhá sezóna, jist
Uprostřed odlehlého souostroví Anambas, 160 námořních mil severovýchodně od Singapuru, leží Bawah Reserve, symbol udržitelného cestování v Indonésii. Resort na šesti soukromých ostrůvcích obklopených třemi lagunami a třinácti plážemi vznikl s vizí chránit a posilovat zdejší ekosystémy a zároveň podporovat komunity na sousedních ostrovech. „Earth-First“ filozofie prostupuje každým aspektem život
Chcete vidět britskou královnu? Ulici, přes kterou přebíhali Beatles? Palác, odkud zmizeli dva princové? Nebo uličky, kudy se toulal Jack Rozparovač? Problém je jediný: jak to všechno stihnout? Kouzelný Londýn vám určitě učaruje. Trochu se podobá Praze tím, že jednotlivé paláce nejsou daleko od sebe. Pokud už nemáte štěstí, abyste do Buckinghamského paláce viděli vjíždět či odjíždět královnu Alž
Co je malé, to je hezké, a o prastaré republice San Marino to platí dvojnásob. Státeček, ležící na 61 km2 nedaleko Jaderského moře sahá až do roku 301 n. l., kdy tu svatý Marinus založil klášter. Roku 1253 vznikla nezávislá země na kopci, která vás zcela okouzlí. San Marino tvoří hradbami obehnaná Citta neboli město na vysokých pahorcích, a půvabný okolní region odpovídající velikostí centru P
Láká vás vyrazit na Sicílii? Už staří Římané věřili, že právě tam, v jícnu sopky Etny, bydlí bůh ohně – kovář Vulcanus. Buší do kovadliny a tím vyvolává zemětřesení, které pak zase utišuje. Udělejte si sem výlet a přesvědčte se na vlastní oči. Navzdory občasným otřesům země se na Sicílii výborně uchovaly starověké antické památky. Třeba v Taormině, krásném městě na skále nad východním pobřežím
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vznikla mikrovlnka díky čokoládě?
epochalnisvet.cz
Vznikla mikrovlnka díky čokoládě?
Technik s údivem strčí ruku do kapsy a vytáhne ji umazanou od rozteklé čokolády. Jak se mohla tak najednou rozpustit? Ještě pár minut potrvá, než mu dojde, že právě objevil princip jednoho z dnes naprosto samozřejmých kuchyňských spotřebičů.   Už v roce 1924 popisuje profesor Univerzity Karlovy August Žáček (1886–1961) princip oscilace magnetronu, elektronky generující mikrovlnné záření. Celá
Tvarohový koláč s jahodami
tisicereceptu.cz
Tvarohový koláč s jahodami
Suroviny na 4–6 porcí 500 g měkkého tvarohu 200 g rostlinného tuku 200 g moučkového cukru 2 žloutky 0,2 l mléka 1–2 lžíce želatiny 300 g jahod či jiného ovoce piškotový korpus o hmotnosti 20
Zkáza Bílé lodi: Tragická nehoda, nebo masová vražda?
historyplus.cz
Zkáza Bílé lodi: Tragická nehoda, nebo masová vražda?
Ozve se varovné zaskřípání. To se bok Bílé lodi otřel o skálu. „Obraťte kormidlo! Hned!“ nařídí kapitán, ale je už pozdě. Plavidlo sebou trhne, sklouzne do hlubší vody a nakloní se na stranu. Rozervaným bokem se do jeho útrob začne valit ledová voda. Už od rozbřesku 25. listopadu 1120 kypí přístav Barfleur na normandském pobřeží
Náhle u Adamovské tichá domácnost?
nasehvezdy.cz
Náhle u Adamovské tichá domácnost?
Zdánlivě pevné manželství herečky ze seriálu Milionáři Zlaty Adamovské (66) a herce Petra Štěpánka (77) se kýve v samých základech. Alespoň se o tom živě mluví v kuloárech. Za všechno prý může nedáv
Zemřel Erich von Däniken: Muž, který tvrdil, že z pyramid známe jen 20 procent
enigmaplus.cz
Zemřel Erich von Däniken: Muž, který tvrdil, že z pyramid známe jen 20 procent
Zemřel Erich von Däniken (1935–2026), muž, který více než čtyři desetiletí rozděloval svět na skeptiky a nadšené stoupence dávných astronautů. Švýcarský záhadolog proslul teorií, že vývoj lidské civil
Moje máma si přece zaslouží být šťastná
skutecnepribehy.cz
Moje máma si přece zaslouží být šťastná
Nechtěla jsem, aby máma zůstala sama, a tak jsem vymyslela plán. Když do školy nastoupil nový učitel, napadlo mě, že by si mohli rozumět. Stalo se to na základní škole, kde moje máma učila matematiku a bohužel ji učila i mě, což byla hrůza. Ve snaze, aby si ostatní nemysleli, že mi nadržuje, byla až zbytečně přísná, někdy
My Arbor představuje výjimečný únik z ruchu všedního dne
iluxus.cz
My Arbor představuje výjimečný únik z ruchu všedního dne
V unikátním 5* wellness hotelu v Dolomitech pouze pro dospělé (16+) hosté nacházejí pocit bezpečí a pohodlí. Snění mezi korunami stromů, koupání v klidu lesa a sbírání sil. Zažívání dojemných okamžiků
Psi se dokážou učit význam slov pouhým nasloucháním
21stoleti.cz
Psi se dokážou učit význam slov pouhým nasloucháním
Nová studie publikovaná v časopise Science ukazuje, že někteří vskutku výjimeční psi se dokážou naučit význam slov pouhým nasloucháním lidské konverzaci, aniž by přitom byli přímo oslovováni nebo trén
Co si dáme v kavárně?
panidomu.cz
Co si dáme v kavárně?
Ať už chodíte do kavárny často, nebo občas, možná i vám se stane, že nevíte tak jistě, co se pod názvy různých káv přesně skrývá a jak to má chutnat. Zkusíme vám trochu poradit.   Ale než tak učiníme, podívejme se letmo do historie. Posuneme se o několik století zpátky, abychom zjistili, že když na
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Když Zemi zahalí tma: Mohl za potopu světa asteroid?
epochaplus.cz
Když Zemi zahalí tma: Mohl za potopu světa asteroid?
Posvátná chvíle přinášející po celém světě strach. Zatmění Slunce. Toto se ale zaryje do lidského podvědomí nesmazatelně hluboko. Do oceánu poblíž Afriky totiž navíc dopadne asteroid!   Horší trest bohů si již nelze představit. Pobřeží brzy smetou tsunami – i s celými aglomeracemi. Tak vysvětluje zrození mýtu o potopě archeolog Bruce Masse. K ruce má rozsáhlou studii
Když i hrnek kávy váží jako činka
nejsemsama.cz
Když i hrnek kávy váží jako činka
Takzvaný tenisový loket nezaskočí jen sportovce. Často potrápí i ty, kteří v životě nedrželi tenisovou raketu, zato žehličku, hadr nebo motyčku drží denně. Bolest začíná nenápadně. Nejdřív jen trochu píchne, když otevřete dveře, pak při mytí vlasů a nakonec zjistíte, že i obyčejné zvednutí hrnku vyžaduje odhodlání. Tak začíná klasický tenisový loket. A jestli si právě říkáte, že s
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz