Domů     Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
od 24.5.2024
1

Karlovarský kraj, to nejsou jen světoznámé lázně na seznamu UNESCO. Jeho ráz utváří i bujná příroda, tajuplné podzemí a dechberoucí kulturní památky. Vydejte se s námi do historických měst, odkud můžete podnikat výlety za poznáním dalších magických míst.

Cheb – po stopách středověkých kupců

Ve městě Cheb najdete nevídanou koncentraci památek. Prohlédnete si unikátní komplex hrázděných kupeckých domů ze 13. století zvaný Špalíček nebo Chebský hrad, kde se odehrála královská svatba a také úkladná vražda pobočníků knížete Albrechta z Valdštejna.

Sportovně-rekreační areál Krajinka v podhradí nabízí kromě jiného hned několik víceúčelových sportovišť a piknikovou louku k odpočinku.

Skutečným fenoménem je stezka Pod střechami chebských domů, která vás provede po půdách městských, kupeckých domů na chebském náměstí.

TIP: Cyklostezka Ohře – Z Chebu do Karlových Varů vede podél řeky jedna z nejkrásnějších cyklostezek Karlovarského kraje, nabízející nespočet zajímavostí jako třeba hrad Loket nebo Svatošské skály. V létě je řeka Ohře také oblíbeným cílem vodáků. Stačí si jen vypůjčit kánoi či raft a vyrazit za dobrodružstvím.

Hrad Cheb
Hrad Cheb

Aš – město na špičce České republiky

Nejzápadnější cíp naší republiky nabízí návštěvníkům díky své historii a nedotčené přírodě mnoho možností vyžití. Ve městě a jeho okolí se zachovala celá řada významných památek, které stojí za to navštívit.

Dominantou je kamenná rozhledna na vrcholu Háj s přilehlým sportovním areálem. Jen několik kilometrů od Aše se nachází romantický hrad Seeberg. Pokud vás láká spíše člověkem nedotčená krajina a nádherná příroda, Ašsko si zamilujete.

Díky téměř sto padesáti kilometrům značených cyklotras a bohaté paletě sportovišť si Aš oblíbí i příznivci aktivní dovolené.

TIP: Nová naučná stezka v Aši vás zábavnou formou seznámí s místy, kde se tvořila historie.

Ostrov, Zámecký park
Ostrov, Zámecký park

Ostrov a jeho historické kouzlo

Na úpatí Krušných hor leží město Ostrov s památkami od románského slohu přes gotiku, renesanci, baroko až po architekturu 50. let 20. století známou jako Sorela. Architektonickým skvostem je Posvátný okrsek, který učaruje milovníkům barokní architektury.

Ostrovský zámek ukrývá národní kulturní památku – stříbrnou šlikovskou mincovní kazetu, ale také třeba Mydlářův katovský meč a soubor stříbrných jáchymovských tolarů.

kaple sv. Anny v Ostrově
kaple sv. Anny v Ostrově

TIP: Na ostrovském zámku vás čeká nová multimediální expozice Zámecká zahrada v proměnách času, která vám přiblíží vývoj unikátní zámecké zahrady, jež neměla v českých zemích svého času obdoby.

Sokolovsko plné kontrastů

Hornické město nedaleko Karlových Varů, známé především díky těžbě hnědého uhlí, vás mile překvapí množstvím parků, krásou okolní přírody i nemalou dávkou historických památek.

Navštivte třeba zříceninu hradu Hartenberg nebo klasicistní zámek Sokolov, kde se nachází muzeum s expozicí zaměřenou na přírodu a dějiny hornictví.

A když vás téma hornictví nadchne, nevynechejte zaniklý cínový důl Jeroným s impozantními středověkými komorami a důkazy o rozmanitosti dobývacích metod.

Na statku Bernard, postaveném v tradičním chebském stylu, si pochutnáte ve zdejší restauraci a ověříte svoji zručnost v řemeslných dílnách. A pokud dostanete žízeň, spláchněte ji třeba v minipivovaru Permon, který je umístěn v budově kláštera sv. Antonína Paduánského.

TIP: Možná byste nečekali, že se v Karlovarském kraji nachází hned několik pivovarů od těch nejmenších až po ty, co vyvážejí do celé země. Najdete tady klasické ležáky, ale i speciály s vřídelní vodou nebo bylinkami podobnými těm z Becherovky. Více na www.cestazapivem.cz

Loket na kole
Loket na kole

Loket – gotická perla kraje

V zákrutě řeky Ohře leží perla Karlovarského kraje goticko-románský hrad Loket, v jehož útrobách se ukrývá nejstarší zdokumentovaný meteorit v ČR, ale také mučírna, soška skřítka Gottsteina a v hradní věži dokonce i drak.

Neméně okouzlující je i historické centrum města nebo amfiteátr v podhradí, sloužící kulturním akcím. Volné odpoledne můžete strávit v některém z netradičních muzeí, která se věnují sbírce lázeňských pohárků (přes 3100 kusů) nebo tajným spolkům.

A odkud je Loket nejlépe vidět? No přece z Ohře. Tak naskočte na vyhlídkovou plavbu lodí pod hradem a obdivujte jeho majestát z nové perspektivy.

Loket je jednoznačně jeden z nejkrásnějších hradů u nás!
Loket je jednoznačně jeden z nejkrásnějších hradů u nás!

TIP: Pro děti je okolí Lokte ráj. A to doslova. V areálu Svatošky dětský ráj si mohou děti osedlat indiánské koně nebo se vyřádit na obří trampolíně.

Chyše
Chyše

Žlutice – ve splynutí s přírodou

Ve stínu tajemné stolové hory Vladař leží město Žlutice, protkané středověkými sklepeními a na povrchu osázené kláštery a zámky, ideální místo pro dovolenou v přírodě. V okolí najdete nespočet významných lokací spjatých s vírou.

Zajímavé je poutní místo Skoky, se kterým se pojí zvolání „Panenko skákavá!“. O kousek dál se nachází impozantní klášter premonstrátů Teplá s největší klášterní knihovnou u nás a také opatství Nový dvůr s moderním minimalistickým kostelem.

Zdejší cyklostezky vás zavedou třeba na zámek Chyše, kde v zámeckém pivovaru ochutnáte pivo dle tradiční receptury, nebo na zámek Valeč s lapidáriem soch Matyáše Brauna.

TIP: Na biofarmě Kobylé si vyzkoušíte, jak pečovat o zvířata, nebo se projedete na koni. Domácí čerstvé sýry a mléko ochutnáte na farmě Nežichov.

Na svých cestách Karlovarským krajem využijte turistickou kartu předplacených služeb Karlovy VARY REGION CARD.

Více tipů na výlety najdete na www.zivykraj.cz.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
20.6.2024
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří klasické ležáky, ale i speciály s vřídelní vodou neb
19.6.2024
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje nová výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představuje téměř sto prací napříč různými výtvarnými technikami a médii z českých institucionálních i soukromých sbírek. K vidění jsou do 27. října jak malby starých mistrů, tak díla současných českých tvůrců. Jak s
14.6.2024
Střední Čechy uspokojí všechny! Gurmány, děti, aktivní lidi ale i ty, kteří si nejraději trochu zalenoší. Kam tady můžete vyrazit v první polovině prázdnin? Akcí je připraveno nespočet. Kutnohorské léto, Kutná Hora a okolí 1.7. – 30.8. Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek památek a dalších zajímavostí ve městě a okolí, se koná již po šestnácté. Kutnohorské léto je celoprázdninový f
12.6.2024
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem, pivní bleší trh a několik koncertů. Festival vypukne v pát
11.6.2024
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou takzvané Svatojánsk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).