Domů     Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
od 24.5.2024
1

Karlovarský kraj, to nejsou jen světoznámé lázně na seznamu UNESCO. Jeho ráz utváří i bujná příroda, tajuplné podzemí a dechberoucí kulturní památky. Vydejte se s námi do historických měst, odkud můžete podnikat výlety za poznáním dalších magických míst.

Cheb – po stopách středověkých kupců

Ve městě Cheb najdete nevídanou koncentraci památek. Prohlédnete si unikátní komplex hrázděných kupeckých domů ze 13. století zvaný Špalíček nebo Chebský hrad, kde se odehrála královská svatba a také úkladná vražda pobočníků knížete Albrechta z Valdštejna.

Sportovně-rekreační areál Krajinka v podhradí nabízí kromě jiného hned několik víceúčelových sportovišť a piknikovou louku k odpočinku.

Skutečným fenoménem je stezka Pod střechami chebských domů, která vás provede po půdách městských, kupeckých domů na chebském náměstí.

TIP: Cyklostezka Ohře – Z Chebu do Karlových Varů vede podél řeky jedna z nejkrásnějších cyklostezek Karlovarského kraje, nabízející nespočet zajímavostí jako třeba hrad Loket nebo Svatošské skály. V létě je řeka Ohře také oblíbeným cílem vodáků. Stačí si jen vypůjčit kánoi či raft a vyrazit za dobrodružstvím.

Hrad Cheb
Hrad Cheb

Aš – město na špičce České republiky

Nejzápadnější cíp naší republiky nabízí návštěvníkům díky své historii a nedotčené přírodě mnoho možností vyžití. Ve městě a jeho okolí se zachovala celá řada významných památek, které stojí za to navštívit.

Dominantou je kamenná rozhledna na vrcholu Háj s přilehlým sportovním areálem. Jen několik kilometrů od Aše se nachází romantický hrad Seeberg. Pokud vás láká spíše člověkem nedotčená krajina a nádherná příroda, Ašsko si zamilujete.

Díky téměř sto padesáti kilometrům značených cyklotras a bohaté paletě sportovišť si Aš oblíbí i příznivci aktivní dovolené.

TIP: Nová naučná stezka v Aši vás zábavnou formou seznámí s místy, kde se tvořila historie.

Ostrov, Zámecký park
Ostrov, Zámecký park

Ostrov a jeho historické kouzlo

Na úpatí Krušných hor leží město Ostrov s památkami od románského slohu přes gotiku, renesanci, baroko až po architekturu 50. let 20. století známou jako Sorela. Architektonickým skvostem je Posvátný okrsek, který učaruje milovníkům barokní architektury.

Ostrovský zámek ukrývá národní kulturní památku – stříbrnou šlikovskou mincovní kazetu, ale také třeba Mydlářův katovský meč a soubor stříbrných jáchymovských tolarů.

kaple sv. Anny v Ostrově
kaple sv. Anny v Ostrově

TIP: Na ostrovském zámku vás čeká nová multimediální expozice Zámecká zahrada v proměnách času, která vám přiblíží vývoj unikátní zámecké zahrady, jež neměla v českých zemích svého času obdoby.

Sokolovsko plné kontrastů

Hornické město nedaleko Karlových Varů, známé především díky těžbě hnědého uhlí, vás mile překvapí množstvím parků, krásou okolní přírody i nemalou dávkou historických památek.

Navštivte třeba zříceninu hradu Hartenberg nebo klasicistní zámek Sokolov, kde se nachází muzeum s expozicí zaměřenou na přírodu a dějiny hornictví.

A když vás téma hornictví nadchne, nevynechejte zaniklý cínový důl Jeroným s impozantními středověkými komorami a důkazy o rozmanitosti dobývacích metod.

Na statku Bernard, postaveném v tradičním chebském stylu, si pochutnáte ve zdejší restauraci a ověříte svoji zručnost v řemeslných dílnách. A pokud dostanete žízeň, spláchněte ji třeba v minipivovaru Permon, který je umístěn v budově kláštera sv. Antonína Paduánského.

TIP: Možná byste nečekali, že se v Karlovarském kraji nachází hned několik pivovarů od těch nejmenších až po ty, co vyvážejí do celé země. Najdete tady klasické ležáky, ale i speciály s vřídelní vodou nebo bylinkami podobnými těm z Becherovky. Více na www.cestazapivem.cz

Loket na kole
Loket na kole

Loket – gotická perla kraje

V zákrutě řeky Ohře leží perla Karlovarského kraje goticko-románský hrad Loket, v jehož útrobách se ukrývá nejstarší zdokumentovaný meteorit v ČR, ale také mučírna, soška skřítka Gottsteina a v hradní věži dokonce i drak.

Neméně okouzlující je i historické centrum města nebo amfiteátr v podhradí, sloužící kulturním akcím. Volné odpoledne můžete strávit v některém z netradičních muzeí, která se věnují sbírce lázeňských pohárků (přes 3100 kusů) nebo tajným spolkům.

A odkud je Loket nejlépe vidět? No přece z Ohře. Tak naskočte na vyhlídkovou plavbu lodí pod hradem a obdivujte jeho majestát z nové perspektivy.

Loket je jednoznačně jeden z nejkrásnějších hradů u nás!
Loket je jednoznačně jeden z nejkrásnějších hradů u nás!

TIP: Pro děti je okolí Lokte ráj. A to doslova. V areálu Svatošky dětský ráj si mohou děti osedlat indiánské koně nebo se vyřádit na obří trampolíně.

Chyše
Chyše

Žlutice – ve splynutí s přírodou

Ve stínu tajemné stolové hory Vladař leží město Žlutice, protkané středověkými sklepeními a na povrchu osázené kláštery a zámky, ideální místo pro dovolenou v přírodě. V okolí najdete nespočet významných lokací spjatých s vírou.

Zajímavé je poutní místo Skoky, se kterým se pojí zvolání „Panenko skákavá!“. O kousek dál se nachází impozantní klášter premonstrátů Teplá s největší klášterní knihovnou u nás a také opatství Nový dvůr s moderním minimalistickým kostelem.

Zdejší cyklostezky vás zavedou třeba na zámek Chyše, kde v zámeckém pivovaru ochutnáte pivo dle tradiční receptury, nebo na zámek Valeč s lapidáriem soch Matyáše Brauna.

TIP: Na biofarmě Kobylé si vyzkoušíte, jak pečovat o zvířata, nebo se projedete na koni. Domácí čerstvé sýry a mléko ochutnáte na farmě Nežichov.

Na svých cestách Karlovarským krajem využijte turistickou kartu předplacených služeb Karlovy VARY REGION CARD.

Více tipů na výlety najdete na www.zivykraj.cz.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
14.6.2024
Střední Čechy uspokojí všechny! Gurmány, děti, aktivní lidi ale i ty, kteří si nejraději trochu zalenoší. Kam tady můžete vyrazit v první polovině prázdnin? Akcí je připraveno nespočet. Kutnohorské léto, Kutná Hora a okolí 1.7. – 30.8. Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek památek a dalších zajímavostí ve městě a okolí, se koná již po šestnácté. Kutnohorské léto je celoprázdninový f
12.6.2024
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem, pivní bleší trh a několik koncertů. Festival vypukne v pát
11.6.2024
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou takzvané Svatojánsk
7.6.2024
Ve výklencích na průčelí baziliky stálo od 17. století osm barokních soch světců, jejichž autorství je připisováno významnému baroknímu sochaři Michaelu Mandíkovi. Tři metry vysoké skulptury byly uspořádány po dvojicích a vedle sebe tedy stáli sv. Benedikt a Bernard, sv. Jan Křtitel a Jan evangelista, sv. Petr a Pavel a sv. Cyril a Metoděj. Při opravách fasády v roce 1900 bylo rozhodnut
3.6.2024
Benátská! s Impulsem, jubilejní 30. ročník populárního hudebního festivalu, odhalila své zahraniční hvězdy. Od 25. do 28. července 2024 se ve sportovním areálu Vesec v Liberce představí kapely Scooter, Suzi Quatro a Slade. Kromě těchto zahraničních hvězd se návštěvníci mohou těšit i na nejvýznamnější jména české hudební scény. Tento kulatý ročník festivalu bude oslavován ve znamení trojek: 3 dn
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kartářce už věřím, vše se vyplnilo
skutecnepribehy.cz
Kartářce už věřím, vše se vyplnilo
Měla jsem pochybnosti. Přišlo mi, že říká samé nesmysly. Ale měla pravdu. V dobrém i zlém se všechny kartářčiny předpovědi vyplnily do puntíku přesně! Ke kartářce jsem chodila pravidelně už několik let a byla s její předpovědí vždy spokojená. Znala jsem i její dceru, která převzala živnost po matce. Vlastně se ty dvě střídaly, a tak si
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
epochaplus.cz
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů. Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu
Grossmann hrál do posledního dechu
nasehvezdy.cz
Grossmann hrál do posledního dechu
V případě dvojice Jiří Grossmann (†30) a Miloslav Šimek (†63) platí, že protiklady se přitahují. Zatímco Šimek byl vyznavačem skautingu, nekouřil, nepil a byl vzorným studentem, jeho protějšek byl t
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
panidomu.cz
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají,
Čínská snaha o ovládnutí umělé inteligence má jeden háček: závisí na americké technologii
21stoleti.cz
Čínská snaha o ovládnutí umělé inteligence má jeden háček: závisí na americké technologii
Čínské technologické firmy byly do značné míry zaskočeny průlomem v oblasti generativní umělé inteligence. Byť by své zaspání rády dohnaly, státní regulace a ne zcela dobře se vyvíjející čínská ekonom
Jak Šalamoun přelstil královnu ze Sáby
enigmaplus.cz
Jak Šalamoun přelstil královnu ze Sáby
Probudí ji velmi silná žízeň, potřebuje se napít. Projevují se důsledky velmi silně kořeněných jídel, která ji tíží v žaludku. Žádná ze služebných není po ruce, a tak královna vstane a dojde ke stolu,
Akce německých špionů v Irsku připomínaly frašku
historyplus.cz
Akce německých špionů v Irsku připomínaly frašku
„Pánové, to, co jsme dosud v tajné službě dělali, nestálo za nic. Všechno musíme od základu změnit,“ oznamuje svým podřízeným v březnu 1935 nový šéf německé vojenské rozvědky Wilhelm Canaris. Abwehr následně rozdělí do tří oddělení, z nichž to s římskou číslicí II bude zodpovědné za diverzní a sabotážní akce. Převratný krok…   V Irsku
Neom: Budoucnost logistiky a infrastruktury v srdci Blízkého Východu
iluxus.cz
Neom: Budoucnost logistiky a infrastruktury v srdci Blízkého Východu
Neom se rychle mění z konceptu do reality. Nedávné video zveřejněné na YouTube ukazuje ambiciózní futuristický projekt, který přesahuje rámec tradičních resortů, luxusních hotelů a špičkových zařízení
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
nejsemsama.cz
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což