Karlovarský kraj: Zasněžené radovánky v království léčebných pramenů
Karlovarský kraj: Zasněžené radovánky v království léčebných pramenů

V Karlovarském kraji se nachází jedno z nejkrásnějších pohoří České republiky – Krušné hory. Rozmanitá krajina, fascinující panoramata a perfektně upravené lyžařské tratě lákají pochopitelně milovníky zimních sportů.

Vyberte si z nabídky zimních areálů s terény pro začínající lyžaře i zkušené borce, z nichž skiareály na Klínovci, Božím Daru a na Plešivci snesou srovnání i se zahraniční konkurencí. Vydejte se bílou stopou zasněženou krajinou, která obzvlášť v zimním období působí až pohádkovým dojmem.

Nejznámějšími zimními středisky Krušných hor jsou Klínovec, Boží Dar a Plešivec. Největší místní Skiareál Klínovec nabízí 31,5 km sjezdových tratí, a to na Klínovci, Neklidu a v Božím Daru. Samozřejmě na jeden skipas.

Díky snadnému propojení prostřednictvím skibusu se skiareálem Fichtelberg v Německu se můžete těšit také na 47 km sjezdovek různých obtížností, freeride sjezdovky, parky pro děti, legendární snowpark Neklid a také na odpočinkové chill zóny.

Skiareál Plešivec je jako stvořený pro rodinu s malými i odrostlými dětmi. Sjezdovky mají různou úroveň obtížnosti. Skvělé zážitky na lyžích či snowboardu si tak mohou dopřát úplně všichni. V menších skiareálech jako jsou Bublava, Pernink, Potůčky, Nové město u Jáchymova, Mariánky či Nové Hamry si zase užijete pohodové lyžování bez dlouhých front.

Ve sněhobílé stopě

Západní část Krušných hor je protkána stovkami kilometrů upravovaných běžeckých tras. Oblíbená je Krušnohorská magistrála a její páteřní 40 km dlouhá partie mezi Bublavou a Božím Darem. Kilometry kvalitních běžeckých stop najdete také v okolí Perninku a Horní Blatné nebo v oblíbeném skiareálu Eduard mezi Jáchymovem a Božím Darem. Zde si můžete vyzkoušet také skijöring, tedy disciplínu, při níž má běžkař bederní pás a tažným lanem je spojen s postrojem jednoho či dvou psů. To je potom jízda!

Zimní zábava bez hranic

Vedle tradičních zimních sportů můžete na Božím Daru vyzkoušet třeba adrenalinový snowkiting nebo jízdu na speciálních duších sněhovým korytem snowtubing. Zasněženým terénem však můžete vyrazit také na sněžnicích, jejichž obliba neustále stoupá.

A co teprve musherství, kdy vás kouzelnou přírodou veze spřežení houževnatých tažných psů.

Když je počasí pod psa

V případě špatného počasí rozhodně nezoufejte. Malí i velcí sportovci jistě ocení veřejné bruslení v KV Aréně v Karlových Varech (www.kvarena.cz), na Zimním stadionu v Sokolově (www.sszs.cz), v Chebu (www.chetes.cz), v Mariánských Lázních (www.sport-marianskelazne.cz), ale také na zimních stadionech v Ostrově (www.mddmostrov.cz) a v Nejdku (www.nejdek.cz).

Z horských svahů rovnou do wellness resortů

Hledáte perfektní odpočinek po celodenním lyžování v krušnohorských skiareálech? Vyberte si z bohaté nabídky lázeňských a wellness procedur v lázeňských městech v Jáchymově, Karlových Varech, Mariánských a Františkových Lázních nedaleko lyžařských středi­sek.

Dopřejte si blahodárné koupele či uvolňující masáže a zregenerujte své tělo po náročném dni.

Lázeňská mekka

Po krásně stráveném čase na sjezdovkách Klínovce či Božího Daru se ponořte do radonové koupele nebo jiných regeneračních koupelí v Aquacentru Agricola v Jáchymově. Pobytem v solné jeskyni, masážemi, kryoterapií, kyslíkovou terapií či léčebnou akupunkturou si určitě dobijete baterky.

Naleznete zde ale rovněž bazén, whirpool, Kneippův chodník a saunový svět inspirovaný hornickou minulostí města Jáchymov. Ze sjezdovek v Nových Hamrech, Perninku či Plešivci je to pak jen kousek do lázeňského města Karlovy Vary.

Příjemného uvolnění se vám zde dostane v bazénech a saunách v KV Areně a stejně tak i ve wellness centrech lázeňských hotelů.

V římském stylu

Své sjezdovky můžete provětrat také ve skiareálu Mariánky, kde se přímo nabízí ubytování v Nových Lázních. Určitě zde vyzkoušejte Římské lázně, kde na vás dýchne kouzlo historie. K dispozici jsou také tři bazény, jaccuzi, sauna, sanarium, pára, Kneippova lázeň a odpočívárna.

Komplex Římských lázní nabízí též celou škálu masáží, wellness procedur, hydroterapii a Beauty salon.

Nejkrásnější aquapark

Z lyžařského střediska Aš do Františkových Lázní, které jsou známé svými minerálními prameny s vysokým obsahem oxidu uhličitého, je to co by kamenem dohodil. Nechte se zde hýčkat oblíbenými procedurami jako jsou uhličité a suché plynové koupele, plynové injekce a pitná kůra.

Užijte si pobytu v Aquaforu, v největším a nejkrásnějším aquaparku českých lázní.

Sváteční kouzlo

Kulturní program vaší dovolené si můžete zpestřit také návštěvou památek, které v zimě nespí, jako například hrad Loket, Chebský hrad, ale také muzea a galerie. S blížícím adventem přichází čas vánočních trhů, kde je vzduch plný vůně cukroví a svařáku.

Své jedinečné kouzlo mají Chebské vánoční trhy, kde se skloubí vůně svařeného vína s bruslením na ledovém kluziště pod širým nebem. V lázeňských městech Karlovy Vary či Mariánské Lázně pak najdete stánky s tradičními výrobky a vánočním cukrovím přímo v historickém centru.

Jedinečnou atmosféru mají vánoční trhy na hradu Loket, kde se můžete těšit na ukázku starých řemesel a zvyků nebo ochutnat nejrůznější dobroty. Neopakovatelným zážitkem jsou potom trhy v horském městečku Boží Dar, kde předvedou své výrobky krušnohorští umělci a řemeslníci.

Na Božím Daru bydlí sám Ježíšek a má tu dokonce i svou poštu. Děti tak mohou nejen o Vánocích, ale i během celého roku napsat dopis, který bude následně odeslán přes Ježíškovu poštu.

Užijete si i v létě

Zimní dovolená na Karlovarsku tedy opravdu stojí za to. Nejzápadnější český region však samozřejmě nabízí rozmanitou zábavu i během letní sezóny. Už jste například navštívili národní přírodní rezervaci Soos nedaleko Františkových Lázní?

Pokud ne, tak byste to měli napravit. Objevíte zde rozsáhlé rašeliniště s celou řadou minerálních pramenů, kterým asistuje plejáda chráněných zvířat a spousta mokřadních a slanomilných rostlin. Na prohlídku se vydejte po dvoukilometrové Naučné stezce, která je zpřístupněna od března do poloviny listopadu, a to pro pěší i imobilní turisty.

V rámci trasy půjdete i po dně vyschlého jezera, kde byla kdysi slaná minerální voda. V areálu pak objevíte i geologický park, muzeum s expozicí „Příroda Chebska a Soosu“, pavilon zaměřený na paleontologii nebo stanici pro záchranu živočichů.

Inspirace pro velikány

Zhruba dva kilometry od karlovarské městské části Doubí se před vámi otevře žulové skalní město. Ano, právě se nacházíme ve Svatošských skalách, o jejichž „design“ se postarala řeka Ohře, která v oblasti mezi Loktem a Doubím prorvala žulový masiv hlubokým kaňonem.

V tomto romantickém údolí si přijdou na své jak pěší turisté, tak i příznivci cyklovýletů, vodáci a samozřejmě také horolezci. Vybrat si zde můžete z široké škály značených tras, jež vás provedou unikátní zalesněnou kopcovitou krajinou.

Patrně nejoblíbenější je desetikilometrová naučná stezka Doubí – Svatošské skály, zahrnující 12 zastávek s užitečnými informacemi z oblasti archeologie, geologie, historie a botaniky.

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Suchdol nad Lužnicí: Koupání v pískovně

Suchdol nad Lužnicí: Koupání v pískovně

Jižní Morava: KAM SE TADY VYPRAVIT S DĚTMI?

Jižní Morava: KAM SE TADY VYPRAVIT S DĚTMI?

PROCHÁZKA SEVERNÍ MORAVOU: DO PŘEROVA ZA LOVCI MAMUTŮ

PROCHÁZKA SEVERNÍ MORAVOU: DO PŘEROVA ZA LOVCI MAMUTŮ

Dětský den s Jakubem Vágnerem: Rybářské slavnosti na Katlově

Dětský den s Jakubem Vágnerem: Rybářské slavnosti na Katlově

Středočeský kraj: Léto? Cestování a kultura!

Středočeský kraj: Léto? Cestování a kultura!

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tajemní Esejci: Ve své sektě měli svá vlastní pravidla
enigmaplus.cz

Tajemní Esejci: Ve své sektě...

Nikde v Bibli o nich nenaleznete ani zmínku,...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
Odkaz nenáviděného diktátora: Ceaușescův palác má stropy vysoké i 20 metrů
epochaplus.cz

Odkaz nenáviděného diktátora:...

Nevysoký diktátor vypadá v ohromném sále ještě menší....
Dal mi lásku a pocit bezpečí
skutecnepribehy.cz

Dal mi lásku a pocit bezpečí

Do svých třiceti let jsem byla tou...
Smetanový dezert crème brulée
tisicereceptu.cz

Smetanový dezert crème brulée

Miluje ho celý svět. „Krém brilé“, jak se...
Operaci šedého zákalu je bezpečné podstoupit i v létě
epochaplus.cz

Operaci šedého zákalu je...

Operace šedého zákalu je nejčastějším chirurgickým...
Pobyt ve vesmíru ubírá na kostní hmotě, zjistili vědci
21stoleti.cz

Pobyt ve vesmíru ubírá na...

O jistých tělesných změnách spojených s...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Přijde nakonec Burešová úplně o vše?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Burešová...

Jako by toho nebylo v životě...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Další chlap nevydržel
nasehvezdy.cz

Další chlap nevydržel

Ani tentokrát se Agátě...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...