Domů     Kde se natáčely slavné pohádky?
Kde se natáčely slavné pohádky?

Každá pohádka si žádá své. Některé sluší hrad na skále, jiné zase krásný zámek. Čeští filmaři mají v tomhle štěstí, protože středověkých, renesančních nebo barokních lokací je u nás dost.  Víte, na jakých místech se nejvíc točí české pohádky?

Červená Lhota

Kouzelný zámek obklopený rybníkem, jemuž dala jméno barva jeho fasády, leží asi 15 km severozápadně od Jindřichova Hradce.

Do filmových dějin, jak všichni vědí, vešla s pohádkou Zlatovláska, kdy na louce se zámkem v pozadí pobíhala zamilovaná Jorga Kotrbová v jasné blond paruce a neméně zamilovaný Petr Štěpánek, a doplňoval je rozmarný král Ladislav Pešek, který princi Štěpánkovi zadával nesmyslné úkoly.

Ale nebyla jen Zlatovláska, točily se tu i jiné pohádky. A hlavně Svatby pana Voka s Milošem Kopeckým. Ač by to bylo stylové, Červená Lhota slavnému Rožmberkovi nikdy nepatřila. Návštěvníků má vodní zámeček každé léto dost a dost.

Bouzov

Z věže tohoto krásného moravského hradu se vznesl švec Jíra i s princeznou na svých plátěných křídlech v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Z té věže se dnes můžete rozhlédnout i vy, a k tomu si projít takřka celý, do romantické podoby na začátku minulého století přestavěný hrad.

Interiéry jsou kompletně zařízené historickým mobiliářem a starými obrazy, je se na co koukat!

Cimbuří, arkýře, střílny chrliče dodávají hradu šmrnc a s trochou štěstí můžete uvidět zvedání dvou padacích mostů a mříže v bráně.

Není divu, že si hrad v seriálu Arabela oblíbil i Fantomas, který se o něho pro některé záběry dělil i s Rumburakem a paní Müllerovou.

Průhonice

Zámek za přízeň filmařů vděčí nejen své malebnosti, ale samozřejmě blízkosti Prahy. Současně je to jedna z „nejspolečenštějších“ památek, můžete tu uspořádat svatbu, hostinu či konferenci, ale nekonají se tu klasické prohlídky.

Točila se tu Princezna se zlatou hvězdou (z nádvoří potupně prchal král Kazisvět), kaprál Petra Nárožného tu, chybně posazen na koně, křičel „Zase obráceně!“ a ze zdejšího Rytířského sálu tu krbem prchal Rudolf Hrušínský ve Třech veteránech.

Zámek si tedy neprohlédnete, ale je tu krásné nádvoří a zámecký park, plus slavná dendrologická zahrada se vzácnými rostlinami a dřevinami. Obě stoprocentně stojí za návštěvu!

Křivoklát

Na důležitém přemyslovském hradě jako dítě věznili budoucího Otce vlasti Karla IV. a o třista let později magistra Kelleyho, a ani jeden si jistě nepomyslel, že tu bude létat Dívka na koštěti, Jiří Korn tu naseká zhýčkané princezně v pohádce Honza málem králem a Ivan Trojan tu bude jako anděl Petronel hledat hříšníka k napravení v Andělu Páně.

Areál hradu je rozsáhlý, prohlédnout si můžete hladomornu, oratoř, privátní komnaty panovníka, kapli, rytířský a královský sál, knihovnu, obrazárnu… Na hradě je možná svatba i ubytování!

Ke hradu, ležícímu asi 20 km za Berounem vede dráha, a už ta cesta lesnatým údolím Berounky je opravdu příjemná.

Pernštejn

Hrad Pernštejn, na který se dostanete po žluté značce z nedaleké moravské vesničky Nedvědice, neprošel žádnou romantickou přestavbou a tak je ze všech hradů ten „nejstředověčtější“, prostě syrová gotika.

Na ostrohu nad říčkou Nedvědičkou ho částečně kryje les, což patrně vyhovovalo tvůrcům pohádek Jak se budí princezny, Čert ví proč a Pták ohnivák, i o dost drsnějším snímkům Bathory nebo Van Helsing. A určitě filmaře zaujal i vnitřek, báječně členité chodby a točitá schodiště, stejně jako dobový nábytek.

Blatná

„Znám jednu krásnou zahradu, kde hedvábná je tráva,“ pěje Václav Neckář  šíleně smutné princezně Helence Vondráčkové v zámecké zahradě, aby vzápětí zahučel do rybníka. A nutno říct, že filmaři nasnímali exteriér vodního zámku Blatná, ležícího mezi Plzní a Pískem, opravdu vydatně.

Vyšplháte se tu za vyhlídkou na Bílou věž, prohlédnete si orientální, barokní empírový či lovecký salónek a v zámeckém parku se pokocháte stádem daňků. Půjčit si můžete na projížďku veterána!  Kromě slavné pohádky tu pobíhal Miroslav Horníček s Janou Hlaváčovou v komedii Kam čert nemůže a komunistické papaláše tu popouzela Irena Kačírková coby Bílá paní.

Foto: Wikipedia, archiv
Štítky:
Lokalita:
Související články
Toužíte po skutečné vánoční atmosféře? Vydejte se do Německa, kde mají adventní trhy dlouhou tradici a patří k těm nejpůvabnějším v Evropě. Ty nejbližší českým hranicím najdete v Drážďanech – začínají 26. 11. 2025 a potrvají do 24. 12. 2025. A stojí za to je zažít na vlastní kůži. S norimberským Christkindlesmarktem se drážďanské vánoční trhy každoročně přetahují o pozici nejnavštěvovanějších t
Zatímco Kladruby nad Labem se specializují na chov starokladrubských běloušů, ve Slatiňanech najdeme krásné vraníky stejného plemene. V hipologickém muzeu v budově zámku se dozvíte více o chovu těchto koní, jsou tu vystaveny významné obrazy s koňskými motivy, sedla a postroje, některé exponáty připomínají využití koní ve vojenství, dopravě, honech či dostizích. [caption id="attachment_74515
Vše začíná vůní. Slad, chmel a letní vzduch se tu mísí s vůní lesa, čerstvě posekané trávy a poctivě opečeného masa. V Českém ráji a na Liberecku se léto nepočítá na dny, ale na doušky – a ty tady tečou proudem. Není to jen výlet, je to oslava chutí, tradice a poctivého řemesla, kterou ocení každý, kdo ví, že k dokonalému dni patří nejen výhled, ale i výčep. Měšťanský pivovar Turnov přesně ví,
Chcete poznat jižní Čechy trochu jinak? Objevte jejich kouzlo z výšky! Rozhledny, vyhlídky i stezky v korunách stromů vám nabídnou dechberoucí pohledy na řeky, lesy, města i Alpy v dálce. Ptačí pozorovatelna Vrbenské rybníky Začněte třeba na Stezce korunami stromů Lipno, kde se projdete ve výšce 40 metrů s výhledy na šu
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě zchladit, vykoupat nebo prostě jen lenošit u hladiny. Plavky s sebou! Nejlepší p
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jarní alergie pod kontrolou
nejsemsama.cz
Jarní alergie pod kontrolou
Jaro sice všichni vítají, ale pro mnohé to znamená začátek úmorného kýchání, slzení a únavy. Začíná sezona jarních alergií. Díky našim postupům ji ale můžete pořádně zkrotit, a někdy také zastavit. Stromy už začaly kvést, určitě už lísky a břízy. Do vzduchu se uvolňují miliony pylových zrn, a bude hůř. Imunitní systém alergika na ně ale reaguje přehnaně a spouští zánětlivou reakci. Výsledkem
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Honil Platon studenty na přednášky pískáním?
historyplus.cz
Honil Platon studenty na přednášky pískáním?
„Zase pozdě,“ povzdechne si Platon a lehce protočí oči v sloup. Vidí, jak se další ze studentů trousí na jeho přednášku a zdánlivě nenápadně přisedne k hloučku ostatních. „Co jsem to jen chtěl říct?“ zamyslí se filozof. Konečně znovu naváže nit předchozího vyprávění. Každé vyrušení ho hrozně obtěžuje…   Student Alexios se líně protáhne. Sluníčko
Teror na Istrii: Pronásledoval vesničany upír?
enigmaplus.cz
Teror na Istrii: Pronásledoval vesničany upír?
Vesnice se topí ve tmě. Za zavřenými okenicemi hoří svíčky a lidé se modlí, aby celá ta hrůza už jednou provždy skončila. Někde tam venku je přízrak. Nikdo si nemůže být jistý životem. Kdysi to byl mi
Aby při spaní nezlobilo…
panidomu.cz
Aby při spaní nezlobilo…
Jak vybrat správné prostěradlo, z jakého materiálu, má být samoupínací, nebo klasické? A jakou velikost zvolit?   Kvalitu spánku neovlivňuje jen postel a matrace, důležitý je i správný výběr prostěradla. Až si ho půjdete koupit, zaměřte se na čtyři důležité aspekty, podle kterých vybírejte.   Způsob uchycení * Napínací prostěradla: Jsou pohodlná, snadno se s
Byla jsem až příliš nesmělá
skutecnepribehy.cz
Byla jsem až příliš nesmělá
Do nového kolegy v práci jsem se zakoukala hned první den. Jenže jsem ve vztazích neuměla chodit a bála jsem se ho oslovit… S Danou jsme byly zaměstnané v účtárně jednoho velkého výrobního podniku. Měly jsme dost rozdílnou povahu. Dana žila poměrně pestrým osobním životem a střídala muže v dost rychlém tempu, já jsem byla, co se týkalo navazování známostí, nerozhodná
Roboti součástí našich všedních životů? Jak se k tomu staví Češi?
21stoleti.cz
Roboti součástí našich všedních životů? Jak se k tomu staví Češi?
Může třeba nadávkovat léky nebo monitorovat stav člověka, stiženého vážným chronickým onemocněním. Když na to přijde, klidně si „poklábosí“ s osamělým seniorem. Je to ale něco, co jsou Češi ochotni př
Mozek ve spánku uklízí sám sebe: Jak funguje glymfatický systém?
epochaplus.cz
Mozek ve spánku uklízí sám sebe: Jak funguje glymfatický systém?
Když večer usínáme, máme pocit, že tělo jednoduše vypíná. Ve skutečnosti se ale v mozku rozbíhá důležitá noční směna. Zatímco vědomí odpočívá, speciální systém začíná odplavovat odpadní látky, které se během dne nahromadily mezi neurony. Vědci ho nazývají glymfatický systém a bez něj by se mozek postupně doslova zanášel. Během dne mozek pracuje naplno. Nervové
Románek Novákové s trenérem?
nasehvezdy.cz
Románek Novákové s trenérem?
Zatímco muž Sandry Novákové (43) prý rád tráví čas u dobrého jídla nebo na gauči, herečka ze seriálu Ulice se rozhodla na sobě makat. Každou volnou chvíli je teď v posilovně, ale jen kvůli hezké p
Bramboračka podle babičky
tisicereceptu.cz
Bramboračka podle babičky
Co rychle uvařit chutného, protože jsme zapomněli nakoupit? Ideální je bramborová polévka. Infredience 8 brambor 1 mrkev 1 menší petržel 1 cibule ¼ celeru 4 stroužky česneku hrst sušených
Oslava ženskosti v podání nové vůně Feragamo
iluxus.cz
Oslava ženskosti v podání nové vůně Feragamo
Úžasnou kolekci vůní Signorina doplňuje nový parfém, Signorina Romantica. Snoubí se v ní okouzlující italská elegance s odstíny růžové barvy, která ztělesňuje novou generaci která, si umí vychutnávat
Ovládal tajuplný Cagliostro skutečnou magii?
epochalnisvet.cz
Ovládal tajuplný Cagliostro skutečnou magii?
Je považován za podvodníka, šarlatána a manipulátora. Zároveň je uctíván jako zasvěcenec, mág a nositel prastarého vědění. Sicilan Alessandro Cagliostro patří k záhadným postavám dějin. Čím víc se jej historici snaží zařadit, tím méně se to daří. A čím důrazněji jej oficiální prameny odsuzují, tím vytrvaleji jej esoterické kruhy brání. Kdo tedy je muž známý
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz