Nepotřebujete pas, abyste se volně procházeli přes hranici. Knihy si vypůjčíte v Kanadě a přečtete si je ve Spojených státech. A v opeře můžete mít při sledování představení dokonce každou tvář v jiné zemi!
Knihovna Haskell vypadá zvenku nenápadně, jako typická maloměstská budova. Ale zdání klame. Je to knihovna jako žádná jiná. Černá čára na podlaze tady totiž označuje hranici mezi Spojenými státy americkými a Kanadou.
Jedna část knihovny, zahrnující vchod, nástěnku a dětské knihy je v USA ve městě Derby Line ve státě Vermont, zatímco zbývající část sbírek a čítárna jsou v Stansteadu v kanadském Quebecu. Knihovna má také dvě odlišné adresy.
Je registrovanou národní památkou v obou zemích, ve Spojených státech od roku1976, v Kanadě od roku 1985.
Opera bez jeviště
V tomto místě však nejde jen o knihovnu. Podobně je na tom budova zdejší opery, která je s ní spojena.
Polovina hlediště a celé jeviště se nacházejí na kanadské straně, zbytek pak v USA. Hranice přitom prochází pod některými sedadly, takže v opeře Haskell mohou mít návštěvníci každou polovinu těla v jiném státě.
Bývá nazývána „jedinou americkou operou bez jeviště“. Stejně jako knihovna má dvě adresy a dvě telefonní čísla. Nejde přitom vůbec o náhodu.
Nevšední dar
Knihovna i opera jsou darem rodiny Haskellových, která je na počátku minulého století nechala postavit úmyslně na tomto místě, aby podpořila přeshraniční spolupráci a přátelství obou měst a jeho obyvatel.
Původní myšlenku se zřejmě podařilo naplnit, i když netradiční umístění budovy někdy působí potíže. Naposledy přibližně před 15 lety, kdy bylo třeba instalovat nový výtah. Ten je na území Kanady.
Pro rameno jeřábu, který se nacházel na území Spojených států, bylo třeba vyřídit formality pro využití kanadského vzdušného prostoru.
Území nikoho
Aby místních kuriozit nebylo málo, dost zvláštní umístění má i zdejší lékárna. Ta leží v místě mezi oběma hranicemi, kdy automobily, které přijíždějí z Kanady, musí ujet zhruba 100 metrů, aby dorazily k americkému celnímu a imigračnímu úřadu.
To znamená, že i když jsou již na americkém území, teprve zde vstupují do země oficiálně.
Knihovnu vám nedáme!
V posledních letech se tady opakovaně pokusili někteří chytráci využít místních podmínek ne právě ušlechtilým způsobem. Například v roce 2011 byl zatčen muž z Montrealu, který se údajně snažil propašovat přes toaletu knihovny batoh plný zbraní.
U místních to občas vyvolává obavy o budoucnost stavby. Pokud by se však někdo pokusil o její uzavření, podle místních by to prý v žádném případě nešlo bez boje.
„Vyvolalo by to vzbouření občanů na obou stranách hranice,“ vyjádřil se obyvatel Derby Line Brian Smith.