Půdorys pěticípé hvězdy, pět vstupů, pět oltářů, pět andělů uvnitř svatostánku. To je jen zlomek s podivuhodné číselné symboliky, která prostupuje kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Jaký je její účel?
V roce 1719 je v pražské svatovítské katedrále otevřen hrob generálního vikáře a mučedníka katolické církve, svatého Jana Nepomuckého (mezi 1340 a 1350–1393). Uvnitř se přitom nachází kus tkáně.
Přestože se později zjistí, že jde o část mumifikovaného mozku, tehdy se lidé domnívají, že je to světcův jazyk. Posvátnou relikvii je potřeba někde uložit.
Je proto rozhodnuto, že ho bude chránit kostel na Zelené hoře, jehož stavba započne ještě v roce 1719, přičemž stavitelem je český architekt italského původu Jan Blažej Santini-Aichel (167 –1723). Smyslem kostela je také oslavit osobnost sv. Jana Nepomuckého.
Proč se ale tato barokně-gotická stavba svým charakterem tolik vymyká všem ostatním svatostánkům stojícím nejen na území Čech?
Čísla, kam se podíváš
Svatostánek je protkán zejména číslicemi pět, tři, deset. Hlavní roli přitom hraje pětka. Ta se odráží například v jeho půdorysu, jenž má tvar pěticípé hvězdy, ochozu, ve kterém je pět kaplí a pět vchodů, i ve vnitřku kostela.
Zde se na hlavním oltáři nacházejí řezby pěti andělů. Je to prý odkaz na sv. Jana Nepomuckého. Po jeho smrti utonutím se totiž mělo nad hladinou řeky objevit pět hvězd. Ale co další čísla?
Trojka je prý symbolem Boží trojice a desítka zase odkazem na desatero božích přikázání, navíc jde o dokonalé číslo, v němž je prý obsažen celý vesmír. Mají mít tyto symboly jakési magické účinky?
V souvislosti s kostelem Jana Nepomuckého na Zelené hoře se hovoří o podivuhodných energiích, jež ho prostupují. Cítit ji prý mohou i běžní návštěvníci. Podle psychotroniků se zde střetávají energetické síly země.
Díky tomu jsou prý podivuhodně zachovalá těla zdejších mnichů, která jsou uložena pod svatostánkem.
Foto: Shutterstock