Domů     Zámek, který není zámkem: Kuks
Zámek, který není zámkem: Kuks

Možná i vám, když uslyšíte slovo Kuks, automaticky naskočí slovo další – zámek. My vás můžeme ubezpečit, že jste na omylu. Kuks je sice neopakovatelnou barokní architektonickou perlou evropského významu, ale žádný zámek to není.

Byl jednou jeden mladý muž, syn císařského generála, a ten po celé své mládí tak trochu trpěl tím, že přece jen nepatří mezi nejvyšší smetánku.

Pravda, jeho otec za své válečné zásluhy v bojích s Turky získal nemalé jmění a mohl si dovolit pořídit i hraběcí titul, ale znáte to – řada šlechticů uznávala jen ty, kteří se do urozených poměrů už narodili.

František Antonín Špork se rozhodl, že jim všem ukáže. Když pak v roce 1684 zdědil rozsáhlé panství v údolí Labe, rozhodl se vytvořit dílo, pro které by ho obdivovali i ti nejmocnější a nejvznešenější.

Už za dva roky od tohoto okamžiku začal s budováním ambiciózního areálu, který svou krásou ohromuje dodnes. A to i přesto, že se do dnešních časů nedochoval ani zdaleka v původním rozsahu.

Nehádat se, nepít a modlit se

V údolí horního toku Labe vyvěral léčivý pramen, a to se stalo základem pro myšlenku vystavět na tomto místě lázně spojené s luxusním společenským střediskem. To by ale pro nadšeného hraběte Šporka byl příliš malý úkol.

A tak zatímco na levém břehu řeky začaly vyrůstat lázeňské rezidence, na protilehlé straně zdejší pán rýsoval plány charitativního domova pro přestárlé válečné veterány ze svého panství.

Jako první se roku 1707 začal stavět kostel Nejsvětější Trojice, po jehož stranách se brzy přidaly budovy takzvaného hospitalu – zaopatřovacího ústavu pro chudé vojenské vysloužilce.

V něm pak tito muži nalézali útulek v pokojích v západním křídle po deseti a museli dodržovat přísný režim. Například nesměli pít, hádat se a nadávat, museli si sami uklízet a samozřejmě nezanedbávat pravidelné mše.

Vydavatel a hudební mecenáš

Hrabě Špork nebudoval ani zdaleka jen prosté účelné stavby, ale obklopoval je uměleckými díly největších mistrů své doby. A tak se budovy pro zdánlivě tak fádní účely jako je péče o přestárlé najednou měnily v centrum kultury.

Svými díly je nevyzdobil nikdo menší než sochař evropského formátu Matyáš Bernard Braun. Dodnes můžeme obdivovat jeho ztvárnění alegorií dvanácti ctností a dvanácti neřestí a další umělecká díla zdobící okolí hospitalu.

A stejné věci se děly i na druhém břehu Labe, který s hospitalem spojoval most. Lázně zde fungovaly už v roce 1692, tedy dlouho před zahájením stavby hospitalu, a stále se vylepšovaly.

Jednu ze starších dřevěných budov Špork nechal přestavět na kamenný zámek, zanedlouho přibylo divadlo, závodiště a takzvaný Dům filozofů s rozsáhlou knihovnou. K zámku vedlo od mostu velkorysé schodiště. Ohromné investice se vyplatily.

Na počátku 18. století si vzdělanci a umělci z celého evropského kontinentu považovali za čest, pokud byli do Kuksu pozváni. Špork založil také tiskárnu, v níž vydal kolem dvou set knih, které pak často rozdával poddaným, aby se vzdělávali.

Nesmazatelnou stopu po sobě zanechal také v hudbě. Byl to on, kdo do Čech poprvé přivezl lesní rohy, založil loveckou kapelu a vedl také čilou korespondenci se svým přítelem Johannem Sebastianem Bachem.

Vzácná lékárna ze starých časů

Hrabě Špork opustil tento svět dříve, než se mohl potěšit zprovozněním svého hospitalu. Pokud by žil déle, zřejmě by smutně sledoval úpadek svých kdysi tak prosperujících lázní.

Jeho dědicové se o provoz příliš nestarali a navíc povodeň krátce po jeho smrti vážně poničila hodně z výstavného areálu. Chátral také zámek, který byl nakonec v roce 1901 definitivně zbourán. Dnešních dnů se nedožila ani většina staveb lázeňského areálu.

Zato hospital na opačném břehu je stále chloubou barokní architektury. K vidění je toho v něm opravdu hodně. Kromě Braunových soch také třeba lékárna U granátového jablka – jedna z nejstarších zachovalých barokních lékáren v Evropě.

Komplex byl v roce 1958 prohlášen kulturní památkou, z nějakého důvodu byl ovšem zapsán jako Zámek Kuks – odtud možná pochází obecně rozšířený omyl, že Kuks je zámek. Když pak Kuks v roce 1995 povýšil na národní kulturní památku, zapsán už byl správně.

Prohlídky nás dnes zavedou nejen do jednotlivých částí hospitalu, ale i do šporkovské hrobky v klenuté kryptě kostela nejsvětější Trojice. Nevšední podívanou je určitě i expozice představující vývoj lékáren včetně ukázek výroby léků.

Foto: Shutterstock

Foto:
reklama
Související články
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali první zmínku o boskovickém hr
Strakonický hrad oplývá bohatou historií i mnoha legendami. Celá staletí patřil k hlavním sídlům řádu johanitů, po rozsáhlé rekonstrukci sem ale míří davy turistů. V jeho rozsáhlých prostorách je totiž neustále co objevovat. Podle pověsti je jednou z nejznámějších obyvatelek strakonického hradu Bílá paní, dcera Oldřicha z Rožmberka. Pokud se zjevila, všichni s napětím sledovali její náladu. Trado
Hrad Rabí si znalci historie nejčastěji spojují s husitským vojevůdcem Janem Žižkou. Právě při obléhání tohoto opevněného sídla v červenci roku 1421 přišel o druhé oko, když se do hrušně, pod kterou stál, zabodl zbloudilý šíp a vyloupl osudnou třísku. Hrad má ovšem mnohem bohatší a zajímavější historii, která sahá nejméně dvě století před Žižkovo obléhání. Nejrozsáhlejší česká zřícenina Někdy na
Orloj v Litomyšli je relativně mladý a skromný, ale přesto stojí za pozornost. Najdete ho na věži staré radnice na Smetanově náměstí. Stejně jako věžní hodiny ho dodala firma Karel Adamec z Čáslavi v roce 1907. Výtvarné řešení desky orloje pochází od Antonína Růžičky, pozdějšího profesora kreslení na Státní průmyslové škole v Praze. Tomu ovšem v době, kdy pracoval na orloji bylo bylo pouhých dva
Frýdlantský hrad po staletí hlídal bezpečnost obchodních stezek, nenápadně se měnil z gotické pevnost v renesanční pohodlné sídlo, a nakonec v něm majitelé zřídili jednu z prvních hradních expozic v Evropě. Navštívit ho samozřejmě stojí za to i dnes. Pověst praví, že na místě dnešního frýdlantského zámku stála už v roce 1014 mohutná kamenná věž zvaná Indica vysoká 49 metrů, na jejíž ploché střeše
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Babička pochopila, že není jen jediná
skutecnepribehy.cz
Babička pochopila, že není jen jediná
Byla jsem svobodná matka a nebýt hodné sousedky, byla bych na všechno sama. Paní Anežka dělala mé holčičce náhradní babičku. Moje malá dcera toužila po babičce. Paradoxně ji měla, ale příliš moderní. Zatímco jiné babičky nosívaly tepláky a šátky, pletly na vnoučata a nemyslely na nic jiného než na rodinu, naše byla jiná. V dnešní době by to možná
Nenechte si ujít Paní domu č. 10, právě vychází!
tisicereceptu.cz
Nenechte si ujít Paní domu č. 10, právě vychází!
Na co se můžete v novém čísle Paní domu těšit? Na spoustu inspirací a nápadů pro jedinečné období na sklonku léta, kdy ještě nenastal podzim, dny jsou teplé a příroda je ve své nejbarevnější formě. Do
Moderní garážová vrata na vysoké úrovni
rezidenceonline.cz
Moderní garážová vrata na vysoké úrovni
Ideální model by měl být v maximálním kontextu s celkovým vzhledem rezidence – s okny, dveřmi i fasádou. Současné produkty disponují také vynikající termoizolací, pro finální realizaci jsou klíčové rovněž bezpečností aspekty a technologicky pokročilé způsoby ovládání. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem
Oko je zrcadlo vaší duše i zdraví
nejsemsama.cz
Oko je zrcadlo vaší duše i zdraví
Co byste měla, nebo naopak neměla dělat, abyste si co nejdéle uchovala zdravý zrak? Nikde na těle neexistuje citlivější, jemnější a choulostivější pokožka jako právě v okolí očí. Obzvlášť citlivě a hlavně viditelně reaguje na vyčerpanost celého organismu, na nedostatek spánku, horečnaté onemocnění či psychickou zátěž. V této oblasti je pokožka méně pružná než jinde,
Unikátní módní přehlídka i street artový obraz jako inspirace na 134. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou
iluxus.cz
Unikátní módní přehlídka i street artový obraz jako inspirace na 134. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou
Slavia pojišťovna, titulární partner Velké pardubické se Slavia pojišťovnou, podporuje rozvoj společenského významu akce. Již podruhé uspořádala módní přehlídku návrhářky Beaty Rajské a letos premiéro
Kvůli Ulici je Vondráčková ve StarDance bez šance?
nasehvezdy.cz
Kvůli Ulici je Vondráčková ve StarDance bez šance?
Povídalo se, že Lucie Vondráčková (44) do podzimní řady soutěžní show StarDance ani nenastoupí kvůli těhotenství. To však sama vyvrátila, neboť rázně řekla, že už žádné děti nechce, a maká jako ďas.
Digitální otrokářství: Dej si detox
panidomu.cz
Digitální otrokářství: Dej si detox
Osvobození od telefonních drátů se přeměnilo na novou závislost, která má dokonce mezinárodní klasifikaci nemocí: F63.8. A jaký máte vztah vy s vašim mobilem? Šťastný, anebo připomíná otrokářství? Dvě třetiny lidí si zkontroluje mobil bezděky i tehdy, když nezvoní, nepípá a ani nevrní. 59 % lidí přiznává, že si bere telefon i do koupelny a
Digitální dvojčata olympioniků
21stoleti.cz
Digitální dvojčata olympioniků
Na letošní olympiádu lákali její organizátoři jako na hry poháněné inovacemi. A nešlo o plané řeči. Kromě nových světových rekordů a nezapomenutelných sportovních okamžiků představovala Paříž 2024 tak
Půjčka na podnikání je rychlé řešení pro různé výdaje
epochalnisvet.cz
Půjčka na podnikání je rychlé řešení pro různé výdaje
Hledáte bleskovou finanční injekci? Jsou ve hře složenky nebo výdajové položky, s nimiž jste absolutně nepočítali? Existuje řešení v podobě krátkodobého úvěru, který míří na všechny osoby samostatně výdělečně činné. Není nutné spěchat, chodit na pobočku nebo platit registrační poplatek. Proč také? Dostupnost této cesty je výhodou pro každého, kdo aktivně podniká a dobře ví, že čas
Sedm divů světa: To hlavní, co byste si o nich měli pamatovat
enigmaplus.cz
Sedm divů světa: To hlavní, co byste si o nich měli pamatovat
Navštívili jste již některé z nich? Enigma Plus vám přináší ve stručnosti hlavní informace, které byste si o největších divech světa měli zapamatovat. Zeus v Olympii Athénský sochař Feidiás vytv
Bitva u Höchstädtu: Francouzi osudově zaspali! Třikrát!
historyplus.cz
Bitva u Höchstädtu: Francouzi osudově zaspali! Třikrát!
Vévoda z Marlborough a Evžen Savojský vytrvale tlačí na obě křídla nepřátelských sil. Znepokojený maršál Tallard tam postupně posílá tisíce dalších mužů, čímž se ale dopustí zásadní chyby. Přesuny jednotek oslabí střed francouzsko-bavorské armády, a právě na ten drtivě zaútočí vojáci Velké aliance! Vážně nemocný španělský král Karel II. (1661–1700) z rodu Habsburků nemá žádné
Mayské lidské oběti: Hop do studny
epochaplus.cz
Mayské lidské oběti: Hop do studny
Jako většina dávných národů i Mayové si u svých bohů snaží zajistit lepší podmínky formou obětí. V jejich případě nejčastěji shazováním do studní zvaných cenote. Mexický poloostrov Yucatán je plný jeskyní, které Mayové považují za posvátné. Jsou pro ně nejen vstupy do podsvětí, ale také místy kontaktu s bohy. Obzvláště posvátné jsou právě cenote, obrovské přírodní
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz