Domů     Kostel svatého Jana Nepomuckého: Jaké tajemství ukrývá Santiniho stavba?
Kostel svatého Jana Nepomuckého: Jaké tajemství ukrývá Santiniho stavba?

Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře je zcela neobyčejnou stavbou. Poutníkům vyráží dech nejen svou architektonickou originalitou, ale i energií, která z místa doslova sálá.

Nad uměním starých mistrů, ať už malířů, sochařů, nebo architektů, zůstává dodnes mnohdy rozum stát. Přesto schopnosti některých jdou až za hranice „pouhého“ umění.

Zářným příkladem toho je český barokní architekt s italskými kořeny Jan Blažej Santini-Aichel (1677–1723). Jeho osobitý styl nazvaný barokní gotikou je však něčím víc než vymýšlením hezkých budov.

Výjimečný ve světě

V dlouhé řadě Santiniho geniálních stavitelských počinů vyniká stavba usazená na vrcholek Zelené hory nedaleko Žďáru nad Sázavou. Není podobná ničemu, co se ve střední Evropě v době baroka vůbec objevilo.

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého, který je roku 1994 zařazen na Seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO, upoutává pozornost už na první pohled. Jedinečný je jeho půdorys ve tvaru pěticípé hvězdy, ochoz má pak cípů deset.

S matematikou si tvůrce hraje i dál – vstupů do areálu je pět, tolik je i vchodů do kostela a posvátných oltářních výklenků.

Na počátku je přání opata

Zatímco někteří lidé si myslí, že jde o pouhou Santiniho hříčku, ti ostatní jsou přesvědčeni, že se za geometrií stavby skrývá mnohem víc. Ostatně pro tuto domněnku mluví již historie samotné stavby.

Ta vzniká z podnětu opata žďárského kláštera cisterciáků Václava Vejmluvy (1670–1738), muže, který se řadí mezi největší příznivce arcibiskupa a katolického mučedníka Jana Nepomuckého (1345–1393). Co jej k zadání stavby, kromě silné víry, vede?

Fantastický objev

15. dubna 1719 totiž dochází k senzačnímu objevu. Je nalezena zachovalá tkáň v hrobě Jana Nepomuckého ve Svatovítské katedrále považovaná za zázračně zachovalý jazyk.

To opata natolik nadchne, že touží uctít památku Jana Nepomuckého a náležitě jej oslavit jako patrona a světce. Navíc chce církev postavit svatostánek, který by vzácnou relikvii navždy opatroval.

Již od konce dubna začne příprava projektu na Zelené hoře a trvá do srpna téhož roku. Samotná stavba, která jde na opatovy náklady, pak začíná položením základního kamene 16. května 1720, přitom hotový kostel je vysvěcen 27. září 1722.

Z lesů roste kostel

Pověřen je v té době již slavný Santini-Aichel. Tomu opat Vejmluva sdělí své představy o podobě kostela, současně zmíní symboly, které by rád ve svatostánku spatřil. Santini opatovy návrhy respektuje, přesto má ve tvorbě stavby volnou ruku.

Nenechá se spoutat zažitými vzory, podle nichž se v baroku staví po celé Evropě. Kvůli stavbě také padají stromy borového lesa, který do té doby pokrývá vrcholek Zelené hory, aby bylo na kostel vidět z velké dálky. Za dva roky prací tak vzniká unikátní úkaz světové architektury.

Posvátná matematika

Santini i opat Vejmluva spolu dokonale souzní a spolupráce tak jde jako po drátkách. Oba se vyznají v křesťanské symbolice i kabale, navíc se rozhodnou inspirovat při plánování areálu u samotného Jana Nepomuckého.

Právě k němu se pojí číslo pět, na které je zde mnoho odkazů. Jak legenda praví, v místě, kde Jan Nepomucký při své mučednické smrti utonul, se objeví koruna z pěti hvězd. A co všudypřítomná desítka?

I ta má své náboženské opodstatnění – odkazuje k deseti Božím přikázáním. Tak alespoň hovoří oficiální zdroje. Je všechno ale skutečně tak jednoduché?

Jazyk tu prý není

Tam, kde význam celé stavby na Zelené hoře pro mnohé končí, pro záhadology a badatele teprve začíná. Ti se totiž nehodlají s takto jednoduchým vysvětlením spokojit. Věří, že původ místa je mnohem tajemnější.

Zejména tvrdí, že kostel nevzniká pro ochranu jazyka svatého Jana Nepomuckého, ale jako úkryt pokladu. Někteří z odborníků jdou ještě dále. Za skutečný poklad považují nějaké tajné učení nebo vyšší poslání, které má svatostánek chránit.

Poklad, nebo mystické tajemství?

Co badatele vede k těmto odvážným závěrům? Je to paradoxně právě neustálé opakování čísla pět. Jan Nepomucký není zdaleka jediný, s nímž je tato číslice spjata. Pětka je důležitým prvkem magie, kde odkazuje právě k tajnému vědění.

A to ze Zelené hory údajně nemusí zůstat skryto – někteří velmi znalí jedinci by jej mohli vyluštit. To ale i tak není všechno.

Útočiště svobodných zednářů

Spekulace se ubírají i jiným, přesto velmi podobným směrem. Podle některých je se Santiniho areálem spojena aktivita nějakého tajného spolku a řada lidí věří, že se jedná konkrétně o templáře nebo svobodné zednáře.

Ostatně sama osoba Santiniho-Aichela by k této teorii seděla. Architekt je považován za člena některé tajné organizace. Bývá obklopován velkým množstvím osob ze sdružení svobodných zednářů a je tedy více než pravděpodobné, že mezi ně sám patří.

Střet energetických siločar

Své mají k Zelené hoře co říct i senzibilové, kteří tak poodkrývají další magickou dimenzi celého areálu. Podle nich je totiž v místě velice silná energie a střetává se tu rovnou několik silových čar.

Jako důkaz slouží těla mnichů pohřbených v kryptě pod kostelem. Ty jsou totiž až neuvěřitelně zachovalá! Může ostatkům pomáhat skutečně tajemná síla? Jisté je, že Santiniho kostel láká neustále nové vlny návštěvníků.

Proudí sem nejen, aby se pokochali krásnou architekturou, ale aby načerpali magickou, až léčivou energii tohoto místa. Co však za ní stojí, to stále nevíme.

Foto: Shutterstock
Předchozí článek
Další článek
Související články
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a stává se z ní paní n
Na samém pomezí Českého království, na východním úbočí šumavské hory Strážný, stála od 14. století mohutná pevnost zvaná Kunžvart. V současnosti zbývá z hradu, který patří mezi nejtajemnější místa v oblasti, prakticky jen torzo čtyřhranné věže. Už výstup ke zřícenině (výlet začnete v nedalekém městysi Strážný) je jako z pohádky – cesta se vine lesem lemovaným mechem porostlými balvany, kapradí
Po staletí se lidé v určený čas vydávají na cesty, aby vyjádřili svou víru, modlili se či prosili Boha o odpuštění. Čekají na ně posvátná poutní místa, na nichž stojí slavné kaple, kláštery nebo kostely. Tak jako na Chlumu Svaté Maří na Sokolovsku. Bylo nebylo, kdysi dávno putoval krajem řeznický tovaryš. Únava ho zmohla tak, že na úpatí kopce Chlumu usnul. Když se probudil, našel vedle sebe v lí
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného středověku se hrad skládal z 
Hostýn je 735 metrů vysoký kopec, na kterém se nachází významné poutní místo. Podle pověsti se zde ve 13. století ukrývali lidé při velkém nájezdu Tatarů. Scházela jim prý ale voda. Proto se modlili k Panně Marii a nebeská pomoc údajně skutečně přišla. V roce 1241 se Evropa brání nájezdům Mongolů z východu. Jedna část – Tataři – táhnou i skrze Moravu a vojsko se dostává až pod vrch Hostýn, na kt
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Cesty, jak udržet města obyvatelná
21stoleti.cz
Cesty, jak udržet města obyvatelná
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné techn
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
iluxus.cz
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
Společnost Nothing dnes představila Phone (3), svůj první skutečně vlajkový telefon. Phone (3) představuje odvážný nový pohled na osobní technologie – takový, který je radostný, výrazný a nezaměniteln
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
epochalnisvet.cz
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
Ačkoliv bylo toto honosné sídlo vyhlášeno prestižním americkým magazínem Robb Report za nejluxusnější rezidenci už před více než patnácti lety, díky architektonickému mistrovství si stále drží svůj nadčasový půvab…Čím je tato nemovitost, kterou si nyní můžete pořídit za 59 milionů dolarů, tak výjimečná?   Kalifornské údolí Coachella je známé nejen stejnojmenným hudebním festivalem, který každoročně
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
enigmaplus.cz
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
Jejich popisy jsou si velmi podobné. Jako kdyby šlo o stejný živočišný druh či jinak příbuzná stvoření. Řeč je o bájných primátech, kteří jsou výrazně ochlupení a zpravidla dosahují na výšku přes dva
U přehrady jsem snila o své lásce
skutecnepribehy.cz
U přehrady jsem snila o své lásce
Zamilovala jsem se do černovlasého kluka, kterého jsem občas potkávala. Tajně, nikdo o tom nevěděl, on už vůbec ne. A měl holku. Moje sny o princi se nesplnily. Nebyla jsem ani dost hezká, ani dost zajímavá. Toužila jsem po dětech, po rodině, a to mladí muži zpravidla neradi slyší. A ještě ke všemu jsem se mizerně učila, a tak ode mě kluci nemohli ani opisovat.
Zahraniční inspirace pro zahradu
rezidenceonline.cz
Zahraniční inspirace pro zahradu
Světové nábytkářské firmy nabízejí kolekce stále luxusnější a nápaditější. Soustřeďují se především na movitou klientelu, která vyžaduje exkluzivní materiály, vypracované detaily, dokonalé řemeslo. K slavným designérům, jejichž produkty si můžete prohlédnout ve fotogalerii patří například Patricia Urquiola, Philippe Starck, Rodolfo Dordoni nebo Marcel Wanders. Exteriérový nábytek je k nerozeznání od kousků určených do interiéru. Díky současným
Malta – perla Středomoří plná zázraků
nejsemsama.cz
Malta – perla Středomoří plná zázraků
Chutě se tady mísí s historickými příběhy, vůní moře a neodolatelnou středomořskou atmosférou, s lehkým vánkem, teplým vzduchem a všudypřítomným sluníčkem. Maltská republika, souostroví ve Středozemním moři, které tvoří ostrov Malta, Gozo a Comino, je nejmenší členskou zemí Evropské unie. Nejčastěji místní průvodci připomínají příběh Odyssea a nymfy Kalipso, ale památky na Maltě odkazují na všechna období, kterými prošla, tedy Féničanů, Řeků, Římanů, Kartaginců,
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
epochaplus.cz
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
Krásná, chytrá a trochu plachá, přesně taková je v roce 1951 Jacqueline Lee Bouvierová. Přesto má 22letá dívka o svém životě už tehdy úplně jasno. Touží po tom se dobře vdát, založit velkou a šťastnou rodinu a užívat si luxusu, který jí život nabízí. Půvabná Jacqueline Lee Bouvierová (1929–1994) narazí na mladičkého Kongresmana Johna Fitzgeralda Kennedyho
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
nasehvezdy.cz
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
V manželství herečky Ljuby Krbové (66) z nekonečného seriálu Ulice a spisovatele Ondřeje Neffa (79) to prý už delší dobu skřípe. Oblíbená herečka stále častěji uniká do práce a na cesty do exotickýc
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
historyplus.cz
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
Podílí se na organizaci zdravotní péče pro čs. legionáře. Během jejich ústupu přes Sibiř pomáhá sestavovat sanitní vlaky a zakládat kamenné nemocnice. Klega však není „pouze“ obětavý. Nejednou neváhá riskovat svůj život pro záchranu druhých… Když byl ještě chlapec, kvůli různým nemocem mu zemřeli otec a tři sourozenci. Nejspíš právě to byl důvod, proč se
Hudba jako lék
panidomu.cz
Hudba jako lék
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější
Křupavá domácí pizza
tisicereceptu.cz
Křupavá domácí pizza
Oblohu na pizzu lze podle libosti měnit, a pokaždé si tak připravit chuťově jinou variantu. Upečete stejně tak dobrou pizzu jako ve vaší oblíbené pizzerii. Ingredience 10 g sušeného droždí 1 lž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz