Není nic malebnějšího než pohled z hradeckého Kopce svatého Jana směrem k centru východočeské metropole.
Za jasné viditelnosti, kdy se v dáli tyčí nejvyšší vrcholky naší země, se z Hradce Králové stává pomyslná brána do majestátních Krkonoš, ale i o něco východněji položených Orlických hor.
Město je centrem turistické oblasti Hradecko, jež kopíruje někdejší hranici hradeckého okresu. Oblasti, která se chlubí množstvím zeleně a která je korunovaná architektonickými skvosty od gotiky po současnost.
A kopec v hradecké části Moravské předměstí jsme jako výchozí bod naší výpravy nevybrali náhodou. Odtud je to totiž jen kousek k hradeckým lesům, výchozímu bodu nepřeberného množství cyklostezek.
Hradec se pyšní přezdívkou „Malý Amsterodam“, což svědčí o tom, že město a jeho okolí je cyklistům zaslíbené.
Hvězdné nebe nad vámi
Za návštěvu na Kopci svatého Jana rozhodně stojí unikátní Hradecké planetárium. Díky svému vybavení jde o jediné planetárium svého druhu v Česku. Zobrazuje vesmír naprosto dokonalým způsobem za pomoci pěti projektorů znázorňujících noční oblohu.
Na terasách planetária je také meteorologická stanice a robotický dalekohled, planetárium pravidelně pořádá i zajímavé přednášky a besedy. Milovníky techniky by po návštěvě vesmírného chrámu mohla potěšit exkurze v blízkém muzeu Petrof.
Návštěvníci zde ocení výlet do historie výroby pian a dozví se, jak se „staví“ klavír.
A vodní svět okolo vás
Pokud se vydáte do historického renesančního centra, nezapomeňte na Bílou věž a pak také na romantické Jiráskovy sady na soutoku řek Labe a Orlice.
Cestou k soutoku narazíte na roubený kostel svatého Mikuláše převezený do Hradce z malé východoslovenské vesničky Malá Polana a také na malou vodní elektrárnu „Hučák“.
Následně se můžete pokochat městskou architekturou Josefa Gočára, který Hradec doslova vystavěl. Dojít můžete až do Labské kotliny, kde se nenápadně ukrývá Obří akvárium s objemem 130 000 litrů sladké vody.
To nabízí stovky živočichů vodní říše především Střední a Jižní Ameriky v podvodním tunelu spolu s imitací deštného pralesa, bonusem je také kavárna s příznačným názvem Café Piraňa. V nabídce tu mají i různé individuální relaxační večery.
Z pravěku na zámek
Pokud se vydáte z Hradce směrem na západ, nemůžete vynechat návštěvu dvou stavebních klenotů. Ještě před toulkami po zámcích se ale zastavte v obci Všestary.
Nachází se tu totiž jedinečný Archeopark ve Všestarech, který nabízí třípatrovou expozici s modelem pravěké krajiny. Období pravěku přiblíží i venkovní stavby našich prapředků. Areál je však v zimě otevřen pouze při tematických akcích.
Jste-li spíše romanticky naladěni, určitě navštivte zámek Hrádek u Nechanic ve stylu anglické novogotiky. Chlubí se bohatě vybavenými interiéry a je obklopen zelení.
Že stojí za návštěvu, dokazuje i to, že je často využíván jako kulisa filmařů. Proháněl se tu třeba zlý čaroděj Mrakomor z filmové pohádky Princ a Večernice. Romantickým místem je bezesporu i barokní zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou.
Je to jedinečné architektonické dílo z pera Jana Blažeje Santiniho Aichela obklopené anglickým parkem s kapličkou, oranžerií a pávy, tvar zámku navíc skutečně připomíná královskou korunu.
Expozice zámku je věnována rodině Kinských a také chovu koní – chlumeckých plaváků.
Bojovníci u Chlumu
S historií poněkud méně radostnou se můžete setkat na nedalekém Chlumu, který byl centrem velké prusko-rakouské bitvy 3. července 1866. Bojiště můžete přehlédnout z místní rozhledny a detailní informace načerpat v Muzeu války 1866. Právě zde utrpěly rakouské jednotky porážku, ze které se už v rámci konfliktu s dravými Prusy nevzpamatovaly.
V případě oslav významného výročí se zde konají historické rekonstrukce slavné bitvy u Hradce Králové. Další z měst na Hradecku, které stojí za návštěvu, je severně od Chlumce položený Nový Bydžov.
Jeho hlavnímu čtvercovému náměstí dominuje pseudogotická radnice, je tu jeden z nejstarších židovských hřbitovů u nás a jedinečné exponáty můžete obdivovat v Muzeu hraček Stuchlíkovi.
Při cestě z Chlumce do Bydžova byste ještě mohli navštívit dřevěnou rozhlednu v obci Kosice. Co se vám po jejím zdolání naskytne?
Krásný pohled na vzdálené vrcholy Železných hor, pára v dáli stoupající z chladicích věží elektrárny Chvaletice poblíž Kolína, Krkonoše na severu, Orlické hory na východě a konečně na západě také vojenský radar u obce Nepolisy.
Cyklostezka z Hradce až do zoo
Menším městečkem s jedinečnou barokní dominantou jsou Smiřice. Leží na Labi, podél kterého prochází městem příjemná cyklostezka. Chybou by bylo se tu nezastavit a nenavštívit zámeckou kapli Zjevení Páně.
Její genius loci naplno vynikne při některém z koncertů vážné hudby, které se tu pravidelně konají.
Právě cyklostezkou vedoucí přes Smiřice se za pěkných jarních a letních dnů můžete vydat dále na sever do Jaroměře a k přilehlému pevnostnímu městečku Josefov, dál po trase kolem barokního hospitálu Kuks až do Dvora Králové, města vyhlášeného svou zoologickou zahradou se safari.
Zvolit ale můžete i cyklotrasy vedoucí východním směrem a dojet tak do malebného podhůří Orlických hor.
Obora, betlémy i skanzen
Pokud se vydáte do východní části Hradecka, narazíte na město Třebechovice pod Orebem, které je proslulé především svým muzeem betlémů s úchvatným Proboštovým mechanickým betlémem, ale i dočasnými výstavami.
Pojedete-li sem na kole, pokračovat můžete dál na východ přes proslulou Bědovickou oboru plnou bílých daňků a dál proti směru toku řeky Orlice.
Časy našich prababiček zase přiblíží nedaleký skanzen v Krňovicích, který je v dobrých rukou rodiny Zárubových a neustále se rozšiřuje. Pokud milujete dřevo, pak se tu ubytujte přímo v apartmánu v areálu skanzenu.
Při návratu do Hradce se ještě zastavte na Stříbrném rybníku. „Stříbrňák“ je oblíbeným rekreačním centrem plným atrakcí pro všechny věkové kategorie.
Foto: Shutterstock