Nový Zéland: Nejkrásnější scenérie jižní polokoule i země bílého oblaku
Nový Zéland: Nejkrásnější scenérie jižní polokoule i země bílého oblaku

Nespoutaná země plná vysokých hor, sopek, ledovců, divukrásných pláží a unikátní maorské kultury. Nový Zéland jako by byl směsí toho nejlepšího, co dokáže naše planeta nabídnout. A od doby, kdy do kin vstoupila slavná fantasy trilogie, to snad už navždy bude země Pána prstenů.

Nový Zéland, pojmenovaný kartografy v 17. století po Zeelandu, jedné z nizozemských provincií, se skládá ze dvou velkých ostrovů – Severního a Jižního – a mnoha dalších menších ostrůvků. Je součástí Novozélanského království, jehož panovnicí je královna Alžběta II. Britové se zde tak cítí jako doma a pro cestovatele z celého světa to má tu výhodu, že se tu domluví anglicky.

Původními obyvateli jsou ale tajemní Maorové, kteří dnes tvoří asi 15 procent obyvatelstva. V jejich jazyce se Novému Zélandu říká Aotearoa, tedy Země dlouhého bílého oblaku.

Po stopách Pána prstenů

Maorský název údajně připomíná hustá seskupení mraků plujících nad ostrovy, které ve středověku pomohly maorským objevitelům Nový Zéland najít. Prvním evropským objevitelem se pak stal Abel Tasman v roce 1642.

Od té doby je Nový Zéland lákadlem pro dobrodruhy, samotáře, umělce i milovníky žánru fantasy. S oblibou trilogie Pán prstenů anglického spisovatele Johna R. R. Tolkiena, jejíž filmové zpracování se zde natáčelo, vzrostl počet návštěvníků národního parku Tongariro, představitele Mordoru, zelených strání regionu Waikato, kde vznikaly scény ze Středozemě, i kaňonu Skippers, představujícího koryto řeky Anduiny.

Celkem bylo při natáčení použito přes 150 různých novozélandských lokací. Některé cestovní kanceláře nabízejí i celé zájezdy v duchu Pána prstenů, není ale snad nutné dodávat, že nevšední zážitek si člověk nejlépe užije, pokud zvolí cestu po vlastní trase.

Kam na pivo s hobity?

Zdaleka největším lákadlem pro fanoušky Pána prstenů je malebné městečko Hobitín, jehož kulisy můžete najít u města Matamata v regionu Waikato na Severním ostrově. Ačkoli filmaři z této oblasti v roce 2003 odešli, hobití vesnice zde už zůstala.

Od té doby byla použita ještě jednou v roce 2011 při natáčení trojdílného filmu Hobit, dnes už ale slouží především turistům. Nejdostupnější filmová místa se dále nacházejí kolem hlavního města Nového Zélandu Wellingtonu. Okolní lesy ztvárnily rozdílné lokace, jako třeba okolí Železného pasu, ale i půvabnou elfí Roklinku. Naopak záběry z království Rohan vznikaly v okolí hory Mount Sunday na Jižním ostrově. Místo nabízí nádherné výhledy do okolní krajiny, po natáčení zde (bohužel či bohudík) nezbylo nic.

Za elfy se musíte vydat na Jižní ostrov k městu Twizel, setkat se s krásnou Galadriel můžete u severních břehů jezera Wakatipu.

Vydejte se na trek

Nejsou to ale jen tyto filmové kulisy, které stojí za návštěvu. Ve skutečnosti je toho mnohem více, co může Nový Zéland nabídnout. Pohádkové scenérie přímo vyzývají k uskutečnění delších treků s batohem na zádech a spaním ve stanu.

Ostrovní země potěší i ty, kteří si libují v dobrodružství, ale do kapsy mají hlouběji. Na drtivou většinu treků je navíc vstup zdarma. Vyzkoušejte projít třeba hluboké lesy na ostrově Great Barrier Island, Queen Charlotte Track na Jižním ostrově nebo trasu Round the Mountain v parku Tongariro, kde na turistu narazíte jen výjimečně.

Naopak populární Abel Tasman Coastal Track, který vede podél pobřeží a zavede vás mezi mořské laguny, vegetaci novozélandské džungle i zlatavé pláže, s vámi pravděpodobně absolvuje lidí více, a to i z toho důvodu, že trasa je nenáročná a vyžaduje překonání malého převýšení.

Dohromady měří 60 kilometrů a pokoříte ji za 3 až 5 dní.

Poznejte novozélandskou divočinu

Podobně dlouhou dobu zabere cesta kolem jezera Waikaremoana na Severním ostrově. Nabízí úžasné výhledy a je hodnocena jako středně náročná. Měří 46 kilometrů. Pokud chcete spatřit symbol Nového Zélandu, nelétavého ptáčka kivi, vydejte se na Heaphy Track na západním pobřeží Jižního ostrova.

Další známý trek Routeburn je zasazen do Národního parku Mt. Aspiring a procházejí ho hlavně ti, kteří touží poznat divokost novozélandské přírody. Na této 32 kilometrů dlouhé trase mezi horami spatříte vodopády, fjordy, vysokohorskou vegetaci a s trochou štěstí zahlédnete i divoce žijící papoušky.

Na trecích si dávejte pozor na počasí. Na Novém Zélandu je totiž dost nevyzpytatelné a turisti by tak neměli podcenit důkladnou přípravu, včetně vhodného oblečení, pláštěnky, kvalitních trekových bot, ale třeba i opalovacího krému a pokrývky hlavy.

Pokud se vydáte na některou ze známějších túr, ověřte si předem její obsazenost, a pokud bude třeba, rezervujte si vstup a případně i kemp nebo chatu.

Nástrahy pro cestovatele

Příprava na cestu po Novém Zélandu je poměrně náročná, nechcete-li strávit celou dovolenou v hotelovém pokoji. Pokud se zde chystáte řídit auto nebo karavan, musíte si ještě před odletem na dopravním úřadě s rozšířenou pravomocí vyřídit mezinárodní řidičský průkaz.

Pokud to nestihnete, přímo na Novém Zélandu si můžete nechat udělat oficiální anglický překlad řidičského průkazu. Cena je ale několikrát vyšší než u první možnosti. Nezapomeňte také, že se zde řídí vlevo!

Další nástrahou může být připojení na internet. Přístup na wi-fi v podnicích většinou bývá dost limitovaný a ani mobilní data často nejsou záchranou. Internetové připojení je totiž na řídce osídleném Novém Zélandu málo kvalitní.

Jestli se chystáte do divočiny, vybavte se pro jistotu osobním lokátorem, s jehož pomocí vás v případě nouze mohou najít záchranáři. Příjemnou zprávou je ale to, že na většině míst se dá pohodlně platit kartou a prodávané zboží je podobné tomu evropskému.

Hlady tedy v této ostrovní zemi rozhodně neumřete.

Tasmánie – australská perla na pomezí oceánů

Kromě Nového Zélandu objevil Abel Tasman také ostrov na jih od Austrálie, který po něm byl pojmenován Tasmánie. Ta podle mnohých cestovatelů nabízí ještě intenzivnější zážitky. Při výletech po zdejší panenské přírodě, hustých pralesech a vysokých horách totiž často nepotkáte ani živáčka. Zato zde můžete potkat některé unikátní živočichy jako tasmánského čerta, ptakopyska, tučňáky a několik druhů klokanů. Také Tasmánie má své vyhlášené treky. Nejznámější je asi sedmidenní Overland track, měřící cca 70 kilometrů, který vás provede přes některé z nejvyšších vrcholů Tasmánie národním parkem Lake St. Clair. Po cestě spatříte ledovce, vodopády i křišťálová jezera. Milovníci historie si v Tasmánii také přijdou na své. Během 19. století sem bylo deportováno na 70 000 odsouzenců z Evropy. Proslulou trestaneckou kolonii Port Arthur je možné navštívit 60 kilometrů jižně od hlavního města Hobart.

Foto: Shutterstock, PX FUEL

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Seychely, malý velký ráj

Seychely, malý velký ráj

Zimní dovolená v Leogangu

Zimní dovolená v Leogangu

Bratislava: Nechte se okouzlit vánoční atmosférou, přijeďte k sousedům na vánoční trhy

Bratislava: Nechte se okouzlit vánoční atmosférou, přijeďte k sousedům na vánoční trhy

Krásy jižní Anglie: Vydejte se po královských cestách i k moři

Krásy jižní Anglie: Vydejte se po královských cestách i k moři

Bangkok, velkoměsto na vodě

Bangkok, velkoměsto na vodě

3 nejkrásnější jednobarevná města

3 nejkrásnější jednobarevná města

Nenechte si ujít další zajímavé články