Domů     Nový Zéland: Nejkrásnější scenérie jižní polokoule i země bílého oblaku
Nový Zéland: Nejkrásnější scenérie jižní polokoule i země bílého oblaku
od 11.10.2021
1

Nespoutaná země plná vysokých hor, sopek, ledovců, divukrásných pláží a unikátní maorské kultury. Nový Zéland jako by byl směsí toho nejlepšího, co dokáže naše planeta nabídnout.

A od doby, kdy do kin vstoupila slavná fantasy trilogie, to snad už navždy bude země Pána prstenů.

Nový Zéland, pojmenovaný kartografy v 17. století po Zeelandu, jedné z nizozemských provincií, se skládá ze dvou velkých ostrovů – Severního a Jižního – a mnoha dalších menších ostrůvků.

Je součástí Novozélanského království, jehož panovnicí je královna Alžběta II. Britové se zde tak cítí jako doma a pro cestovatele z celého světa to má tu výhodu, že se tu domluví anglicky.

Původními obyvateli jsou ale tajemní Maorové, kteří dnes tvoří asi 15 procent obyvatelstva. V jejich jazyce se Novému Zélandu říká Aotearoa, tedy Země dlouhého bílého oblaku.

Po stopách Pána prstenů

Maorský název údajně připomíná hustá seskupení mraků plujících nad ostrovy, které ve středověku pomohly maorským objevitelům Nový Zéland najít.

Prvním evropským objevitelem se pak stal Abel Tasman v roce 1642. Od té doby je Nový Zéland lákadlem pro dobrodruhy, samotáře, umělce i milovníky žánru fantasy.

S oblibou trilogie Pán prstenů anglického spisovatele Johna R. R. Tolkiena, jejíž filmové zpracování se zde natáčelo, vzrostl počet návštěvníků národního parku Tongariro, představitele Mordoru, zelených strání regionu Waikato, kde vznikaly scény ze Středozemě, i kaňonu Skippers, představujícího koryto řeky Anduiny.

Celkem bylo při natáčení použito přes 150 různých novozélandských lokací. Některé cestovní kanceláře nabízejí i celé zájezdy v duchu Pána prstenů, není ale snad nutné dodávat, že nevšední zážitek si člověk nejlépe užije, pokud zvolí cestu po vlastní trase.

Kam na pivo s hobity?

Zdaleka největším lákadlem pro fanoušky Pána prstenů je malebné městečko Hobitín, jehož kulisy můžete najít u města Matamata v regionu Waikato na Severním ostrově. Ačkoli filmaři z této oblasti v roce 2003 odešli, hobití vesnice zde už zůstala.

Od té doby byla použita ještě jednou v roce 2011 při natáčení trojdílného filmu Hobit, dnes už ale slouží především turistům. Nejdostupnější filmová místa se dále nacházejí kolem hlavního města Nového Zélandu Wellingtonu.

Okolní lesy ztvárnily rozdílné lokace, jako třeba okolí Železného pasu, ale i půvabnou elfí Roklinku. Naopak záběry z království Rohan vznikaly v okolí hory Mount Sunday na Jižním ostrově.

Místo nabízí nádherné výhledy do okolní krajiny, po natáčení zde (bohužel či bohudík) nezbylo nic. Za elfy se musíte vydat na Jižní ostrov k městu Twizel, setkat se s krásnou Galadriel můžete u severních břehů jezera Wakatipu.

Vydejte se na trek

Nejsou to ale jen tyto filmové kulisy, které stojí za návštěvu. Ve skutečnosti je toho mnohem více, co může Nový Zéland nabídnout. Pohádkové scenérie přímo vyzývají k uskutečnění delších treků s batohem na zádech a spaním ve stanu.

Ostrovní země potěší i ty, kteří si libují v dobrodružství, ale do kapsy mají hlouběji. Na drtivou většinu treků je navíc vstup zdarma.

Vyzkoušejte projít třeba hluboké lesy na ostrově Great Barrier Island, Queen Charlotte Track na Jižním ostrově nebo trasu Round the Mountain v parku Tongariro, kde na turistu narazíte jen výjimečně.

Naopak populární Abel Tasman Coastal Track, který vede podél pobřeží a zavede vás mezi mořské laguny, vegetaci novozélandské džungle i zlatavé pláže, s vámi pravděpodobně absolvuje lidí více, a to i z toho důvodu, že trasa je nenáročná a vyžaduje překonání malého převýšení. Dohromady měří 60 kilometrů a pokoříte ji za 3 až 5 dní.

Poznejte novozélandskou divočinu

Podobně dlouhou dobu zabere cesta kolem jezera Waikaremoana na Severním ostrově. Nabízí úžasné výhledy a je hodnocena jako středně náročná. Měří 46 kilometrů.

Pokud chcete spatřit symbol Nového Zélandu, nelétavého ptáčka kivi, vydejte se na Heaphy Track na západním pobřeží Jižního ostrova. Další známý trek Routeburn je zasazen do Národního parku Mt.

Aspiring a procházejí ho hlavně ti, kteří touží poznat divokost novozélandské přírody. Na této 32 kilometrů dlouhé trase mezi horami spatříte vodopády, fjordy, vysokohorskou vegetaci a s trochou štěstí zahlédnete i divoce žijící papoušky.

Na trecích si dávejte pozor na počasí. Na Novém Zélandu je totiž dost nevyzpytatelné a turisti by tak neměli podcenit důkladnou přípravu, včetně vhodného oblečení, pláštěnky, kvalitních trekových bot, ale třeba i opalovacího krému a pokrývky hlavy.

Pokud se vydáte na některou ze známějších túr, ověřte si předem její obsazenost, a pokud bude třeba, rezervujte si vstup a případně i kemp nebo chatu.

Nástrahy pro cestovatele

Příprava na cestu po Novém Zélandu je poměrně náročná, nechcete-li strávit celou dovolenou v hotelovém pokoji.

Pokud se zde chystáte řídit auto nebo karavan, musíte si ještě před odletem na dopravním úřadě s rozšířenou pravomocí vyřídit mezinárodní řidičský průkaz.

Pokud to nestihnete, přímo na Novém Zélandu si můžete nechat udělat oficiální anglický překlad řidičského průkazu. Cena je ale několikrát vyšší než u první možnosti. Nezapomeňte také, že se zde řídí vlevo! Další nástrahou může být připojení na internet.

Přístup na wi-fi v podnicích většinou bývá dost limitovaný a ani mobilní data často nejsou záchranou. Internetové připojení je totiž na řídce osídleném Novém Zélandu málo kvalitní.

Jestli se chystáte do divočiny, vybavte se pro jistotu osobním lokátorem, s jehož pomocí vás v případě nouze mohou najít záchranáři. Příjemnou zprávou je ale to, že na většině míst se dá pohodlně platit kartou a prodávané zboží je podobné tomu evropskému. Hlady tedy v této ostrovní zemi rozhodně neumřete.

Tasmánie – australská perla na pomezí oceánů

Kromě Nového Zélandu objevil Abel Tasman také ostrov na jih od Austrálie, který po něm byl pojmenován Tasmánie.

Ta podle mnohých cestovatelů nabízí ještě intenzivnější zážitky. Při výletech po zdejší panenské přírodě, hustých pralesech a vysokých horách totiž často nepotkáte ani živáčka.

Zato zde můžete potkat některé unikátní živočichy jako tasmánského čerta, ptakopyska, tučňáky a několik druhů klokanů.

Také Tasmánie má své vyhlášené treky. Nejznámější je asi sedmidenní Overland track, měřící cca 70 kilometrů, který vás provede přes některé z nejvyšších vrcholů Tasmánie národním parkem Lake St. Clair. Po cestě spatříte ledovce, vodopády i křišťálová jezera.

Milovníci historie si v Tasmánii také přijdou na své. Během 19. století sem bylo deportováno na 70 000 odsouzenců z Evropy. Proslulou trestaneckou kolonii Port Arthur je možné navštívit 60 kilometrů jižně od hlavního města Hobart.

Foto: Shutterstock, PX FUEL

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
Město v jihovýchodním koutě Horního Bavorska stojí kousek od Salzburgu a nachází se v něm obrovský solný důl, v němž probíhá těžba už od roku 1517. Děti si zde mohou vyzkoušet jízdu důlním vláčkem, který je zaveze do 650 metrů dlouhého tunelu končícího v působivé „Solné katedrále“. Úchvatnou podívanou vám také poskytne plavba po zrcadlovém jezeře, z níž si budete moci prohlédnout magická zákout
Litva, Lotyško a Estonsko, trojice zemí u západních hranic Ruska je v posledních letech stále zajímavější alternativou pro poznávací výlety. Není se čemu divit. Země lze během několika dnů projet autem a díky svému rovinatému charakteru vybízí i k cyklistickému výletu. Pokud si k tomu přidáte množství kulturních i přírodních památek, je jasné, proč je o ně stále větší zájem. Doporučujeme začít v
Hlavní město Slovenska můžete poznávat různými způsoby. Jestliže milujte zeleň, můžete využít širokou síť cyklotras a kochat se pohledem na třetí nejzelenější hlavní město na světě ze sedla jízdního kola. V případě, že máte rádi dobré jídlo a víno, právě nyní, na podzim, je ten pravý čas vychutnat si dobroty, které voní z každého koutu města. Chcete-li však poznat Bratislavu naplno, využijte m
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je všechno na skok. Ve víně je zážit
Objevte kouzlo města na Dunaji, nadchněte se pro jeho historii, zažijte skvělou atmosféru a ochutnejte jeho různorodost. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků ve městě, kde je všechno na skok. 1. Akce pro celou rodinu  V Bratislavě to žije v každém ročním období. Brzy na podzim se v okolí Bratislavy konají vinné festiva­ly a tradiční vinobraní, Jazzo­vé dny a Bratislavské hudební sl
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ožije blboun nejapný v rukou vědců?
epochalnisvet.cz
Ožije blboun nejapný v rukou vědců?
Nejdřív je, pak dlouho není a teď by zase mohl být. Dronte mauricijský je jedním ze zvířat, které v současnosti už můžete vídat jen na stránkách odborných publikací. Patří totiž do kategorie „vyhynulá
Užívám si s mojí první láskou
skutecnepribehy.cz
Užívám si s mojí první láskou
Byla jsem dvacet let sama a neměla jsem už v plánu hledat další chlapy. Osud ale chtěl něco jiného. A já potkala Jardu, dávnou lásku. Když mi bylo necelých padesát let, stala jsem se babičkou na plný úvazek a zároveň přišla o manžela. Časem jsem si zvykla na to, že lásku už prožívám jen skrz
Voňavý dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Voňavý dárek na poslední chvíli
Pokud na poslední chvíli potřebujete ještě jeden malý vánoční dárek, vyhledejte českou značku přírodní kosmetiky Candy Soap. Nebudete mít vůbec žádnou práci, vše vám přijde již zabalené a opatřené jme
Solné království v Berchtesgadenu
epochanacestach.cz
Solné království v Berchtesgadenu
Město v jihovýchodním koutě Horního Bavorska stojí kousek od Salzburgu a nachází se v něm obrovský solný důl, v němž probíhá těžba už od roku 1517. Děti si zde mohou vyzkoušet jízdu důlním vláčkem, který je zaveze do 650 metrů dlouhého tunelu končícího v působivé „Solné katedrále“. Úchvatnou podívanou vám také poskytne plavba po zrcadlovém
Milenec je boháč?
nasehvezdy.cz
Milenec je boháč?
Vdova Ivana Gottová (47) si měla najít nového partnera. Takové spekulace se šíří českým showbyznysem. Říká se, že její známost pochází ze zahraničí, kam se hodlá brzy přestěhovat. Někdo dokonce tv
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mystické, magické jmelí: Tuto pověst má již od dob druidů
enigmaplus.cz
Mystické, magické jmelí: Tuto pověst má již od dob druidů
Jmelí jako neobvyklá, magická rostlina je opředena množstvím zvyků a pověr. V historických dobách plnilo různé funkce, například v období druidů se stalo přímo jejich posvátnou bylinou. Obzvláště posv
Falešný krb s pravou romantickou atmosférou
panidomu.cz
Falešný krb s pravou romantickou atmosférou
Líbí se vám krb, ale z jakéhokoli důvodu si nemůžete pořídit ten klasický? Existují „náhražky“, které vám ho mohou v interiéru nahradit nebo alespoň přiblížit. Jako bytový doplněk nemá krb konkurenci, žádným jiným vybavením nevykouzlíte tak podmanivou atmosféru. A nemusíte být smutní, když bydlíte v panelovém nebo činžovním domě, že vám je krb zapovězen. Není!
Dějiny a geny královny Viktorie
21stoleti.cz
Dějiny a geny královny Viktorie
Ačkoli je nejznámějším představitelem hemofiliků mezi panovnickými rody ruský carevič Alexej, pravým původcem této dědičné poruchy byla jeho prababička britská královna Viktorie. Kde se nemoc v rod
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
epochaplus.cz
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta,
Touha po dítěti ničí jejich lásku?
nasehvezdy.cz
Touha po dítěti ničí jejich lásku?
V soutěži StarDance se zdá, že mají Marek (35) a Eva (30) Adamczykovi dokonalé manželství. Jenže za zavřenými dveřmi u nich doma je teď prý dost dusno! Herec ze seriálu Kukačky se totiž vyslovil s