Domů     Nový Zéland: Nejkrásnější scenérie jižní polokoule i země bílého oblaku
Nový Zéland: Nejkrásnější scenérie jižní polokoule i země bílého oblaku

Nespoutaná země plná vysokých hor, sopek, ledovců, divukrásných pláží a unikátní maorské kultury. Nový Zéland jako by byl směsí toho nejlepšího, co dokáže naše planeta nabídnout.

A od doby, kdy do kin vstoupila slavná fantasy trilogie, to snad už navždy bude země Pána prstenů.

Nový Zéland, pojmenovaný kartografy v 17. století po Zeelandu, jedné z nizozemských provincií, se skládá ze dvou velkých ostrovů – Severního a Jižního – a mnoha dalších menších ostrůvků.

Je součástí Novozélanského království, jehož panovnicí je královna Alžběta II. Britové se zde tak cítí jako doma a pro cestovatele z celého světa to má tu výhodu, že se tu domluví anglicky.

Původními obyvateli jsou ale tajemní Maorové, kteří dnes tvoří asi 15 procent obyvatelstva. V jejich jazyce se Novému Zélandu říká Aotearoa, tedy Země dlouhého bílého oblaku.

Po stopách Pána prstenů

Maorský název údajně připomíná hustá seskupení mraků plujících nad ostrovy, které ve středověku pomohly maorským objevitelům Nový Zéland najít.

Prvním evropským objevitelem se pak stal Abel Tasman v roce 1642. Od té doby je Nový Zéland lákadlem pro dobrodruhy, samotáře, umělce i milovníky žánru fantasy.

S oblibou trilogie Pán prstenů anglického spisovatele Johna R. R. Tolkiena, jejíž filmové zpracování se zde natáčelo, vzrostl počet návštěvníků národního parku Tongariro, představitele Mordoru, zelených strání regionu Waikato, kde vznikaly scény ze Středozemě, i kaňonu Skippers, představujícího koryto řeky Anduiny.

Celkem bylo při natáčení použito přes 150 různých novozélandských lokací. Některé cestovní kanceláře nabízejí i celé zájezdy v duchu Pána prstenů, není ale snad nutné dodávat, že nevšední zážitek si člověk nejlépe užije, pokud zvolí cestu po vlastní trase.

Kam na pivo s hobity?

Zdaleka největším lákadlem pro fanoušky Pána prstenů je malebné městečko Hobitín, jehož kulisy můžete najít u města Matamata v regionu Waikato na Severním ostrově. Ačkoli filmaři z této oblasti v roce 2003 odešli, hobití vesnice zde už zůstala.

Od té doby byla použita ještě jednou v roce 2011 při natáčení trojdílného filmu Hobit, dnes už ale slouží především turistům. Nejdostupnější filmová místa se dále nacházejí kolem hlavního města Nového Zélandu Wellingtonu.

Okolní lesy ztvárnily rozdílné lokace, jako třeba okolí Železného pasu, ale i půvabnou elfí Roklinku. Naopak záběry z království Rohan vznikaly v okolí hory Mount Sunday na Jižním ostrově.

Místo nabízí nádherné výhledy do okolní krajiny, po natáčení zde (bohužel či bohudík) nezbylo nic. Za elfy se musíte vydat na Jižní ostrov k městu Twizel, setkat se s krásnou Galadriel můžete u severních břehů jezera Wakatipu.

Vydejte se na trek

Nejsou to ale jen tyto filmové kulisy, které stojí za návštěvu. Ve skutečnosti je toho mnohem více, co může Nový Zéland nabídnout. Pohádkové scenérie přímo vyzývají k uskutečnění delších treků s batohem na zádech a spaním ve stanu.

Ostrovní země potěší i ty, kteří si libují v dobrodružství, ale do kapsy mají hlouběji. Na drtivou většinu treků je navíc vstup zdarma.

Vyzkoušejte projít třeba hluboké lesy na ostrově Great Barrier Island, Queen Charlotte Track na Jižním ostrově nebo trasu Round the Mountain v parku Tongariro, kde na turistu narazíte jen výjimečně.

Naopak populární Abel Tasman Coastal Track, který vede podél pobřeží a zavede vás mezi mořské laguny, vegetaci novozélandské džungle i zlatavé pláže, s vámi pravděpodobně absolvuje lidí více, a to i z toho důvodu, že trasa je nenáročná a vyžaduje překonání malého převýšení. Dohromady měří 60 kilometrů a pokoříte ji za 3 až 5 dní.

Poznejte novozélandskou divočinu

Podobně dlouhou dobu zabere cesta kolem jezera Waikaremoana na Severním ostrově. Nabízí úžasné výhledy a je hodnocena jako středně náročná. Měří 46 kilometrů.

Pokud chcete spatřit symbol Nového Zélandu, nelétavého ptáčka kivi, vydejte se na Heaphy Track na západním pobřeží Jižního ostrova. Další známý trek Routeburn je zasazen do Národního parku Mt.

Aspiring a procházejí ho hlavně ti, kteří touží poznat divokost novozélandské přírody. Na této 32 kilometrů dlouhé trase mezi horami spatříte vodopády, fjordy, vysokohorskou vegetaci a s trochou štěstí zahlédnete i divoce žijící papoušky.

Na trecích si dávejte pozor na počasí. Na Novém Zélandu je totiž dost nevyzpytatelné a turisti by tak neměli podcenit důkladnou přípravu, včetně vhodného oblečení, pláštěnky, kvalitních trekových bot, ale třeba i opalovacího krému a pokrývky hlavy.

Pokud se vydáte na některou ze známějších túr, ověřte si předem její obsazenost, a pokud bude třeba, rezervujte si vstup a případně i kemp nebo chatu.

Nástrahy pro cestovatele

Příprava na cestu po Novém Zélandu je poměrně náročná, nechcete-li strávit celou dovolenou v hotelovém pokoji.

Pokud se zde chystáte řídit auto nebo karavan, musíte si ještě před odletem na dopravním úřadě s rozšířenou pravomocí vyřídit mezinárodní řidičský průkaz.

Pokud to nestihnete, přímo na Novém Zélandu si můžete nechat udělat oficiální anglický překlad řidičského průkazu. Cena je ale několikrát vyšší než u první možnosti. Nezapomeňte také, že se zde řídí vlevo! Další nástrahou může být připojení na internet.

Přístup na wi-fi v podnicích většinou bývá dost limitovaný a ani mobilní data často nejsou záchranou. Internetové připojení je totiž na řídce osídleném Novém Zélandu málo kvalitní.

Jestli se chystáte do divočiny, vybavte se pro jistotu osobním lokátorem, s jehož pomocí vás v případě nouze mohou najít záchranáři. Příjemnou zprávou je ale to, že na většině míst se dá pohodlně platit kartou a prodávané zboží je podobné tomu evropskému. Hlady tedy v této ostrovní zemi rozhodně neumřete.

Tasmánie – australská perla na pomezí oceánů

Kromě Nového Zélandu objevil Abel Tasman také ostrov na jih od Austrálie, který po něm byl pojmenován Tasmánie.

Ta podle mnohých cestovatelů nabízí ještě intenzivnější zážitky. Při výletech po zdejší panenské přírodě, hustých pralesech a vysokých horách totiž často nepotkáte ani živáčka.

Zato zde můžete potkat některé unikátní živočichy jako tasmánského čerta, ptakopyska, tučňáky a několik druhů klokanů.

Také Tasmánie má své vyhlášené treky. Nejznámější je asi sedmidenní Overland track, měřící cca 70 kilometrů, který vás provede přes některé z nejvyšších vrcholů Tasmánie národním parkem Lake St. Clair. Po cestě spatříte ledovce, vodopády i křišťálová jezera.

Milovníci historie si v Tasmánii také přijdou na své. Během 19. století sem bylo deportováno na 70 000 odsouzenců z Evropy. Proslulou trestaneckou kolonii Port Arthur je možné navštívit 60 kilometrů jižně od hlavního města Hobart.

Foto: Shutterstock, PX FUEL

Foto:
Lokalita:
Související články
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část světa jsou naprosto fasc
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko do paměti. Největším magnetem
Navštivte jedno z nejkrásnějších měst severní Evropy a zároveň jedno z nejstarších v Polsku. A až se ho nabažíte, pokračujte za krmením tuleňů a na polskou Saharu. Rádi o dovolené odpočíváte na pláži u moře nebo se procházíte malebnými uličkami plnými kaváren a stylových krámků se suvenýry? Obdivujete kostely, chrámy a historické budovy? Líbí se vám spíš aktivní dovolená plná dobrodružství? Láká
Užhorod je malebné město na západě Ukrajiny, ležící v Zakarpatské oblasti přímo u hranic se Slovenskem. Díky své poloze – jen pár minut od hraničního přechodu ve Vyšném Nemeckém – je Užhorod často považován za „bránu do Ukrajiny“. Dlouhodobě byl známý svou vícejazyčnou a mnohonárodní atmosférou – mísí se tu vlivy ukrajinské, slovenské, maďarské, české i romské kultury. V posledních dvou letech se
Máte rádi pohodu u bazénu a vodní radovánky ať už s dětmi, nebo bez nich? V tom případě se na Slovensku budete cítit jako doma. V zemi se totiž můžete vypravit až do 40 termálních koupališť, lázní a aquaparků. V tamních léčivých pramenech zaručeně naberete energii. Mrtvé moře v srdci Slovenska Na jižních výběžcích Pohronské pahorkatiny můžete najít jednu z nejstarších obcí na Slovensku. Vesnice
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz