Domů     Kouzelné okolí Hradce Králové: Krásy přírody a architektury na Labi a Orlici
Kouzelné okolí Hradce Králové: Krásy přírody a architektury na Labi a Orlici

Není nic malebnějšího než pohled z hradeckého Kopce svatého Jana směrem k centru východočeské metropole.

Za jasné viditelnosti, kdy se v dáli tyčí nejvyšší vrcholky naší země, se z Hradce Králové stává pomyslná brána do majestátních Krkonoš, ale i o něco východněji položených Orlických hor.

Město je centrem turistické oblasti Hradecko, jež kopíruje někdejší hranici hradeckého okresu. Oblasti, která se chlubí množstvím zeleně a která je korunovaná architektonickými skvosty od gotiky po současnost.

A kopec v hradecké části Moravské předměstí jsme jako výchozí bod naší výpravy nevybrali náhodou. Odtud je to totiž jen kousek k hradeckým lesům, výchozímu bodu nepřeberného množství cyklostezek.

Hradec se pyšní přezdívkou „Malý Amsterodam“, což svědčí o tom, že město a jeho okolí je cyklistům zaslíbené.

Planetárium
Planetárium

Hvězdné nebe nad vámi

Za návštěvu na Kopci svatého Jana rozhodně stojí unikátní Hradecké planetárium. Díky svému vybavení jde o jediné planetárium svého druhu v Česku. Zobrazuje vesmír naprosto dokonalým způsobem za pomoci pěti projektorů znázorňujících noční oblohu.

Na terasách planetária je také meteorologická stanice a robotický dalekohled, planetárium pravidelně pořádá i zajímavé přednášky a besedy. Milovníky techniky by po návštěvě vesmírného chrámu mohla potěšit exkurze v blízkém muzeu Petrof.

Návštěvníci zde ocení výlet do historie výroby pian a dozví se, jak se „staví“ klavír.

A vodní svět okolo vás

Pokud se vydáte do historického renesančního centra, nezapomeňte na Bílou věž a pak také na romantické Jiráskovy sady na soutoku řek Labe a Orlice.

Cestou k soutoku narazíte na roubený kostel svatého Mikuláše převezený do Hradce z malé východoslovenské vesničky Malá Polana a také na malou vodní elektrárnu „Hučák“.

Následně se můžete pokochat městskou architekturou Josefa Gočára, který Hradec doslova vystavěl. Dojít můžete až do Labské kotliny, kde se nenápadně ukrývá Obří akvárium s objemem 130 000 litrů sladké vody.

To nabízí stovky živočichů vodní říše především Střední a Jižní Ameriky v podvodním tunelu spolu s imitací deštného pralesa, bonusem je také kavárna s příznačným názvem Café Piraňa. V nabídce tu mají i různé individuální relaxační večery.

Archeopark
Archeopark

Z pravěku na zámek

Pokud se vydáte z Hradce směrem na západ, nemůžete vynechat návštěvu dvou stavebních klenotů. Ještě před toulkami po zámcích se ale zastavte v obci Všestary.

Nachází se tu totiž jedinečný Archeopark ve Všestarech, který nabízí třípatrovou expozici s modelem pravěké krajiny. Období pravěku přiblíží i venkovní stavby našich prapředků. Areál je však v zimě otevřen pouze při tematických akcích.

Jste-li spíše romanticky naladěni, určitě navštivte zámek Hrádek u Nechanic ve stylu anglické novogotiky. Chlubí se bohatě vybavenými interiéry a je obklopen zelení.

Karlova koruna
Karlova koruna

Že stojí za návštěvu, dokazuje i to, že je často využíván jako kulisa filmařů. Proháněl se tu třeba zlý čaroděj Mrakomor z filmové pohádky Princ a Večernice. Romantickým místem je bezesporu i barokní zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou.

Je to jedinečné architektonické dílo z pera Jana Blažeje Santiniho Aichela obklopené anglickým parkem s kapličkou, oranžerií a pávy, tvar zámku navíc skutečně připomíná královskou korunu.

Expozice zámku je věnována rodině Kinských a také chovu koní – chlumeckých plaváků.

Hrádek u Nechanic
Hrádek u Nechanic

Bojovníci u Chlumu

S historií poněkud méně radostnou se můžete setkat na nedalekém Chlumu, který byl centrem velké prusko-rakouské bitvy 3. července 1866. Bojiště můžete přehlédnout z místní rozhledny a detailní informace načerpat v Muzeu války 1866. Právě zde utrpěly rakouské jednotky porážku, ze které se už v rámci konfliktu s dravými Prusy nevzpamatovaly.

V případě oslav významného výročí se zde konají historické rekonstrukce slavné bitvy u Hradce Králové. Další z měst na Hradecku, které stojí za návštěvu, je severně od Chlumce položený Nový Bydžov.

Jeho hlavnímu čtvercovému náměstí dominuje pseudogotická radnice, je tu jeden z nejstarších židovských hřbitovů u nás a jedinečné exponáty můžete obdivovat v Muzeu hraček Stuchlíkovi.

Při cestě z Chlumce do Bydžova byste ještě mohli navštívit dřevěnou rozhlednu v obci Kosice. Co se vám po jejím zdolání naskytne?

Krásný pohled na vzdálené vrcholy Železných hor, pára v dáli stoupající z chladicích věží elektrárny Chvaletice poblíž Kolína, Krkonoše na severu, Orlické hory na východě a konečně na západě také vojenský radar u obce Nepolisy.

Cyklostezka z Hradce až do zoo

Menším městečkem s jedinečnou barokní dominantou jsou Smiřice. Leží na Labi, podél kterého prochází městem příjemná cyklostezka. Chybou by bylo se tu nezastavit a nenavštívit zámeckou kapli Zjevení Páně.

Její genius loci naplno vynikne při některém z koncertů vážné hudby, které se tu pravidelně konají.

Právě cyklostezkou vedoucí přes Smiřice se za pěkných jarních a letních dnů můžete vydat dále na sever do Jaroměře a k přilehlému pevnostnímu městečku Josefov, dál po trase kolem barokního hospitálu Kuks až do Dvora Králové, města vyhlášeného svou zoologickou zahradou se safari.

Zvolit ale můžete i cyklotrasy vedoucí východním směrem a dojet tak do malebného podhůří Orlických hor.

Třebechovice
Třebechovice

Obora, betlémy i skanzen

Pokud se vydáte do východní části Hradecka, narazíte na město Třebechovice pod Orebem, které je proslulé především svým muzeem betlémů s úchvatným Proboštovým mechanickým betlémem, ale i dočasnými výstavami.

Pojedete-li sem na kole, pokračovat můžete dál na východ přes proslulou Bědovickou oboru plnou bílých daňků a dál proti směru toku řeky Orlice.

Časy našich prababiček zase přiblíží nedaleký skanzen v Krňovicích, který je v dobrých rukou rodiny Zárubových a neustále se rozšiřuje. Pokud milujete dřevo, pak se tu ubytujte přímo v apartmánu v areálu skanzenu.

Při návratu do Hradce se ještě zastavte na Stříbrném rybníku. „Stříbrňák“ je oblíbeným rekreačním centrem plným atrakcí pro všechny věkové kategorie.

Foto: Shutterstock

Foto:
Související články
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatn
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z paměti těch, kteří jim naslouchají. Jsou to jména jako A
Zajímá vás, co všechno Tomáš a Jan Antonín Baťa ve Zlíně vybudovali? Vydejte se na prohlídku města s novým průvodcem PO STOPÁCH BAŤŮ, při které objevíte výjimečné kouzlo továrního areálu či obytných čtvrtí, ve kterých žili jejich zaměstnanci. Doporučujeme začít ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU (viz úvodní foto), kde sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy, jehož stálá expozice "Princip Baťa - Dnes fantazie, zí
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu nainstalována originální výd
Karlovy Vary, to není jen město lázní a léčivých pramenů, ale také porcelánu. Pojem karlovarský porcelán má váhu nejen v ČR, ale také v zahraničí. Abyste se dozvěděli něco více o bohaté tradici místních továren, můžete navštívit některou z výstav, třeba tu v Muzeu Karlových Varů nebo stálou expozici sbírek Střední uměleckoprůmyslové školy. Pokud vás uchvátí spíše křehká krása skla, můžete st
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz