Domů     Kouzelné okolí Hradce Králové: Krásy přírody a architektury na Labi a Orlici
Kouzelné okolí Hradce Králové: Krásy přírody a architektury na Labi a Orlici
od 11.10.2021
1

Není nic malebnějšího než pohled z hradeckého Kopce svatého Jana směrem k centru východočeské metropole.

Za jasné viditelnosti, kdy se v dáli tyčí nejvyšší vrcholky naší země, se z Hradce Králové stává pomyslná brána do majestátních Krkonoš, ale i o něco východněji položených Orlických hor.

Město je centrem turistické oblasti Hradecko, jež kopíruje někdejší hranici hradeckého okresu. Oblasti, která se chlubí množstvím zeleně a která je korunovaná architektonickými skvosty od gotiky po současnost.

A kopec v hradecké části Moravské předměstí jsme jako výchozí bod naší výpravy nevybrali náhodou. Odtud je to totiž jen kousek k hradeckým lesům, výchozímu bodu nepřeberného množství cyklostezek.

Hradec se pyšní přezdívkou „Malý Amsterodam“, což svědčí o tom, že město a jeho okolí je cyklistům zaslíbené.

Planetárium
Planetárium

Hvězdné nebe nad vámi

Za návštěvu na Kopci svatého Jana rozhodně stojí unikátní Hradecké planetárium. Díky svému vybavení jde o jediné planetárium svého druhu v Česku. Zobrazuje vesmír naprosto dokonalým způsobem za pomoci pěti projektorů znázorňujících noční oblohu.

Na terasách planetária je také meteorologická stanice a robotický dalekohled, planetárium pravidelně pořádá i zajímavé přednášky a besedy. Milovníky techniky by po návštěvě vesmírného chrámu mohla potěšit exkurze v blízkém muzeu Petrof.

Návštěvníci zde ocení výlet do historie výroby pian a dozví se, jak se „staví“ klavír.

A vodní svět okolo vás

Pokud se vydáte do historického renesančního centra, nezapomeňte na Bílou věž a pak také na romantické Jiráskovy sady na soutoku řek Labe a Orlice.

Cestou k soutoku narazíte na roubený kostel svatého Mikuláše převezený do Hradce z malé východoslovenské vesničky Malá Polana a také na malou vodní elektrárnu „Hučák“.

Následně se můžete pokochat městskou architekturou Josefa Gočára, který Hradec doslova vystavěl. Dojít můžete až do Labské kotliny, kde se nenápadně ukrývá Obří akvárium s objemem 130 000 litrů sladké vody.

To nabízí stovky živočichů vodní říše především Střední a Jižní Ameriky v podvodním tunelu spolu s imitací deštného pralesa, bonusem je také kavárna s příznačným názvem Café Piraňa. V nabídce tu mají i různé individuální relaxační večery.

Archeopark
Archeopark

Z pravěku na zámek

Pokud se vydáte z Hradce směrem na západ, nemůžete vynechat návštěvu dvou stavebních klenotů. Ještě před toulkami po zámcích se ale zastavte v obci Všestary.

Nachází se tu totiž jedinečný Archeopark ve Všestarech, který nabízí třípatrovou expozici s modelem pravěké krajiny. Období pravěku přiblíží i venkovní stavby našich prapředků. Areál je však v zimě otevřen pouze při tematických akcích.

Jste-li spíše romanticky naladěni, určitě navštivte zámek Hrádek u Nechanic ve stylu anglické novogotiky. Chlubí se bohatě vybavenými interiéry a je obklopen zelení.

Karlova koruna
Karlova koruna

Že stojí za návštěvu, dokazuje i to, že je často využíván jako kulisa filmařů. Proháněl se tu třeba zlý čaroděj Mrakomor z filmové pohádky Princ a Večernice. Romantickým místem je bezesporu i barokní zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou.

Je to jedinečné architektonické dílo z pera Jana Blažeje Santiniho Aichela obklopené anglickým parkem s kapličkou, oranžerií a pávy, tvar zámku navíc skutečně připomíná královskou korunu.

Expozice zámku je věnována rodině Kinských a také chovu koní – chlumeckých plaváků.

Hrádek u Nechanic
Hrádek u Nechanic

Bojovníci u Chlumu

S historií poněkud méně radostnou se můžete setkat na nedalekém Chlumu, který byl centrem velké prusko-rakouské bitvy 3. července 1866. Bojiště můžete přehlédnout z místní rozhledny a detailní informace načerpat v Muzeu války 1866. Právě zde utrpěly rakouské jednotky porážku, ze které se už v rámci konfliktu s dravými Prusy nevzpamatovaly.

V případě oslav významného výročí se zde konají historické rekonstrukce slavné bitvy u Hradce Králové. Další z měst na Hradecku, které stojí za návštěvu, je severně od Chlumce položený Nový Bydžov.

Jeho hlavnímu čtvercovému náměstí dominuje pseudogotická radnice, je tu jeden z nejstarších židovských hřbitovů u nás a jedinečné exponáty můžete obdivovat v Muzeu hraček Stuchlíkovi.

Při cestě z Chlumce do Bydžova byste ještě mohli navštívit dřevěnou rozhlednu v obci Kosice. Co se vám po jejím zdolání naskytne?

Krásný pohled na vzdálené vrcholy Železných hor, pára v dáli stoupající z chladicích věží elektrárny Chvaletice poblíž Kolína, Krkonoše na severu, Orlické hory na východě a konečně na západě také vojenský radar u obce Nepolisy.

Cyklostezka z Hradce až do zoo

Menším městečkem s jedinečnou barokní dominantou jsou Smiřice. Leží na Labi, podél kterého prochází městem příjemná cyklostezka. Chybou by bylo se tu nezastavit a nenavštívit zámeckou kapli Zjevení Páně.

Její genius loci naplno vynikne při některém z koncertů vážné hudby, které se tu pravidelně konají.

Právě cyklostezkou vedoucí přes Smiřice se za pěkných jarních a letních dnů můžete vydat dále na sever do Jaroměře a k přilehlému pevnostnímu městečku Josefov, dál po trase kolem barokního hospitálu Kuks až do Dvora Králové, města vyhlášeného svou zoologickou zahradou se safari.

Zvolit ale můžete i cyklotrasy vedoucí východním směrem a dojet tak do malebného podhůří Orlických hor.

Třebechovice
Třebechovice

Obora, betlémy i skanzen

Pokud se vydáte do východní části Hradecka, narazíte na město Třebechovice pod Orebem, které je proslulé především svým muzeem betlémů s úchvatným Proboštovým mechanickým betlémem, ale i dočasnými výstavami.

Pojedete-li sem na kole, pokračovat můžete dál na východ přes proslulou Bědovickou oboru plnou bílých daňků a dál proti směru toku řeky Orlice.

Časy našich prababiček zase přiblíží nedaleký skanzen v Krňovicích, který je v dobrých rukou rodiny Zárubových a neustále se rozšiřuje. Pokud milujete dřevo, pak se tu ubytujte přímo v apartmánu v areálu skanzenu.

Při návratu do Hradce se ještě zastavte na Stříbrném rybníku. „Stříbrňák“ je oblíbeným rekreačním centrem plným atrakcí pro všechny věkové kategorie.

Foto: Shutterstock

Foto:
reklama
Související články
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary a
Nejvíce turistů tradičně touží navštívit Prahu, ale přitom stačí mnohdy ujet jen pár desítek kilometrů na kteroukoliv stranu a stejně nevšední zážitky dokážou poskytnout i nejrůznější místa Středočeského kraje. A to beze zbytku platí i pro zážitky kulinářské. Střední Čechy mohou nabídnout gastronomická překvapení takřka na každém kroku. Vydejme se tedy společně alespoň za některými z nich. Poznej
Nová expozice v rodném domě Antonína Dvořáka přivítala první návštěvníky ve zkušebním provozu.  Rodný dům světově proslulého skladatele Antonína Dvořáka v Nelahozevsi má za sebou první týden zkušebního provozu. Jeho součástí je nová expozice, která návštěvníkům umožňuje vcítit se do jedenáctiletého Dvořáka. Ukazuje také, co formovalo skladatelovy hudební začátky, a přibližuje prostředí, ve kter
Jejich stavení, dvorky a návsi zná snad každý Čech, který někdy oddechoval na gauči u televize po vánočním nášupu. České pohádky jsou u nás jedním z nejoblíbenějších filmových žánrů. Snad pro svou nevinnost a šťastný konec. Aby jim filmaři vdechli opravdového pohádkového ducha, vydávají se pro záběry do středočeských skanzenů už celá desetiletí. Střední Čechy mají hned 4 takzvaná muzea v přírodě a
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku Československé republiky po roce 1918. Vrchnostenský
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je