Kouzelné okolí Hradce Králové: Krásy přírody a architektury na Labi a Orlici
Kouzelné okolí Hradce Králové: Krásy přírody a architektury na Labi a Orlici

Není nic malebnějšího než pohled z hradeckého Kopce svatého Jana směrem k centru východočeské metropole. Za jasné viditelnosti, kdy se v dáli tyčí nejvyšší vrcholky naší země, se z Hradce Králové stává pomyslná brána do majestátních Krkonoš, ale i o něco východněji položených Orlických hor.

Město je centrem turistické oblasti Hradecko, jež kopíruje někdejší hranici hradeckého okresu. Oblasti, která se chlubí množstvím zeleně a která je korunovaná architektonickými skvosty od gotiky po současnost.

A kopec v hradecké části Moravské předměstí jsme jako výchozí bod naší výpravy nevybrali náhodou. Odtud je to totiž jen kousek k hradeckým lesům, výchozímu bodu nepřeberného množství cyklostezek. Hradec se pyšní přezdívkou „Malý Amsterodam“, což svědčí o tom, že město a jeho okolí je cyklistům zaslíbené.

Planetárium

Hvězdné nebe nad vámi

Za návštěvu na Kopci svatého Jana rozhodně stojí unikátní Hradecké planetárium. Díky svému vybavení jde o jediné planetárium svého druhu v Česku. Zobrazuje vesmír naprosto dokonalým způsobem za pomoci pěti projektorů znázorňujících noční oblohu.

Na terasách planetária je také meteorologická stanice a robotický dalekohled, planetárium pravidelně pořádá i zajímavé přednášky a besedy. Milovníky techniky by po návštěvě vesmírného chrámu mohla potěšit exkurze v blízkém muzeu Petrof. Návštěvníci zde ocení výlet do historie výroby pian a dozví se, jak se „staví“ klavír.

A vodní svět okolo vás

Pokud se vydáte do historického renesančního centra, nezapomeňte na Bílou věž a pak také na romantické Jiráskovy sady na soutoku řek Labe a Orlice. Cestou k soutoku narazíte na roubený kostel svatého Mikuláše převezený do Hradce z malé východoslovenské vesničky Malá Polana a také na malou vodní elektrárnu „Hučák“. Následně se můžete pokochat městskou architekturou Josefa Gočára, který Hradec doslova vystavěl. Dojít můžete až do Labské kotliny, kde se nenápadně ukrývá Obří akvárium s objemem 130 000 litrů sladké vody.

To nabízí stovky živočichů vodní říše především Střední a Jižní Ameriky v podvodním tunelu spolu s imitací deštného pralesa, bonusem je také kavárna s příznačným názvem Café Piraňa. V nabídce tu mají i různé individuální relaxační večery.

Archeopark

Z pravěku na zámek

Pokud se vydáte z Hradce směrem na západ, nemůžete vynechat návštěvu dvou stavebních klenotů. Ještě před toulkami po zámcích se ale zastavte v obci Všestary. Nachází se tu totiž jedinečný Archeopark ve Všestarech, který nabízí třípatrovou expozici s modelem pravěké krajiny.

Období pravěku přiblíží i venkovní stavby našich prapředků. Areál je však v zimě otevřen pouze při tematických akcích. Jste-li spíše romanticky naladěni, určitě navštivte zámek Hrádek u Nechanic ve stylu anglické novogotiky.

Chlubí se bohatě vybavenými interiéry a je obklopen zelení.

Karlova koruna

Že stojí za návštěvu, dokazuje i to, že je často využíván jako kulisa filmařů. Proháněl se tu třeba zlý čaroděj Mrakomor z filmové pohádky Princ a Večernice. Romantickým místem je bezesporu i barokní zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou. Je to jedinečné architektonické dílo z pera Jana Blažeje Santiniho Aichela obklopené anglickým parkem s kapličkou, oranžerií a pávy, tvar zámku navíc skutečně připomíná královskou korunu. Expozice zámku je věnována rodině Kinských a také chovu koní – chlumeckých plaváků.

Hrádek u Nechanic

Bojovníci u Chlumu

S historií poněkud méně radostnou se můžete setkat na nedalekém Chlumu, který byl centrem velké prusko-rakouské bitvy 3. července 1866. Bojiště můžete přehlédnout z místní rozhledny a detailní informace načerpat v Muzeu války 1866.

Právě zde utrpěly rakouské jednotky porážku, ze které se už v rámci konfliktu s dravými Prusy nevzpamatovaly. V případě oslav významného výročí se zde konají historické rekonstrukce slavné bitvy u Hradce Králové.

Další z měst na Hradecku, které stojí za návštěvu, je severně od Chlumce položený Nový Bydžov. Jeho hlavnímu čtvercovému náměstí dominuje pseudogotická radnice, je tu jeden z nejstarších židovských hřbitovů u nás a jedinečné exponáty můžete obdivovat v Muzeu hraček Stuchlíkovi.

Při cestě z Chlumce do Bydžova byste ještě mohli navštívit dřevěnou rozhlednu v obci Kosice. Co se vám po jejím zdolání naskytne? Krásný pohled na vzdálené vrcholy Železných hor, pára v dáli stoupající z chladicích věží elektrárny Chvaletice poblíž Kolína, Krkonoše na severu, Orlické hory na východě a konečně na západě také vojenský radar u obce Nepolisy.

Cyklostezka z Hradce až do zoo

Menším městečkem s jedinečnou barokní dominantou jsou Smiřice. Leží na Labi, podél kterého prochází městem příjemná cyklostezka. Chybou by bylo se tu nezastavit a nenavštívit zámeckou kapli Zjevení Páně.

Její genius loci naplno vynikne při některém z koncertů vážné hudby, které se tu pravidelně konají. Právě cyklostezkou vedoucí přes Smiřice se za pěkných jarních a letních dnů můžete vydat dále na sever do Jaroměře a k přilehlému pevnostnímu městečku Josefov, dál po trase kolem barokního hospitálu Kuks až do Dvora Králové, města vyhlášeného svou zoologickou zahradou se safari.

Zvolit ale můžete i cyklotrasy vedoucí východním směrem a dojet tak do malebného podhůří Orlických hor.

Třebechovice

Obora, betlémy i skanzen

Pokud se vydáte do východní části Hradecka, narazíte na město Třebechovice pod Orebem, které je proslulé především svým muzeem betlémů s úchvatným Proboštovým mechanickým betlémem, ale i dočasnými výstavami.

Pojedete-li sem na kole, pokračovat můžete dál na východ přes proslulou Bědovickou oboru plnou bílých daňků a dál proti směru toku řeky Orlice. Časy našich prababiček zase přiblíží nedaleký skanzen v Krňovicích, který je v dobrých rukou rodiny Zárubových a neustále se rozšiřuje.

Pokud milujete dřevo, pak se tu ubytujte přímo v apartmánu v areálu skanzenu. Při návratu do Hradce se ještě zastavte na Stříbrném rybníku. „Stříbrňák“ je oblíbeným rekreačním centrem plným atrakcí pro všechny věkové kategorie.

Foto: Shutterstock

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Spolek Cesta Česka slavnostně otevřel Poutní cestu Říp–Blaník

Spolek Cesta Česka slavnostně otevřel Poutní cestu Říp–Blaník

Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly

Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly

V Muzeu techniky a řemesel v Kolovči…

V Muzeu techniky a řemesel v Kolovči…

Muzeum olomouckých tvarůžků

Muzeum olomouckých tvarůžků

Mladé město Havířov

Mladé město Havířov

Liberec: Město, které překvapí

Liberec: Město, které překvapí

Nenechte si ujít další zajímavé články

Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Velitel Pražského povstání se vrátil z vězení na prahu smrti
epochaplus.cz

Velitel Pražského povstání se...

Jeden z mnoha těch, kdo došli za vlády komunismu...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...
Objev Tutanchamonovy hrobky: Svému nálezci štěstí nepřinesl
epochaplus.cz

Objev Tutanchamonovy hrobky:...

V dobách, kdy Egyptské říši vládli...
Pes a deštivé počasí – jak zajistit, aby váš mazlíček nenastydl?
iluxus.cz

Pes a deštivé počasí –...

Začal podzim a deštivé počasí je na denním...
Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
Někteří astronomové navrhují, aby lidé dříve než na Mars letěli k Venuši
21stoleti.cz

Někteří astronomové navrhují, aby...

Venuši se občas říká sestra Země, ale podmínky na...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...