Domů     Kouzlo zelených Beskyd
Kouzlo zelených Beskyd

Beskydy jsou u nás jediným místem, kde naleznete všechna divoká zvířata pohromadě. Žijí zde vlci, rysové, medvědi, a dokonce i tak vzácní živočichové, jako je modrý slimák a sova, která lítá ve dne.

Rádi byste pár zvířat  viděli na vlastní oči? Lidem v Beskydech se tohle přání plní. Například medvědi sem před lety zavítali ze Slovenska a velmi se jim tu zalíbilo.

Není výjimkou, že některý medvědí jedinec rozežene borůvkáře nebo zavítá do vesnice nahlédnout do popelnic.

Běhají rychleji než kůň, ale člověk nepatří k jejich oblíbené potravě. Na poházené zbytky jídla kolem chat a rekreačních příbytků se ale naučí rychle, ztrácejí svou přirozenou plachost.

Díky vynikajícímu čichu ucítí vaši svačinku až na vzdálenost dva kilometry. Medvědi mají oblíbená místa, kam se vracejí.

Kam chodívají?

Tam se jich můžete dočkat a alespoň z dálky je pozorovat. Spolu s ostatní plachou zvěří se ale soustředí v přírodní rezervaci Mionší mezi obcemi Dolní a Horní Lomná. Nejlépe se sem dostanete z Jablunkova vlakem nebo autobusem.

Z tohoto malého pralesa medvědi vyrážejí do okolí. Je možné je vidět na Lysé hoře, kolem kamenné mohyly Ivančena, v okolí naučné stezky z Malenovic do Ostravice. Narazit na míšu můžete také na Javořickém vrchu, kolem obce Řeka nebo na hoře Smrk.

Buďte trpěliví! Jídlo a vhodné ubytování najdete za přijatelnou cenu přímo v obci Řeka. Pro milovníky sýrů bude ale zajímavější penzion Staré časy, kde si pochutnají na vynikajícím kozím sýru v parmské šunce s vlašskými ořechy a medovým přelivem.

Pokud máte rádi romantiku, pak nešetřete kroky, a pokračujte k lovecké chatě Hubertka, u které naleznete léčivou studánku. I když se medvědů asi nedočkáte, litovat své návštěvy v Beskydech určitě nebudete.

Navštívit můžete unikátní skanzen Valašské muzeum v Rožnově. Nikde jinde nenajdete takovou koncentraci starých dřevěných staveb – kostelů, zvoniček a kapliček – jako právě zde.

Nezapomeňte také na archeopark v Chotěbuzi nebo na Štramberk s jeskyní proslavenou svými archeologickými vykopávkami.

Zasloužený relax

Pokloňte se soše pohanského boha slunce, války a vítězství Radegastovi na Radhošti, a poté si v nejbližší hospůdce dopřejte dobré místní pivo stejného názvu.

Tu nejlepší relaxaci a odpočinek po horských túrách naleznete v tamějších pivních lázních, kde se zregenerujete na lůžku z ovesné slámy.

Jak na medvěda

Potkali jste medvěda? Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Chlupáč se vás pravděpodobně lekne více, než vy jeho. Zůstaňte stát nebo se pomalu vzdalujte. Zaútočí pouze tehdy, když se bude cítit ohrožený.

Prodloužený víkend pro dva s polopenzí a wellness pořídíte již od 1 900 Kč.

Foto: Wikipedie
Štítky:
Související články
Jen málokteré místo v České republice nabízí tolik rozmanitých zážitků na tak malém území jako údolí řeky Desné v srdci Jeseníků. Během jediného dne můžete nahlédnout do útrob jedné z nejvýznamnějších vodních elektráren v Evropě, vydat se na horské hřebeny, projet se na koloběžce a den zakončit poznáváním památek ve Velkých Losinách nebo v termálním parku. [caption id="attachment_92379" align="
Na rohu dnešních ulic Spálená a Přízova v Brně se už více než osmdesát let nachází prázdná parcela. Jen málokdo z kolemjdoucích tuší, že právě zde stála jedna z největších synagog v českých zemích – monumentální stavba, která byla po desetiletí symbolem sebevědomé a prosperující židovské komunity. Brněnská Velká synagoga byla slavnostně otevřena v roce 1856, v době, kdy se město proměňovalo v p
Dominantou města je barokní zámek Benátky nad Jizerou, v jehož zdech se psaly dějiny a pobývali skuteční velikáni. Fenomenální dánský astronom Tycho Brahe tu prováděl svá slavná astronomická měření a za zavřenými dveřmi laboratoří hledal elixíry pro lidstvo. Došlo zde i k osudové spolupráci s jeho přítelem, slavným Janem Keplerem. Tímto historickým setkáním je inspirována i zážitková mobilní detek
Německo upevňuje svou pozici jedné z nejvyhledávanějších evropských turistických destinací. Nejnovější kulturní projekty, otevření inovativních muzeí a velkolepé rekonstrukce historických památek přitahují návštěvníky z celého světa. V nadcházejících měsících se zde propojí kultura, historie i moderní zážitky do jedinečné nabídky turistických míst – přinášíme jejich výběr. Po přibližně pětileté
Přestože byla vybíravá, zámek v Hluboké nad Vltavou si zamilovala i princezna Krasomila. A vy dopadnete úplně stejně. Je totiž jedním z nejkrásnějších u nás. Vypadá jako nazdobený bílý dort na svatební tabuli. Právě proto tam  proudí desítky tisíc turistů. Zámek, který najdete 9 kilometrů od Českých Budějovic, byl inspirován anglickým královským
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tiffany & Co. připomene svou tradici mistrovského řemesla již čtvrtým pop-upem na US Open
iluxus.cz
Tiffany & Co. připomene svou tradici mistrovského řemesla již čtvrtým pop-upem na US Open
Téměř čtyři desetiletí spojují Tiffany & Co. se světem jednoho z nejprestižnějších tenisových turnajů US Open. Americká tenisová asociace USTA a Tiffany & Co. před letošním ročníkem oznamují p
I bez diety kila dolů poletí
nejsemsama.cz
I bez diety kila dolů poletí
Zhubnout si přeje spousta lidí. A tak se vrhají na různé diety; tudy ale cesta ke štíhlé postavě nevede. Drastické diety jsou jedna z nejhorších zkratek. Slibují rychlé výsledky, ale berou energii, kazí náladu a často končí jojo efektem. Nejlepší je přejít trvale na zdravý styl života. Jezte jinak Zapomeňte na diety, počítání kalorií či speciální
Inzerujte ve vesmíru! Budou reklamy zářit vedle hvězd?
epochaplus.cz
Inzerujte ve vesmíru! Budou reklamy zářit vedle hvězd?
Spot v televizi přepneme, na internetu zavřeme okno, leták vyhodíme do koše. Kde by musela být reklama, kterou opravdu jen tak neodstraníme z očí? Vyrobíme vesmírný billboard! Takový nápad dostane v roce 1993 americký podnikatel Mike Lawson. A promyšlené to má dokonale. Na oběžnou dráhu nechá vystřelit srolovanou odrazivou folii, která se ve výšce asi
Ohromující sídlo krále pohádek
rezidenceonline.cz
Ohromující sídlo krále pohádek
Nemovitost Los Feliz, postavená společností slavného tvůrce v roce 1932, patří od roku 2011 rusko-kazašskému filmaři Timuru Bekmambetovovi, žijícímu převážně v Izraeli. Ten aktuálně ikonický dům Walta Disneyho v Los Angeles, kde vytvořil například filmy Popelka a Pinocchio, nabízí k pronájmu za 40 000 dolarů měsíčně.   Poté, co pohádkovou vilu za 3,7 milionu dolarů
Rodina básnířky putovala do gulagu
historyplus.cz
Rodina básnířky putovala do gulagu
Jsou to již dva roky, co Marina Cvětajevová nemá jedinou zprávu o osudu svého manžela Sergeje a dcery Ariadny. Naposledy je viděla nedlouho před jejich odsouzením za údajnou špionáž. Žijí ještě vůbec? Oba mohou být už dávno mrtví, v lepším případě zažívají muka. S černými myšlenkami si žena kolem krku utáhne oprátku. A pak vkročí
Byl přízrak v jeskyni znamením?
skutecnepribehy.cz
Byl přízrak v jeskyni znamením?
Po rozchodu jsem se utápěla ve smutku, a tak jsem s maminkou vyrazila k moři. Netušila jsem, jak mi ta dovolená změní život. Během dovolené v Řecku, kde jsem byla před zhruba deseti lety, jsem zažila opravdu neuvěřitelnou událost. Během jedné procházky s matkou jsme podél pobřeží narazily na menší jeskyni, kterou jsme se rozhodly
Čeští chemici zkrotili oxid uhličitý. Pomocí světla z něj vyrábějí čistý etanol
21stoleti.cz
Čeští chemici zkrotili oxid uhličitý. Pomocí světla z něj vyrábějí čistý etanol
Vědkyně a vědci z Chemické sekce Přírodovědecké fakulty UK pod vedením Pavly Eliášové ve spolupráci s Tomášem Hrbkem z Matematicko-fyzikální fakulty UK vyvinuli pokročilou fotokatodu, která pomáhá měn
Energetický nápoj z jogurtu
tisicereceptu.cz
Energetický nápoj z jogurtu
Palivo pro sportovce a milovníky zdravé výživy! Potřebujete půl hrnku bílého jogurtu banán 2 vejce 2 lžíce kokosového oleje 2 lžíce rozemletých lněných semínek led Postup Všechny ingr
Proměnil architekt londýnské muzeum v katedrálu přírody?
epochalnisvet.cz
Proměnil architekt londýnské muzeum v katedrálu přírody?
Příroda je tu přítomná na každém metru. Přírodopisné muzeum v Londýně se chlubí nejen výjimečnými exponáty, ale také jeho výzdoba je s přírodou propojena tak, jako snad v žádné jiné budově na světě.   Druhá polovina 19. století je dobou, kdy se světové muzejní instituce předhánějí v tom, čí budova bude okázalejší ukázkou architektonické invence. Ani Londýn nezůstává
Plísně i anémie: Nežádoucí účinky antibiotik
panidomu.cz
Plísně i anémie: Nežádoucí účinky antibiotik
I když jsou v příbalovém letáku uvedeny, někdy si souvislost s léčbou neuvědomíme. Poradíme, na co si zejména dávat pozor. Antibiotika jsou jedním z nejvýznamnějších objevů moderní medicíny, který zachránil nesčetně životů a zmírnil někdejší nebezpečnost bakteriálních infekcí. Jenže stejně jako kterákoli jiná léčivá látka mají kromě nezměrných výhod i jisté nepříjemné vedlejší účinky v
Jak dlouho už Batulková myslí na jiného?
nasehvezdy.cz
Jak dlouho už Batulková myslí na jiného?
Stále více lidí se přiklání k tomu, že Dana Batulková (68) a režisér Ondřej Zajíc (56) se měli po více než dvaceti letech rozejít. Někdo to dává za vinu stereotypu a rutině, do které mohli spadnout.
Přežili? Existuje šance, že Templáři stále existují?
enigmaplus.cz
Přežili? Existuje šance, že Templáři stále existují?
V červnu roku 1314 se u skotského města Bannockburn odehrává poblíž hradu Stirling rozhodující bitva mezi anglickým králem Eduardem II. (1284–1327) a jeho skotským nepřítelem Robertem I. (1274–1329).
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz