Polenské ghetto (dnešní Karlovo náměstí) bylo založeno v roce 1680. Dochovaná gotická zástavba má dvě části – původní město, půdorysem ve tvaru trojúhelníku, a dolní náměstí, tzv. Rabínský plácek.
ŽIDOVSKÉ MĚSTO
Několik domů, které ho tvoří, bylo k původnímu ghettu dostavěno při rozšiřování v roce 1740. Bývalé židovské město je tvořeno 32 většinou patrovými domy přestavěnými v novodobém stylu.
Synagoga a rabínský dům jsou v majetku Federace židovských obcí v Praze, kam byly městem Polná bezplatně vráceny již v roce 1994.
RABÍNSKÝ DŮM
Návštěvníci mohou projít v přízemí domu historický prostor Kanceláře polenského rabinátu s expozicí věnovanou historii Židovského města i samotné budovy, rekonstruovanou černou kuchyni s jejím zařízením, rituální lázeň mikve, částečně vytesanou ve skále, která patří mezi nejstarší v ČR.
V patře bude navazovat zimní modlitebna, a samotná hlavní expozice věnovaná Hilsneriádě a antisemitismu.
SYNAGOGA
Stará synagoga stávala v roce 1675 na Dolním městě. Po vzniku Židovského města na tzv. Horním městě postavila vrchnost od základu novou klenutou synagogu z kamene a cihel. Po četných požárech byla vždy znovu přestavěna.
Z původního barokního vzhledu synagogy se zachovala čtyři typicky protáhlá okna s lomeným obloukem a fragment nejstarší výmalby, odkrytý při rekonstrukci v roce 1998.
Obnovená synagoga byla zpřístupněna veřejnosti jako Regionální židovské muzeum.
V současné době je v hlavním sále synagogy rekonstruovaný původní svatostánek (aron ha-kodeš), vitríny s některými dochovanými kultovými předměty z polenského muzea a řady synagogálních lavic (původně ze Světlé nad Sázavou).
Expozici doplňují panely věnované stavební historii synagogy a také památkám židovských obcí v regionu Vysočiny.
ŽIDOVSKÝ HŘBITOV
Pohřebiště polenských Židů je umístěno na Dolním městě – Pod Kalvárií, kde bylo až do II. poloviny 17. století původní sídliště několika židovských rodin. K založení hřbitova došlo pravděpodobně počátkem 16. století.
V prostoru pohřebiště se nachází ve 32 nepravidelných řadách přibližně 1000 barokních, klasicistních i novodobých náhrobků, z nichž mnohé mají historickou i uměleckou hodnotu.
Nejstarší náhrobek je označen letopočtem 1621. Novodobé pomníky jsou rozmístěny v jižní části hřbitova, naopak v severní části se nacházejí spíše historicky nejstarší náhrobky s hebrejskými nápisy.
Nový vchod dalo postavit v roce 1995 město Polná, kovanou mříž zhotovil umělecký kovář Erwin Habermann z Jihlavy.
Foto: Zdeno Helfert, Martin Vacek