Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje.
Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Polenské ghetto (dnešní Karlovo náměstí) bylo založeno v roce 1680. Dochovaná gotická zástavba má dvě části – původní město, půdorysem ve tvaru trojúhelníku, a dolní náměstí, tzv. Rabínský plácek.
ŽIDOVSKÉ MĚSTO
Několik domů, které ho tvoří, bylo k původnímu ghettu dostavěno při rozšiřování v roce 1740. Bývalé židovské město je tvořeno 32 většinou patrovými domy přestavěnými v novodobém stylu.
Na území Vysočiny se v současnosti nacházejí tři památky zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Historické jádro města Telč je jednou z nich. Jednoznačnou dominantou města je renesanční zámek lákající na ojedinělé propojení italské a české kultury.
Součástí areálu je například krásná zahrada s arkádami či jedinečné interiéry obsahující například Rytířský a Zlatý sál nebo kapli V
Pokud se rozhodneme navštívit impozantní zříceninu hradu Rokštejn, budeme muset dávat pozor na pravopis.
Pokud bychom totiž nedávali pozor, mohli bychom skončit na čtyřicet kilometrů vzdáleném hradě Roštejn nebo dokonce na hradě Rotštejn v Českém ráji, kam už je to skoro 300 kilometrů. I když oba stojí také za prohlídku, pro dnešek zůstaneme na Rokštejně.
Monumentální zřícenina Rokštejna na
Při archeologických pracích probíhajících na romantické zřícenině hradu Rokštejn, který se nachází v údolí říčky Brtnice, čekalo badatele překvapení. Objevili zde totiž kostru novorozence, který byl kdysi zazděn na znamení bezpečnosti a šťastného osudu stavby.
Od té doby se traduje, že Rokštejn obklopuje tajemná energie. To ovšem není zdaleka vše. Někde v okolí hradu se má nacházet legendární p
Na jižním konci Příseky, která tvoří součást obce Brtnice, stojí menší třípatrový zámek. Jádrem
budovy je pozdně renesanční tvrz s věží.
V zámku Příseka můžete v unikátním muzeu nostalgicky vzpomínat, s čím jste si jako malí hráli a nadšeně dětem ukazovat, jaká autíčka jste vlastnili. Některé z hraček možná ještě někde máte schované…
A je na co koukat. Deset tisíc exemplářů přehledně v
Zoologická zahrada se v Jihlavě nachází v údolí říčky Jihlávky a v areálu se rozprostírají vodní plochy, zalesněné svahy, louka, ale také skály. Vše je v bezprostřední blízkosti centra města.
Zoologická zahrada se stala domovem exotických zvířat a najdeme zde také silně ohrožené druhy. Specializací zoo je především chov kočkovitých šelem, opic a také plazů. Roku 2004
došlo k vybudování unikátn
Bývá označován za klenot moravské renesanční architektury i jeden z nejpohádkovějších zámků u nás. Díky tomu, že se telčské panské sídlo dochovalo v původní podobě, můžeme i dnes obdivovat jeho honosné sály a komnaty.
Kde se nachází?: v Telči nedaleko Jihlavy
GPS souřadnice: 49°11'7,4"N, 15°27'4,8"E
Web: www.zamek-telc.eu
Psal se rok 1551, když mladý telčský pán Zachariáš z Hradce dost
Jako byste se ocitli v pohádkovém světě. Kolem dokola na vás shlížejí barevné domky s malebnými podloubími. Nikdo by nehádal, že patřily prostým měšťanům a nejsou součástí zámku, k němuž tento nevšední prostor bezprostředně přiléhá.
Plameny stoupající vysoko k nebi zachvátily roku 1530 starobylé město Telč. Nenasytný požár zničil většinu převážně dřevěných domů na náměstí od gotického kostela s