Domů     Krajem Karla Hynka Máchy
Krajem Karla Hynka Máchy

Když se vysloví jméno básníka, kdesi v paměti se probudí pár veršů ze slavné básně, kterou jen málokdo četl celou. Byl pozdní večer, první máj… Nebo se vynoří vzpomínka na dovolenou u oblíbeného jezera. Ale Máchův kraj?

Kde to vlastně je? Jeho hranice nejsou úplně přesné, ale najdete ho především v oblasti chráněné oblasti Kokořínska až k Doksům a jejich okolí. Právě do jejich blízkosti, tehdy se ještě jmenovaly Hiršberg, zasadil svůj příběh o nešťastné lásce a otcovraždě.

Možná to nevíte, ale Mácha nebyl jen tvůrce jedné básně, psal i povídky a také dobře maloval. K tomu všemu byl docela zdatný cestovatel. Prý byl schopen ujít i 50 kilometrů denně.

Což není málo, vezmeme-li v úvahu, že ne všechny stezky byly pohodlně schůdné a že se vydával i do divoké krajiny. Miloval romantická místa, ať už šlo o přírodní skalní útvary či divoké rokle a lesní zákoutí, nebo tajuplné hrady. Prý jich viděl až devadesát.

A co viděl, pečlivě zapisoval. Seznam doprovázel kresbami a akvarely, takže dnes podle nich můžeme zjistit, jak to na místě před těmi lety vypadalo.

Po básníkově cestě

Opravdu taková turistická trasa existuje a je označená červeně. Nějak podobně prý Mácha putoval za kamarádem, který pracoval v Doksech.

Museli byste vyjít z Mělníka a dojít přes Harasovskou tůň, Kokořínský důl, přes Housku a Bezděz do Doks a odtud až do Zahrádek. A to je přece jen velký kus cesty. Délka celé cesty se odhaduje na 61 kilometrů. Pojďme se raději podívat na místa, která měl obzvlášť rád.

Cestu lemují zastavení křížové cesty.
Cestu lemují zastavení křížové cesty.

Bezděz

Mácha tu byl prý nejméně šestkrát ve třicátých letech 19. století. Sem také zasadil krátkou povídku Večer na Bezdězu. Znáte?

…Ještě jednou prošel jsem zříceniny slavné, ještě jednou pohledl jsem ve zbořenou kapli, a pak

jsem kráčel k nejvnitřnější bráně po hladkém, velkém kamení, asi přes sto kroků dlouhou cestou. Nade mou se houpala veliká kulatá věž v čistém poblesku nového měsíce, okna zříceného kláštera

v polosvětle míhala se pod ní a vždy se mi zdálo, jako by vyhlídaly šedé hlavy zemřelých mnichů ze zřícené kobky ve tichou noc…

Z věže hradu dohlédnete daleko do kraje, někdy prý až do Prahy.
Z věže hradu dohlédnete daleko do kraje, někdy prý až do Prahy.

A není divu, že se mu hrad líbil a přitahoval ho. Zajímavá gotická stavba s magickou atmosférou je opředena řadou pověstí. Jedna z nich třeba vypráví o tom, jak se čert vsadil s Pannou Marií, kdo postaví větší kopec.

Čert samozřejmě prohrál a od té doby se lidem, kteří vystoupí na jeho horu, mstí. Pozor si museli dávat zejména o adventu, když kněz sloužil na Bezdězu roráty. Tehdy se totiž mohla otevřít země a pohltit je. Také se traduje, že pod hradem je ukryt poklad.

Mácha si navštívené památky maloval, takže jsou cenným svědectvím jejich tehdejšího vzhledu.
Mácha si navštívené památky maloval, takže jsou cenným svědectvím jejich tehdejšího vzhledu.

Hrad královský i vězení

To, že královský hrad Bezděz založil Přemysl Otakar II., jsme se učili ve škole.

Možná víte, že tu byl zavřen v domácím vězení pozdější český král Václav II. Méně známé je, že jedním z majitelů byl i Albrecht z Valdštejna, který z něj sice chtěl udělat pevnost, ale nakonec tu vznikl benediktinský klášter, kam přicházeli lidé z daleka za soškou černé Madony.

Tu už tu samozřejmě nenajdete, protože když byl klášter zrušen, byla přemístěna do kostela svatého Bartoloměje v Doksech. Ale stejně si nahoru vyšlápněte. Až si prohlédnete hrad, vystoupejte na věž. Odměnou za námahu vám bude nádherný výhled do kraje.

Když bude hezky, uvidíte nejen Máchovo jezero, ale také České středohoří, Krkonoše, Jizerské hory a možná dohlédnete až do Prahy.

Pískovcové sloupy nazývané Mšenské pokličky vypadají jako přerostlé houby.
Pískovcové sloupy nazývané Mšenské pokličky vypadají jako přerostlé houby.

Za bránou do pekla

S čerty je spojen i další oblíbený hrad Houska. Je tu prý někde brána do pekla, kterou střeží černý mnich. Jen se bohužel neví, na kterém místě je. Až se tu ocitnete, můžete zapojit fantazii a zkusit ji najít.

Na hradu je zajímavé i to, že není ani jisté, kdo ho vlastně postavil a proč právě na skále, která celým hradem prochází. Nikde tu nebyly cesty, které by bylo potřeba chránit. Jisté je jen to, že právě díky skále má nádvoří skvělou akustiku. I proto se tu pořádají různé koncerty.

Na Kokoříně už krále a princezny nepotkáte, ale můžete si prohlédnout interiéry.
Na Kokoříně už krále a princezny nepotkáte, ale můžete si prohlédnout interiéry.

Procházka u jezera

Na koupání to už určitě není, ale kdo Máchovo jezero, dříve pojmenované prostě Velký rybník, nezná, měl by se sem vypravit. V tuhle dobu tu bude klidněji, takže vás čeká příjemná procházka.

Ve Starých Splavech najdete skálu, na které čekala nešťastná Jarmila na svého milého Viléma. Odtud se také vrhla do vln. Možná vás zaskočí, že to do vody bylo nějak daleko, ale na to je jednoduchá odpověď. Jezero prostě bylo tehdy mnohem větší. V každém případě je odtud krásný pohled na Bezděz.

Hospitálek v Doksech

Dřevěný patrový roubený dům bývalého špitálu stojí pod náměstím. Nechala ho postavit v roce 1669 hraběnka Heissenštejnská pro staré nemohoucí lidi a osiřelé děti. Ze začátku jich tu nemohlo být nijak moc, šest dospělých a tři sirotci.

Později byl dětem zaplacen i učitel a vysvěcena kaple, ve které se sloužily mše. Že se stavba dochovala dodnes, je malý zázrak, protože městečko sužovaly časté požáry. Po válce tu bývala modlitebna, pak knihovna.

Dnes tu najdete expozici o Máchově životě a různá vydání jeho děl v mnoha jazycích.

Hospitálek v Doksech přežil i velké požáry v městečku. Dnes je z něj muzeum.
Hospitálek v Doksech přežil i velké požáry v městečku. Dnes je z něj muzeum.

Prokletý hrad

Máme na mysli známý Kokořín. A proč prokletý? Inu, tak nazval císař Ferdinand II. hrady, které se z jeho rozhodnutí nesměly udržovat. To proto, že měly výhodnou polohu a Ferdinand se bál, že by jejich majitelé ohrozili jeho moc.

A tak hrad chátral a měnil se v romantickou zříceninu opředenou mnoha bájemi. Prý tu sídlili i loupeživí rytíři, kteří byli postrachem celého okolí. Záchrany se dočkal až na počátku 20. století. Po válce si ho oblíbili filmaři.

Jednou z prvních pohádek, která se tu točila, byla Princezna se zlatou hvězdou. Možná si vzpomenete, že právě tady sídlil princ Radovan a princezna Lada pracovala jako kuchtička.

Hrad Houska je postaven na skále, která prochází nádvořím.
Hrad Houska je postaven na skále, která prochází nádvořím.

Vzhůru do údolí

Koho nebaví hrady a zříceniny a touží po procházce, v okolí Kokořína má ideální příležitost. Stačí se vypravit do Kokořínského dolu. Tady můžete obdivovat skalní věže a jeskyně, pohádkové tůně s lekníny i zajímavé stavby.

Chcete-li údolí projít celé, počítejte se 14 kilometry. Nejlepším výchozím bodem je prý hospoda u Grobiána. Poznáte ji snadno, protože si zahrála ve filmu Rebelové.

Foto: Shutterstock, kudyznudy.cz, Jan Sovka wikipedie, hrady-zriceniny.cz, liberecky-kraj.cz, hrad-kokorin.cz, csfd.cz

Foto:
Související články
Budoucnost je teď. A Zlín je rozhodně město budoucnosti. Zlín jím byl už téměř před sto lety, kdy mu dával dnešní tvář Tomáš Baťa. Vydejte se do města, které se svou vizí vyrovná světovým metropolím, do města, které je jiné. Do města, které žije nejen Baťovým odkazem, ale i filmem, architekturou a designem. Dejte si na prohlídku čas. Tohle město musíte objevit a poznat. Možná to nebude láska na
Víte, že Česká republika patří k velmocem, co se týče botanických zahrad? Máme jich desítky, některé se dokonce mohou pochlubit výpěstky světového významu. Pojďme si některé oázy zeleně představit blíže. Největší a zřejmě také nejznámější českou zahradou je pražská botanická zahrada, kterou naleznete v Tróji nedaleko zoo. Návštěvníkům se chlubí obří sbírkou 15 tisíc druhů rostlin, plnou třetinu n
Nic nedokáže teplo domova vykouzlit tak jako keramický baculatý hrneček s horkým čajem či kávou anebo krásné keramické ozdoby. Praktičnost keramiky oceňovali naši předci po dlouhá staletí, její kouzlo obdivujeme i dnes. Vydejte se za tradiční keramikou do středních Čech – ať už přímo do dílen, kde si můžete umění keramických mistrů sami vyzkoušet, do muzeí anebo třeba na oblíbené keramické trhy.
Poznejte výjimečné místo s architekturou industriálního města v zahradách, s ojedinělým urbanismem a nezaměnitelnou atmosférou. Seznamte se s významnými architekty a urbanisty, jejichž unikátní stavby můžete obdivovat dodnes. Zlínský architektonický manuál – online i off-line průvodce městem. Zlínský architektonický manuál (ZAM) je webová databáze významných architektonických staveb, urbani
Letošní ročník mezinárodního festivalu židovské kultury ŠTETL FEST proběhne v Brně od 29. srpna do 1. září. Přináší pestrý program, který se věnuje mimo jiné také jedné z nejvýznamnějších postav literárního světa – Franzi Kafkovi. Leitmotivem programu je téma „Židovské trauma v umění od Kafky k Barbie“ a hledání identity jednice snažícího se vykročit z uzavřené komunity a zařadit se do většinové
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řekl, že jsem ta nejkrásnější dívka pod sluncem
skutecnepribehy.cz
Řekl, že jsem ta nejkrásnější dívka pod sluncem
Že se mu líbím, mi řekl hned při našem prvním, náhodném setkání. Nejdřív mi to připadalo drzé, ale mluvil tak hezky, že mě to zcela odzbrojilo. Odjakživa jsem si přála romantickou lásku. Takovou, kterou jsem znala z dívčích románů, kterých jsem, zvlášť v období dospívání, přečetla spoustu. Zkrátka nic obyčejného, fádního či nudného. Bála jsem se ale,
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
21stoleti.cz
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a pr
Největší záhady Velikonočního ostrova: Magií nabité písmo
enigmaplus.cz
Největší záhady Velikonočního ostrova: Magií nabité písmo
Kam až lidské oko dohlédne, je vidět zčeřenou mořskou hladinu. Právě takový pohled se naskýtá každému, kdo zavítá na Velikonoční ostrov. Ten se totiž nachází uprostřed Tichého oceánu tisíce kilometrů
Kámen pro vaši sílu
nejsemsama.cz
Kámen pro vaši sílu
Sluneční znamení je spojeno s přírodními živly, ale také s drahými kameny a polodrahokamy. Ke každé osobnosti ladí jiný kámen. Pokud si totiž vyberete ten pravý, může vás ochránit, uzdravit vás nebo vám dodat energii. Beran – 21. 3. – 20. 4. Beran potřebuje kameny, které harmonizují srdce, vůli a mysl. Ametyst: Ideální pro trpělivost a
Suchý ztratil ty, které nejvíc miloval
nasehvezdy.cz
Suchý ztratil ty, které nejvíc miloval
O svém soukromí Jiří Suchý (93) nikdy příliš nemluvil. I proto dnes mnoho lidí vůbec netuší, čím si prošel. První velkou láskou Jiřího Suchého (93) byla výtvarnice Běla (†47). Měli spolu dva syny,
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Josef II. netušil, že je na lásku sám
historyplus.cz
Josef II. netušil, že je na lásku sám
Zamilovaný dědic trůnu zbožňuje svou ženu, ale ta o něj nemá zájem. Zato jeho sestra ji upoutala mnohem víc. Jak se budoucí Josef II. vypořádá s manželstvím, do kterého se mu původně nechtělo a jež teď pro něj znamená vše? Nejstarší syn panovnice Marie Terezie (1717–1780), arcivévoda Josef Habsbursko-Lotrinský (1741–1790), je od mládí předurčen kráčet ve
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
epochalnisvet.cz
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
epochaplus.cz
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz