Domů     Krásný a zapomenutý roh Německa: Württembersko
Krásný a zapomenutý roh Německa: Württembersko

Když lidé plánují výlet do Německa, většinou přemýšlí o Berlíně nebo Bavorsku. Málokdo si ale vzpomene na méně známé, ale neméně krásné regiony Německa, které nabízejí svojí vlastní krásu a zajímavosti.

Jedním z těchto regionu je Württembersko, území na jihozápadě Německa, které je známé jak pro svoji historii, tak pro svoje národní parky.

Dnes, součástí Německého státu Bádensko-Württembersko, se Württembersko pyšní národním parkem Černý les i hlavním městem Stuttgart. V roce 1952 se tento stát stal oficiální součástí dnešního Německa.

Pokud se rozhodnete vyrazit do Württemberska, potom je určitě dobré začít právě ve Stuttgartu. Město Stuttgart je šesté nejlidnatější město Německa a také město s největším počtem cizinců – 40 % obyvatel tohoto krásného města nemá německý pas.

Přicházeli a přicházejí především díky velkému rozvoji průmyslu. Ve Stuttgartu sídlí například Porsche anebo Mercedes-Benz.

Celkový počet obyvatel Stuttgartu je kolem 5,3 milionu, takže pokud se zajímáte o větší města plné obchodů a kaváren, potom je Stuttgart jistojistě i pro vás.

Samotné jméno Stuttgart pochází ze slova Stutengarten, neboli hřebčinec. V desátém století zde Ludolf Švábský založil osadu, kde choval koně pro svoji vlastní armádu. Díky této historii je kůň i v erbu města.

Důležitější však je, že díky této historii můžeme dnes navštívit nádherný Stuttgart se spoustou zajímavých a dech beroucích památek.

Ačkoliv bylo město bombardováno a tím pádem se nezachovalo příliš mnoho historických budov, jenom 12 kilometrů od centra města můžete najít barokní zámek Ludwigsburg, ve své době největší v celém Německu.

Tento zámek, postaven v letech 1718–1723, dokonce celých 70 let sloužil jako královský palác, a to od roku 1730 do roku 1800. Pokud vás více zajímá funkcionalistický styl poválečného Německa, potom je Stuttgart právě pro vás.

Většina funkcionalistických památek Stuttgartu se nachází kolem náměstí Scholssplatz.

Skvostem je však sídliště Weissenhof. Tato dělnická kolonie postavená v roce 1927 je zařazena i do památek UNESCO. Hlavním architektem tohoto šedesáti domového projektu, z něhož se zachovalo jenom jedenáct domů, byl Ludwig Mies van der Rohe.

Až si užijete Stuttgartu, můžete se přemístit do menšího městečka zvaného Baden-Baden.

Tohle malé městečko má mnoho výhod – nachází se hned pod pohořím Černý les, nádherného národního parku, a jenom 40 kilometrů od Francie, umyslíte-li si podívat se do další země.

Baden-Baden se nachází na říčce Oos jenom 10 kilometrů od Rýna. Baden-Baden je opravdu pro všechny. Můžete zde dělat vše od golfu až po horolezení nebo lyžování.

Zavítat také můžete do jedné u největších koncernových hal v Německu, Festspielhaus Baden-Baden, nebo do kasina se zajímavou historií.

Baden-Baden také nabízí několik muzei. Snad neznámější je Fabergé Museum, které se zabývá především Ruskými šperky.

Pokud vás už unaví ruch velkoměst a maloměst, potom vás jistě potěší nádherná příroda národního parku Černý les. Toto 160 km dlouhé pohoří je vyhlášené nedotřenou přírodou, malými vesničkami, a skvělými turistickými trasami.

Přijdete-li z východu, potkáte se s nádhernými pozvolnými svahy, na západě je pak toto pohoří stupňovité a nepředvídatelné. Nevyšší hora má kolem 1500 metrů nad mořem a poskytuje neočekávaně dobrý výhled.

Další horou, která stojí za návštěvu je Merkur, hora, která má sice jenom 668 metrů nad mořem, zato ale na ní stojí rozhledna a dá se na ni dojít z města Baden-Baden v jediném dni. Ať už se rozhodnete jakkoliv, Württembersko stojí za to!

Foto: Wikimedia
Související články
Není daleko a nabízí nevšední zážitek. Bad Schandau není jen půvabné lázeňské město, ale i místo překvapení. V místním bazénu si totiž můžete vychutnat koncert přímo ve vodě. Nádherně osvěžující místo leží jen 8 kilometrů od Hřenska a například z Prahy se tam dostanete vlakem za pouhé dvě hodiny. I proto je pravděpodobné, že v jeho bazénech
Existují místa, kde čas plyne jinak. Serengeti je jedním z nich. S příchodem jara se zde rozlehlé pláně probouzejí do rytmu, který je starší než lidstvo samo. Vzduch je těžký, tráva svěží a horizont nekonečný. A právě v těchto týdnech se odehrává jedno z nejintenzivnějších přírodních divadel na světě. Na jihu Serengeti se každoročně shromažďují statisíce zvířat. Více než 1,5 milionu pakoňů, dop
Druhý ročník Velovisty proběhne dokonce ve dvojité nabídce. Bezvadný loňský rozjezd slibuje ještě lepší pokračování. Zahajte cyklistickou sezonu pětidenní vyhlídkovou jízdou kolem korutanských jezer v nejslunečnější části Rakouska. Jede se na pohodu, s komfortním a kompletním servisem včetně noclehů. Letos o tři týdny dříve, už mezi 25. dubnem a 3. květnem. Ano, Velovista se dá nazvat i cyklist
Jižní Tyrolsko, nejsevernější italská provincie s mnoha vyhlášenými lyžařskými areály, nechystá žádná omezení v průběhu blížících se zimních olympijských her (6.-22. 2.). Soutěže v biatlonu budou probíhat v Anterselvě/Antholzu, který je Mekkou tohoto sportu. Jedná se o 11 závodů ve dnech od 8. do 21. února. „Jižní Tyrolsko není hostitelem alpských lyžařských soutěží během zimních olympijských h
Od 29. listopadu 2025 do 1. května 2026 se Livigno chystá přivítat návštěvníky na svých zasněžených svazích a nabídnout jim víc než jen perfektně upravené sjezdovky. V srdci italských Alp, v nadmořské výšce 1 816 metrů, zde čekají ideální sněhové podmínky, široká nabídka zimních aktivit a autentická atmosféra horského městečka, kde se místní tradice snoubí s italským šarmem. Dlouhá sezóna, jist
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Perkausová: Auto jako odpustek za nevěru?
nasehvezdy.cz
Perkausová: Auto jako odpustek za nevěru?
Už to skoro vypadalo, že manželství Evy Perkausové (32) končí. Ale zachrání ho luxus, kterým ji Ivan Hecko (44) zahrnuje? Není to tak dávno, co se televizní moderátorka Eva Perkausová (32) přiznala
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Ubohá psí duše bloudila domem
skutecnepribehy.cz
Ubohá psí duše bloudila domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Radim mě varoval, že je trochu šílená. Prý po nocích vídá v domě psa. Mám mnoho zážitků, které měly nádech nadpřirozena. O jeden velmi zvláštní se s vámi chci podělit. S přítelem jsme kdysi navštívili jeho tetu z pátého kolene. Když Radimovi zemřel další z mnoha příbuzných, rozhodl se, že dá vztahy ve své
Užijte si jaro v plném zdraví
epochalnisvet.cz
Užijte si jaro v plném zdraví
Již 4 hodiny svižných procházek za týden nás chrání před osteoporózou a tím i před zlomeninami kyčlí. Navíc dochází díky působení slunečního svitu i k povzbuzení organismu k produkci vitaminu D.   Co potřebují vaše kosti a klouby… Trpělivě nás nosí po celý život. Umožňují nám vyskočit radostí, doběhnout autobus nebo jezdit na lyžích. Můžeme něco udělat
Polští Boleslavové: Vypočítaví hrdinové i stydliví celibátníci
historyplus.cz
Polští Boleslavové: Vypočítaví hrdinové i stydliví celibátníci
Chrabrý, Křivoústý, Stydlivý… Spolu s Měšky a Kazimíry je Boleslav jedním z nejčastěji se vyskytujících jmen u polských vládců. Jeho význam je překvapivě shodný se jménem Václav, rozšířeným zase v českých zemích. Znamená „více slávy“. Po tři staletí ve středověku ho nosili panovníci z dynastie Piastovců. Jací muži si jméno předávali a jak získali své
Zjevují se v irském hvozdu druidové i yetti?
enigmaplus.cz
Zjevují se v irském hvozdu druidové i yetti?
Hustým lesem Ballyboley se nesou kroky a štěkot. Manželé Breenovi v něm venčí své psy. Cesta je přitom zavede až k ponurému místu plnému mrtvých trouchnivějících stromů. A co hůř, za jedním z nich úda
Ragdoll vás okouzlí
panidomu.cz
Ragdoll vás okouzlí
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes.   Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem.
Noční můra Gustáva Husáka: Tragický pád vrtulníku
epochaplus.cz
Noční můra Gustáva Husáka: Tragický pád vrtulníku
Gustáv Husák se nenarodí jako Gustáv, jeho původní křestní jméno zní Augustín. Své druhé manželství uzavře narychlo a potají, a to roku 1973. Je totiž pozván i s manželskou na oficiální návštěvu Indie. Jeho vyvolenou se stane slovenská novinářka a překladatelka z francouzštiny a němčiny Viera (1923–1977). Kvůli Husákovi se rozvede, ale dál žije v
Aleš Svoboda dokončil základní astronautský výcvik. Česká mise na ISS vstupuje do další fáze
21stoleti.cz
Aleš Svoboda dokončil základní astronautský výcvik. Česká mise na ISS vstupuje do další fáze
Major Aleš Svoboda, záložní astronaut Evropské kosmické agentury (ESA) a bojový pilot Armády ČR, úspěšně dokončil třetí a závěrečnou fázi základního astronautského výcviku v Evropském středisku astron
Vejce Benedikt: Snídaňová klasika luxusních hotelů
tisicereceptu.cz
Vejce Benedikt: Snídaňová klasika luxusních hotelů
Nejtěžší částí tohoto receptu je správně připravit omáčku. Držíme palce, ať se vám to podaří napoprvé. Potřebujete Na omáčku 2 slané muffiny bulky nebo kaiserky 2 vejce 50 ml bílého vína
Champagne jako životní styl: v Praze vzniklo místo, které mění pohled na bublinky
iluxus.cz
Champagne jako životní styl: v Praze vzniklo místo, které mění pohled na bublinky
Praha získala podnik, který na domácí gastronomické scéně dosud chyběl. V samém srdci metropole vznikl první Champagne bar v České republice – prostor zasvěcený výhradně vínům z oblasti Champagne. Bez
Rybí karbanátky
nejsemsama.cz
Rybí karbanátky
Použijte na ně pangase, tresku nebo filety z jiné bílé ryby. Karbanátky budou chutnat v housce nebo s bramborovou kaší. Ingredience: ● 500 g ryby ● 1 šalotka ● 4 ve slupce uvařené brambory ● 1 vejce ● 4 lžíce ovesných vloček ● sůl ● pepř ● 1 lžíce nasekané petrželky ● olej na smažení Postup: Rybí filety osolte a poté je na trošce oleje opečte. Opečené kousky potom natrhejte vidličkou a dejte do mísy.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz