Krušné hory: Na běžkách až do Německa
Krušné hory: Na běžkách až do Německa

Krušné hory jsou přírodní hranicí mezi Českem a Německem a nabízejí nepřeberné množství zimních aktivit. Ať už jste milovníci běžek, památek, čisté přírody nebo adrenalinu, přijdete si na své.

Krušné hory jsou na jedné straně místem disponujícím téměř třemi sty kilometry tras pro běžkařské začátečníky i pokročilé a na druhé straně prostorem dokonalého odpočinku a relaxace.

Po stopách Lukáše Bauera

Tour pojmenovaná po známém českém běžkaři na lyžích Lukáši Bauerovi s lehkou obtížností startuje ve městě Boží Dar. Ve stopách rodáka z Krušných hor můžete absolvovat 7,5 km dlouhý okruh, který vás zavede až do sousedního Německa.

Trasu začneme u místního hřbitova a vydáme se k přístřešku Vraky a dále k hraničnímu přechodu Hubertky. Odtud pokračujeme po německé Bornerweg až k lázeňskému městečku Oberwiesenthal, které je nejvýše položeným městem v Německu.

Zde je pro běžkaře k dispozici 75 km tras. My se však vydáme navštívit horský hostinec Neues Haus, který se nachází v Krušnohorském hřebeni mezi horou Filchtelberg měřící 1215 m a Klínovcem s 1244 m.

Je to poslední hostinec před hraničním přechodem Božího Daru, odkud se pak vydáme nazpět k hřbitovu. Pokud rádi soutěžíte, můžete okruh zvládnout bez zastávek a díky informačním cedulím, které kolem okruhu umístila radnice, porovnat své časy s Lukášem Bauerem.

Ve šlépějích Jense Weissfloga

Celkem 24,5 km dlouhý okruh se středně těžkou obtížností, který propojuje běžkařské tratě Česka a Německa, nese jméno po zlatém medailistovi ve skoku na lyžích. Pro mladou generaci možná nicneříkající jméno, pro milovníky skoků na lyžích vyrůstajících v 80.

letech velká ikona tohoto zimního sportu. Jens Weissflog se vepsal do paměti především zlatou medailí ze zimních olympijských her v Sarajevu v roce 1984, ale také další zlatou o deset let později. Spjat je především s německým městečkem Kurort Oberwiesenthal, kde vyrůstal.

Této krajině zůstal věrný až do současnosti, patří mu zde totiž hotel, odkud také startuje jeho okruh. Není nutné začínat trasu v sousedním Německu, pokud přijíždíte do Krušných hor autem, stačí pohodlně vyrazit z Božího Daru.

Samostatný okruh sice startuje v městě Kurort Oberwiesenthal, nadále ale pokračuje přes hraniční přechod kolem hostince Neues Haus do jádra Božího Daru. Odtud pokračuje k přístřešku Vraky a dál kolem vodní nádrže Myslivny, která je pojmenována po zaniklé osadě nacházející se na tomto místě.

Zde se můžete ponořit do krás opuštěné krajiny a pokochat se pohledem na zamrzlou nádrž s lesy v pozadí. Přes hraniční přechod Hubertky/Tellerhauser se pak jednoduše dostanete nazpět k hotelu tohoto slavného skokana.

Karlův běh na Božím Daru

Boží Dar patří vůbec k nejvyhledávanějším střediskům pro začínající, ale také zkušené běžkařské nadšence. Nejdelší okruh na českém území začínající na Božím Daru, který mohou běžkaři absolvovat, skýtá 20 km.

Okruh se střední obtížností je pojmenován po běhu, který se v tomto úseku koná už od roku 1970. Trasa začíná na výchozišti lyžařských stop po Krušnohorské lyžařské magistrále, která se už po 1,1 km větví na dvě části.

My se vydáváme vlevo a pokračujeme 3 km dlouhou stezkou, která nám odkrývá pohled na Božídarský Špičák a jeho zasněžené okolí. Takto pokračujeme až k rozcestníku Pod Špičákem a vydáváme se stále níž až k Abertamské silnici, kde zhruba v polovině uvidíme dnes již bývalý Důl Barbora, který nechvalně proslul jako tábor nucených prací pro vězně během komunistického režimu.

Od Abertamské silnice začíná lehké stoupání až k Mrtvému rybníku, také nazývanému Černému rybníku, který zde vznikl v 16. století. Jeho voda je temně černá díky rašelině na dně. Odtud se vydáváme znovu k rozcestníku Pod Špičákem, ale nevracíme se stejnou cestou nazpět.

Naopak pokračujeme ještě výše až k rozcestníku Vodárenská a dále k louce u Wunderblume. Zde si můžeme udělat zastávku a vydat se až na vrch Božídarského Špičáku a pokusit se najít zasněžené zbytky výletní restaurace, která však nepřečkala 2.

světovou válku. Poté nás čeká již úplný návrat do srdce Božího Daru, na náměstí, kde protneme pomyslnou cílovou pásku jako mnoho účastníků před námi.

Po východních hřebenech

Středně náročná trasa měřící něco málo přes 28 km začíná v osadě Adolfov a končí na Cínovci. Osada Adolfov vznikla ve 40. letech 19. století a v současnosti nabízí mnoho sjezdových a běžkařských tratí.

Vybrat si zde můžete i z kratších okruhů měřících 2 – 7,5 km. My se však vydáváme z Adolfova k rozcestníku Habartice, odkud pokračujeme až ke Komáří hůrce. Vrchol měřící 807 metrů je dominantou celého okolí.

Až úplně nahoře se nachází kiosek a rozhledna, ze které se dá, za dobré viditelnosti, dohlédnout až na vrcholky Krkonoš. Na Komáří hůrce nalezneme také restauraci s tradiční českou kuchyní. Po posilnění můžeme volným tempem pokračovat až k hotelu Pomezí, který se nachází na kraji Cínovce.

Zde se projdeme po městě s historií sahající až do 14. století a následně se vydáváme stejnou cestou zpátky do Adolfova.

Za památkami a rekreací do Abertam

Abertamy jsou oblíbenou startovní pozicí pro výletníky na běžkách do nedalekého okolí. Běžkařské trasy slibují nenáročný terén a možnost parkování téměř ihned u nástupu do běžeckých stop. Okruh, který nezabere s přestávkami více než tři hodiny, startuje na parkovišti u lyžařské tratě a pokračuje 3 km k Červené jámě, kde se nachází chaloupka s občerstvením, která je zajímavá především tím, že byla postavena pouze ze dřeva a hlíny.

Po této zastávce se vydáváme k přístřešku Potůčky a dále k Bludnému rozcestí. Hlavní zastávkou je Blatenský vrch tyčící se 1043 m. n. m. Zde se nachází nejenom rozhledna, ale také přírodní památka Vlčí jámy, do níž můžeme sestoupit po vyznačené trase.

Z Blatenského vrchu se vracíme nazpět kolem zasněžené hory Lesík a pramenící řeky Bílá Bystřice. V městečku Abertamy pak můžeme ještě navštívit kostel Čtrnácti svatých pomocníků, který byl postaven již v roce 1534.

Zapadlé krásy Krušných hor

Téměř 19 kilometrů dlouhá trasa pro zdatné běžkaře začíná u Chaloupeckého parkoviště nedaleko vesnice Nové Hamry. Budeme se pohybovat po trase, která je z jedné strany lemována řekou Rolavou až k Chaloupeckému Brodu.

V minulosti se zde nacházely malebné chaloupky, nyní zde stojí pouze srub, který slouží jako skrýš při nepřízni počasí. Právě na tomto místě můžeme naplno obdivovat krásu Krušných hor. Od Chaloupek se vydáváme do Vysoké Pece, kde se nám naskýtá pohled na úpatí hor a při mírném stoupání se dále dostáváme k Havranímu vrchu, na kterém je k vidění celá krušnohorská krajina.

Dále už nás čeká jen poslední zastávka při mírném stoupání zpátky na parkoviště.

Klínovec není jen lyžování

V bezprostředním okolí nejvyššího vrcholu Krušných hor nemusíme notně hledat pouze lanovky a vleky. Můžeme si vybrat ze tří známých okruhů podle obtížnost. První z nich je dlouhý 15 km a je označován těžkou obtížností.

Naproti tomu další dva se pohybují v rozmezí 4–7 km celkové délky a řadí se tak do středně těžké obtížnosti.

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Do Českého lesa za odpočinkem

Do Českého lesa za odpočinkem

Petříkov: Lyžování jako v Rakousku

Petříkov: Lyžování jako v Rakousku

Tipy pro lyžaře v Krkonoších

Tipy pro lyžaře v Krkonoších

Letenské prase: Zabijačka v muzeu

Letenské prase: Zabijačka v muzeu

Za odpočinkem v zimních Krkonoších?

Za odpočinkem v zimních Krkonoších?

Na vrchol Moravskoslezských Beskyd: Na běžkách!

Na vrchol Moravskoslezských Beskyd: Na běžkách!

Nenechte si ujít další zajímavé články

Proč se Denisa Nesvačilová zamilovala do nevěrníka?
nasehvezdy.cz

Proč se Denisa Nesvačilová...

Momentálně chodí PETR...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
V husté mlze jsem potkala děsivého cyklistu
skutecnepribehy.cz

V husté mlze jsem potkala...

Manžel mě varoval, abych tou zkratkou...
Podnikatelská pohádka o evropském úspěchu automobilky skončila požárem
epochaplus.cz

Podnikatelská pohádka o...

Zákazníci chtějí stále víc aut i motocyklů, jenže...
Ondřej Brzobohatý vzkazuje Písařovicové: Buď mi dáš dítě, nebo půjdeš!
nasehvezdy.cz

Ondřej Brzobohatý vzkazuje...

Vysoký, pohledný, úspěšný....
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz

Děs z postsovětských hlubin:...

Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od...
„Dárci orgánů“ a fatální poranění pánve a nohou
21stoleti.cz

„Dárci orgánů“ a fatální...

Někdy se jim říká „dárci orgánů“. I když v...
Parkinson začíná nenápadně
panidomu.cz

Parkinson začíná nenápadně

A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte,...
Novozélandský přízrak šedé dámy tmavne před očima
enigmaplus.cz

Novozélandský přízrak šedé...

Studenti ubytovaní na koleji Cumberland...
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz

Lexus partnerem světové...

Automobilová značka Lexus se v Česku stala...
Vláčný dýňový chlebíček bez lepku
tisicereceptu.cz

Vláčný dýňový chlebíček bez...

Tento dýňový chlebíček je vynikající i ve více...
Obávaný Blitzkrieg se zasekl až na východě
epochaplus.cz

Obávaný Blitzkrieg se zasekl...

Je 1. září 1939 a německé tanky překračují polskou hranici....