Domů     Krušné hory: Na běžkách až do Německa
Krušné hory: Na běžkách až do Německa
od 28.12.2021
1

Krušné hory jsou přírodní hranicí mezi Českem a Německem a nabízejí nepřeberné množství zimních aktivit. Ať už jste milovníci běžek, památek, čisté přírody nebo adrenalinu, přijdete si na své.

Krušné hory jsou na jedné straně místem disponujícím téměř třemi sty kilometry tras pro běžkařské začátečníky i pokročilé a na druhé straně prostorem dokonalého odpočinku a relaxace.

Po stopách Lukáše Bauera

Tour pojmenovaná po známém českém běžkaři na lyžích Lukáši Bauerovi s lehkou obtížností startuje ve městě Boží Dar. Ve stopách rodáka z Krušných hor můžete absolvovat 7,5 km dlouhý okruh, který vás zavede až do sousedního Německa.

Trasu začneme u místního hřbitova a vydáme se k přístřešku Vraky a dále k hraničnímu přechodu Hubertky. Odtud pokračujeme po německé Bornerweg až k lázeňskému městečku Oberwiesenthal, které je nejvýše položeným městem v Německu.

Zde je pro běžkaře k dispozici 75 km tras. My se však vydáme navštívit horský hostinec Neues Haus, který se nachází v Krušnohorském hřebeni mezi horou Filchtelberg měřící 1215 m a Klínovcem s 1244 m.

Je to poslední hostinec před hraničním přechodem Božího Daru, odkud se pak vydáme nazpět k hřbitovu. Pokud rádi soutěžíte, můžete okruh zvládnout bez zastávek a díky informačním cedulím, které kolem okruhu umístila radnice, porovnat své časy s Lukášem Bauerem.

Ve šlépějích Jense Weissfloga

Celkem 24,5 km dlouhý okruh se středně těžkou obtížností, který propojuje běžkařské tratě Česka a Německa, nese jméno po zlatém medailistovi ve skoku na lyžích.

Pro mladou generaci možná nicneříkající jméno, pro milovníky skoků na lyžích vyrůstajících v 80.letech velká ikona tohoto zimního sportu.

Jens Weissflog se vepsal do paměti především zlatou medailí ze zimních olympijských her v Sarajevu v roce 1984, ale také další zlatou o deset let později. Spjat je především s německým městečkem Kurort Oberwiesenthal, kde vyrůstal.

Této krajině zůstal věrný až do současnosti, patří mu zde totiž hotel, odkud také startuje jeho okruh. Není nutné začínat trasu v sousedním Německu, pokud přijíždíte do Krušných hor autem, stačí pohodlně vyrazit z Božího Daru.

Samostatný okruh sice startuje v městě Kurort Oberwiesenthal, nadále ale pokračuje přes hraniční přechod kolem hostince Neues Haus do jádra Božího Daru.

Odtud pokračuje k přístřešku Vraky a dál kolem vodní nádrže Myslivny, která je pojmenována po zaniklé osadě nacházející se na tomto místě. Zde se můžete ponořit do krás opuštěné krajiny a pokochat se pohledem na zamrzlou nádrž s lesy v pozadí.

Přes hraniční přechod Hubertky/Tellerhauser se pak jednoduše dostanete nazpět k hotelu tohoto slavného skokana.

Karlův běh na Božím Daru

Boží Dar patří vůbec k nejvyhledávanějším střediskům pro začínající, ale také zkušené běžkařské nadšence. Nejdelší okruh na českém území začínající na Božím Daru, který mohou běžkaři absolvovat, skýtá 20 km.

Okruh se střední obtížností je pojmenován po běhu, který se v tomto úseku koná už od roku 1970. Trasa začíná na výchozišti lyžařských stop po Krušnohorské lyžařské magistrále, která se už po 1,1 km větví na dvě části.

My se vydáváme vlevo a pokračujeme 3 km dlouhou stezkou, která nám odkrývá pohled na Božídarský Špičák a jeho zasněžené okolí.

Takto pokračujeme až k rozcestníku Pod Špičákem a vydáváme se stále níž až k Abertamské silnici, kde zhruba v polovině uvidíme dnes již bývalý Důl Barbora, který nechvalně proslul jako tábor nucených prací pro vězně během komunistického režimu.

Od Abertamské silnice začíná lehké stoupání až k Mrtvému rybníku, také nazývanému Černému rybníku, který zde vznikl v 16. století. Jeho voda je temně černá díky rašelině na dně.

Odtud se vydáváme znovu k rozcestníku Pod Špičákem, ale nevracíme se stejnou cestou nazpět. Naopak pokračujeme ještě výše až k rozcestníku Vodárenská a dále k louce u Wunderblume.

Zde si můžeme udělat zastávku a vydat se až na vrch Božídarského Špičáku a pokusit se najít zasněžené zbytky výletní restaurace, která však nepřečkala 2. světovou válku.

Poté nás čeká již úplný návrat do srdce Božího Daru, na náměstí, kde protneme pomyslnou cílovou pásku jako mnoho účastníků před námi.

Po východních hřebenech

Středně náročná trasa měřící něco málo přes 28 km začíná v osadě Adolfov a končí na Cínovci. Osada Adolfov vznikla ve 40. letech 19. století a v současnosti nabízí mnoho sjezdových a běžkařských tratí.

Vybrat si zde můžete i z kratších okruhů měřících 2 – 7,5 km. My se však vydáváme z Adolfova k rozcestníku Habartice, odkud pokračujeme až ke Komáří hůrce. Vrchol měřící 807 metrů je dominantou celého okolí.

Až úplně nahoře se nachází kiosek a rozhledna, ze které se dá, za dobré viditelnosti, dohlédnout až na vrcholky Krkonoš. Na Komáří hůrce nalezneme také restauraci s tradiční českou kuchyní.

Po posilnění můžeme volným tempem pokračovat až k hotelu Pomezí, který se nachází na kraji Cínovce. Zde se projdeme po městě s historií sahající až do 14. století a následně se vydáváme stejnou cestou zpátky do Adolfova.

Za památkami a rekreací do Abertam

Abertamy jsou oblíbenou startovní pozicí pro výletníky na běžkách do nedalekého okolí. Běžkařské trasy slibují nenáročný terén a možnost parkování téměř ihned u nástupu do běžeckých stop.

Okruh, který nezabere s přestávkami více než tři hodiny, startuje na parkovišti u lyžařské tratě a pokračuje 3 km k Červené jámě, kde se nachází chaloupka s občerstvením, která je zajímavá především tím, že byla postavena pouze ze dřeva a hlíny.

Po této zastávce se vydáváme k přístřešku Potůčky a dále k Bludnému rozcestí. Hlavní zastávkou je Blatenský vrch tyčící se 1043 m. n. m. Zde se nachází nejenom rozhledna, ale také přírodní památka Vlčí jámy, do níž můžeme sestoupit po vyznačené trase.

Z Blatenského vrchu se vracíme nazpět kolem zasněžené hory Lesík a pramenící řeky Bílá Bystřice. V městečku Abertamy pak můžeme ještě navštívit kostel Čtrnácti svatých pomocníků, který byl postaven již v roce 1534.

Zapadlé krásy Krušných hor

Téměř 19 kilometrů dlouhá trasa pro zdatné běžkaře začíná u Chaloupeckého parkoviště nedaleko vesnice Nové Hamry. Budeme se pohybovat po trase, která je z jedné strany lemována řekou Rolavou až k Chaloupeckému Brodu.

V minulosti se zde nacházely malebné chaloupky, nyní zde stojí pouze srub, který slouží jako skrýš při nepřízni počasí. Právě na tomto místě můžeme naplno obdivovat krásu Krušných hor.

Od Chaloupek se vydáváme do Vysoké Pece, kde se nám naskýtá pohled na úpatí hor a při mírném stoupání se dále dostáváme k Havranímu vrchu, na kterém je k vidění celá krušnohorská krajina.

Dále už nás čeká jen poslední zastávka při mírném stoupání zpátky na parkoviště.

Klínovec není jen lyžování

V bezprostředním okolí nejvyššího vrcholu Krušných hor nemusíme notně hledat pouze lanovky a vleky. Můžeme si vybrat ze tří známých okruhů podle obtížnost. První z nich je dlouhý 15 km a je označován těžkou obtížností.

Naproti tomu další dva se pohybují v rozmezí 4–7 km celkové délky a řadí se tak do středně těžké obtížnosti.

Foto:
reklama
Související články
16.4.2024
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž, celkový objem vody dos
15.4.2024
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit vždy od středy do
10.4.2024
Dost možná jste zaslechli v rámci bájí o exotickém moravském východě zkazku, kterak Moraváci prakticky neustále popíjejí, ba co víc, nutí k tomu neustále všechny okolo, zejména pak návštěvníky regionu. Již okřídlený vtip je, že Valach má promile v krvi až tehdy, když dva dny nic nepije. Také není pravidlem, a jen občas se na veselicích stane, že se praktikuje (zřejmě z nedostatečných zásob jedno
6.4.2024
Spolek Cesta Česka srdečně zve na osmý ročník Poutě Českého Anděla. Celodenní akce s mottem „Poznej českou zemi a sám sebe“ se uskuteční v sobotu 18. května 2024. Akce je určena široké veřejnosti, je vhodná i pro rodiny s dětmi, a každoročně se jí účastní několik stovek lidí z celé republiky. Pouť bude zahájena v 10 hod ve Ctiněvsi pod kostelem, odkud se účastníci vydají na horu Říp a zpět. V ob
3.4.2024
Pivovarnictví má v Plzni dlouhou tradici. První piva se zde začala vařit ihned po založení města v roce 1295. Český král tehdy udělil plzeňským měšťanským domům právo várečné. Privilegium vaření piva, finančně velmi výnosné, povolovalo držiteli prodávat pivo v jeho vlastním domě. Svrchně kvašená piva však měla velmi proměnlivou kvalitu. Výtky ohledně jejich nevalné úrovně došly tak daleko, že v r
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových