Domů     Krušné hory: Na běžkách až do Německa
Krušné hory: Na běžkách až do Německa

Krušné hory jsou přírodní hranicí mezi Českem a Německem a nabízejí nepřeberné množství zimních aktivit. Ať už jste milovníci běžek, památek, čisté přírody nebo adrenalinu, přijdete si na své.

Krušné hory jsou na jedné straně místem disponujícím téměř třemi sty kilometry tras pro běžkařské začátečníky i pokročilé a na druhé straně prostorem dokonalého odpočinku a relaxace.

Po stopách Lukáše Bauera

Tour pojmenovaná po známém českém běžkaři na lyžích Lukáši Bauerovi s lehkou obtížností startuje ve městě Boží Dar. Ve stopách rodáka z Krušných hor můžete absolvovat 7,5 km dlouhý okruh, který vás zavede až do sousedního Německa.

Trasu začneme u místního hřbitova a vydáme se k přístřešku Vraky a dále k hraničnímu přechodu Hubertky. Odtud pokračujeme po německé Bornerweg až k lázeňskému městečku Oberwiesenthal, které je nejvýše položeným městem v Německu.

Zde je pro běžkaře k dispozici 75 km tras. My se však vydáme navštívit horský hostinec Neues Haus, který se nachází v Krušnohorském hřebeni mezi horou Filchtelberg měřící 1215 m a Klínovcem s 1244 m.

Je to poslední hostinec před hraničním přechodem Božího Daru, odkud se pak vydáme nazpět k hřbitovu. Pokud rádi soutěžíte, můžete okruh zvládnout bez zastávek a díky informačním cedulím, které kolem okruhu umístila radnice, porovnat své časy s Lukášem Bauerem.

Ve šlépějích Jense Weissfloga

Celkem 24,5 km dlouhý okruh se středně těžkou obtížností, který propojuje běžkařské tratě Česka a Německa, nese jméno po zlatém medailistovi ve skoku na lyžích.

Pro mladou generaci možná nicneříkající jméno, pro milovníky skoků na lyžích vyrůstajících v 80.letech velká ikona tohoto zimního sportu.

Jens Weissflog se vepsal do paměti především zlatou medailí ze zimních olympijských her v Sarajevu v roce 1984, ale také další zlatou o deset let později. Spjat je především s německým městečkem Kurort Oberwiesenthal, kde vyrůstal.

Této krajině zůstal věrný až do současnosti, patří mu zde totiž hotel, odkud také startuje jeho okruh. Není nutné začínat trasu v sousedním Německu, pokud přijíždíte do Krušných hor autem, stačí pohodlně vyrazit z Božího Daru.

Samostatný okruh sice startuje v městě Kurort Oberwiesenthal, nadále ale pokračuje přes hraniční přechod kolem hostince Neues Haus do jádra Božího Daru.

Odtud pokračuje k přístřešku Vraky a dál kolem vodní nádrže Myslivny, která je pojmenována po zaniklé osadě nacházející se na tomto místě. Zde se můžete ponořit do krás opuštěné krajiny a pokochat se pohledem na zamrzlou nádrž s lesy v pozadí.

Přes hraniční přechod Hubertky/Tellerhauser se pak jednoduše dostanete nazpět k hotelu tohoto slavného skokana.

Karlův běh na Božím Daru

Boží Dar patří vůbec k nejvyhledávanějším střediskům pro začínající, ale také zkušené běžkařské nadšence. Nejdelší okruh na českém území začínající na Božím Daru, který mohou běžkaři absolvovat, skýtá 20 km.

Okruh se střední obtížností je pojmenován po běhu, který se v tomto úseku koná už od roku 1970. Trasa začíná na výchozišti lyžařských stop po Krušnohorské lyžařské magistrále, která se už po 1,1 km větví na dvě části.

My se vydáváme vlevo a pokračujeme 3 km dlouhou stezkou, která nám odkrývá pohled na Božídarský Špičák a jeho zasněžené okolí.

Takto pokračujeme až k rozcestníku Pod Špičákem a vydáváme se stále níž až k Abertamské silnici, kde zhruba v polovině uvidíme dnes již bývalý Důl Barbora, který nechvalně proslul jako tábor nucených prací pro vězně během komunistického režimu.

Od Abertamské silnice začíná lehké stoupání až k Mrtvému rybníku, také nazývanému Černému rybníku, který zde vznikl v 16. století. Jeho voda je temně černá díky rašelině na dně.

Odtud se vydáváme znovu k rozcestníku Pod Špičákem, ale nevracíme se stejnou cestou nazpět. Naopak pokračujeme ještě výše až k rozcestníku Vodárenská a dále k louce u Wunderblume.

Zde si můžeme udělat zastávku a vydat se až na vrch Božídarského Špičáku a pokusit se najít zasněžené zbytky výletní restaurace, která však nepřečkala 2. světovou válku.

Poté nás čeká již úplný návrat do srdce Božího Daru, na náměstí, kde protneme pomyslnou cílovou pásku jako mnoho účastníků před námi.

Po východních hřebenech

Středně náročná trasa měřící něco málo přes 28 km začíná v osadě Adolfov a končí na Cínovci. Osada Adolfov vznikla ve 40. letech 19. století a v současnosti nabízí mnoho sjezdových a běžkařských tratí.

Vybrat si zde můžete i z kratších okruhů měřících 2 – 7,5 km. My se však vydáváme z Adolfova k rozcestníku Habartice, odkud pokračujeme až ke Komáří hůrce. Vrchol měřící 807 metrů je dominantou celého okolí.

Až úplně nahoře se nachází kiosek a rozhledna, ze které se dá, za dobré viditelnosti, dohlédnout až na vrcholky Krkonoš. Na Komáří hůrce nalezneme také restauraci s tradiční českou kuchyní.

Po posilnění můžeme volným tempem pokračovat až k hotelu Pomezí, který se nachází na kraji Cínovce. Zde se projdeme po městě s historií sahající až do 14. století a následně se vydáváme stejnou cestou zpátky do Adolfova.

Za památkami a rekreací do Abertam

Abertamy jsou oblíbenou startovní pozicí pro výletníky na běžkách do nedalekého okolí. Běžkařské trasy slibují nenáročný terén a možnost parkování téměř ihned u nástupu do běžeckých stop.

Okruh, který nezabere s přestávkami více než tři hodiny, startuje na parkovišti u lyžařské tratě a pokračuje 3 km k Červené jámě, kde se nachází chaloupka s občerstvením, která je zajímavá především tím, že byla postavena pouze ze dřeva a hlíny.

Po této zastávce se vydáváme k přístřešku Potůčky a dále k Bludnému rozcestí. Hlavní zastávkou je Blatenský vrch tyčící se 1043 m. n. m. Zde se nachází nejenom rozhledna, ale také přírodní památka Vlčí jámy, do níž můžeme sestoupit po vyznačené trase.

Z Blatenského vrchu se vracíme nazpět kolem zasněžené hory Lesík a pramenící řeky Bílá Bystřice. V městečku Abertamy pak můžeme ještě navštívit kostel Čtrnácti svatých pomocníků, který byl postaven již v roce 1534.

Zapadlé krásy Krušných hor

Téměř 19 kilometrů dlouhá trasa pro zdatné běžkaře začíná u Chaloupeckého parkoviště nedaleko vesnice Nové Hamry. Budeme se pohybovat po trase, která je z jedné strany lemována řekou Rolavou až k Chaloupeckému Brodu.

V minulosti se zde nacházely malebné chaloupky, nyní zde stojí pouze srub, který slouží jako skrýš při nepřízni počasí. Právě na tomto místě můžeme naplno obdivovat krásu Krušných hor.

Od Chaloupek se vydáváme do Vysoké Pece, kde se nám naskýtá pohled na úpatí hor a při mírném stoupání se dále dostáváme k Havranímu vrchu, na kterém je k vidění celá krušnohorská krajina.

Dále už nás čeká jen poslední zastávka při mírném stoupání zpátky na parkoviště.

Klínovec není jen lyžování

V bezprostředním okolí nejvyššího vrcholu Krušných hor nemusíme notně hledat pouze lanovky a vleky. Můžeme si vybrat ze tří známých okruhů podle obtížnost. První z nich je dlouhý 15 km a je označován těžkou obtížností.

Naproti tomu další dva se pohybují v rozmezí 4–7 km celkové délky a řadí se tak do středně těžké obtížnosti.

Foto:
Související články
Zlaté Hory leží na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem. Zdejších bezmála čtyři tisíce obyvatel celoročně rozšiřují zástupy turistů, kterým má region rozhodně co nabídnout. Tajemné podzemí Nevšedním a nezapomenutelným zážitkem je návštěva Poštovní štoly přibližně šest kilometrů od Zlatých Hor. Překvapivě zachovalá štola určená původně k těžbě zlata, stříbra či mědi pocházející z
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy vás cesta vede dál a dál, tady s
Česká republika je rájem vodáků, kteří si užívají nejen projížděk po nejznámějších řekách, ale také výlety do jejich romantického okolí. Vodácký výlet tak nabízí nejen sportovní zážitek, ale i zcela jiný pohled na pamětihodnosti na okolních březích. Romantika mezi hrady a skalami Berounka O Berounce se říká, že je nejvhodnější řekou pro vodácké začátečníky. Splavná bývá téměř po celém svém toku
Zakladatel moderního českého sochařství a učitel J. V. Myslbeka byl ve svém tvoření plodný. Jeho zajímavá díla naleznete v Česku i za hranicemi. V lese, ve skalách, na hřbitovech, v chrámech… Tvorba Václava Levého má široký záběr a zajímavé motivy. Lesní sochy Had, Harfenice a kaplička Začátek výletu si naplánujte v obci Želízy. Od koupaliště se vydejte po cyklotrase 0057. Na rozcestí Zimořský
V roce 1864 se na okraji Jindřichova Hradce rodí restaurace podle plánů architekta Josefa Zítka (1832–1909), který se později proslaví stavbou Národního divadla. Jde o jeho první velkou zakázku v Čechách.  Financuje ji hrabě Černín a jméno jí dává po svém synovi Rudolfovi. Součástí jednoduché, ale přitom promyšlenou budovu. Její součástí je i taneční sál pro velké plesy.    [caption id="atta
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz