Domů     Lednicko-valtický areál: Nejrozlehlejší komponovaná krajina na světě
Lednicko-valtický areál: Nejrozlehlejší komponovaná krajina na světě

Snažit se vybrat zdejší nejcennější památku je marná snaha. Význam lednicko-valtického areálu spočívá v tom, že je jich tu tolik pohromadě. Ne nadarmo je toto místo označováno za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu na světě.

Pokud chceme proniknout do historie Lednicko-valtického areálu, budeme neustále narážet na příslušníky šlechtického rodu Lichtenštejnů.

Ti sice původně sídlili v Rakousku, ostatně své jméno odvozují od hradu Liechtenstein u Vídně, ale velké pozemky vlastnili také na jižní Moravě, a vlastně nejen tam.

Třeba na konci 17. století spadalo pod lichtenštejnská panství v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 1500 poddanských rodin. Není divu, že jeden z nejbohatších šlechtických rodů po sobě zanechal tak výraznou stopu v přetváření krajiny.

Už Jindřich I. Lichtenštejnský získal v polovině 13. století od krále Přemysla Otakara II. za věrnost a statečnost v boji panství kolem Mikulova. Později se pak Lichtenštejnové na Moravě usadili natrvalo. A za domov si zvolili Valtice.

Zámecké zahrady by samy o sobě mohly k procházkám vrchnosti stačit. Lichtenštejnské panství je však mnohem rozsáhlejší.
Zámecké zahrady by samy o sobě mohly k procházkám vrchnosti stačit. Lichtenštejnské panství je však mnohem rozsáhlejší.

Rod urozených stavbyvedoucích

Ve Valticích stával už někdy ve 12. století opevněný hrad, později přestavěný v románském duchu a považovaný za středisko rytířských turnajů. Zdejší panství měnilo majitele, až ho získali právě Lichtenštejnové.

Od té chvíle ho začali měnit a za staletí dopracovali Valtice k dokonalosti. K původnímu hradu přibývaly přístavby, třeba čtyřkřídlá renesanční s arkádami, dodnes téměř nedochovaná, také se hodně opevňovalo, protože turecké nebezpečí stále ještě nepominulo.

A od počátku 17. století se Lichtenštejnové proměnili takřka ve stavbyvedoucí na plný úvazek.

Do Valtic přijížděli nejvýznamnější vídeňští architekti, kteří nejprve dodali zámku barokní vzhled, později přidávali další a další modernější prvky včetně vodovodu, rozsáhlých koníren a zimní jízdárny, prostor pro zpracovávání vína, bohatě zdobené kaple nebo divadla. Dnešní podobu získal valtický zámek přibližně v polovině 18. století.

Copak nějaká Vídeň, ale Lednice!

Také sousední Lednice měla za sebou hodně bohatou historii. I zde stávala už ve 13. století gotická tvrz, kterou ale jeden z nejpodnikavějších Lichtenštejnů Hartmann II. nechal v 16. století zbořit, aby získal prostor pro nový renesanční zámek.

Protože už ale víme, jak Lichtenštejnové rádi budovali, i tato stavba šla po sto letech k zemi a její místo zaujalo rozsáhlejší barokní sídlo s monumentální jízdárnou a rozlehlou zahradou.

Zámek se i v dalších desetiletích neustále vylepšoval a přestavoval a pozvolna ztrácel své barokní prvky. V polovině 19. století Lichtenštejnové usoudili, že svá tradiční vídeňská setkání rakouské i evropské smetánky přenesou na nové místo.

Volba padla na Lednici, která za tímto účelem prošla opět další rekonstrukcí, tentokrát v duchu anglické gotiky. Takovou už ji víceméně známe dnes včetně reprezentačních sálů s bohatě vyřezávanými stropy a dřevěným obložením stěn.

I ti nejbohatší zástupci starých šlechtických rodů museli při svých návštěvách zírat s více či méně tajeným obdivem. A to ještě Lichtenštejnové ve svém budovatelském nadšení neřekli zdaleka poslední slovo.

Věděli jste, co jsou to salety?

Vzácné návštěvy samozřejmě nechtějí trávit čas jen mezi čtyřmi stěnami. Touží i po vycházkách plných zajímavostí a povyražení. A hostitelé jim připravili skutečně úžasné zážitky.

Okolí pozvolna měnili v architektonicky komponovanou krajinu, v níž se uživilo nejen množství zahradníků, ale i tady se začalo stavět ve velkém. Lichtenštejnové se nyní začali zaměřovat na takzvané salety – menší romantické stavby roztroušené po krajině.

Při procházkách či projížďkách po okolí se pak mohou domácí i hosté kochat jejich krásou a zastavovat se k odpočinku. Takových salet vzniklo postupně v prostoru mezi Valticemi a Lednicí šestnáct, a patnáct z nich se dochovalo až do dnešních časů.

Výjimečná krajinářská kompozice v prostoru o rozloze téměř tří set čtverečních kilometrů je dodnes předmětem obdivu odborníků i turistů.

Když je novostavbou zřícenina

Lednicko-valtické salety mají mnoho podob. Jsou to rozsáhlé budovy i drobné stavbičky krášlící krajinu. Mezi nejznámější patří Janův hrad – lovecký zámeček se čtyřmi nárožními věžemi sloužící jako shromaždiště panstva před lovem.

Byl postaven jako umělá zřícenina napodobující gotický hrad a jeho vybudování vůbec nebylo jednoduché. Kvůli podmáčenému terénu bylo třeba nejprve podloží zpevnit dřevěnými trámy a teprve na ně bylo možné pokládat vlastní kamenné zdivo.

Architekti dbali na zachování historické podoby do nejmenšího detailu včetně dubových pravotočivých schodišť nebo Rytířského sálu.

Že Janohrad, jak se stavbě také říká, jako lovecký zámeček opravdu sloužil, dokládá třeba i vystavené paroží největšího uloveného jelena, který vážil 350 kilogramů.

Janův hrad je dnes vítanou zastávkou turistů a cesta k němu vede nejen příjemnou procházkou krajinou, ale i na lodi po Dyji z Břeclavi nebo od lednického zámku.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Valticích z poloviny 17. století se na oltáři může pochlubit i originálem od slavného malíře Petera Paula Rubense.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Valticích z poloviny 17. století se na oltáři může pochlubit i originálem od slavného malíře Petera Paula Rubense.

Nechcete kostel, budete mít minaret

V lednickém zámeckém parku zdálky zaujme další významná stavba celého areálu. Je jí 62 metrů vysoký minaret, nejvyšší stavba svého druhu mimo islámské země a současně nejvyšší dochovaná rozhledna na českém území.

Dokončen byl v prvních letech 19. století a také v jeho případě se museli architekti vypořádat s močálovitým podložím.

Na vyhlídkový ochoz, z něhož je možné zahlédnout i vrcholek věže svatoštěpánského dómu ve Vídni, vede 302 schodů a uvnitř se skrývá celkem osm místností s orientální výzdobou, na níž se prý podíleli i pozvaní umělci z arabských zemí.

Romantickou stavbu prý nechal Alois I. z Lichtenštejna vybudovat tak trochu na truc, když mu církev zakázala postavit další kostel. Minaret pak dlouho sloužil především jako skladiště bohatých lichtenštejnských exotických sbírek.

Nevěřte vychytralým kameníkům

Do zcela jiné destinace nás zavede Apollónův chrám na břehu Mlýnského rybníka, přímo na trase spojující zámky Lednice a Valtice. Stavba v empírovém stylu pochází z počátku 19. století a poznáme ji zdálky podle osmi dórských sloupů ve stylu antických chrámů.

Horní část sloužila jako vyhlídková terasa. Pokud se od chrámu vydáme směrem k Valticím, měli bychom se zastavit u neméně zajímavé gotické kaple svatého Huberta v Bořím lese.

Ze všech salet v areálu je nejmladší, ale její autoři se to snažili úspěšně zamaskovat. Vybudovali ji z pískovcových kvádrů, do kterých vyryli kamenické značky připomínající ty, které se běžně používaly ve středověku. Uprostřed kaple stojí socha svatého Huberta, patrona myslivců.

Obelisk na památku manželské rozepře

A naše procházení křížem krážem Lednicko-valtickým areálem může pokračovat. Určitě se vám zalíbí Obelisk, jediný dochovaný ze čtveřice kdysi zde vztyčených.

Je vysoký 23 metrů a postaven byl na památku uzavření míru mezi Rakouskem a Francií v roce 1797. Pověst nám nabízí zajímavé vysvětlení, proč stojí zrovna na tomto místě. Prý právě zde údajně vlepila kněžna svému manželovi pohlavek.

Není jen jasné, zda to bylo za odhalenou nevěru, nebo za příliš vysokou prohru v kartách. Každopádně se nenechte splést, když místní usedlíci místo názvu Obelisk řeknou jednoduše Facka.

Mnohem více materiálu spotřebovali stavitelé další romantické stavby v areálu. Kryté sloupořadí zvané Chrám Tří Grácií stojí nedaleko Apollónova chrámu a má připomínat tři bohyně krásy a Lednicko-valtický areál půvabu nazývané také Charitky.

A to ještě rozhodně nesmíte minout několik dalších zámečků – Hraniční, Rybniční či Lovecký, ale také Belveder nebo Lány. A Nový dvůr se stájemi, chlévy a kruhovou Rotundou nás přesvědčí, že i užitkové stavby mohou být elegantní.

Průčelí valtického zámku je bohatě zdobené a doplňuje jej věž a zvýrazněný vstupní portál. Od roku 1995 je zámek Národní kulturní památkou České republiky.

Lichtenštejnové si zvolili Valtice za své sídlo a sousední zámek Lednice přebudovali na moderní reprezentační prostory, v nichž si místo ve Vídni dávali dostaveníčko zástupci evropské šlechtické elity.

Foto: Shutterstock
Související články
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy docela daleko od míst, kd
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00 do 16:00. „Buďte
Zatímco Albert Einstein začíná ve 20 letech studovat v Curychu, Leonardo da Vinci pracuje jako malířský učeň a Steve Jobs vymýšlí první prototyp svého počítače, EPOCHA má za sebou 520 vydání a směle pokračuje dál. Právě v těchto dnech slaví časopis EPOCHA své 20leté výročí. K této příležitosti jsme vydali speciální webovou stránku epocha20let.cz, kde na vás čeká nejedno překvapení. Co jsme p
Máte sice v ruce moderní baterku, ale tady se i tak můžete na chvíli cítit jako příslušník pravěké lovecké tlupy. Unikátní jeskyně Pekárna takových za tisíce let zažila nespočet a svou atmosféru si zachovala dodnes.jeskyn Když spisovatel Eduard Štorch psal své slavné dílo Lovci mamutů, měl poměrně jasnou představu, kde svou tlupu prehistorických lidí ubytuje. Jeskyně, která mu posloužila za vzor,
Téměř šest kilometrů jsou dlouhé třípatrové podzemní chodby nejkrásnějších českých jeskyní. Javoříčské jeskyně jsou významným zimovištěm netopýrů a vrápenců, ale turistů tu potkáme přece jen o poznání víc. Obdivovat přírodní krásy jich sem každoročně přijede na šedesát tisíc. Na vrchu Špraněk nedaleko Javoříčka lidé odnepaměti znali skalní dutinu zvanou Svěcená díra. Byla dlouhá dvacet metrů a ši
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz