Střední Čechy jsou kolébkou naší státnosti, pomyslíme-li na důležité bitvy, které se tu odehrály, aby náš národ neodvratně formovaly.
Vydejme se po stopách jedné z nejvýznamnějších bitev z období husitských válek i do míst, kde se odehrála jedna z největších, nejkrvavějších a zároveň posledních velkých bitev třicetileté války na českém území.
Bitva u Lipan se odehrála na úbočí Lipského kopce poblíž Českého Brodu a dnes ji tam připomíná impozantní mohyla, ke které vede příznačně pojmenovaná naučná stezka Lipanská mohyla. Není ani dlouhá ani náročná, zato přímo napěchovaná zajímavou historií.
Na 2,5 kilometrech je instalováno 8 informačních panelů, zaměřených nejen na významnou epochu husitského odboje proti katolické církvi a na popis bitvy, ale i na přírodu a současnost obce Vitice. Tam totiž na návsi stezka začíná.
Komu by se zdála příliš krátká, může se vydat až do Lipan, v tom případě stačí pokračovat od kamenné mohyly po červeně značené turistické trase. V opačném směru lze po červené dojít do Kouřimi – tato trasa měří necelých 6 km.
Bitva u Lipan se odehrála 30. května 1434 a byla vrcholem vzrůstajících domácích sporů a nepřetržitých bojů Čechů s Čechy. Armáda radikálních husitů a armáda vojsk koalice katolíků a umírněných kališníků rozestavěly vozové hradby na svahu Lipské hory.
Vojsko radikálů bylo sice početnější a lépe postavené, drtivě tu však bylo poraženo a husitské války v českých zemích se touto poslední válkou uzavřely.
Přesuňme se na Benešovsko, na bitevní pole u Jankova, ozdobené monumentálním památníkem z roku 1995. Na návštěvníky tu čeká zajímavá krajina, málo dotčená novodobou civilizací, a také zvláštní pocit při představě, že právě tady se odehrála další poslední bitva, tentokrát poslední bitva třicetileté války.
Byla patrně největší a nejkrvavější ze všech. U Jankova se 6. března 1645 střetlo švédské a rakouské císařské vojsko, které bylo poraženo.
Švédové ovšem svého vítězství příliš nevyužili a po řadě menších šarvátek a neúspěšném obléhání Brna na podzim téhož roku české země opustili.
Po stopách bitvy u Jankova turisty provede stejnojmenná naučná stezka, dlouhá přibližně 12 km, která začíná na návsi v Jankově.
Je na ní umístěno 14 informačních tabulích, seznamujících jak se samotnou bitvou, tak s historií místních osad, přírodopisnými zajímavostmi i zdejšími pověstmi.
Navazuje na ni krátká naučná stezka Sedláka Oneše v Ratměřicích, která formou komiksu popisuje příběh místního sedláka a jeho nelehký život v období bitvy.
Více jak pět set mědirytin událostí třicetileté války v celé Evropě včetně jankovských si můžete prohlédnout na hradě Český Šternberk nebo on-line na webu www.30letavalka.eu.
Foto: Středočeská centrála cestovního ruchu