Do zoologické zahrady Děčín musíme trochu do kopce, ale odbudeme si to ještě před vstupem. Zoo je totiž na kopci zvaném Pastýřská stěna na severozápadním okraji města.
A přestože se svou rozlohou 6 hektarů patří v rámci českých zahrad mezi ty menší, návštěvníky o zážitky rozhodně nijak nešidí.
Vzpomínka na lesní divadlo
Místo na Pastýřské stěně nad Děčínem bylo vždycky svou polohou atraktivní.
Jiřetín býval hornickým městem, už od 15. století se tu těžilo stříbro a toto období připomíná i Hornické muzeum zřízené v budově historické fary na jiřetínském náměstí.
Dolování stříbra ale připomíná také Štola Jana Evangelisty na severozápadním svahu Křížové hory.
Ta byla uvedena do provozu v roce 1782, ale ne nadlouho – rudy se v ní nacházelo příliš málo, než aby se těžba vyplatila. Možná p
Pískovcový most zvaný malá Pravčická brána stojí severně od České Lípy o od její větší jmenovkyně ji dělí zhruba osm kilometrů.
Jak už název napovídá, nedosahuje takových rozměrů. Oblouk je vysoký jen 2,3 metru a jeho rozpětí je 3,3 metru. Ale zato můžeme nahoru. Na vrchol skály vede železné schodiště a nahoře je vyhlídka se zábradlím.
K Malé Pravčické bráně se můžeme vydat třeba po modré turi
Zajedeme-li si od Pravčické brány si asi dvacet kilometrů jihovýchodním směrem, můžeme na vrcholku Zámeckého vrchu u České Kamenice navštívit zříceninu hradu Kamenice.
Založen byl v husitských dobách, ale jeho existence neměla dlouhého trvání – po třicetileté válce už se ze švédského útoku nikdy nevzpamatoval. Do dnešní doby nám z něj tak zůstala jen obdélníková budova hlavního paláce. To ale nen
Městečko Jiřetín pod jedlovou má dlouhou a bohatou tradici, ostatně ne náhodou má statut městské památkové zóny. To nejzajímavější ale najdeme, sotva z obce vyjdeme jihozápadním směrem a začneme stoupat do kopce.
Legenda praví, že v 17. století žila v Jiřetíně pod Jedlovou v domku č. 57 rodina Dontova, která měla sedm synů. Všichni byli luteráni, a než aby se v době protireformace nechali přinuti
Někdy před sto miliony let pokrývalo území dnešního Českého Švýcarska druhohorní moře. Když pak ustoupilo, zanechalo po sobě mnoho bizarních geologických útvarů, která pak ještě dotvořila eroze. Ten nejzajímavější čeká jen pár kilometrů od Hřenska.
Pískovcová skalní brána stála na svém místě už miliony let, ale pro lidi jako by dlouho neexistovala. Hustota osídlení nebyla velká a obyvatelé měli d
Ferraty má člověk spojené s Itálií a Rakouskem, ale užít si je můžete i v Čechách. Zhruba před čtyřmi lety vznikl v Děčíně komplex zajištěných cest. Jen málokteré město se tímto může pochlubit.
Přímo v centru města na břehu řeky Labe můžete zažít neopakovatelné chvíle spojené s výstupem na dominantu města, Pastýřskou stěnu. Cesty nejsou jen tak ledajaké. Šestnáct ferratových cest láká pro své n
Děčín, ve kterém se před vámi otevírá monumentální Labský kaňon, si skvěle užijete ze sedla kola. Na své si tady totiž přijdou opravdu všichni milovníci cyklistiky bez ohledu na věk a zdatnost.
Nevěříte? Opravdu je to tak. Děčín je totiž městem, kde se setkávají hned tři cyklostezky.
Nejznámější a zároveň nejnavštěvovanější z nich je Labská stezka, která se klikatí podél naší největší řeky
Toužíte se zbavit psychické zátěže? Navštivte obec Jiřetín pod Jedlovou, rozhraní Šluknovské pahorkatiny a Lužických hor. Procházka zde má být blahodárná.
Městečko Jiřetín pod Jedlovou založil roku 1554 Jiří Šlejnic ze Saska. Těžilo se zde stříbro, olovo, měď a cín. Žulový vrch, kde se vyskytují droby obsahující tyto žilné rudy, se stalo začátkem 18. století poutním místem s křížovou cestou a stu
V okrese Děčín se nachází oblast, která je proslulá pro svou magickou atmosféru, která prý příznivě působí na řadu neduhů. Jde o Labské pískovce a chybu neuděláte ani, když se rozhodnete jen pro krátkou návštěvu. I ta prý může významně posílit vaši imunitu!
Existují celé rozsáhlé oblasti, které působí na člověka příznivě. Návštěvu takových míst je vhodné spojit s „ozdravným pochodem“, abychom