Pardubice jsou jedním z nejkrásnějších východočeských měst, které leží na soutoku řek Labe a Chrudimky. Desáté největší české město je velice dobře dostupné nejen díky síti silnic, ale je i významným železničním uzlem a funguje v něm i letiště. Vše je tak ideální k tomu se do Pardubic vypravit a poznat je na vlastní oči. A možná i na vlastní chuťové buňky.
Jednou z nejvýraznějších dominant města
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového veselí, zaposlouchat se to líbivých Smetanových tónů anebo stanou před Viktoriinými vodopády.
Pardubice
Město vonící lahodnou směsí perníku naleznete na soutoku řek Labe a Chrudimky v Polabské nížině
Archeologické průzkumy zařazují původní stavbu hradu do poloviny 14. století. K největší přestavbě dochází v letech 1491–1548 za Pernštejnů, kdy vznikl mohutný dvouvěžový hrad s důmyslným systémem opevnění.
Na konci třicetileté války byl hrad silně poničen švédskými vojsky, teprve až ve 20. letech 20. století proběhla jeho částečná rekonstrukce. Z této největší dominanty Pardubicka lze zahlédno
Putování má na člověka blahý dopad. Jedná se o dobu relaxace, dozvídání nebo čas, kdy se více věnujeme rodině či naopak, vydáváme se na cestu, na které se chceme přiblížit sami sobě. Někdo preferuje cesty daleké a exotické, jiným vyhovují výlety jednodenní po nejbližším okolí.
Oflenda je malebné místo nedaleko Pardubic, Chrudimi, Žďárských vrchů nebo Hlinska v Čechách. Je to místo, kde vznikají
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě.
Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
V pátek 3.9.2021 od třinácti hodin se koná tradiční kulturní akce Pardubického kraje. Diváci se mohou těšit na známé hudební kapely, regionální potraviny a bohatý program.
Den Pardubického kraje 2021 nabídne zábavu pro každého. Konat se bude na Pernštýnském a Komenského náměstí v Pardubicích.
Program je bohatý:
13:00 Like-it
14:00 ČT:D – Tance z pohádkového rance
15:30 Perutě – Mil
Pokud by nás zajímalo, jak Kunětická hora ke svému neobvyklému jménu přišla, pak můžeme nahlédnout do kroniky Václava Hájka z Libočan a připomenout si pověst, podle které tento vrch podle sebe v roce 838 pojmenoval jakýsi vážený Kunak, dvořan mýtického českého knížete Křesomysla.
První hrad tady ale založil zřejmě až král Václav II na přelomu 13. a 14. století, jenže vydržel sotva sto let. Jako
Tento hřebčín, ležící v klidném a krásném prostředí, je pravděpodobně nejstarším svého druhu na světě.
Je domovem starokladrubských bílých koní, plemene vyšlechtěného pro obřadní chvíle panovníků.
Prohlídkové okruhy
Návštěvníkům jsou otevřeny prohlídkové okruhy a výstavy ve zrekonstruovaném areálu. Prohlídky vedou zámeckými sály a komnatami, ve kterých pobýval František Josef I. a Al
Malí rybáři si zde mohou splnit svoje sny. K rybaření v tomto revíru nepotřebujete rybářský lístek, ani žádné vybavení. Vše vám tu zapůjčí.
Součástí poskytnutého vybavení je i vhodná návnada pro ulovení vybraného druhu ryby. Chytíte tu kapry, candáty, štiky, pstruhy a mnohé další.
Posezení tu poskytuje restaurace, nabízející nejen rybí speciality. Další zábavu pro děti zajišťuje hřiště p
Příběh zámeckého návrší v Litomyšli začíná někdy v polovině jedenáctého století. K 15. výročí zápisu na prestižní seznam UNESCO získal areál novou energii a láká návštěvníky k prohlídce nejen dvanácti opravených budov, ale i k ochutnávce nových programů.
Čekají na nás například Škola na zámku, Andělé na návrší či Dětský program. Přijmeme také pozvání k procházce po zámeckém návrší v Litomyšli,