Prašné a hlučné lomy určitě nejsou místem, kam by to milovníky výletů nějak zvlášť táhlo.
Pokud ale těžba skončí, příroda se rychle ujme zpět své vlády a zpravidla s trochou lidské dopomoci vytvoří krásná romantická zákoutí, která pak ohromují všechny příchozí.
Velká Amerika
Kaňon Limonádového Joea
Ano, to je to místo, kudy projíždí na koni zpívající Limonádový Joe. Vápencových lomů je v oblasti kolem obce Mořina víc, ale Velká Amerika je největší. Je dlouhý tři čtvrtě kilometru, na šířku měří 150 metrů a jeho hloubka dosahuje až 80 metrů.
Těžba tu skončila už v 60. letech a od té doby platí lom za jedno z nejkouzelnějších míst široko daleko. Zatopená je pouze polovina impozantního kaňonu a jezírko dosahuje až dvacetimetrové hloubky.
Jak už to bývá u výjimečně romantických míst, i Velkou Ameriku provázejí různé pověsti a legendy. Ta nejznámější vypráví o německém vojákovi jménem Hans Hagen, který zde údajně bloudí skalními štolami už od válečných dob a děsí všechny, kdo do lomu zavítají.
Lom je veřejnosti nepřístupný, takže koupání v křišťálově čisté a docela studené vodě si užijí jen hazardéři, slézající po strmých stěnách, nebo členové filmových štábů, které se tu střídají jako ne běžícím pásu. A proč se vlastně lom jmenuje Amerika?
K takovému pojmenování samozřejmě svádí vzdálená podobnost s americkými kaňony, ale vysvětlení je o něco prozaičtější. Vápenec se tu totiž těžil takzvaným americkým způsobem pomocí odboček z hlavní chodby.
Borek
Potápěči, nastupte do autobusu!
V lomu o rozloze dvou hektarů mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem se od války těžil serpentinit neboli hadec, hornina s vysokým obsahem hořčíku. Těžba ale v roce 1992 skončila a od té doby se tu ujala vlády příroda.
Koupání je tu zakázáno stejně jako rybolov, takže zde žijící okouni, perlíni, kapři, štiky, candáti i sumci jsou v bezpečí. Zdejší jezero, hluboké až čtyřicet metrů, je ale hojně využíváno k potápění. Majitelé pro potápěče ostatně připravili různé atrakce.
mezi něž patří od roku 2003 třeba potopený kloubový autobus.
Na dně je možné objevit i vrak starého wartburgu nebo v hloubce 15 metrů ponorku zvanou Stejskanik, vyrobenou ze staré cisterny, která jako by vypadla s klasických filmů Karla Zemana na motivy slavných verneovek.
Potápět zde je ale možné jen s platnou potápěčskou kvalifikací a samozřejmě po uhrazení příslušného poplatku. Do lomu vede jen jedna strmá přístupová cestička a vzhledem k tomu, že je obklopen skalami, je vhodný přístup do vody také jen na jediném místě.
Zajímavostí Borku je i to, že jezírko je napájeno přírodním pramenem a jeho maximální hloubka je každý rok o něco větší.
Pokud nepatříme mezi vyznavače potápění, můžeme si užít alespoň přírodní památku Borecká skalka na západním okraji lomu, kde se vyskytují chráněné suchomilné rostliny.
Rampa
Romantika nedotčená komercí
V oblasti Jesenicka bychom zatopených lomů objevili několik. Kámen se ve zdejší oblasti tradičně těžil už ve středověku, největší rozvoj tu ale kamenoprůmysl zaznamenal až na přelomu 19. a 20. století, kdy se odtud kámen vyvážel do celého světa.
V celé oblasti tehdy fungovalo 160 lomů. Jeden z největších, zvaný Rampa, u obce Černá Voda trochu doplatil na svou nepřístupnost.
Koňské povozy nezvládaly vytáhnout kámen do kopce k nejbližšímu nádraží v Žulové, a když se majitelé lomu nakonec rozhodli investovat do postavení tříkilometrové železniční vlečky, projekt zkrachoval a lom byl nakonec opuštěn.
Rampu na první pohled poznáme podle typické kolmé skalní stěny, tyčící se nad vodou. Skalní stěna, která dala lomu jméno, se v nejvyšším bodě vypíná 16,5 metru nad hladinou, což do lomu láká i milovníky extrémních skoků do vody.
Koupání je v lomu povoleno na vlastní nebezpečí, zaparkovat je možné zhruba sto metrů od lomu. Sympatické je, že zdejší romantika prozatím unikla komerčnímu využití, takže nemůžeme čekat žádné stánky s občerstvením nebo vodní atrakce.
Janičův vrch
Kouzlo moravského Jadranu
Ještě v polovině minulého století bychom na tomto místě našli vápencový kopec, zvaný Janičův vrch. Pak se do něj ale zakously těžební stroje, a když ho v roce 2004 opustily, zanechaly po sobě místo jako stvořené pro odpočinek.
Romantické zákoutí u Mariánského mlýna v chráněné krajinné oblasti Pálava, jen co by kamenem dohodil k cestě na Svatý kopeček nad Mikulovem, si od té doby získalo i přezdívku Moravský Jadran.
Lom protáhlého oválného tvaru se totiž rychle zaplnil křišťálově čistou vodou, která vytvořila jezero o rozměrech 300 x 100 metrů.
Na jeho okraji je dnes kamenitá pláž, od mělčiny ale dno prudce klesá a nikdo prozatím nedokázal přesně určit, jak hluboké jezero vlastně je. Koupání je tu ovšem jen na vlastní nebezpečí, protože nezpevněné skalní stěny kolem břehů se mohou kdykoli zřítit.
I tak se sem v létě stahují tisíce rekreantů a začíná se uvažovat o omezení přístupu v zájmu zachování nedotčené přírody. Už od loňského roku bylo zavedeno opatření, podle něhož smí do lomu vstoupit maximálně sto lidí najednou.
Ostatně zatopený vápencový lom u Mariánského mlýna a jeho nejbližší okolí jsou od května 2014 přírodní památkou s názvem Lom Janičův vrch.
Kujalův lom
Ráj odvážných skokanů
Za první republiky dodával majitel lomu ve středočeských Hříměždicích nedaleko Příbrami, pan Kujala, svou žulu do celé republiky. Přestože lom je na vyvýšenině nad obcí, někdy v období války se pak naplnil vodou a těžba tím navždycky skončila.
Lidé ale na Kujalův lom nezapomněli. Nejprve dlouhá léta sloužil k výcviku armádních potápěčů, potom ho objevili milovníci krásné přírody a rekreace, a zejména vyznavači extrémních sportů.
Skály kolem vodní hladiny nesou označení 1 až 10 podle výšky a obtížnosti skoku a odvážlivci zde mohou vyzkoušet skok až z deseti metrů. Pro ty, kdo se chtějí raději jen dívat, je pak určen každoročně v červenci zdejší festival extrémních skoků High Jump.
Při koupání se můžeme pokusit v třímetrové hloubce zahlédnout dochovaný důlní vozík. Jen na jednu věc si musíme dát pozor: v lomu platí přísný zákaz koupání psů.
Lom Drysice
Kde Majka chodila po vodě
Zatopené lomy bývají vděčnými kulisami známých filmů, a tak i lom ležící mezi obcemi Drysice a Želeč na Vyškovsku přivítal filmaře docela často.
Po hladině se tu procházela mimozemšťanka Majka ze seriálu Spadla z oblakov, točily se tu Četnické humoresky nebo pohádky Za humny je drak a Strašidla z vikýře. Není divu, lom působí opravdu romanticky.
Z poloviny je obklopen až osmnáctimetrovými skalními stěnami, na zbývajících místech se ale dá pohodlně dojít až k vodní hladině.
Lom sice má v nájmu potápěčský klub, ale vstup pro návštěvníky, kteří najdou nenápadnou odbočku kamenitou cestičkou, to nijak neomezuje. Také ve zdejším lomu se snaží skokani prokazovat svou odvahu, a tak si na skalách označili místa podle obtížnosti. Nejtěžší a nejnebezpečnější skok je prý z dvacítky.
Foto: Shutterstock, Unsplash, PX FUEL