Domů     Lyžování v Nízkých Tatrách, poklad celého Slovenska
Lyžování v Nízkých Tatrách, poklad celého Slovenska
od 9.1.2023
1

Ze západu na východ se mezi malebnými údolími Váhu a Hronu táhne majestátní pohoří Nízké Tatry, které je po Vysokých Tatrách druhým nejnavštěvovanějším místem celého Slovenska.

Úchvatná příroda, svěží vzduch a křupavý sněhový poprašek lákají každý rok nespočet turistů, kteří se sem jak v zimě, tak v létě rádi vracejí.

Nízké Tatry jsou pro svou vzácnou faunu i flóru chráněnou krajinnou oblastí. 67% celého území pokrývají husté lesy, mezi sedlem Čertovica a Kráľovou hoľou existují dokonce opravdové pralesy, ve kterých žijí vlci, rysi i medvědi.

Z geografického hlediska se Nízké Tatry v sedle Čertovica dělí na celistvější východní část – Kráľovohoľské Tatry a západní – Ďumbierské Tatry. Kromě odpočinku v lese si zde můžeme užít také nádherný výhled do dolin, který se nám naskýtá z hřebenovek. Celkový obraz pak dotvářejí romantické chalupy, kterých je v okolí plno.

Dokonalá lyžovačka na Slovensku

Jedno z nejlepších slovenských lyžařských středisek najdete v Nízkých Tatrách, které jsou známé nejen pro svou dechberoucí přírodu, ale také díky ideálním podmínkám pro lyžování a další zimní sporty.

Středisko Jasná je mimořádně atraktivní zejména pro lyžaře, kteří mají rádi pestrý výběr sjezdovek. Celkem je jich tu až 49 kilometrů včetně těch méně náročných, modrých, určených pro rodiny s dětmi a méně pokročilé sportovce.

Úplní začátečníci se zde mohou svěřit do rukou profesionálních odborníků v lyžařských školách Maxiland, kteří jim s jejich prvními „krůčky“ na dvou neovladatelných prknech rádi poradí.

Jasná s propojenými svahy Chopku je také rájem snowboardistů a závodních jezdců, jež vyhledávají kromě perfektně upravených svahů také různorodý terén dvanácti freeridových zón.

Největší a nejmodernější středisko na Slovensku má také bohatý aprés-ski program a široké spektrum aktivit, z nichž si můžeme užít třeba večerní lyžování nebo oblíbené brázdění kopců na čerstvě urolbovaném sněhu, tzv.

Fresh Track. Do dětských let nás vrátí noční sáňkování, zábavná Funzone, snowpark a celá řada eventových aktivit, které jsou nám k dispozici po celou zimní sezónu.

V Jasné máme zároveň možnost ochutnat i místní gastronomickou lahůdku takzvanou Tatranskou večeři, nebo se pobavit na vyhlášené diskotéce v hudebním klubu Happy End.

Více informací naleznete na www.jasna.sk

Jako mistři světa

10 kilometrů od Banské Bystrice narazíme na kouzelné lyžařské středisko s roztomilým názvem Šachtičky. Nenechme se ale jeho jménem zmást!

Nejedná se o žádné zapomenuté středisko v horách, ale o moderní centrum, ve kterém se konají mezinárodní závody FIS, tedy národní mistrovství všech věkových kategoriích ve sjezdových disciplínách.

Najdeme zde hned několik tratí, přičemž dvě z nich mají homologační certifikáty Mezinárodní lyžařské federace. Vypravit by se sem tedy měli hlavně ti, kteří se na lyžích cítí jako ryby ve vodě.

Lyžařské středisko přepraví za hodinu 2800 osob a díky tomu jsou zde dlouhé fronty spíše vzácností než každodenní rutinou. A pokud na nás padne černý Petr, můžeme při čekání obdivovat krásu majestátních hor, které se kolem Šachtiček rozprostírají.

V Šachtičkách však nemusíme jen lyžovat nebo dovádět na snowboardu. V okolí je spousta zajímavých míst, která stojí za to navštívit.

Vyjmenujme si ty nejpodstatnější – např. obec Špania Dolina, jejíž historii lze datovat již od doby bronzové nebo osadu Dolný Jelenec, jejíž původní obyvatelé se věnovali výrobě dřevěného uhlí.

Více informací naleznete na www.sachticka.sk

Co je malé, to je hezké

V samém srdci Nízkých Tater se v nadmořské výšce 1 238 metrů nad mořem nachází lyžařské středisko Čertovica. Patří sice mezi menší (najdeme zde pouhé dva vleky), zato příroda v okolí je víc než okouzlující.

Velký vlek dosahuje délky 450 metrů a z vrcholu vedou dvě sjezdovky střední obtížnosti. Malý vlek, který je dlouhý 120 metrů, mají v oblibě zejména děti a naprostí začátečníci.

Toto příjemné malé středisko je pečlivě udržováno, jeho sjezdovky jsou pravidelně mechanicky zasněžovány a my si tak na jeho svazích můžeme užít bezstarostné sportovní odpoledne.

Pokud se rozhodneme poznat přírodní a kulturní krásy Slovenska, jsme na správném místě. V okolí se nachází celá řada zajímavých míst včetně přilehlých jeskyní, pořádají se zde ale také různá školení, semináře a zajímavé eventy. Lyžařské středisko Čertovica nám mám opravdu co nabídnout.

Více informací naleznete na www.certovica.sk

Dovolená plná zážitků

Lyžařské středisko Tále v Nízkých Tatrách je jako stvořené pro rodinnou dovolenou.

Kromě šesti moderních vleků nás totiž uchvátí precizně udržované tratě jak pro náročné, tak i pro méně zdatné lyžaře, večerní lyžování nebo třeba běžkařská trať, která je vybudována v působivém prostředí zasněženého golfového hřiště s okruhem 6,5 km.

Naše malé ratolesti, které na lyžích příliš dlouho nevydrží, budou určitě nadšené z místní atrakce – jízdy na nafukovacích kolech, takzvaného snowtubingu. I když, přiznejme si to na rovinu, tomuto netradičnímu sportu nejspíš propadneme i my dospělí!

Aktuální ceník skipasů naleznete na www.skitale.sk

Kouzelná příroda vrchu Gindura

Byl by hřích se alespoň jednou za sezonu nevypravit do hor, kde nás obklopí slunce a čerstvě napadaný sníh. Možností, kam jet, je spousta a vybrat to nejhezčí středisko může být oříšek.

Minout bychom však neměli romantický ski areál Pod Gindurou, který se nachází kousek od lyžařského střediska Čertovica. Rozprostírá se na severním svahu vrchu Gindura, na pomezí Nízkých Tater a Slovenského Rudohoria.

Čeká na nás až 5 kilometrů sjezdovek ze kterých si podle náročnosti vyberou vynikající i méně dobří lyžaři. Nic už nám tedy nebrání vrhnout se dolů z kopce a užívat si čerstvý vzduch i krajinu, která nás obklopuje!

Dětský ráj

Nedaleko obce Tajov v Nízkých Tatrách stojí klenot mezi zimními středisky, v němž si užijí zejména naše děti. Kde jinde je naučit jezdit na dvou dřevěných prknech, než v lyžařském středisku Ski Centrum Kordíky?

Svahy jsou zde důkladně udržované a díky tomu se bude našim ratolestem jezdit jako po másle. Jednotlivé sjezdovky pokrývá kromě přírodního sněhu také umělý, který zlepšuje kvalitu každé z tras.

Není nutné absolvovat s dětmi náročnou cestu autobusem, do areálu se totiž snadno dostaneme i osobním automobilem. Pak už jen stačí zapnout dětem přezkáče a sledovat, jak si s rozzářenýma očima užívají jízdu na vleku a následný sjezd dolů z kopce.

A pokud nám náhodou vyhládne? Shodíme lyže a zastavíme se v dřevěné chatě s rychlým občerstvením!

Více informací naleznete na www.skikordiky.sk

Pohodová dovolená plná odpočinku

V Pohroní se nachází velmi oblíbené lyžařské středisko Krpáčovo, které je schopno přepravit až 1 500 osob za hodinu.

K dispozici zde máme dva vleky a díky vhodné kombinaci obtížnosti terénů je ski areál vhodný jak pro začátečníky, tak pro jisté a schopné lyžaře. Velkou výhodou je dětský vlek a lyžařská školka, kterou mohou využít naše malé ratolesti.

Náročný úkol naučit děti jezdit na lyžích tak přenecháme proškoleným profesionálům, kteří znají spoustu užitečných rad a navíc jsou obrněni trpělivostí, která nám, rodičům, často chybí.

Na nás pak čeká sjíždění kopců nebo posezení u dobrého jídla a pití v blízkém bufetu, odkud je možné v klidu a pohodě sledovat dění kolem.

Foto:
reklama
Související články
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových