Slunce, moře, více než sedmdesát bílých písečných pláží a až tři sta slunečných dní v roce, ale také hory, památky, dobré jídlo a příjemní lidé. Kdo by odolal?
Ti, kteří už okusili cestování ke Středozemnímu moři, vědí, že jarní měsíce bývají nejkrásnější.
Není takové horko, vše je ještě svěží , i lidé, a pokud vás unaví válení na slunci, můžete na chvíli opustit pláž a vydat se na výlet, aniž by vám hrozilo riziko udušení vedrem. Možností je mnoho a my jsme pro vás některé vybrali.
Do Palmy de Mallorca musíte
Už proto, že je to hlavní město ostrova, ale také proto, že je tu opravdu na co koukat. V historickém jádru města najdete směs mnoha stavebních slohů a kulturních vlivů.
Úzké uličky střídají městské domy se zajímavou fasádou, dřevěnými okenicemi, lucerničkami a romantickými vnitřními dvorky s bohatou výzdobou. Neměli byste vynechat gotickou katedrálu La Seu, neboli katedrálu světla.
Její stavba (začala 1230) a trvala stovky let a je považována za jednu z nejimpozantnějších církevních staveb v Evropě. Na její rekonstrukci se podílel dokonce nejznámější španělský architekt Antonio Gaudí.
I pocestný má hlad
Když při potulováním Palmou vyhládne, snadná pomoc, V jejím historickém centru najdete spoustu vyhlášených restaurací, příjemných kavárniček i barů a galerií. Pokud holdujete vegetariánské stravě, pak vás určitě nadchne restaurace Marsim bistrobarante.
A mořské plody vám naopak připraví na jedničku v restauraci s mořem přímo v názvu Ola del Mar. Mallorská kuchyně se vyznačuje svou jednoduchostí, lidé tu zkrátka vaří z čerstvých a snadno dostupných surovin.
V místní kuchyni najdete pozůstatky z kuchařského umění civilizací, které Mallorku v minulosti obývaly. Hlavní slovo zde má kuchyně arabská, ale výjimkou nejsou ani jídla španělská či italská.
Do Port de Sóller už nemusíte přes hory
Městečko Sóller se rozprostírá se v prosluněném údolí obehnaném horským masivem Sierra de Alfabia, pohořím L’Orfe a rozeklaným 1 445 metrů vysokým vrcholkem Puig Major, který je zároveň nejvyšší horou ostrova.
Dostanete se sem dobře autem několika tunely, ale jste-li duší romantici, zvolte úzkorozchodnou železnici, která byla postavena roku 1912 a přinesla historicky první spojení s okolním světem po souši.
Část cesty vede třinácti tunely, ale jinak vám pohled z vláčku nabídne úchvatné výhledy na okolní přírodu a citrusové plantáže. Cesta trvá asi hodinu a každý směrem jezdí 5x denně, v neděli 6x. Z městečka do přístavu vám každou chvilku jede tramvaj.
Za Chopinem do Valldemossy
Většina návštěvníků Palmy si vyhradí alespoň část dne na návštěvu horského městečka přímo v centru pohoří Serra de Tramuntana.
Tady totiž najdou kartuziánský klášter, kde poslední roky svého života trávil polský skladatel Fryderyk Chopin se spisovatelkou George Sandovou.
Pár si chtěl původně v Palmě najít bydlení, ale jelikož nebyli manželé, a měli s sebou dvě děti, byli mnohokrát odmítnuti.
Nakonec se jim podařilo bydlení nalézt, ale když Chopin onemocněl, pronajímatel bytu se bál tuberkulózy, vystěhoval je a všechen nábytek raději spálil.
I když Chopinovo zdraví bylo křehké, pobyt na Mallorce v letech 1838 až 1839 se ukázal jako jedno z nejplodnějších období jeho kariéry.
Sandové se ovšem tu ovšem zjevně nelíbilo, protože ve své knize Zima na Mallorce popsala zdejší obyvatele jako barbary, opice a zloděje…
Tip Paní domu:
V prostorách kláštera se koná každoročně v srpnu kulturní akce s názvem Festival Internacional Chopin de Valldemossa.
V letošním roce to bude už jeho 36. ročník, a jako vždy se ho zúčastní známí klavírní mistři, kteří v rámci několika koncertů zahrají nejen Chopinovy skladby.
Joan Miró Mallorku miloval
Máte-li rádi moderní umění, nemělo by vám uniknout Miróovo muzeum.
Malíř se do rodiště své matky přestěhoval definitivně v roce 1956, koupil dům a studio v Cala Major (je součástí Palmy de Mallorca a dostanete se tam autobusem z centra) a tady, s výhledem na nekonečné moře, tvořil až do své smrti.
Jeho manželka Pilar přeměnila pak dům i bývalý ateliér umělecké centrum. Moderní budova, které španělský tisk přezdívá „pevnost z alabastru“, je dílem předního španělského architekta Rafaela Moneoa.
Najdete tu stálou expozici Miróových obrazů, kreseb a skulptur, ale také knihovnu, posluchárnu a umělcův ateliér. Dnes už město toto původně klidné město dostihlo, ale při troše fantazie si dokážete představit, jak tu bylo krásně
Co si dáte na Mallorce?
Sopa mallorquín silný a hustý vývar s masem, zeleninou a kousky bílého chleba je typickou místní pochoutkou.
Gazpacho – studená polévka z rajčat, paprik, okurek a cibule. Doporučujeme za parných letních dní, je velmi osvěžující.
Tumbet – zeleninový „guláš“ z lilků, rajčat, cibule a brambor ocení především vegetariáni.
Frito mallorquín je smažené jídlo, které se připravuje z různých druhů vnitřností a zeleniny.
Coco de patatas – specialita z Valldemosy. Základní suroviny tohoto slaného koláče jsou brambory, vejce a cibule. Někdy se přidávají houby, ryby nebo špenát. Záleží na kuchařově fantazii.
Oblíbeným jídlem je selátko na rožni (asados de lechona) nebo vepřové se zelím (lomo con col).
Paella šafránem barvené rizoto s mořskými živočichy, masem a zeleninou. Národní pokrm Španělska a samozřejmě nechybí ani na místním jídelníčku.
Paella má mnoho variant např. s malými nudličkami místo rýže (fideua) nebo s černou rýží, obarvenou černým „inkoustem“ ze sépií (arroz negro).
Mallorskou specialitou je pa amb oli (čte se „pámboli“) – plátky chleba potřené olivovým olejem a šťávou z poloviny rajčete, ke kterému se podává sušená šunka (jamón serrano), olivy (aceitunas), sýr (queso) či klobása (chorizo).
Tipy paní domu
Doprava: Na Mallorce existuje mnoho půjčoven aut, ale pokud chcete cestovat po svých, využijte síť klimatizovaných autobusů.
Pozor na parkování ve městech, nebudete-li dodržovat zákazy, policie vaše auto odtáhne
Jazyky: Domluvíte se německy, anglicky, ale i francouzsky a italsky a samozřejmě španělsky
Suvenýry a dárky: Levným suvenýrem jsou figurky siurell, typická mallorská keramika, skleněné figurky, známé jsou kožené výrobky a mallorské umělé perly. Likérem Hierbas také nenarazíte.
Foto: Shutterstock, Invia.cz