Domů     Mallorská preludia
Mallorská preludia

Slunce, moře, více než sedmdesát bílých písečných pláží a až tři sta slunečných dní v roce, ale také hory, památky, dobré jídlo a příjemní lidé. Kdo by odolal?

Ti, kteří už okusili cestování ke Středozemnímu moři, vědí, že jarní měsíce bývají nejkrásnější.

Není takové horko, vše je ještě svěží , i lidé, a pokud vás unaví válení na slunci, můžete na chvíli opustit pláž a vydat se na výlet, aniž by vám hrozilo riziko udušení vedrem. Možností je mnoho a my jsme pro vás některé vybrali.

Do Palmy de Mallorca musíte

Už proto, že je to hlavní město ostrova, ale také proto, že je tu opravdu na co koukat. V historickém jádru města najdete směs mnoha stavebních slohů a kulturních vlivů.

Úzké uličky střídají městské domy se zajímavou fasádou, dřevěnými okenicemi, lucerničkami a romantickými vnitřními dvorky s bohatou výzdobou. Neměli byste vynechat gotickou katedrálu La Seu, neboli katedrálu světla.

Její stavba (začala 1230) a trvala stovky let a je považována za jednu z nejimpozantnějších církevních staveb v Evropě. Na její rekonstrukci se podílel dokonce nejznámější španělský architekt Antonio Gaudí.

I pocestný má hlad

Když při potulováním Palmou vyhládne, snadná pomoc, V jejím historickém centru najdete spoustu vyhlášených restaurací, příjemných kavárniček i barů a galerií. Pokud holdujete vegetariánské stravě, pak vás určitě nadchne restaurace Marsim bistrobarante.

A mořské plody vám naopak připraví na jedničku v restauraci s mořem přímo v názvu ­ Ola del Mar. Mallorská kuchyně se vyznačuje svou jednoduchostí, lidé tu zkrátka vaří z čerstvých a snadno dostupných surovin.

V místní kuchyni najdete pozůstatky z kuchařského umění civilizací, které Mallorku v minulosti obývaly. Hlavní slovo zde má kuchyně arabská, ale výjimkou nejsou ani jídla španělská či italská.

Do Port de Sóller už nemusíte přes hory

Městečko Sóller se rozprostírá se v prosluněném údolí obehnaném horským masivem Sierra de Alfabia, pohořím L’Orfe a rozeklaným 1 445 metrů vysokým vrcholkem Puig Major, který je zároveň nejvyšší horou ostrova.

Dostanete se sem dobře autem několika tunely, ale jste-li duší romantici, zvolte úzkorozchodnou železnici, která byla postavena roku 1912 a přinesla historicky první spojení s okolním světem po souši.

Část cesty vede třinácti tunely, ale jinak vám pohled z vláčku nabídne úchvatné výhledy na okolní přírodu a citrusové plantáže. Cesta trvá asi hodinu a každý směrem jezdí 5x denně, v neděli 6x. Z městečka do přístavu vám každou chvilku jede tramvaj.

Za Chopinem do Valldemossy

Většina návštěvníků Palmy si vyhradí alespoň část dne na návštěvu horského městečka přímo v centru pohoří Serra de Tramuntana.

Tady totiž najdou kartuziánský klášter, kde poslední roky svého života trávil polský skladatel  Fryderyk Chopin se spisovatelkou George Sandovou.

Pár si chtěl původně v Palmě najít bydlení, ale jelikož nebyli manželé, a měli s sebou dvě děti, byli mnohokrát odmítnuti.

Nakonec se jim podařilo bydlení nalézt, ale když Chopin onemocněl, pronajímatel bytu se bál tuberkulózy, vystěhoval je a všechen nábytek raději spálil.

I když Chopinovo zdraví bylo křehké, pobyt na Mallorce v letech 1838 až 1839 se ukázal jako jedno z nejplodnějších období jeho kariéry.

Sandové se ovšem tu ovšem zjevně nelíbilo, protože ve své knize Zima na Mallorce popsala zdejší obyvatele jako barbary, opice a zloděje…

Tip Paní domu:

V prostorách kláštera se koná každoročně v srpnu kulturní akce s názvem Festival Internacional Chopin de Valldemossa.

V letošním roce to bude už jeho 36. ročník, a jako vždy se ho zúčastní známí klavírní mistři, kteří v rámci několika koncertů zahrají nejen Chopinovy skladby.

Joan Miró Mallorku miloval

Máte-li rádi moderní umění, nemělo by vám uniknout Miróovo muzeum.

Malíř se do rodiště své matky přestěhoval definitivně v roce 1956, koupil dům a studio v Cala Major (je součástí Palmy de Mallorca a dostanete se tam autobusem z centra) a tady, s výhledem na nekonečné moře, tvořil až do své smrti.

Jeho manželka Pilar přeměnila pak dům i bývalý ateliér umělecké centrum. Moderní budova, které španělský tisk přezdívá „pevnost z alabastru“, je dílem předního španělského architekta Rafaela Moneoa.

Najdete tu stálou expozici Miróových obrazů, kreseb a skulptur, ale také knihovnu, posluchárnu a umělcův ateliér. Dnes už město toto původně klidné město dostihlo, ale při troše fantazie si dokážete představit, jak tu bylo krásně

Co si dáte na Mallorce?

Sopa mallorquín ­ silný a hustý vývar s masem, zeleninou a kousky bílého chleba je typickou místní pochoutkou.

Gazpacho – studená polévka z rajčat, paprik, okurek a cibule. Doporučujeme za parných letních dní, je velmi osvěžující.

Tumbet – zeleninový „guláš“ z lilků, rajčat, cibule a brambor ocení především vegetariáni.

Frito mallorquín ­ je smažené jídlo, které se připravuje z různých druhů vnitřností a zeleniny.

Coco de patatas – specialita z Valldemosy. Základní suroviny tohoto slaného koláče jsou brambory, vejce a cibule. Někdy se přidávají houby, ryby nebo špenát. Záleží na kuchařově fantazii.

Oblíbeným jídlem je selátko na rožni (asados de lechona) nebo vepřové se zelím (lomo con col).

Paella ­ šafránem barvené rizoto s mořskými živočichy, masem a zeleninou. Národní pokrm Španělska a samozřejmě nechybí ani na místním jídelníčku.

Paella má mnoho variant např. s malými nudličkami místo rýže (fideua) nebo s černou rýží, obarvenou černým „inkoustem“ ze sépií (arroz negro).

Mallorskou specialitou je pa amb oli (čte se „pámboli“) – plátky chleba potřené olivovým olejem a šťávou z poloviny rajčete, ke kterému se podává sušená šunka (jamón serrano), olivy (aceitunas), sýr (queso) či klobása (chorizo).

Tipy paní domu

Doprava: Na Mallorce existuje mnoho půjčoven aut, ale pokud chcete cestovat po svých, využijte síť klimatizovaných autobusů.

Pozor na parkování ve městech, nebudete-li dodržovat zákazy, policie vaše auto odtáhne

Jazyky: Domluvíte se německy, anglicky, ale i francouzsky a italsky a samozřejmě španělsky

Suvenýry a dárky: Levným suvenýrem jsou figurky siurell, typická mallorská keramika, skleněné figurky, známé jsou kožené výrobky a mallorské umělé perly. Likérem Hierbas také nenarazíte.

Foto: Shutterstock, Invia.cz

Foto: Shutterstock, Invia.cz, Marina Reservation
Související články
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrá
Když navštívíte hlavní město Thajska, zjistíte, že připomíná plovoucí leknín. Bangkok totiž vyrostl na soutoku mnoha řek, říček a kanálů a tam, kde u nás jezdí auta a taxíky, tam všude plují lodi. Ale nebojte se, najde se tu i pevná zem. Vždyť někde museli postavit vyhlášenou thajskou dominantu, královský palác. Thajci jsou na svého panovníka Rámu IX. velmi hrdí a královský rod většinu tohoto
Máte-li možnost nebo chuť navštívit vyhlášenou metropoli na řece Visle, neváhejte. Vyplatí se zajet si sem třeba na víkend. Krakov je metropolí se vším všudy. Budete si tu připadat třeba jako v Praze, ale i ve Vídni či ve Florencii a určitě se vám bude líbit, že se snadno domluvíte. A proč právě Krakov? Kráčela tudy historie, dá se tady báječně nakupovat, zajít na koncert nebo do některého z mnoh
Dalo by se skoro začít: za devatero horami a devatero řekami… Je jeden kus země, z jejíž vůně se vám zatočí hlava. Romantická krajina bílých skal, bylinkových polí, starých hradů a skvělého jídla, která malebně sbíhá k moři do říše slunce a tepla. To je jižní Francie neboli Provence. Nádherné panorama cisterciáckého kláštera 11. stol
Vítejte ve světě švýcarských sýrů, vín a pálenek. Víte, kolik druhů sýra vás ve Švýcarsku čeká k objevování? Kolik procent produkce vína si Švýcaři sami vypijí? Nebo věděli jste, že bylo možné si nechat vypálit vlastní ovoce v pojízdné švýcarské palírně v Československu? Ponořte se do chutí švýcarské kuchyně a nechte se inspirovat k objevování během vaší další dovolené ve Švýcarsku. Švýcars
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz