Toužíte po klidu a relaxaci stranou od lidí, v lůně malebné přírody? Pokud se zrovna netoužíte opékat na rozpálených plážích v některé z exotických destinací, vydejte se v létě na dovolenou na východ Polska, do jezerního království.
Mazurská jezera už dávno ztratila punc „ztracené divočiny“, kterou sporadicky vyhledávali kromě Poláků jen náhodní návštěvníci ze sousedních zemí.
Po změně poměrů se lokalita postupně začala otevírat turizmu, vyrostly tu stylové rezorty nabízející pobytové zájezdy s koupáním v průzračných vodách pro celé rodiny a bohaté možnosti pro vodní sporty a pěší turistiku.
Tato divukrásná jezerní oblast však nenabízí jen koupání, plachtění či kanoistiku, ale i možnost sledovat zdejší ptactvo či se vydat za kulturními a historickými zajímavostmi.
Přesto jsou Mazurská jezera – přezdívaná také „zelené plíce Polska“ – ideálním místem pro odpočinek milovníků samoty a ráj rybářů.
Země zalitá vodou
Tato divukrásná jezerní oblast je dnes v Polsku nejnavštěvovanější dovolenkovou lokalitou. Leží na severovýchodě země poblíž města Olsztyn, nedaleko hranic s Litvou a Ruskem, dál na východ s Běloruskem.
V oblasti Velkých Mazurských jezer se rozlévá kolem 3300 vodních ploch, v širší lokalitě Mazur je to dokonce až 5000 využitelných jezer a jezírek. K největším patří jezera Šňardvy, Mamry a Niegocin.
Mazurská jezera oplývají bohatstvím ryb a každoročně přilákají stovky rybářů. Některá jsou přístupná ke koupání. Modravé vodní plochy však převážně lemují rozlehlé lesy nebo malebné rákosí. Mazury jsou oázou klidu a neuvěřitelně čisté, někde až panenské přírody.
Kam na výlet
Ideálním místem, ze kterého lze vyjíždět na výlety po okolí a kde si přitom přijdou na své i milovníci historie, je městečko Gizycko. Rozkládá se mezi jezery Niegocin a Kisajno.
Ve 14. století jej založili křižáci, kteří tu na obranu proti litevským nájezdníkům vystavěli kamenné hradiště Lötzen.
K zdejším pamětihodnostem rozhodně také patří i unikátní, ručně ovládaný otočný most přes Luczaňský kanál, dělostřelecká pevnost Boyen s hvězdicovým půdorysem a evangelický neoklasicistní kostel z roku 1827. Jedno z dalších míst, kam se stojí za to podívat, je kostel svatého Jiří v Kentšynu či letovisko Mikołajki, ležící na jihu u stejnojmenného jezera.
Je základnou pro výpravy na největší jezero Šňardavy, nebo na jezero Luknajno, kde je největší rezervace divokých labutí v Evropě.
Pozůstatky válek
Příznivci vojenské historie si určitě nenechají ujít válečná německá opevnění, za výlet rozhodně také stojí ruiny Vlčího doupěte v Gierloži, kde měl za 2. světové války svůj bunkr Adolf Hitler.
U Mazurských jezer se také odehrála významná bitva u Grunwaldu, které se zúčastnil i mladý Jan Žižka z Trocnova.
Plachty na obzoru
Když zafouká vítr, na hladině rozlehlých jezer zvedne i několikametrové vlny. Kýčovitě modrá obloha se odráží ve vlnách, jachty s běloskvoucími plachtami vyplouvají z mikolajlevské maríny a nad nimi letí hejno labutí.
Mazurská jezera jsou ideální pro vyznavače vodních sportů. Rozlehlé a přitom členité, vzájemně propojené vodní plochy nabízejí příležitost k dalekým vodním toulkám třeba k přírodním rezervacím (je jich tady nespočet).
Na východě, v Běloveském národním parku, můžete potkat stáda volně se pasoucích zubrů.
Ráj vodáků a cyklistů
Do východní části Mazur, přiléhající k Bělorusku, se zase vydávají vodáci, aby sjeli jednu z tras, z nichž některé měří i více než sto kilometrů. Kanoistika na Augustovském kanálu je považována za jednu z nejkrásnějších kanoistických tras v Polsku.
Vede ze starého Folwarku nebo Wigry a cestu si lze zpestřit návštěvou Kamedulského kláštera. Právě možnost proplutí několika jezer, jež jsou vzájemně propojena, sem přitahuje milovníky kanoistiky z celého světa.
Zajímavou atrakcí je lodní výtah na jednom z kanálů. Tato oblast je i ideálním místem pro pohodovou cykloturistiku. Spletitá síť cyklostezek vede mezi jezery téměř po rovině, po nefrekventovaných silničkách a cestách. Jízdu na kolech lze kombinovat i s lodní přepravou.
Světské atrakce Mazur
Pokud si chcete z dovolené na Mazurách odvézt nějaký suvenýr, pořiďte si tu ručně tkaný kobereček nebo látku se zdejším typickým vzorem. Na rozdíl od ostatních částí Polska nejsou zdejší tkaniny pestré, oblast totiž výrazně ovlivnil puritánský protestantismus.
S jídlem je to ale právě naopak. Zatímco se říká, že tradičním polským pokrmem je zelí se zelím, na Mazurech tomu tak rozhodně není. Zdejší kuchyně je ovlivněná kuchyní ruskou a litevskou.
K základním potravinám patří maso, mořské a sladkovodní ryby, zelenina a brambory. Maso, včetně drůbežího, se upravuje na všechny možné způsoby.
Jak se sem dostat
Nejsnáze se sem dostanete přes město Olsztyn – jsou odtud provozovány pravidelné spoje do většiny měst a vesnic v mazurské oblasti. Olzstyn se nachází zhruba 200 km od Varšavy, 150 km od Gdaňsku, 160 km od Toruně a 200 km od Bydgoště. Nejvýhodnější způsob dopravy je autem.
Mazurská jezera návštěvníkům nabízejí vysokou úroveň služeb za velice přijatelné ceny.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock, smarttravel.cz a xpolsko.cz