Domů     Město slavných architektů: Luhačovice
Město slavných architektů: Luhačovice

Jsou lázně, kde si odpočinete a vyléčíte se. A pak jsou také lázně, kde kromě toho všeho ještě prožijete skvělou dovolenou. Protože v Luhačovicích je pořád na co se dívat a pořád co zažít.

Každá procházka dokáže potěšit oko, protože tak to stavitelé chtěli.

Přestože slovanské osídlení na místě dnešních Luhačovic archeologové vypátrali až někam do 7. století, dlouho to na zrození slavného a výstavného města nevypadalo.

Zdejší pohraniční kraj byl pořád v hledáčku nejrůznějších nepřátel, v průběhu 15. století zde dokonce panoval proslulý uherský lapka Pankrác a kopcovitý kraj ani nelákal k usazení a rozvíjení zemědělství.

Až když se na počátku 17. století luhačovické panství dostalo do rukou rodu Serenyiů, začaly se dějiny pozvolna otáčet jiným směrem. Serenyiové si poprvé povšimli, jak blahodárné účinky mají zdejší minerální vody vyvěrající ze země.

Jako první se podařilo zachytit a upravit pramen, který dostal zpočátku jméno Bublavý, později byl však přejmenován podle tehdejšího zvyku na počest křestního jméno právě panujícího šlechtice Amanda Serenyiho na Amandku.

Stejným způsobem dostal jméno i další pramen, který snad zná každý, kdo kdy o Luhačovicích slyšel. O pramen zvaný Hlavní se staral hrabě Vincent Serenyi a rázem jsme tu měli Vincentku.

Chaloupku postavil básník dřeva

A jak máte jednou léčivý pramen, o kterém se začínají dozvídat lidé, znamená to, že se sem všichni hrnou. Na takový zájem nebyly Luhačovice připravené.

Začaly se tedy stavět hotely a lázeňské domy a začátek a konec každého dne oznamoval zvon na věžičce nově vystavěné kapličky Svaté Alžběty, která na své fasádě samozřejmě nesla znak rodu Sereyiů. Kaple tu stojí dodnes a je nejstarší stavbou lázeňského centra.

Na sklonku 19. století už ani všechny nově vybudované ubytovací kapacity nestačily. A tehdy se do obnovy a rozšiřování lázní zapojil i slavný architekt Dušan Jurkovič.

A hned se postaral o několik staveb, které dodnes patří k nejobdivovanějším a historicky nejcennějším. Přestavbou dvou starších budov a jejich zvýšením o jedno patro vytvořil v roce 1902 objekt, kterému se později začalo říkat Jurkovičův dům.

Poznáme ho podle barevné fasády ve stylu lidové secese, který Jurkovič tak dokonale ovládal. Pro časté využívání dřevěných prvků se mu také říkalo básník dřeva, i když v tomto případě se nevyhýbal ani použití betonových pilířů a sušených hliněných cihel.

Ve stejném roce se pak město od Jurkoviče dočkalo dalšího vzácného objektu. Říká se mu Chaloupka a i on vznikl přestavbou staršího domu.

Chaloupku Jurkovič zbudoval na vlastní náklady a možná bude dnešní návštěvníky zajímat, že jedním z prvních lázeňských hostů v Chaloupce byl spisovatel Vilém Mrštík.

Splněný sen o budoucnosti

A Luhačovice se rozvíjely dál. Zrodilo se lázeňské divadlo, o práci se hlásili další renomovaní architekti.

V roce 1928 se pak obec dočkala důležité změny – byla dokončena přehrada, která konečně vyřešila dlouhodobé potíže se záplavami, které narušovaly lázeňský provoz. A v roce 1936 byly Luhačovice oficiálně povýšeny na město. A jeho rozvoj už se nezastavil.

Hned po válce se střediskem lázní stala oblouková prosklená Velká kolonáda a ze světové výstavy Expo 58 v Bruselu byla přivezena dnes nejznámější luhačovická fontána.

Kdyby dnes Sereyiové procházeli Luhačovicemi, asi by byli spokojeni, protože jejich představa o bohatém a krásném lázeňském městě se nakonec opravdu uskutečnila.

Obdivovali by třeba Jurkovičův Lázeňský dům Jestřabí, jeho unikátní plovárnu zvanou Vodoléčebný ústav, Hudební pavilon určený pro lázeňský orchestr nebo třeba secesní Lázeňský dům Bedřicha Smetany.

A zdánlivě stranou od lázeňského ruchu stojí stále luhačovický zámek s dvaceti místnostmi a farním kostelem. Dnes je sice zámek sídlem Základní umělecké školy a Domova dětí a mládeže, ale rozlehlý park, který jej obklopuje, je pro procházky stále přístupný.

Co nesmíte minout při návštěvě Luhačovic

Zámek Nový Světlov

Ani ne dvacet kilometrů stačí na to, abychom z Luhačovic dorazili k zámku Nový Světlov v Bojkovicích.

Slovácké Miramare, jak se zámku občas přezdívá podle podoby se slavnou stavbou u italského Terstu, pochází z 15. století, dnes slouží k pořádání kulturních akcí, čemuž odpovídají i stavební úpravy, například zastřešení a ozvučení zámeckého nádvoří.

Stavba ve stylu anglické tudorské gotiky je ale přístupná i k prohlídkám, které zahrnují třeba kapli, obřadní síň, svatební apartmá, taneční sál nebo vyhlídkovou věž.

Hrad Malenovice

Jen pár kilometrů od Zlína čeká renesanční skvost ze 14. století, od počátku proslulý přepychovým zařízením včetně maleb ve zlatých rámech, benátských zrcadel a křišťálových lustrů.

Také zahrada se pyšnila exotickými dřevinami včetně pomerančovníků, nebo vavřínů.

Návštěvníci si dnes mohou prohlédnout kromě hradní věže také takzvaný malovaný sál s pozdně gotickou klenbou a nápisy z 16. století, hradní kapli nebo zařízení kanceláře malenovického velkostatku.

Když budeme mít štěstí, přijedeme právě v době konání koncertům, divadelních představení nebo skupin historického šermu.

Foto: Shutterstock
Související články
Zlaté Hory leží na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem. Zdejších bezmála čtyři tisíce obyvatel celoročně rozšiřují zástupy turistů, kterým má region rozhodně co nabídnout. Tajemné podzemí Nevšedním a nezapomenutelným zážitkem je návštěva Poštovní štoly přibližně šest kilometrů od Zlatých Hor. Překvapivě zachovalá štola určená původně k těžbě zlata, stříbra či mědi pocházející z
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy vás cesta vede dál a dál, tady s
Česká republika je rájem vodáků, kteří si užívají nejen projížděk po nejznámějších řekách, ale také výlety do jejich romantického okolí. Vodácký výlet tak nabízí nejen sportovní zážitek, ale i zcela jiný pohled na pamětihodnosti na okolních březích. Romantika mezi hrady a skalami Berounka O Berounce se říká, že je nejvhodnější řekou pro vodácké začátečníky. Splavná bývá téměř po celém svém toku
Zakladatel moderního českého sochařství a učitel J. V. Myslbeka byl ve svém tvoření plodný. Jeho zajímavá díla naleznete v Česku i za hranicemi. V lese, ve skalách, na hřbitovech, v chrámech… Tvorba Václava Levého má široký záběr a zajímavé motivy. Lesní sochy Had, Harfenice a kaplička Začátek výletu si naplánujte v obci Želízy. Od koupaliště se vydejte po cyklotrase 0057. Na rozcestí Zimořský
V roce 1864 se na okraji Jindřichova Hradce rodí restaurace podle plánů architekta Josefa Zítka (1832–1909), který se později proslaví stavbou Národního divadla. Jde o jeho první velkou zakázku v Čechách.  Financuje ji hrabě Černín a jméno jí dává po svém synovi Rudolfovi. Součástí jednoduché, ale přitom promyšlenou budovu. Její součástí je i taneční sál pro velké plesy.    [caption id="atta
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Sklenice plné dobrot
panidomu.cz
Sklenice plné dobrot
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz