Domů     Městská hora v Berouně: Výhled na město medvědů
Městská hora v Berouně: Výhled na město medvědů
od 29.5.2023
1

Nepoštěstí se každému městu, že jeho občané nemusejí za rekreaci v přírodě kamsi na periférii, ale mají k ní ideální příležitost přímo v centru. V Berouně stačí z Husova náměstí proběhnout pár ulic a už můžeme začít stoupat na Městskou horu.

Lesopark Městská hora západně od historického centra je, jak už název napovídá, skutečně vrch, i když s jeho nadmořskou výškou 290 metrů je možná označení „hora“ přece jen poněkud nadnesené. Ale vůbec to nevadí. Naopak.

Vyšší kopec by už nelákal k procházkám, k nimž je jako stvořená síť cestiček a především hned několik atrakcí, které bychom jinde těžko hledali.

Rozhledna je víc než vodojem

Na vrcholku kopce už od roku 1936 stojí rozhledna, která byla postavena vlastně jen díky velkému štěstí. Město se rozhodlo na tomto místě vybudovat vodojem a práci zadalo firmě Jelínek a synové.

Panu Jelínkovi tenkrát připadalo škoda vyplýtvat tolik práce jen na obyčejný vodojem, a tak přišel s návrhem vylepšit ho o rozhlednu. Samozřejmě by to bylo dražší, a který městský radní by jen tak kývl na zvýšení rozpočtu?

Stavba se měla prodražil o padesát tisíc, a to už tehdy byly nějaké peníze. Ale nakonec se všichni domluvili, především proto, že část zvýšených nákladů pan Jelínek prostě velkoryse uhradil ze svého.

Hledá se štědrý dárce

Na Velikonoce roku 1936 byla čtrnáctimetrová betonová konstrukce hotová a první návštěvníci si mohli vyzkoušet, kam až se z Městské hory dá dohlédnout. Museli kvůli tomu překonat 66 schodů, aby se dostali na vyhlídkovou krytou terasu ve výšce 11 metrů.

Vstupné tehdy činilo 50 haléřů a jeho vybíráním byl pověřen městský invalida, který si za odměnu směl ponechávat pětinu zisku. Rozhledna pak sloužila svému účelu půl století, jenže v té době už se nenašli tak štědří mecenáši, jakým byl pan Jelínek.

Stavba chátrala a na počátku 90. let se stalo to, čeho se všichni obávali: Jako nebezpečná musela být pro veřejnost uzavřena. Nikdo to nechtěl vyslovit naplno, ale slovo „zbourat“ se v myšlenkách odpovědných funkcionářů objevovalo až nepříjemně často.

Pohled z hory
Pohled z hory

Cenné razítko na památku

Naštěstí nastala nová doba charakterizovaná mimo jiné i rozvojem mobilních telefonů, a tak se přece jen vyplatilo investovat do opravy, když mohla rozhledna nést i vysílač.

Rekonstrukce vyšla na 1,3 milionu korun a v září 1999 začaly na Městskou horu opět proudit davy vyhlídkylačných návštěvníků. Vstupné je i dnes spíše symbolické, a to ještě každý návštěvník obdrží pamětní list s razítkem.

Ochoz je nyní osazen vyhlídkovými panoramaty a dá se z něj dohlédnout nejen na okolní kopce, za příznivého počasí můžeme spatřit třeba brdské kopce, vrcholky Křivoklátska nebo nejvyšší vrchol Českého krasu Bacín nedaleko Koněprus.

Domov medvědích celebrit

Slibovali jsme ale více atrakcí než jenom rozhlednu, a tak bychom svůj slib měli splnit. Hned pod rozhlednou totiž na své návštěvníky čeká vyhlášené medvědárium.

Medvědy má Beroun přece ve svém znaku i na svém praporu, a tak bylo jen logické, že se rozhodl pořídit si také pár živých exemplářů. Podařilo se to v roce 2000, kdy se na Městskou horu nastěhovala trojice mláďat Kuba, Vojta a Matěj.

Narodili se v Českém Krunlově a zanedlouho je znala celá republika. Ještě ne díky berounskému medvědáriu, ale díky jejich účinkování v populárním Večerníčku Méďové.

Ten vznikl zásluhou režiséra, scenáristy a milovníka přírody Václava Chaloupka, mimo jiné i autora rovněž slavného Večerníčku o Vydrýskovi.

Kdo uloví kapra dřív?

Medvědi dostali k dispozici výběh s bazénkem o rozloze 25 arů a také ubikace se třemi ložnicemi a přípravnou krmiva. Od dubna 2016 už bohužel můžeme navštívit jen dva medvědy, protože nejmenší Vojta odešel do medvědího nebe.

Starost o medvědy samozřejmě není jednoduchá. Je třeba zajistit nejen údržbu, ostrahu a krmení, ale i energie, veterinární péči či likvidaci odpadů. Město tak na provoz medvědária věnuje každoročně přes milion korun.

O medvědy se starají dva ošetřovatelé, jejichž úkolem je nejen medvědy krmit a hlídat, ale vymýšlet jim také zábavu. A tak se medvědi mohou těšit třeba na stromy namazané medem, mohou si louskat ořechy nebo je čeká překvapení v podobě živých kaprů v bazénku.

Všechny šipky vedou na horu

Pro návštěvníky Městské hory je připraveno občerstvení a hojně využívané dětské hřiště

Lesoparkem také prochází naučná přírodopisná stezka dlouhá půl druhého kilometru. Hodně zejména mladých Berouňanů pak přichází také do zdejšího skautského střediska s klubovnami.

Chceme-li se vydat na Městskou horu, absolvujeme desetiminutovou procházku z centra. Pokud přijedeme vlakem, cesta od nádraží bude jen o pět minut delší, parkování auta pak najdeme třeba u berounské polikliniky nebo ve zdejším parkovacím domě.

Stačí sledovat šipky. Ať už je na nich napsáno rozhledna, Městská hora nebo medvědárium, směr rozhodně neztratíme.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
11.9.2023
Stát se na chvíli horníkem, strojvedoucím, hasičem, vojákem, námořníkem, mlynářem, pekařem, módním návrhářem... Prozkoumat místa, kam člověk běžně nemůže vstoupit... Nahlédnout do historie a na moment ji i prožít... Kdo by o tom alespoň jednou v životě nesnil? Pokud se mezi takové snílky řadíte, pak vyrazte na TECHNOTRASU. Na více než třech desítkách „zastávek“ na severní Moravě a ve Slezsku vás č
28.8.2023
Přemýšlíte, kam vyrazit na výlet? Čistá šumavská příroda u známé vodní nádrže je rájem pro děti, rodiče i prarodiče. Přezdívá se mu jihočeské moře, protože se jedná o největší vodní plochu u nás. A cítit se tady budete báječně. Lipno nabízí zábavu pro malé i velké a je vhodným tipem na dovolenou nejen teď v létě, ale i v zimě. (Ne)únavná zábava pro děti i dospělé Je tolik zážitků, které na vás
10.7.2023
V sobotu 15. a v neděli 16. července se v době od 9.00 do 17.00 v areálu Veselého Kopce u Hlinska uskuteční oblíbený Veselokopecký jarmark. Ten byl jedním z prvních pořadů, který se v areálu před desítkami let poprvé uskutečnil – v letošním roce je to již 38. ročník. „Návštěvníkům se tak nabízí jedinečná příležitost k seznámení se s tradičními řemesly a řemeslníky. Naše pozvání k účasti přijali v
4.7.2023
Při plánování výletu se občas lidé neshodnou. Někdo by chtěl třeba navštívit zoologickou zahradu, jiného lákají lidé stavby ve skanzenu. Proč se ale přít? Nejlepší bude dopřát si obojí a vydat se do Chomutova! Když se hluboko v uplynulém století začalo v Chomutově uvažovat o založení zoologické zahrady, počítalo se, že se stane kulturním centrem neomezujícím se jen na chov zvířat. Ostatně hlavním
2.7.2023
Medvěd Bruno bude i letos o letních prázdninách provádět děti od čtyř do deseti let jeskyní Výpustek u Křtin v Moravském krasu na Blanensku. Třičtvrtěhodinovou interaktivní zábavně-vzdělávací prohlídku jeskyně, kterou se prohnalo čtyřicet tisíc let historie, připravil divadelní režisér Jiří Liška. Skupinka dětí s průvodcem prochází Výpustkem a přitom cestují v dávných časech a plní úkoly z těcht
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
Aby dobře kynulo
panidomu.cz
Aby dobře kynulo
Existuje spousta prostředků, které kynutí pomohou či nakypří těsto. Někdy jsme ovšem na rozpacích, jaký vybrat. Použít můžeme prášek do pečiva, jedlou sodu, vinný kámen nebo droždí, a to jak sušené, tak čerstvé. Droždí Potřebujeme je do všech kynutých těst. V těch nám různé kypřicí prášky moc nepomohou. Droždí totiž zachovává v kynutých těstech šťavnatost a jemnost,
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
epochaplus.cz
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Skončila zase sama?
nasehvezdy.cz
Skončila zase sama?
Rusovlasá herečka ze seriálu Dobré zprávy Natálie Halouzková (22) strávila několik posledních týdnů na Srí Lance. Cestovala tam sama, nejspíš to brala jako velkou výzvu. Těžko ale říct, jaký to měl