Domů     Městská hora v Berouně: Výhled na město medvědů
Městská hora v Berouně: Výhled na město medvědů
od 29.5.2023
1

Nepoštěstí se každému městu, že jeho občané nemusejí za rekreaci v přírodě kamsi na periférii, ale mají k ní ideální příležitost přímo v centru. V Berouně stačí z Husova náměstí proběhnout pár ulic a už můžeme začít stoupat na Městskou horu.

Lesopark Městská hora západně od historického centra je, jak už název napovídá, skutečně vrch, i když s jeho nadmořskou výškou 290 metrů je možná označení „hora“ přece jen poněkud nadnesené. Ale vůbec to nevadí. Naopak.

Vyšší kopec by už nelákal k procházkám, k nimž je jako stvořená síť cestiček a především hned několik atrakcí, které bychom jinde těžko hledali.

Rozhledna je víc než vodojem

Na vrcholku kopce už od roku 1936 stojí rozhledna, která byla postavena vlastně jen díky velkému štěstí. Město se rozhodlo na tomto místě vybudovat vodojem a práci zadalo firmě Jelínek a synové.

Panu Jelínkovi tenkrát připadalo škoda vyplýtvat tolik práce jen na obyčejný vodojem, a tak přišel s návrhem vylepšit ho o rozhlednu. Samozřejmě by to bylo dražší, a který městský radní by jen tak kývl na zvýšení rozpočtu?

Stavba se měla prodražil o padesát tisíc, a to už tehdy byly nějaké peníze. Ale nakonec se všichni domluvili, především proto, že část zvýšených nákladů pan Jelínek prostě velkoryse uhradil ze svého.

Hledá se štědrý dárce

Na Velikonoce roku 1936 byla čtrnáctimetrová betonová konstrukce hotová a první návštěvníci si mohli vyzkoušet, kam až se z Městské hory dá dohlédnout. Museli kvůli tomu překonat 66 schodů, aby se dostali na vyhlídkovou krytou terasu ve výšce 11 metrů.

Vstupné tehdy činilo 50 haléřů a jeho vybíráním byl pověřen městský invalida, který si za odměnu směl ponechávat pětinu zisku. Rozhledna pak sloužila svému účelu půl století, jenže v té době už se nenašli tak štědří mecenáši, jakým byl pan Jelínek.

Stavba chátrala a na počátku 90. let se stalo to, čeho se všichni obávali: Jako nebezpečná musela být pro veřejnost uzavřena. Nikdo to nechtěl vyslovit naplno, ale slovo „zbourat“ se v myšlenkách odpovědných funkcionářů objevovalo až nepříjemně často.

Pohled z hory
Pohled z hory

Cenné razítko na památku

Naštěstí nastala nová doba charakterizovaná mimo jiné i rozvojem mobilních telefonů, a tak se přece jen vyplatilo investovat do opravy, když mohla rozhledna nést i vysílač.

Rekonstrukce vyšla na 1,3 milionu korun a v září 1999 začaly na Městskou horu opět proudit davy vyhlídkylačných návštěvníků. Vstupné je i dnes spíše symbolické, a to ještě každý návštěvník obdrží pamětní list s razítkem.

Ochoz je nyní osazen vyhlídkovými panoramaty a dá se z něj dohlédnout nejen na okolní kopce, za příznivého počasí můžeme spatřit třeba brdské kopce, vrcholky Křivoklátska nebo nejvyšší vrchol Českého krasu Bacín nedaleko Koněprus.

Domov medvědích celebrit

Slibovali jsme ale více atrakcí než jenom rozhlednu, a tak bychom svůj slib měli splnit. Hned pod rozhlednou totiž na své návštěvníky čeká vyhlášené medvědárium.

Medvědy má Beroun přece ve svém znaku i na svém praporu, a tak bylo jen logické, že se rozhodl pořídit si také pár živých exemplářů. Podařilo se to v roce 2000, kdy se na Městskou horu nastěhovala trojice mláďat Kuba, Vojta a Matěj.

Narodili se v Českém Krunlově a zanedlouho je znala celá republika. Ještě ne díky berounskému medvědáriu, ale díky jejich účinkování v populárním Večerníčku Méďové.

Ten vznikl zásluhou režiséra, scenáristy a milovníka přírody Václava Chaloupka, mimo jiné i autora rovněž slavného Večerníčku o Vydrýskovi.

Kdo uloví kapra dřív?

Medvědi dostali k dispozici výběh s bazénkem o rozloze 25 arů a také ubikace se třemi ložnicemi a přípravnou krmiva. Od dubna 2016 už bohužel můžeme navštívit jen dva medvědy, protože nejmenší Vojta odešel do medvědího nebe.

Starost o medvědy samozřejmě není jednoduchá. Je třeba zajistit nejen údržbu, ostrahu a krmení, ale i energie, veterinární péči či likvidaci odpadů. Město tak na provoz medvědária věnuje každoročně přes milion korun.

O medvědy se starají dva ošetřovatelé, jejichž úkolem je nejen medvědy krmit a hlídat, ale vymýšlet jim také zábavu. A tak se medvědi mohou těšit třeba na stromy namazané medem, mohou si louskat ořechy nebo je čeká překvapení v podobě živých kaprů v bazénku.

Všechny šipky vedou na horu

Pro návštěvníky Městské hory je připraveno občerstvení a hojně využívané dětské hřiště

Lesoparkem také prochází naučná přírodopisná stezka dlouhá půl druhého kilometru. Hodně zejména mladých Berouňanů pak přichází také do zdejšího skautského střediska s klubovnami.

Chceme-li se vydat na Městskou horu, absolvujeme desetiminutovou procházku z centra. Pokud přijedeme vlakem, cesta od nádraží bude jen o pět minut delší, parkování auta pak najdeme třeba u berounské polikliniky nebo ve zdejším parkovacím domě.

Stačí sledovat šipky. Ať už je na nich napsáno rozhledna, Městská hora nebo medvědárium, směr rozhodně neztratíme.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
2.7.2024
Pokud vaše děti nebaví prohlídky běžných muzeí a na zámek je nedostanete, vydejte se s nimi do pravěku, po stopách dinosaurů, prehistorických zvířat a fosilií. To určitě zabere. A kam za nimi vyrazit? Dinosauria muzeum Praha Ojedinělou cestu do pravěku si na vás vymysleli v Tuchoměřicích nedaleko ruzyňského letiště. V „dinosvětě“ je tento park novinkou, své brány totiž otevřelo teprve před půl
28.5.2024
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou 19. století a jménem Pavla Papír
23.5.2024
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském parku bylo totiž již v ro
14.5.2024
Při návštěvě zoo v Ústí nad Labem se musíme připravit na to, že procházka tu bude trochu fyzicky náročná. Zahrada se totiž rozkládá na svahu Mariánské skály východně od městského centra. Tuhle nevýhodu ale můžeme snadno proměnit v plus, když si pro vstup nevybereme dolní vchod v Drážďanské ulici, ale převýšení 96 metrů za sebe necháme zdolat autobus číslo 5 a do zahrady se vydáme horním vchodem
7.5.2024
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo v nenávratnu. Také obec Zubrnice
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Smažená zmrzlina
nejsemsama.cz
Smažená zmrzlina
Příprava je trochu složitá, ale tato delikatesa ohromí každou návštěvu. Ingredience na 4 porce: Piškotový plát: ● 6 vajec „M“ ● 160 g krupicového cukru ● 80 ml rostlinného oleje ● 160 g hladké mouky ● zmrzlina (vanilková) Vanilková omáčka: ● 1 l smetany ● 100 g cukru ● 8 žloutků ● 2 vanilkové lusky Na ozdobu: ● vejce na obalení ● plátky mandlí na obalení ● rostlinný olej ke
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
enigmaplus.cz
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
Zajímavým objektem, o kterém si mnozí mysleli, že pochází z doby, kdy na Zemi ještě žili dinosauři, je takzvané Londýnské kladivo. Tento artefakt byl nalezen ve 30. letech 20. století v USA, konkrétně
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
21stoleti.cz
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1
Kuskus s avokádem
tisicereceptu.cz
Kuskus s avokádem
Voňavé dobroty z Maroka, Tuniska, Turecka i z Bulharska. Mezi oblíbené pokrmy patří i kuskus na různé způsoby. Ingredience na 4 porce 300 g kuskusu 350 ml vroucího kuřecího vývaru 2 avokáda 1
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
iluxus.cz
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
Rezidence Arden Road, nejnovější počin holešovického studia archicraft, přináší unikátní pohled do světa prominentního bydlení. Projekt zasazený do vyhlášené rezidenční čtvrti Pasadena představuje dům
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
panidomu.cz
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
nasehvezdy.cz
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
Konec manželství herce Václava Upíra Krejčí (68) a jeho manželky Kateřiny nebyl vůbec poklidný. Dodnes se táhnou spory o majetkové vyrovnání. Nemohou se dohodnout zejména na luxusním domě v pražských
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
historyplus.cz
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
Muž se zakrváceným nožem prchá od místa, kde byl právě ubodán král Václav III. Stráže mají jasno, a dotyčného na místě zabijí. Zahodili tak ale příležitost dozvědět se, proč se domnělý pachatel vlastně činu dopustil…   Celé město již spí, jen krčma se otřásá v základech. „Na zdraví krále!“ zvolá pijan, a než si obsah
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
skutecnepribehy.cz
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
epochalnisvet.cz
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém