Domů     MUZEUM HOŘICE: Mezinárodní festival krásných umění Německo – život v megapolis
MUZEUM HOŘICE: Mezinárodní festival krásných umění Německo – život v megapolis

V Hořicích proběhne již osmý ročník Mezinárodního festivalu krásných umění. Letos se zaměří na umění a kulturu v Německu s podtématem Německo – život v megapolis.

Galerie plastik hostí v rámci již tradičního uměleckého festivalu každoročně tvorbu zaměřenou na jinou zemi.

Letos to budou autoři z Německa, kteří pociťuji tíži života v megapolis, na což bude zaměřen i doprovodný hudební, literární, filmový a diskuzní program.

Pro historické i současné Německo je totiž výrazný obrovský hospodářský boom, který přetváří města ve velké sítě aglomerací mísící různá etnika.

V takových sídlištích se jedinec často ztrácí a je kritický vůči jazyku nápisů, reklamy, komerce i vůči všemožným neosobním systémům, které dávají jeho životu rytmus.

Celý festival začne 8. září v 15 hodin v Městském muzeu přednáškou o německé experimentální poezii – proč již nemohli důvěřovat jazyku? Když se nechtěli jazykem básnicky vyjádřit, proč psali básně?

Diváci se budou moci s texty německých experimentálních básníků setkat i v hudebním pojetí polabské kapely Postižená oblast, jež tyto texty programově zpracovává a snaží se ukázat jejich temný charakter.

Mezinárodní festivalu krásných umění Německo – život v megapolis v Hořicích potrvá do 30. října tohoto roku. Součástí festivalu je i výstava výtvarníka Andrewa Gilberta.

„Vernisáž výstavy výtvarníka Andrewa Gilberta s názvem „Emperor Andrew´s glorious occupation of Exotic Horice“ proběhne 8. září v 17 v Galerii plastik hodin po přednášce. Gilbert jakožto britský imigrant v Berlíně kritizuje evropskou koloniální historii.

Ve svých kresbách, malbách a instalacích zdánlivě naivně cituje expresionismus a estetiku cizokrajných muzeálních expozic, avšak tu a tam na diváka vypadne ukrytý odkaz na veliké násilí, které bylo ukryté za pompou zaoceánských cest.

Celý čtvrteční večer pak zakončí koncert berlínské indie skupiny Sestra, která reflektuje drsnost a odcizení života ve velkoměstě,“ uvádí Filip Jakš, kurátor festivalu.

„Odpoledne a večer v pátek 9. 9. se pak ponese výhradně ve znamení našeho tématu – budeme zkoumat, co znamená žít v megapolis.

Nejprve proběhne ve 13 hodin v Městském muzeu panelová diskuze. Probereme zde inspirativnost veřejného prostoru velkých měst z hlediska kurátorského, uměleckého, básnického i filosofického a zkusíme si přiblížit smysl jeho proměn.

Ve tři hodiny se zaposloucháme do Radia Aporee, které založil německý sound-artista Udo Noll, prezentoval jej i na přehlídce Documenta a dnes je již obrovskou sbírkou kvalitně zaznamenaných zvuků z typických míst po celém Německu,“ dodává Filip Jakš.

„Osmiletá historie projektu Mezinárodní festival krásných umění byla stejně jako ostatní kulturní život v minulých dvou letech ovlivněna protiepidemickými opatřeními, proto doufám v úspěšné navázání tohoto multisenzorického projektu v letošním roce,“ uvádí Bc.

Jana Bouzková, místostarostka města Hořice.

„MFKU je jedinečným propojením českých a zahraničních umělců, kteří se v našem městě kamenné krásy prezentují v první řadě svými výtvory z oboru malby, grafiky, užitého umění, ale i produkty gastronomickými, doplněnými velmi kvalitní produkcí hudební.

Pro tuto uměleckou symbiózu je projekt již od jeho začátku v r. 2014 intenzivně podporován z rozpočtu našeho města i Královéhradeckého kraje,“ dodává Jana Bouzková.

„V září nabídne Městské muzeum v Hořicích návštěvníkům opět něco specifického a úžasného.

9. září odpoledne, po vernisáži výstavy Německo – život v megapolis, budou moci zájemci shlédnout film Martina Kohouta Slides, který reflektuje přetechnizovaný život v megapolis.

Právě s touto prací vyhrál v roce 2017 Cenu Jindřicha Chalupeckého. Celé odpoledne pak završí projekce filmu Fritze Langa Metropolis (1927),“ uvádí Petra Zachovalová M. A., ředitelka Městského muzea a galerie Hořice. „Andrew Gilbert žije a pracuje v Berlíně.

Jeho díla jsou zastoupená ve sbírkách evropských institucí. V roce 2021 zakoupila Galerie moderního umění v Hradci Králové unikátní sbírku brněnského sběratele a galeristy Karla Tutsche.

Součástí kolekce je i dílo od německých autorů a na výstavu jsme si zapůjčili i rané dílo Andrewa Gilberta, které budeme na výstavě s laskavým zapůjčením instituce prezentovat.

Vetší množství Gilbertových děl nám zapůjčí i mnichovská Galerie Sperling, jeho práce k nám přicestovaly i z italského Tridentu – ze Studia d‘Arte Raffaelli a využijeme i artefakty naší vlastní sbírky afrického umění.

V Hořicích se pořádala mezinárodní Sochařská symposia a na tuto tradici prezentování mezinárodních umělců v Galerii plastik právě mezinárodním festivalem navazujeme,“ dodává Petra Zachovalová.

Výstava Andrewa Gilberta nazvaná Emperor Andrew ́s glorious occupation of Exotic Horice potrvá  v Galerii plastik až do 30. 10. 2022. Festivalová literární přednáška se zopakuje ještě 6. října 2022 a pro skupiny kdykoli po domluvě (jaks@muzeum.horice.org). 

Městské muzeum eviduje v současné době přes 40 000 sbírkových předmětů z různých odvětví – sbírku tvoří například archeologie, předměty etnografické, velký archiv písemností i fotografií z regionu nebo řada významných uměleckých děl.

Kromě krátkodobých výstav ve Štorchově síni je v Muzeu k vidění i stálá expozice, nazvaná Od kamene k soše. Muzeum se nachází na hořickém náměstí, na adrese nám.

Jiřího z Poděbrad 160 a je otevřené denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00 s polední pauzou mezi 12.00 a 13.00.

Foto:
Související články
Německo upevňuje svou pozici jedné z nejvyhledávanějších evropských turistických destinací. Nejnovější kulturní projekty, otevření inovativních muzeí a velkolepé rekonstrukce historických památek přitahují návštěvníky z celého světa. V nadcházejících měsících se zde propojí kultura, historie i moderní zážitky do jedinečné nabídky turistických míst – přinášíme jejich výběr. Po přibližně pětileté
Přestože byla vybíravá, zámek v Hluboké nad Vltavou si zamilovala i princezna Krasomila. A vy dopadnete úplně stejně. Je totiž jedním z nejkrásnějších u nás. Vypadá jako nazdobený bílý dort na svatební tabuli. Právě proto tam  proudí desítky tisíc turistů. Zámek, který najdete 9 kilometrů od Českých Budějovic, byl inspirován anglickým královským
Na první pohled je hrdý a majestátní. Stojí nad řekou, což dělá z ČESKÉHO ŠTENBERKA dominantu celého okolí. Pohled na něj vás naplní úžasem Nejlépe bude, když se kvůli nádhernému výhledu na jeden z našich nejlépe dochovaných gotických hradů vydáte nejprve na protilehlý svah nad nádražím v Českém Šternberku. Odtud uvidíte skvostnou památku v celé její mohutnosti. Její krása a důstojnost vás úpln
Slavné Janské Lázně najdete v samém srdci Krkonoš, které doslova bije pro vaše zdraví. I proto si sem lidé jezdí pro pomoc a úlevu už víc než tři století. Síla a energie se tady rozdává na potkání. Jsou ale věci, na které se  v Janských Lázních vysloveně specializují. V prvé řadě se tu totiž léčí nemoci pohybového aparátu, ale pak také třeba nervové poruchy a vzhledem k horské poloze i potíže
Kde jinde by se mělo nacházet hornické muzeum než ve starobylém horním městě s bohatými hornickými tradicemi? Hornické město Krásno (něm. *Schönfeld*) vzniklo na místě prastaré hornické osady Tři lípy (něm. *Drei Linden*). První písemná zmínka o Krásně pochází z roku 1241. V okolí Krásna se nacházely významné cínové
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Už nikdy nechci propadnout té hrozné panice
skutecnepribehy.cz
Už nikdy nechci propadnout té hrozné panice
Nikdy by mě nenapadlo, že se mnou ta událost tolik zamává. Najednou jsem byla jiný člověk. Stydím se za to, co jsem v panické hrůze udělala. Bylo už k večeru, šero, špatná viditelnost a trochu mlha. Pospíchala jsem autem domů, už jsem se viděla ve vaně po náročném pracovním dni. Člověk ale nemá spěchat. Stalo se to za
Když najednou vidíte černě
nejsemsama.cz
Když najednou vidíte černě
Náhle vidíte před očima černé tečky, vlákna nebo jakousi pavučinu. Nepropadejte panice, ale ani to neignorujte. Kdy být v klidu, a kdy jednat rychle? Sedíte u kávy a díváte se z okna. Najednou si všimnete, že vám před okem „plavou“ malé černé tečky, tenké nitky, nebo dokonce shluky připomínající pavučinu. Když pohnete okem jinam, přesunou se také, jako
Zpátky do země předků: Vzácné antilopy už jsou v Africe
21stoleti.cz
Zpátky do země předků: Vzácné antilopy už jsou v Africe
Zvíře opatrně našlapuje a nejistě se rozhlíží kolem sebe. Opouští transportní box a pod bedlivým dohledem dělá první kroky na keňské půdě. To je země jeho původu. Zatím znalo jen výběh v zoologické za
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Od hlučné obludy k tichému pomocníkovi. Bez vysavače nedáme ani ránu
epochaplus.cz
Od hlučné obludy k tichému pomocníkovi. Bez vysavače nedáme ani ránu
Dnes ho schováváme do poličky ve skříni. Stačí zmáčknout tlačítko a během pár minut zmizí drobky, prach i chlupy domácích mazlíčků. První vysavače ale připomínají spíš parní stroje než elegantní domácí spotřebiče. Jsou obrovské, hlučné a některé se dokonce nevejdou do domu. Cesta od rachotícího monstra k tichému robotovi trvá více než sto let. Na
Hermelínová pomazánka s česnekem
tisicereceptu.cz
Hermelínová pomazánka s česnekem
Hermelínové chlebíčky jako od profesionála! Suroviny na 4 porce 50 g šunky špetka soli dle chuti 4 stroužky česneku 2 lžíce rostlinného oleje 50 g taveného sýra 2 lžíce zakysané smetany 2
Teror v Dechmontském lese: Co brutálně napadlo skotského seniora?
enigmaplus.cz
Teror v Dechmontském lese: Co brutálně napadlo skotského seniora?
Při neobvyklém incidentu se otřesený lesní dělník ocitá ve zuboženém stavu a 20 minut stráví v bezvědomí. Později muž vypovídá, že na něj zaútočily zvláštní létající koule. Jde o jediné pozorování
Luminox rozšířil kolekci Pacific Diver o nové barvy inspirované přírodou
iluxus.cz
Luminox rozšířil kolekci Pacific Diver o nové barvy inspirované přírodou
Luminox posouvá hranice svých potápěčských hodinek a představil dvě nové barevné varianty z řady Pacific Diver Chronograph 3140. Nové barvy, lesní zelená (Forest Green) a grafitově šedá (Graphite Grey
Měla první řiditelná vzducholoď problémy s větrem?
historyplus.cz
Měla první řiditelná vzducholoď problémy s větrem?
I když fouká slabý větřík, Giffard se nedokáže se svou vzducholodí otočit a letět nazpět. Je zklamaný, nicméně radost mu udělá alespoň to, že s ní může zatáčet. Je to pro něj důkaz, že plně řiditelná vzducholoď není hloupým výmyslem. Chce to jen víc času a peněz, aby ji byl schopen sestrojit…   Síla páry ho
Jak do toho, když se opravdu nechce?
panidomu.cz
Jak do toho, když se opravdu nechce?
Chronická tendence odkládat plnění většinou náročných nepříjemných povinností a úkolů na později se odborně nazývá prokrastinace. Je to lenost, nebo nerozhodnost? Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale když se rozhodnete ji zdolat, najednou jste jako paralyzovaní. Jak dochází k tomu, že člověk odsouvá své povinnosti až po nejzazší možnou mez nebo je
Vyměnil Pazderkovou krasavec během chvíle za jinou?
nasehvezdy.cz
Vyměnil Pazderkovou krasavec během chvíle za jinou?
Herečce dobře známé ze seriálu Sex O’Clock Ivě Pazderkové (46)partnerské štěstí opět dlouho nevydrželo? Vloni na Vánoce se poprvé pochlubila novým přítelem. Dobře stavěný sympaťák se sexy strništěm.
Proč mizí světové lesy? Skutečné příčiny odlesňování
epochalnisvet.cz
Proč mizí světové lesy? Skutečné příčiny odlesňování
Lesy jsou jedním z nejdůležitějších ekosystémů na Zemi. Ukládají uhlík, chrání půdu i vodní zdroje a poskytují domov milionům druhů. Přesto z planety každoročně mizí rozsáhlé lesní plochy. Co za tím skutečně stojí – a které rozšířené představy jsou spíš mýtem? Co lesy skutečně ohrožuje, kde je situace nejvážnější a jakou roli v tom hraje
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz