Chtěli byste se dozvědět, jak funguje olejna, co všechno musí mít správný haltýř a které speciální venkovské stavbě se říká stupník? Rádi byste navštívili tradiční lidový jarmark a pobavili se při masopustním veselí? Na jednom místě to najdete všechno pohromadě.
Od chvíle, kdy v roce 1891 otevřeli ve Stockholmu první muzeum lidové architektury na světě, získala taková místa svůj název. Švédové totiž své muzeum pojmenovali Skansen.
A jeden z nejznámějších českých skanzenů najdeme na místě zvaném Veselý Kopec nedaleko Chrudimi. Také o původu zdejšího názvu něco víme. Jak praví stará pověst, sám král Václav II. sem kdysi přicestoval a nařídil zde vybudovat vodní mlýn s pilou.
Na kopci nad řekou Chrudimkou se pak zúčastnil bujaré oslavy, která mu dala navždy jméno. Jestli si pověst historii maličko nepřibarvuje, samozřejmě nemůžeme vědět. Ale jisté je, že na Veselém Kopci si spoustu zábavy můžeme užít i dnes.
Víte, jak se kdysi vařila povidla?
Zdejší soubor lidových staveb vznikal hodně nenápadně. Jistý památkář si v 50. letech minulého století všiml, že zdejší zemědělská usedlost č. 4 pocházející až z poloviny 17. století je z historického hlediska mimořádně zajímavá.
Takzvaný poloselský grunt s obytným stavením, chlévy, stodolou a roubeným haltýřem neboli domkem určeným k uchovávání potravin a jejich chlazení tekoucí vodou se během pár let podařilo zapsat mezi památkově chráněné objekty, ale až v roce 1972 byla usedlost konečně zrestaurována a zpřístupněna veřejnosti.
Během desetiletí sem byly přemístěny objekty z celého regionu pocházející především z 18. a 19. století. Na rozdíl od některých dalších podobných skanzenů nejsou zdejší stavby soustředěny na malém prostoru, ale tvoří osadu z volně rozptýlenou zástavbou.
Tři desítky památek lidové architektury zahrnují třeba i unikátní čtrnáctibokou stodolu z roku 1680, maringotku starých loutkářů nebo statek s modrým klasicistním průčelím.
Sejdeme-li o něco níž až k říčce Chrudimce, skanzen pokračuje souborem technických památek na vodní pohon včetně pily, olejny nebo varny povidel. Jsou soustředěny kolem původního náhonu, který tu byl zbudován už v 16. století.
Nejen se dívat, ale i ochutnat
Jak už to ve skanzenech bývá, nejsou jen pustým muzeem a nehybnou výstavou starých objektů, ale žijí bohatým životem.
Každoročně si tu tak můžeme užít masopust, dožínky nebo tradiční jarmark, v předvánočním čase se dozvíme hodně o starých lidových obyčejích, pořádají se ochutnávky tradičních lidových pokrmů a představují se tu přímo před našima očima lidová řemesla.
Speciální programy jsou připraveny i pro rodiče s dětmi. Každý rok se sem vydá přes 80 000 lidí a Veselý Kopec jen pár kilometrů od Hlinska je tak hned po větším rožnovském skanzenu druhým nejnavštěvovanějším muzeem lidové architektury u nás.
Foto: Shutterstock