Domů     Moravskoslezský kraj: Industriálně kouzelný cíp naší země
Moravskoslezský kraj: Industriálně kouzelný cíp naší země
od 12.1.2024
1

Moravskoslezský kraj je krajem světovým… Vše, co toužíte spatřit u našich sousedů, totiž můžete spatřit i tady.

Je libo horské výstupy mezi divokými vodopády a strmými skalami, nebo raději dáte přednost moravskému Vesuvu či kousku Itálie uprostřed Ostravy? Tento malebný kousek Moravy si vás získá svojí rozmanitostí, ve kterém nechybí ani inspirace světem Walta Disneyho.

Ať žije majolika

Keramika s bílou glazurou, na které jsou vyvedeny rostlinné motivy, lidské postavy nebo zvířata, je považována za symbol Moravskoslezského kraje.

Zatímco z barev převládá sytě modrá, žlutá, zelená či okrová, z motivů se jedná o velkou červenou růži nebo zlatý tulipán. Největší sbírku tzv. majoliky čítající na 300 předmětů je možné zhlédnout v Lašském muzeu v Šustalově vile v Kopřivnici.

www.tatramuseum.cz

Za zvuků hudby

Lašsko je rovněž považováno za kraj nejkrásnějšího kostelního zpěvu. Pro Lašskou taneční píseň je přitom příznačná jistá zádumčivost a melodická krása, jíž by byl hřích si nevyslechnout.

Samotné lidové písně byly nejčastěji hrány v doprovodu cimbálové muziky, která je rovněž pro kraj typická.

Na vlastní kůži

Pokud rádi zkoušíte nové věci a poznávání tradic vám není cizí, doporučujeme okusit stříhání nebo dojení v rámci tzv. Míchání ovcí.

Tento jedinečný zvyk se dodnes drží v malé vesničce Košařiska, kde se společně s místními seznámíte s původem salašnických obyčejů i ochranných rituálů.

Zajímavá Opava

Bílá perla Slezska byla odpradávna považována za centrum vzdělanosti a místo, kde se formovala historie.

I přes těžké boje, ke kterým zde došlo na konci 2. světové války, si město zachovalo řadu cenných památek v gotickém stylu, ale také architekturu pocházející z první poloviny 20. století.

www.opava-city.cz

Romantika v přírodě

Zámek Raduň patří k místům, jež vám vezme dech. Renesanční stavba se totiž odráží v poklidné vodní hladině přilehlého rybníka, jehož okolí přímo vybízí k romantickým procházkám.

Pozornost si ale zaslouží také interiér, k jehož poznání slouží hned dva poznávací okruhy. Zatímco první představí život šlechty na venkově, druhý umožní nahlédnout do soukromí rodiny Blücherů.

www.zamek-radun.cz

Jako u Disneyho

Kulturně-společenské centrum Opavska vás ihned ohromí svou vstupní bránou. Nápadně se totiž podobá té, kterou je možné spatřit ve všech pohádkách Walta Disneyho. Pro většinu místních je proto zámek Hradec nad Moravicí označován coby „Disneyho zámek“.

Kromě jedinečné architektury jsou pro návštěvníky připraveny také dva prohlídkové okruhy krásných interiérů.

www.zamek-hradec.cz

Místo jako z románu

Empírový zámek Fryštát obklopený rozhlehlým parkem jako vystřiženým z anglického románu, je považován za dominantu města Karviná. A jak jinak nejlépe poznat jeho krásy než při projížďce kočárem? Ty jsou pro veřejnost připravovány vždy v letních měsících.

Uvnitř můžete spatřit útulné komnaty, velkolepé salony, ale i expozici umění Národní galerie v Praze.

www.zamek-frystat.cz

Po stopách horníků…

Největší podnikové muzeum u nás poprvé otevřelo své brány v roce 1993. A netrvalo dlouho, než bylo navrženo na zápis na seznam UNESCO. Landek park ležící v Petřkovicích u Ostravy totiž vyniká unikátní expozici strojů a zařízení – například důlních lokomotiv.

Všem obdivovatelům techniky jsou ale zpřístupněny i řetízkové šatny a další zázemí původně určené pouze horníkům.

V rámci podzemní expozice Landek Parku je také možné sjet společně s průvodcem historickou těžní klecí patnáct metrů pod zem do dolu Anselm, a projít si 250 metrů chodeb.

www.landekpark.cz

Pokřtěno Boltem

Nedaleko slovenských a polských hranic leží metropole s výhledem na pohoří Beskyd. Ostrava dodnes zrcadlí krásu a bohatství první republiky, zájemcům však zprostředkuje také řádnou porci zábavy.

K největším atrakcím ale i přesto patří doly a hutě, jež napomohly k rozvoji regionu. Od roku 2015 je nejvyšším bodem v Ostravě Bolt Tower ze skla a kovu, který byl slavnostně pokřtěn špičkovým atletem Usainem Boltem.

Je na vysoké peci v Dolních Vítkovicích, přičemž právě z jejího nitra budete mít celý průmyslový areál jako na dlani.

www.dolnivitkovice.cz

Pro celou rodinu

Areál Skalka má pro zájemce připraveno více než 40 zábavných atrakcí. V letních měsících doporučujeme vyzkoušet lezeckou stěnu, lanovou pyramidu nebo vodní atrakce. Teenagerům je tu určena virtuální realita, která je zavede kamkoli si budou přát.

V zimě jsou pro veřejnost připraveny dvě sjezdovky o délce 350 metrů nebo dětský skipark.

www.skalkaostrava.cz

Věnováno Tarzanům

Na podobně dobrodružnou notu je naladěn i lanový park Tarzanie v Trojanovicích. Sestává z různých lanových překážkách, jež jsou zavěšeny na stromech nebo umělých sloupech. Největší oblibě se tu těší dlouhé přejezdy nad řekou. Ocitnout se v kůži Tarazana nikdy nebylo jednodušší.

www.tarzanie.cz

V korunách stromů

U horní stanice lanové dráhy na Pustevnách, přibližně 250 metrů od lanovky směrem k vrcholu Tanečnica objevíte osobitou Stezku Valaška. Nejvyšší patro věže se nachází ve výšce 1099 m. n.

m., za dobrého počasí proto lze dohlédnout až k branám Jeseníků nebo na Velkou Fatru. Jedinečný architektonický počin navíc nabízí dvě unikátní technická řešení.

Zavěšený chodník, jehož konstrukce byla užita výhradně zde, a skleněnou vyhlídku, která ale není nic pro slabé povahy.

www.stezkavalaska.cz

Pozor na masožravky

Asijské rostliny, skleníky plné citrusů nebo masožravých rostlin, čekají na své obdivovatele v botanické zahradě Tropic Hukvaldy. Exotickou atmosféru doplňují mluvící papoušci, plazi a šelmy, sezonně je možné navštívit expozici živých motýlů. Dětem je tu věnován výběh králíků a morčat.

www.tropichukvaldy.cz

Opus Žerotínů

Symbol města Nový Jičín má podobu čtvercového Žerotínského zámku se štíhlými věžičkami. Dnes namísto šlechty sídlí v jeho prostorách Muzeum Novojičínska nabízející hned dvě stálé expozice – a to s tematikou kloboučnictví a historií města. Vybrané sály slouží k výstavám.

www.muzeumnj.cz/zerotin

Zábava po celý rok

V zimě vybízí k otestování tří upravených sjezdovek, s příchodem jara ovšem zdejší zábava zdaleka nekončí. Mimo sezonu jsou totiž jednotlivé trasy využívány pro horskou cyklistiku nebo pěší výlety. Javorový vrch je ale i známým centrem paraglidingu.

Pokud máte dostatek odvahy, spatříte zdejší krajinu doslova z ptačí perspektivy s větrem ve vlasech a adrenalinem v krvi.

www.javorovy-vrch.eu

Meandry Odry

Divoké a unikátní. Takové jsou hraniční meandry řeky Odry u Bohumína. Odra se od Bohumína po soutok s Olší romanticky i divoce klikatí, a to na více než sedmi kilometrech. Zdejší chráněná a neregulovaná část Odry tvoří přirozené meandry, slepá ramena a tůně.

Při troše štěstí spatříte i vzácné živočichy, třeba ledňáčka, bobra či vydru. Místem vás provede naučná stezka pro pěší a cyklisty. Myslí se i na vodáky, kteří si mohou splout meandry v kánoích či raftech z místní půjčovny.

Kaple v Lipkách

Jeseníky skrývají mnoho míst se silným geniem loci. Jedno takové místo najdete v Rýmařově. Je jím poutní kostel zasvěcený Navštívení Panny Marie, kterému místní neřeknou jinak než kaple V Lipkách.

Pozornému poutníkovi neunikne neobvyklý půdorys ve tvaru elipsy. A co teprve až nahlédne dovnitř! Nádherný barokní interiér vás učaruje a v mžiku přenese do vyšších dimenzí. Místo určené k modlitbám je skutečnou perlou severomoravského baroka.

Impozantní fresky na stěnách představují ilustrace veršů modlitby k Panně Marii Salve Regina.

Piaristický kláštěr Příbor

Barokní budova půdorysového tvaru písmene U byla postavena v letech 1694 až 1700 architektem G. P. Tencallou. Až do roku 1875 sloužila piaristům, poté došlo k přestavbě na gymnázium a učitelský ústav. Interiér je vyzdoben četnými freskami a výmalbami.

Nyní zde najdete knihovnu, základní uměleckou školu, muzeum a prostory k pronájmům či svatbám.

www.pribor.eu

kotvice kveten
kotvice kveten

Zámek Nová Horka

Snoubí v sobě barokní architekturu s krajinou protkanou meandry řeky Odry. Pro svůj bohatý kulturní život nesl v minulosti přízvisko „malá Vídeň“, ale i „zámek z lilie“ podle jeho původních majitelů, šlechtického rodu Vetter von der Lilie.

Srdcem zámku je sala terrena, zahradní sál vyzdobený barokními nástěnnými malbami. V rokajových kartuších je vždy znázorněn výjev zobrazující alegorii ročních období, k němuž náleží dva výjevy alegorií jednotlivých živlů. Centrální výjev je věnován pěti lidským smyslům.

www.muzeumnj.cz

Poutní vrch Civilín

Už téměř tři sta let shlíží z kopce Cvilína na Krnov poutní kostel Povýšení sv. Kříže a Panny Marie Sedmibolestné.

A stejně dlouho je jeho areál vyhledávaným místem nejen pro poutníky, ale všechny, kteří se chtějí rozhlédnout do okolí a projít se po tajuplných stezkách.

Křížová cesta se schodištěm a kapličkami, pověst o léčivé moci oltářních obrazů, rozhledna, romantická zákoutí. To vše dělá z poutního vrchu jedno z nejnavštěvovanějších míst kraje.

Foto: Shutterstock
Štítky:
reklama
Související články
Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova. Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“. Tekutý poklad Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli trnka. Právě z ní se totiž vyráb
Česká historie oplývá mnoha významnými postavami, ale jen některé z nich znají opravdu spolehlivě všichni. A tak vedle Karla IV., Komenského nebo Masaryka nikdo nezaváhá, když se vysloví jméno Jan Žižka z Trocnova. Husitská tradice v našem národě stále žije, i když od slavných válek kališníků za rovnoprávnost uplynulo už šest století. Podle legendy se budoucí vojevůdce Jan Žižka narodil pod památ
Budějovický Budvar, národní pivovar, je posledním velkým pivovarem, který zůstal plně v českých rukou. Lidé v něm už více jak 125 let dle originální receptury a za nejlepšího svědomí vaří poctivé české pivo, které dělá radost lidem nejen doma v Budějovicích, ale také např. v Kamerunu, Kanadě nebo na Maledivách. Každá kapka pochází právě odsud. Z malého, a přitom velkého pivovaru. Navštivte Buděj
V zimě je dobré pojmout cyklovyjížďky pěkně zlehka, rovinaté Polabí se proto zdá být ideální volbou. Potřebujete další důvod, proč vyrazit právě sem? Letos to je přesně 110 let od chvíle, kdy se narodil slavný spisovatel Bohumil Hrabal, který to tu miloval. Jeho osobnost je spojována s Kerskem i Nymburkem. Lepší místo, kde mu vzdát hold, zkrátka neexistuje. Nenáročný výlet dlouhý přibližně 35
Cínová ruda se v okolí královského města Čistá ve Slavkovském lese těžila už ve 14. století a sto let předtím tu lidé v místních potocích cín rýžovali. Postupně se však ukázalo, že vydatnost ložisek není zase tak obrovská, těžba stagnovala a ani pokusy ji obnovit v 19. a 20. století neměly dlouhého trvání. Podle odhadů ale důl Jeroným za celou svou historii poskytl 500 až 700 tun cínu. Horník
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nezapomenutelné chvíle s první láskou
skutecnepribehy.cz
Nezapomenutelné chvíle s první láskou
Marie byla dvakrát rozvedená a na svoje bývalé partnery raději ani nevzpomínala. Často a se smutkem však myslela na Pavla, svou první lásku ze střední školy. Moje kamarádka Marie často vzpomínala na první lásku. Byla dvakrát rozvedená, obě manželství byla, jak popisovala, katastrofa, lepší na ně nemyslet. Zato na prvního kluka myslela často, říkávala, že ty časy
Templářská kaple ve Španělsku: Přesné umístění dokonalé skrýše?
enigmaplus.cz
Templářská kaple ve Španělsku: Přesné umístění dokonalé skrýše?
Ve středním Španělsku najdeme kapli San Bartolomé. Již její samotné umístění nenechali tvůrci kaple náhodě. Nachází se totiž ve stejné vzdálenosti od nejvýchodnějšího i nejzápadnějšího bodu Pyrenejské
Letos oslaví zlatou svatbu
nasehvezdy.cz
Letos oslaví zlatou svatbu
V letošním roce čekají oblíbenou herečku Elišku Balzerovou (74) dvě krásná výročí. Nejprve oslaví své pětasedmdesáté narozeniny a o měsíc později pak jedno velkolepé výročí. Letos to totiž bude rov
Prozradila intimnosti
nasehvezdy.cz
Prozradila intimnosti
Modelka Heidi Klum (50) je v ložnici pořádně náruživá! Se svým zajíčkem Tomem Kaulitzem (34) si užívá intimní chvíle, které jsou prý nekonečné a divoké. V posteli spolu vydrží i mnoho hodin denně.
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Astronomové odhalili novou souvislost mezi vodou a vznikem planet
21stoleti.cz
Astronomové odhalili novou souvislost mezi vodou a vznikem planet
Vědci objevili vodní páru v disku kolem mladé hvězdy přesně v místě, kde se mohou formovat planety. Voda je klíčovou složkou života na Zemi a předpokládá se, že hraje významnou roli i při vzniku plane
Psychika na dně: Když vás trápí deprese, úzkosti nebo syndrom vyhoření
epochaplus.cz
Psychika na dně: Když vás trápí deprese, úzkosti nebo syndrom vyhoření
Tváří v tvář obrovské šelmě se pračlověk dává na úprk. Kdyby u něj v tu chvíli stál někdo se stopkami a změřil mu čas, za který zdolá vzdálenost do blízkého lesa, ukázala by se hodnota srovnatelná s výkony dnešních olympijských běžců. Nehoní se ale za medailí, chce si zachránit život a pohánějí ho stresové hormony. Naši dávní předkové
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap