Domů     Moravskoslezský kraj: Industriálně kouzelný cíp naší země
Moravskoslezský kraj: Industriálně kouzelný cíp naší země
od 12.1.2024
1

Moravskoslezský kraj je krajem světovým… Vše, co toužíte spatřit u našich sousedů, totiž můžete spatřit i tady.

Je libo horské výstupy mezi divokými vodopády a strmými skalami, nebo raději dáte přednost moravskému Vesuvu či kousku Itálie uprostřed Ostravy? Tento malebný kousek Moravy si vás získá svojí rozmanitostí, ve kterém nechybí ani inspirace světem Walta Disneyho.

Ať žije majolika

Keramika s bílou glazurou, na které jsou vyvedeny rostlinné motivy, lidské postavy nebo zvířata, je považována za symbol Moravskoslezského kraje.

Zatímco z barev převládá sytě modrá, žlutá, zelená či okrová, z motivů se jedná o velkou červenou růži nebo zlatý tulipán. Největší sbírku tzv. majoliky čítající na 300 předmětů je možné zhlédnout v Lašském muzeu v Šustalově vile v Kopřivnici.

www.tatramuseum.cz

Za zvuků hudby

Lašsko je rovněž považováno za kraj nejkrásnějšího kostelního zpěvu. Pro Lašskou taneční píseň je přitom příznačná jistá zádumčivost a melodická krása, jíž by byl hřích si nevyslechnout.

Samotné lidové písně byly nejčastěji hrány v doprovodu cimbálové muziky, která je rovněž pro kraj typická.

Na vlastní kůži

Pokud rádi zkoušíte nové věci a poznávání tradic vám není cizí, doporučujeme okusit stříhání nebo dojení v rámci tzv. Míchání ovcí.

Tento jedinečný zvyk se dodnes drží v malé vesničce Košařiska, kde se společně s místními seznámíte s původem salašnických obyčejů i ochranných rituálů.

Zajímavá Opava

Bílá perla Slezska byla odpradávna považována za centrum vzdělanosti a místo, kde se formovala historie.

I přes těžké boje, ke kterým zde došlo na konci 2. světové války, si město zachovalo řadu cenných památek v gotickém stylu, ale také architekturu pocházející z první poloviny 20. století.

www.opava-city.cz

Romantika v přírodě

Zámek Raduň patří k místům, jež vám vezme dech. Renesanční stavba se totiž odráží v poklidné vodní hladině přilehlého rybníka, jehož okolí přímo vybízí k romantickým procházkám.

Pozornost si ale zaslouží také interiér, k jehož poznání slouží hned dva poznávací okruhy. Zatímco první představí život šlechty na venkově, druhý umožní nahlédnout do soukromí rodiny Blücherů.

www.zamek-radun.cz

Jako u Disneyho

Kulturně-společenské centrum Opavska vás ihned ohromí svou vstupní bránou. Nápadně se totiž podobá té, kterou je možné spatřit ve všech pohádkách Walta Disneyho. Pro většinu místních je proto zámek Hradec nad Moravicí označován coby „Disneyho zámek“.

Kromě jedinečné architektury jsou pro návštěvníky připraveny také dva prohlídkové okruhy krásných interiérů.

www.zamek-hradec.cz

Místo jako z románu

Empírový zámek Fryštát obklopený rozhlehlým parkem jako vystřiženým z anglického románu, je považován za dominantu města Karviná. A jak jinak nejlépe poznat jeho krásy než při projížďce kočárem? Ty jsou pro veřejnost připravovány vždy v letních měsících.

Uvnitř můžete spatřit útulné komnaty, velkolepé salony, ale i expozici umění Národní galerie v Praze.

www.zamek-frystat.cz

Po stopách horníků…

Největší podnikové muzeum u nás poprvé otevřelo své brány v roce 1993. A netrvalo dlouho, než bylo navrženo na zápis na seznam UNESCO. Landek park ležící v Petřkovicích u Ostravy totiž vyniká unikátní expozici strojů a zařízení – například důlních lokomotiv.

Všem obdivovatelům techniky jsou ale zpřístupněny i řetízkové šatny a další zázemí původně určené pouze horníkům.

V rámci podzemní expozice Landek Parku je také možné sjet společně s průvodcem historickou těžní klecí patnáct metrů pod zem do dolu Anselm, a projít si 250 metrů chodeb.

www.landekpark.cz

Pokřtěno Boltem

Nedaleko slovenských a polských hranic leží metropole s výhledem na pohoří Beskyd. Ostrava dodnes zrcadlí krásu a bohatství první republiky, zájemcům však zprostředkuje také řádnou porci zábavy.

K největším atrakcím ale i přesto patří doly a hutě, jež napomohly k rozvoji regionu. Od roku 2015 je nejvyšším bodem v Ostravě Bolt Tower ze skla a kovu, který byl slavnostně pokřtěn špičkovým atletem Usainem Boltem.

Je na vysoké peci v Dolních Vítkovicích, přičemž právě z jejího nitra budete mít celý průmyslový areál jako na dlani.

www.dolnivitkovice.cz

Pro celou rodinu

Areál Skalka má pro zájemce připraveno více než 40 zábavných atrakcí. V letních měsících doporučujeme vyzkoušet lezeckou stěnu, lanovou pyramidu nebo vodní atrakce. Teenagerům je tu určena virtuální realita, která je zavede kamkoli si budou přát.

V zimě jsou pro veřejnost připraveny dvě sjezdovky o délce 350 metrů nebo dětský skipark.

www.skalkaostrava.cz

Věnováno Tarzanům

Na podobně dobrodružnou notu je naladěn i lanový park Tarzanie v Trojanovicích. Sestává z různých lanových překážkách, jež jsou zavěšeny na stromech nebo umělých sloupech. Největší oblibě se tu těší dlouhé přejezdy nad řekou. Ocitnout se v kůži Tarazana nikdy nebylo jednodušší.

www.tarzanie.cz

V korunách stromů

U horní stanice lanové dráhy na Pustevnách, přibližně 250 metrů od lanovky směrem k vrcholu Tanečnica objevíte osobitou Stezku Valaška. Nejvyšší patro věže se nachází ve výšce 1099 m. n.

m., za dobrého počasí proto lze dohlédnout až k branám Jeseníků nebo na Velkou Fatru. Jedinečný architektonický počin navíc nabízí dvě unikátní technická řešení.

Zavěšený chodník, jehož konstrukce byla užita výhradně zde, a skleněnou vyhlídku, která ale není nic pro slabé povahy.

www.stezkavalaska.cz

Pozor na masožravky

Asijské rostliny, skleníky plné citrusů nebo masožravých rostlin, čekají na své obdivovatele v botanické zahradě Tropic Hukvaldy. Exotickou atmosféru doplňují mluvící papoušci, plazi a šelmy, sezonně je možné navštívit expozici živých motýlů. Dětem je tu věnován výběh králíků a morčat.

www.tropichukvaldy.cz

Opus Žerotínů

Symbol města Nový Jičín má podobu čtvercového Žerotínského zámku se štíhlými věžičkami. Dnes namísto šlechty sídlí v jeho prostorách Muzeum Novojičínska nabízející hned dvě stálé expozice – a to s tematikou kloboučnictví a historií města. Vybrané sály slouží k výstavám.

www.muzeumnj.cz/zerotin

Zábava po celý rok

V zimě vybízí k otestování tří upravených sjezdovek, s příchodem jara ovšem zdejší zábava zdaleka nekončí. Mimo sezonu jsou totiž jednotlivé trasy využívány pro horskou cyklistiku nebo pěší výlety. Javorový vrch je ale i známým centrem paraglidingu.

Pokud máte dostatek odvahy, spatříte zdejší krajinu doslova z ptačí perspektivy s větrem ve vlasech a adrenalinem v krvi.

www.javorovy-vrch.eu

Meandry Odry

Divoké a unikátní. Takové jsou hraniční meandry řeky Odry u Bohumína. Odra se od Bohumína po soutok s Olší romanticky i divoce klikatí, a to na více než sedmi kilometrech. Zdejší chráněná a neregulovaná část Odry tvoří přirozené meandry, slepá ramena a tůně.

Při troše štěstí spatříte i vzácné živočichy, třeba ledňáčka, bobra či vydru. Místem vás provede naučná stezka pro pěší a cyklisty. Myslí se i na vodáky, kteří si mohou splout meandry v kánoích či raftech z místní půjčovny.

Kaple v Lipkách

Jeseníky skrývají mnoho míst se silným geniem loci. Jedno takové místo najdete v Rýmařově. Je jím poutní kostel zasvěcený Navštívení Panny Marie, kterému místní neřeknou jinak než kaple V Lipkách.

Pozornému poutníkovi neunikne neobvyklý půdorys ve tvaru elipsy. A co teprve až nahlédne dovnitř! Nádherný barokní interiér vás učaruje a v mžiku přenese do vyšších dimenzí. Místo určené k modlitbám je skutečnou perlou severomoravského baroka.

Impozantní fresky na stěnách představují ilustrace veršů modlitby k Panně Marii Salve Regina.

Piaristický kláštěr Příbor

Barokní budova půdorysového tvaru písmene U byla postavena v letech 1694 až 1700 architektem G. P. Tencallou. Až do roku 1875 sloužila piaristům, poté došlo k přestavbě na gymnázium a učitelský ústav. Interiér je vyzdoben četnými freskami a výmalbami.

Nyní zde najdete knihovnu, základní uměleckou školu, muzeum a prostory k pronájmům či svatbám.

www.pribor.eu

kotvice kveten
kotvice kveten

Zámek Nová Horka

Snoubí v sobě barokní architekturu s krajinou protkanou meandry řeky Odry. Pro svůj bohatý kulturní život nesl v minulosti přízvisko „malá Vídeň“, ale i „zámek z lilie“ podle jeho původních majitelů, šlechtického rodu Vetter von der Lilie.

Srdcem zámku je sala terrena, zahradní sál vyzdobený barokními nástěnnými malbami. V rokajových kartuších je vždy znázorněn výjev zobrazující alegorii ročních období, k němuž náleží dva výjevy alegorií jednotlivých živlů. Centrální výjev je věnován pěti lidským smyslům.

www.muzeumnj.cz

Poutní vrch Civilín

Už téměř tři sta let shlíží z kopce Cvilína na Krnov poutní kostel Povýšení sv. Kříže a Panny Marie Sedmibolestné.

A stejně dlouho je jeho areál vyhledávaným místem nejen pro poutníky, ale všechny, kteří se chtějí rozhlédnout do okolí a projít se po tajuplných stezkách.

Křížová cesta se schodištěm a kapličkami, pověst o léčivé moci oltářních obrazů, rozhledna, romantická zákoutí. To vše dělá z poutního vrchu jedno z nejnavštěvovanějších míst kraje.

Foto: Shutterstock
Štítky:
reklama
Související články
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku Československé republiky po roce 1918. Vrchnostenský
PORT 1560 není jen historickým objektem, ale také kulturním a společenským centrem, jehož nedílnou součástí je novogotická Varna. Návštěvníci se v ní mohou díky stálé expozici ponořit nejen do historie pivovarnictví, ale také ochutnat piva značky Krumlov. Ta se zde vaří od roku 2015 pod dohledem zkušené sládkové Dagmar Vlkové. Vydáte-li se na tematickou návštěvu PORT 1560, cestu za pivem a jeho
Jste na výletě v okolí Bečova nad Teplou? Pak vězte, že takřka na dohled od bečovského zámku, na náměstí v historické budově bývalého Okresního soudu, můžeme už od roku 1999 navštívit nevšední Muzeum historických motocyklů. Nabízí přes padesát unikátních strojů, ale také historická jízdní kola a samostatné motocyklové motory. Návštěvníky možná překvapí třeba jediný světově dochovaný motocykl hor
Když z Paříže dorazil i k nám směr zvaný kubismus, ovlivnil nejen výtvarné a užité umění, ale dal vzniknout i něčemu jedinečnému, ve světě nevídanému. Chopili se ho totiž architekti. Tak začaly vznikat kubistické stavby, na které sice lidé zpočátku hleděli s rozpaky, dnes jsou ovšem cílem turistů z blízka i z daleka. Nejvíc těchto skvostů najdete v Praze. Dům u Černé matky Boží Stojí v Celetn
Už z dálky návštěvníky areálu muzea zaujme kostelík svaté Anny, kopie objektu z bývalé obce Větřkovice, který vyhořel v roce 1887. V Rožnově stojí od roku 1941 a můžeme si v něm prohlédnout 14 zastavení zrestaurované křížové cesty. U kostela svaté Anny najdeme malý hřbitov zvaný Valašský Slavín. Když v 60. letech minulého století vznikal, bylo záměrem jeho tvůrců spíše připomenout různorodost
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
panidomu.cz
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie.
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
epochaplus.cz
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist