Ovce bečí jako o život a běží do mírného kopce. Starý kurdský pastýř Savak Yildiz ztěžka šplhá za nimi, když náhle zakopne o podivný kámen. Místo nadávek vytřeští oči a zírá na fantastické rytiny, kterými je pokrytý. To není obyčejný balvan.
A kolem jsou i další! Když na turecký vrch Göbekli Tepe dorazí archeologové, odhalí úžasný objev – prastarý chrám, jenž měl být vybudován asi 9000 let před Kristem! Jde tedy o nejstarší svatostánek světa!
Kopec Göbekli Tepe, zhruba 15 kilometrů od města Şanlıurfa na jihovýchodě Turecka, zkoumají již roku 1964 archeologové z istanbulské a chicagské univerzity. Usoudí, že kopec zřejmě vznikl lidskou rukou.
Podle roztříštěných kusů vápence se však domnívají, že jde o staré byzantské pohřebiště.
Ale Göbekli Tepe skrývá mnohem starobylejší příběh. Yildizův objev z října 1994 na místo přiláká tým odborníků vedený německým archeologem Klausem Schmidtem, jenž začíná s odhalováním možná největšího objevu v historii.
„Když jsem se tam dostal a spatřil ty kameny, tak jsem věděl, že když okamžitě neodejdu, strávím zde zbytek života,“ vzpomíná Schmidt.
Vykopávky tu provádí již 17 let a odkrývá ohromující stavbu. Vztyčené kameny jsou postaveny do kruhu, jenž se vzdáleně podobá britskému Stonehenge, avšak je menší. A prý mnohem starší! Radiokarbonová metoda odhalila, že je starý zhruba 11 000 let.
Stonehenge je přitom datováno do doby 3500 let př. n. l. a třeba egyptské pyramidy mají být ještě o tisíc let mladší. Pokud se datování Göbekli Tepe potvrdí, půjde tak o bezkonkurenčně nejstarší chrám světa!
VŠECHNY TEORIE BYLY ŠPATNÉ!
Postupně jsou odkrývány další kameny a pod zemí se jich nacházejí ještě desítky dosud neodkrytých, jež tvoří kruhy různé velikosti. Jsou opracované a pokryté obrazci zvířat. Některé dosahují výšky 5 metrů a váží až 10 tun!
Dávní stavitelé je museli opracovat kamennými nástroji, dopravit z téměř kilometr vzdáleného lomu a navíc ještě vztyčit. A to v době, kdy by toho neměli být schopni! „Je to první posvátné místo vybudované člověkem,“ tvrdí Schmidt.
A možná přepíše dějiny civilizace. Odborníci se dlouho domnívají, že nejdříve se objevili pastevci a zemědělci, ti vytvořili keramiku, vesnice, města a teprve poté náboženství. Ale Göbekli Tepe naznačuje, že to mohlo být právě naopak!
„Někteří lidé věří, že to vše změní… Všechny naše teorie byly špatné,“ potvrzuje americký archeolog Ian Hodder z univerzity ve Stanfordu.
Nyní se vědci domnívají, že právě stavba chrámu donutila kmeny rozvinout pastevectví a zemědělství, aby uživily stavitele. Podle četných názorů navíc může Göbekli Tepe označovat místo biblického Edenu.
Výzkumy v podivuhodné lokalitě stále pokračují a odhalují další starověká tajemství. Podrobnosti přineseme v některém z dalších čísel časopisu Enigma.
Lenka Kabeláčová