Domů     Mystická energie v okolí zámku Loučeň?
Mystická energie v okolí zámku Loučeň?

Zámek Loučeň je pro záhadology atraktivní z mnoha různých důvodů. V minulosti na něm údajně docházelo k vyvolávání duchů, jednoho jeho správce měl zardousit pekelný pes a okolní labyrinty jsou prý prodchnuté jakousi mystickou energií. Jaká další tajemství zámek ukrývá?

Zámek Loučeň je pro záhadology atraktivní z mnoha různých důvodů. V minulosti na něm údajně docházelo k vyvolávání duchů, jednoho jeho správce měl zardousit pekelný pes a okolní labyrinty jsou prý prodchnuté jakousi mystickou energií. Jaká další tajemství zámek ukrývá?

Prozkoumat zámek Loučeň na Nymbursku naši redakci lákalo už dlouho. Důvodem je fakt, že jde o nesmírně krásnou pamětihodnost, se kterou je zároveň spjato obrovské množství záhad.

Přestože jsme si mysleli, že se budeme po dobu prohlídky kochat fascinující architekturou a skvostně vyhlížejícími zahradami, nakonec nám také často běhal mráz po zádech. Se zámkem je totiž spjato hned několik děsivých příběhů…

ZÁHADNÁ HISTORIE

K Loučeni míříme na začátku června tohoto roku s jednoznačným zadáním. Zmapovat všechny zdejší záhady. Kastelán VRATISLAV ZÁKOUTSKÝ, který nás během prohlídky doprovází, moc dobře ví, jak tajemnou historii celá lokalita má.

„Ono vlastně ani není úplně jasné, jak zámek získal svůj název. Jedna z teorií říká, že pochází ze 14. století a souvisí se zdejšími lipovými lesy, z nichž se vyráběly louče,“ říká Zákoutský.

Jiná verze pak praví, že název má souvislost až s třicetiletou válkou (1618–1648). Snad podle toho, že se zde scházeli a loučili s domovem a vlastí pobělohorští uprchlíci. „Pravděpodobnější je spíše první varianta,“ říká Zákoutský.

Zámek vybudují na místě bývalé středověké tvrze mezi lety 1704 a 1713 tehdejší majitel panství KAREL ARNOŠT Z VALDŠTEJNA (1661–1713) a architekt František Maxmilián Kaňka (1674–1766). Zámek v té době vlastnili Valdštejnové.

A právě z doby jejich působení na zámku pochází první děsivý příběh. O co konkrétně jde?

LEGENDA O ZLÉM SPRÁVCI

Vstupujeme společně s kastelánem do zámku a necháme se jím odvést do jedné z jeho mnoha chodeb. Podle kastelána žil za hraběte Valdštejna na Loučeni správce RUPRECHT HALAMA, který nebyl mezi poddanými právě oblíbený. Mělo jít o velice zlého a lakomého muže.

Podle legendy si pro něj proto jedné noci přišel pekelný pes. Oči zákeřného monstra údajně ve tmě zářily jako dva zlaťáky, a proto prý správce nenapadlo nic lepšího než po nich sáhnout. A v tu chvíli ho měl pekelný pes zardousit.

K celé události údajně došlo právě v chodbě, ve které stojíme. „Příběh je sice jen legendou, ale faktem je, že nikdo neví, na co správce Halama vlastně zemřel. Pravděpodobně dostal infarkt, snad se opravdu něčeho lekl.

Místo okolo něj bylo navíc podle dochovaných pramenů ohořelé,“ vysvětluje Zákoutský. Znepokojeně se rozhlížíme kolem. Za jakých okolností přišel Ruprecht Halama o život?

PARANORMÁLNÍ JEVY

V chodbě, kde v minulosti za záhadných okolností zemřel zámecký správce, se ještě chvíli zdržíme. Vytahujeme zařízení zvané gaussmetr, které má měřit elektromagnetické pole nacházející se kolem všech elektrických přístrojů.

Pokud se prý ale pole podaří zaznamenat i v prostorech, kde se žádné takové zařízení nenachází, jde údajně o důkaz přítomnosti zvláštních energií. Citlivá ručička gaussmetru se v zámecké chodbě ani na chvíli nezastaví.

Děje se zde cosi paranormálního? Výchylky by podle některých názorů mohly být způsobeny také elektrickými přístroji, které se možná nacházejí v našem blízkém okolí. Způsobují tedy právě ony prudké pohyby ručičky gaussmetru? Nebo se v chodbě děje něco mnohem tajuplnějšího?

CELÁ ŘADA SEANCÍ

Opouštíme zámeckou chodbu a vydáme se směrem k tzv. čínskému salonku. Právě v něm mělo v minulosti docházet k vyvolávání duchů. Na konci 18. století se totiž vlastnictví Loučeně přesunulo z rodu Valdštejnů na rod Fürstenberků.

A o několik let později pak na rod ThurnTaxisů. Právě kněžna MARIE THURNTAXIS (1855–1934) byla proslulá svou zálibou ve spiritismu. Vyvolávat duchy se měla naučit během svatební cesty po Americe. V té době se tam této činnosti věnoval kdekdo.

Byla to nesmírně populární činnost. Záznamy z pamětí kněžny Marie pak svědčí o tom, že ke spiritistickým seancím docházelo právě v čínském salonku. Seancí se prý účastnila kněžna, její syn ALEXANDER, který působil jako médium, a několik dalších lidí. Zanechala zde tato činnost nějakou energetickou stopu?

NESTABILNÍ MÍSTO

Při vstupu do čínského salonku nás zamrazí. Místnost totiž na první pohled působí nesmírně znepokojivým dojmem. „Cítil jsem intenzivní mrazení v zádech. Nešlo vůbec o nic příjemného. Neodkážu to vysvětlit.

Vím jen, že mrazení v zádech lidé často cítí, když je pozoruje duch. Možná tomu takto bylo i v tomto případě,“ říká fotograf a amatérský badatel PETR KOUTSKÝ, který na zámku celou dobu pořizuje snímky.

Přiblížíme se k velkému dřevěnému stolu, který stojí uprostřed salonku, a opět spustíme gaussmetr. Znovu se snažíme změřit elektromagnetické pole.

A stejně jako v případě zámecké chodby i zde ručička přístroje z nevysvětlitelných příčin skáče ze strany na stranu. „Když jsem spatřil pohyby ručičky gaussmetru, udělalo se mi ještě hůř.

Ta místnost byla skutečně energeticky velice nestabilní a mně z toho nebylo dobře. Když jsme salonek opustili, hned se mi udělalo lépe,“ vzpomíná Koutský.

DOSUD NENALEZENÉ CHODBY

V čínském salonku se nakonec příliš dlouho nezdržíme. Dopadají v něm na nás totiž samé nepříjemné pocity. Raději se společně s kastelánem vydáme na čerstvý vzduch. „Rozvoj zámku přerušila až druhá světová válka (1939–1945).

Tehdy jej ke svým účelům využívali nacisté. Na konci světového konfliktu jej pak vybrakovala sovětská armáda a místní obyvatelstvo,“ říká Zákoutský. Zámek poté převzalo ministerstvo dopravy a udělalo z něj rekreační a výukové středisko pro své zaměstnance.

Později stavba sloužila například jako železniční učiliště s internátem. V roce 2000 zámek odkoupila soukromá společnost a za několik let jej opět zpřístupnila veřejnosti.

Co se týče záhad, je nutné ještě zmínit zvěsti o dosud nenalezených chodbách pod zámkem, které prý vedou do různých lokalit kolem. „Někteří místní lidé vám jejich existenci odpřisáhnou,“ říká kastelán. On sám prý existenci dosud nenalezených chodeb nevylučuje.

„Ta záhada tady je. O tom nemůže být pochyb,“ dodává. Pomoc astrologů a numerologůNaše prohlídka se pomalu blíží ke konci, ale ještě nás čeká návštěva asi největší atrakce celého zámku.

A tím je 11 zdejších labyrintů a bludišť v zeleni historického anglického parku. „Labyrint a bludiště jsou dva naprosto odlišné termíny. Rozhodně je nelze zaměňovat. Labyrintem vede vždy jen jedna cesta ke středu a zpět.

V bludišti na dobrodruhy čekají různé slepé uličky a jiné záludnosti,“ uvádí Zákoutský. Podle něj mohou být labyrinty magické. Vytvářeli je už například Keltové nebo třeba obyvatelé starověké Indie.

V pohanských dobách prý měly na lidi v mnohém podobný vliv jako později vznikající náboženství. Zároveň se uvádí, že tyto zvláštní stavby mohou ovlivňovat proudění energie v živých bytostech.

Při tvorbě loučeňských bludišť a labyrintů, které všechny pocházejí z moderní doby, měli pomáhat různí astrologové, numerologové a další odborníci s cílem vybudovat je na energeticky velmi příhodných místech. Podařilo se to?

Zámek Loučeň je známý také svými labyrinty.
Zámek Loučeň je známý také svými labyrinty.

MAGICKÉ LABYRINTY

„Nevyčerpatelnou energii na rozdávání má především náš kamenný labyrint. Ten svým stylem odkazuje na labyrinty dávných Keltů,“ uvádí Zákoutský. Právě ten se rozhodneme prozkoumat jako první.

Za stavební materiál k jeho tvorbě prý posloužily labské valouny vyzdvižené při těžbě písku a výsledek je skutečně úchvatný. Procházíme se mezi balvany a náhle se cítíme klidně a odpočatě. Veškerý stres z předchozího průzkumu zámku z nás opadá.

„Před letní olympiádou 2012 v Londýně v tomto kamenném labyrintu dobíjela energii oštěpařka BARBORA ŠPOTÁKOVÁ (*1981). A byla z toho naprosto suverénní zlatá medaile,“ připomíná Zákoutský.

Znovu se s pomocí gaussmetru snažíme změřit elektromagnetické pole a opět sledujeme pohyb ručičky ze strany na stranu. Následně obejdeme i ostatní zámecké labyrinty a bludiště. U některých se ručička gaussmetru pohybuje, u jiných ale nikoli.

Zdá se, že některá místa jsou tedy energeticky nestabilní. Loučíme se s kastelánem a během cesty zpátky do redakce přemýšlíme, čím to může být…

Foto: WIKIMEDIA COMMONS
Související články
Jakmile se v kalendáři objeví datum 21. červen, ze Salisburské pláně v jižní Anglii se stane velkoměsto. Právě zde, 130 kilometrů jihovýchodně od Londýna, stojí kamenný monument Stonehenge, který každoročně láká tisíců stoupenců alternativního myšlení, samozvaných kouzelníků a čarodějnic i obyčejných zvědavců. Proč právě o slunovratu? Právě v ten okamžik probíhá osa podkovy uvnitř stonehengeského
Tajemná Incká říše byla nejmocnějším státem celé Jižní Ameriky. V době své největší slávy, tedy v 15. a 16. století, ovládala rozsáhlou oblast od And až k pobřeží oceánu – dnešní Kolumbii, Chile, Bolívii, Ekvádor, Argentinu a Peru. Tato území byla propojená důmyslným systémem silnic, který bychom mohli srovnat třeba s tím starořímským. Dnes je symbolem Incké říše pro mnoho lidí především Machu
Býčí skála je součástí 13 km dlouhého jeskynního systému Moravského krasu. Je místem dávného tajemného masakru a údajné negativní energie. V panenské přírodě poblíž Křtinského potoka se nachází ponurý jeskynní komplex, kde snad sídlí samotné zlo! Temné síly zde údajně bloudí po krvavém řádění, které pamatuje hluboká i nedávná historie. Na místě zřejmě docházelo k nesmírně krutým událostem. Prudk
Naše metropole je záhad plná, ostatně o tom se více dočtete na stranách 69 až 72. Jak je to ale vlastně s pražským podzemím? Které legendy se k němu pojí? A je v Praze pod zemí bezpečno? Pekelné Loretánské náměstí Kněžna Drahomíra ze Stodor (877–935) je zpočátku u lidu velmi populární, když ale na ni padne stín viny za vraždu kněžny Ludmily (860–921) a také svatého Václava (907–935/939), mění se
Vojenské auto se kodrcá šumavskými silničkami. „Už abychom to měli za sebou,“ honí se hlavami šesti vojákům a jejich velitelům. Míří do někdejší sklářské osady Hůrka na planině v lese směrem na Hartmanice a Srní. S sebou mají i pořádnou zásobu alkoholu. Čeká je odklízení mrtvol, úkol, který není zrovna příjemný. Píše se rok 1953. Šumavské hvozdy se mění v nepřístupné pásmo, kam komunistická Veřej
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz