Domů     Na běžky do Krkonoš: Hory, které vás chytí za srdce
Na běžky do Krkonoš: Hory, které vás chytí za srdce
od 11.12.2021
1

Hory mnoha českých NEJ, to jsou Krkonoše. Nejvyšší, nejnavštěvovanější, s nejpestřejší přírodou a nejstarším národním parkem České republiky v čele s královnou českých hor, Sněžkou.

V Krkonoších se snoubí tradiční malebná údolíčka lemovaná roubenými domky s luxusními horskými středisky, které nabízejí mnoho druhů zábavy a sportovního vyžití jak pro zkušené horské matadory, tak pro děti a začátečníky.

Krkonoše jsou právem považovány za lyžařský běžecký ráj. A právě tak se jmenuje i projekt, který spojuje pravidelně upravovanými lyžařskými trasami celé Krkonoše, což je srovnatelné s velkými evropskými lyžařskými středisky.

V každé zimní sezóně, už od roku 2000, je tu pro návštěvníky připraveno na 500 kilometrů vyznačených a pravidelně udržovaných lyžařských běžeckých tras. Této unikátní nabídky, svézt se pohádkovou přírodou, každoročně využívá až milion milovníků bílé stopy.

Běžecké trasy

Trasa „Buď fit“ pro malé i velké

Jilemnice se může pochlubit hned několika běžeckými trasami, z nichž velká část vede kolem celé Jilemnice. Nástupním místem většiny z nich je počáteční bod zvaný „U buněk“ v lyžařském areálu Hraběnka. A právě tady začíná i naše fit trasa.

Celá trasa je značená žlutočernou značkou s nápisem „Buď fit“ a obrázkem běžkaře uvnitř. Hned na začátku musíme vystoupat do mírného kopečku a přejet méně frekventovanou silnici.

Po stoupání ale přirozeně následuje mírný sjezd k Masarykově městské nemocnici a poté už míjíme barokní kapličku svatého Isidora, patrona všech rolníků.

Pokračujeme dále a už se nám nabízí krásný výhled na celou Jilemnici a okolní kopce, např. Studenecký Strážník nebo Zvičina. Podél lesa jedeme po vrstevnici až k hotelu Vyhlídka, kde si můžeme odpočinout nebo se občerstvit.

Jakmile projedeme lesem, naskytne se nám pohled na Hrabačovské údolí s vlekem Kozinec, v pozadí můžeme zahlédnout i panoramata Krkonoš, například Černou Horu. Vrátíme se zpět do lesa a projedeme kolem vrcholu Kozinec (561 m. n.

m.) a na chvilku se napojíme na cyklotrasu Jilemnickým křížem krážem. Dorazíme až na Maňavsko, kde se od cyklotrasy odpojíme. Na konec nás čeká malý kopeček, na jehož vrcholku jsme zpět „U buněk“.

Občerstvení: Hotel Vyhlídka www.hotelvyhlidka.eu

Okruh Žalskou rozsochou

Startovním místem tohoto okruhu je oblíbené lyžařské středisko Špindlerův mlýn. Pro méně zdatné běžkaře je možné ulehčit si začátek trasy využitím lanovky a nechat se vyvézt na Medvědín, odtud se pak vydat cestou směrem na Horní Mísečky.

Zkušení běžkaři si mohou cestu ze Špindlu na Horní Mísečky vyběhnout na lyžích. Odtud pak pojedeme víceméně po vrstevnici hory Mechovinec, první vrchol Žalské rozsochy, a kolem Kozího hřbetu.

Střídavé mírné stoupání a klesání nás zavede až na Janovu horu, odkud klesáme ke koňské farmě Hucul. Před dalším výstupem je dobré občerstvit se a nabrat síly na známém rozcestí Na rovince.

Po odpočinku stoupáme na Jánský vrch a při klesání nesmíme asi po kilometru zapomenout odbočit na Velbloudí cestu., která se táhne 8 km kolem Předního a Zadního Žalého.

Před tím, než cesta protne lyžařský areál v Herlíkovicích, musíme ostře zatočit doleva a sjet nad Andělskou horu. Tak se vrátíme směrem k Žalskému kozímu hřbetu, kde se bude opět střídat klesání a stoupání až na rozcestí Na rovince.

Odtud pojedeme východním úbočím Šeřína skrz Třídomí k potoku Honzova strouha. Cesta pokračuje enklávou Labská – Krausovy Boudy lesem až do Bedřichova. Je možné si trasu zkrátit vynecháním okruhu z rozcestí Na rovince přes Janský vrch a zpět téměř o 9 km.

Občerstvení: Rovinka www.rovinka.cz

Z Harrachova na Labskou louku

Začátek této trasy je rozcestník Mumlavský vodopád, ke kterému se dostaneme z centra Harrachova po modré značce. Od vodopádů se vydáme po žluté směrem na Rýžoviště.

Po krátkém sjezdu, který je přerušen korytem potůčku, pokračujeme po zelené značce až k hotelu Lesní zátiší, od hotelu vede mírné tříkilometrové stoupání k rozcestí Ručičky.

Odtud nás čeká drsný kopec k rozcestí Zadní Plech a odtud stoupáme až do sedla mezi Lysou Horou a Plešivcem, kde na nás čeká krásný výhled na horskou krajinu. Po chvilce kochání jedeme dál po hřebeni Lysé hory a odtud 1 kilometr klesáme do Kotelského sedla.

Napojíme se na červenou turistickou značku a asi kilometr stoupáme k rozcestí Růženina zahrada. Cestou míjíme pozůstatky čs. opevnění. Z rozcestí klesáme po zelené k Pančavské louce. Při dobré viditelnosti je odtud nejkrásnější pohled na panorama Krkonoš.

Odtud střídavým stoupáním a klesáním dojedeme k Vosecké boudě, kde na nás čeká ostrý sjezd smrkovým lesem. Zastavíme se až u Krakonošovy snídaně, významné křižovatky Krkonoš, a upravenou stopu dojedeme zase zpátky k Mumlavskému vodopádu.

Líbeznou krajinou Krkonoš

Tato celkem krátká, ale zato velmi krásná, běžkařská trasa začíná u dolní stanice lanovky Pláně v areálu Svatý Petr. Tady nastoupíme na žlutou turistickou značku a poběžíme zhruba 2 a půl kilometru směrem na Strážné k rozcestí u Struhadel.

Tady se od žluté odpojíme a dáme se vpravo směrem na Struhadla. Kolem Struhadel vede tříkilometrová trasa lesem.

U Zadních Struhadel se opět napojíme na žlutou a dojedeme kolem Boudy Šestidomí k parkovišti ve Strážném a Obecní restauraci, dříve známé jako Hostinec U Černého Petra.

Foto: Shutterstock

Foto:
reklama
Související články
15.2.2024
Uprostřed pálavské krajiny se náhle vypínají k nebi zářivě bílé betonové bloky. Pod nimi se skrývá výjimečné muzeum připomínající dávné doby zdejšího kraje. Doby, kdy zde vládli lovci mamutů. V období paleolitu vypadala krajina kolem dnešního Pavlova úplně jinak. Obydlená byla ale už tehdy. Moderní homo sapiens tu před 30 000 lety založil sídliště, jedno z nejvýznamnějších v celoevropském měřítku
11.2.2024
Osvětlený Snowpark Kubova Huť nalezneme vedle vleku Pod Obrovcem. Je 400 metrů dlouhý a o jeho údržbu se starají čtyři shapeři. V horní části se nachází minipark vhodný pro začátečníky. Je zde pět beden a několik railů. Dále park pokračuje šest metrů dlouhým butter boxem. Součástí dolní části parku jsou dva skoky s tablem. Zbytek parku je tvořen například plastovou trubkou nebo dalšími t
6.2.2024
Už jste někdy sekali kamennou sekerou? Nebo jedli chleba čerstvě upečený v hliněné peci z mladší doby kamenné? Pokud ne, přijďte se podívat do Archeoparku pravěku ve Všestarech u Hradce Králové. Archeologický experiment je velmi náročnou disciplínou. Má nároky na dovednost, čas a často i na fyzičku. Proto se s ním i v Archeoparku Všestary setkáte v různých podobách. Vybrané experimenty (např. odl
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
29.1.2024
Hory, zima, sníh! To milují dospělí i děti. Jak si můžete netradičně užít v Krušných horách? Snowtubing v Božím Daru Může se zdát, že jízda v duši po sněhu je jakousi náhradou za sáňky, a proto je určená pouze pro děti. To je však velký omyl, protože snowtubing je zábavou i pro dospělé! Skvělou snowtubingovou dráhu – sněhový tobogán – najdete v lyžařském areálu Boží Dar Novako, nedaleko infocent
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kosmetika s prebiotiky a probiotiky dokáže divy
iluxus.cz
Kosmetika s prebiotiky a probiotiky dokáže divy
Kosmetické receptury prošly v posledních letech velkými proměnami. „Ženy i muži stojí ve frontách na dlouhověkost. Přejí si krásnou, pevnou, živou pleť do co nejvyššího věku,“ říká Ing. Jitka Poláková
Záhada Thoor Ballylee: Jaké přízraky obývají slavný věžový dům?
enigmaplus.cz
Záhada Thoor Ballylee: Jaké přízraky obývají slavný věžový dům?
Poblíž města Gort v irském hrabství Galway se nachází známá stavba takzvaného věžového domu. Jedná se o historický objekt z patnáctého století, z anglo-normanského období. Ze stejné epochy však patrn
Stali se z nich nepřátelé?
nasehvezdy.cz
Stali se z nich nepřátelé?
Současný stav herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové (67) mnohé znepokojuje. Své k jejímu životu už mnohokrát řekl také herec Jiří Krampol (85). Mimo jiné uvedl, že má nejspíš alkoholovou demenci a že
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
epochaplus.cz
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
Teplota padá k – 50 °C a děti se radují. Nemusí do školy! Kdo chce večer zajet autem na nákup, nechá ho raději celý den nastartované. Pohřby se v tomto období snaží odkládat – vykopat hrob posledně trvalo 3 dny. Vítejte s ruském Ojmjakonu, jediném obydleném místě, kde teplota klesá i pod – 70 °C,
Bitcoin nebo zlato?
21stoleti.cz
Bitcoin nebo zlato?
O Bitcoinu se často mluví jako o zlatu nové generace. Pojďme se blíž podívat na to, co má Bitcoin se zlatem společného a v čem se naopak zásadně liší. Společné charakteristiky Jak Bitcoin, tak zlato
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
epochanacestach.cz
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova. Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“. Tekutý poklad Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Koi kapři a ti další
panidomu.cz
Koi kapři a ti další
Přemýšlíte o zahradním jezírku a chtěli byste v něm mít i nějaké ryby? Módní jsou koi kapři, ale v pohodě můžete chovat i jiné druhy. Co ještě můžete ve svém jezírku mít? Zahrada, která žije… To je dnešní trend, a je to tak dobře. Návrat k přirozeným zahradám, ve kterých mají své místo a domov nejrůznější živočichové,
Je jen otázkou času, než vymění partnera?
nasehvezdy.cz
Je jen otázkou času, než vymění partnera?
Kráska ze seriálu Policie Hvar dostává spoustu nabídek na rande. Zatím je Alžběta Ferencová (32) nevyužívá, ale podle mnohých je to možná jen otázka času. Slovenská herečka má sice přítele, rappera
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Čeští výrobci jsou mezi hráči online automatů velmi oblíbení
epochalnisvet.cz
Čeští výrobci jsou mezi hráči online automatů velmi oblíbení
Svět hazardu si většinou podvědomě umisťujeme do míst jako Monte Carlo nebo Las Vegas. S tím, jak se hráči hazardních her přesouvají do online prostředí, ztrácí tato představa reálný smysl. Svoje vlas
Mohla ta kniha v poličce ovlivnit naše sny?
skutecnepribehy.cz
Mohla ta kniha v poličce ovlivnit naše sny?
Když moje žena četla tu tajemnou knihu, každou noc se budila ve stejnou dobu a s výkřikem. Pak jsem začal mít problémy i já! Ozval se výkřik! Už několik nocí po sobě mě manželka budila uprostřed noci. Rozsvítil jsem malou stolní lampu. Manželka se vsedě předklonila ke svým nohám a obličej utopila v dlaních. Viditelně se třásla po celém těle. „Zase