Na běžky do Krkonoš: Hory, které vás chytí za srdce
Na běžky do Krkonoš: Hory, které vás chytí za srdce

Hory mnoha českých NEJ, to jsou Krkonoše. Nejvyšší, nejnavštěvovanější, s nejpestřejší přírodou a nejstarším národním parkem České republiky v čele s královnou českých hor, Sněžkou. V Krkonoších se snoubí tradiční malebná údolíčka lemovaná roubenými domky s luxusními horskými středisky, které nabízejí mnoho druhů zábavy a sportovního vyžití jak pro zkušené horské matadory, tak pro děti a začátečníky.

Krkonoše jsou právem považovány za lyžařský běžecký ráj. A právě tak se jmenuje i projekt, který spojuje pravidelně upravovanými lyžařskými trasami celé Krkonoše, což je srovnatelné s velkými evropskými lyžařskými středisky.

V každé zimní sezóně, už od roku 2000, je tu pro návštěvníky připraveno na 500 kilometrů vyznačených a pravidelně udržovaných lyžařských běžeckých tras. Této unikátní nabídky, svézt se pohádkovou přírodou, každoročně využívá až milion milovníků bílé stopy.

Běžecké trasy

Trasa „Buď fit“ pro malé i velké

Jilemnice se může pochlubit hned několika běžeckými trasami, z nichž velká část vede kolem celé Jilemnice. Nástupním místem většiny z nich je počáteční bod zvaný „U buněk“ v lyžařském areálu Hraběnka.

A právě tady začíná i naše fit trasa. Celá trasa je značená žlutočernou značkou s nápisem „Buď fit“ a obrázkem běžkaře uvnitř. Hned na začátku musíme vystoupat do mírného kopečku a přejet méně frekventovanou silnici.

Po stoupání ale přirozeně následuje mírný sjezd k Masarykově městské nemocnici a poté už míjíme barokní kapličku svatého Isidora, patrona všech rolníků. Pokračujeme dále a už se nám nabízí krásný výhled na celou Jilemnici a okolní kopce, např.

Studenecký Strážník nebo Zvičina. Podél lesa jedeme po vrstevnici až k hotelu Vyhlídka, kde si můžeme odpočinout nebo se občerstvit. Jakmile projedeme lesem, naskytne se nám pohled na Hrabačovské údolí s vlekem Kozinec, v pozadí můžeme zahlédnout i panoramata Krkonoš, například Černou Horu.

Vrátíme se zpět do lesa a projedeme kolem vrcholu Kozinec (561 m. n. m.) a na chvilku se napojíme na cyklotrasu Jilemnickým křížem krážem. Dorazíme až na Maňavsko, kde se od cyklotrasy odpojíme. Na konec nás čeká malý kopeček, na jehož vrcholku jsme zpět „U buněk“.

Občerstvení: Hotel Vyhlídka www.hotelvyhlidka.eu

Okruh Žalskou rozsochou

Startovním místem tohoto okruhu je oblíbené lyžařské středisko Špindlerův mlýn. Pro méně zdatné běžkaře je možné ulehčit si začátek trasy využitím lanovky a nechat se vyvézt na Medvědín, odtud se pak vydat cestou směrem na Horní Mísečky.

Zkušení běžkaři si mohou cestu ze Špindlu na Horní Mísečky vyběhnout na lyžích. Odtud pak pojedeme víceméně po vrstevnici hory Mechovinec, první vrchol Žalské rozsochy, a kolem Kozího hřbetu. Střídavé mírné stoupání a klesání nás zavede až na Janovu horu, odkud klesáme ke koňské farmě Hucul.

Před dalším výstupem je dobré občerstvit se a nabrat síly na známém rozcestí Na rovince. Po odpočinku stoupáme na Jánský vrch a při klesání nesmíme asi po kilometru zapomenout odbočit na Velbloudí cestu.

, která se táhne 8 km kolem Předního a Zadního Žalého. Před tím, než cesta protne lyžařský areál v Herlíkovicích, musíme ostře zatočit doleva a sjet nad Andělskou horu. Tak se vrátíme směrem k Žalskému kozímu hřbetu, kde se bude opět střídat klesání a stoupání až na rozcestí Na rovince.

Odtud pojedeme východním úbočím Šeřína skrz Třídomí k potoku Honzova strouha. Cesta pokračuje enklávou Labská – Krausovy Boudy lesem až do Bedřichova. Je možné si trasu zkrátit vynecháním okruhu z rozcestí Na rovince přes Janský vrch a zpět téměř o 9 km.

Občerstvení: Rovinka www.rovinka.cz

Z Harrachova na Labskou louku

Začátek této trasy je rozcestník Mumlavský vodopád, ke kterému se dostaneme z centra Harrachova po modré značce. Od vodopádů se vydáme po žluté směrem na Rýžoviště. Po krátkém sjezdu, který je přerušen korytem potůčku, pokračujeme po zelené značce až k hotelu Lesní zátiší, od hotelu vede mírné tříkilometrové stoupání k rozcestí Ručičky.

Odtud nás čeká drsný kopec k rozcestí Zadní Plech a odtud stoupáme až do sedla mezi Lysou Horou a Plešivcem, kde na nás čeká krásný výhled na horskou krajinu. Po chvilce kochání jedeme dál po hřebeni Lysé hory a odtud 1 kilometr klesáme do Kotelského sedla.

Napojíme se na červenou turistickou značku a asi kilometr stoupáme k rozcestí Růženina zahrada. Cestou míjíme pozůstatky čs. opevnění. Z rozcestí klesáme po zelené k Pančavské louce. Při dobré viditelnosti je odtud nejkrásnější pohled na panorama Krkonoš.

Odtud střídavým stoupáním a klesáním dojedeme k Vosecké boudě, kde na nás čeká ostrý sjezd smrkovým lesem. Zastavíme se až u Krakonošovy snídaně, významné křižovatky Krkonoš, a upravenou stopu dojedeme zase zpátky k Mumlavskému vodopádu.

Líbeznou krajinou Krkonoš

Tato celkem krátká, ale zato velmi krásná, běžkařská trasa začíná u dolní stanice lanovky Pláně v areálu Svatý Petr. Tady nastoupíme na žlutou turistickou značku a poběžíme zhruba 2 a půl kilometru směrem na Strážné k rozcestí u Struhadel.

Tady se od žluté odpojíme a dáme se vpravo směrem na Struhadla. Kolem Struhadel vede tříkilometrová trasa lesem. U Zadních Struhadel se opět napojíme na žlutou a dojedeme kolem Boudy Šestidomí k parkovišti ve Strážném a Obecní restauraci, dříve známé jako Hostinec U Černého Petra.

Foto: Shutterstock

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Zastávka ve Dvoře Krasíkov

Zastávka ve Dvoře Krasíkov

Lanovkou na Sněžku

Lanovkou na Sněžku

Kašperk a okolí: Šumava nabízí zážitky pro celou rodinu

Kašperk a okolí: Šumava nabízí zážitky pro celou rodinu

Masopustní reje rozveselí střední Čechy. Kde a jak se bude slavit?

Masopustní reje rozveselí střední Čechy. Kde a jak se bude slavit?

Kam za odpočinkem v Nízkých Tatrách?

Kam za odpočinkem v Nízkých Tatrách?

Orlické hory: Tipy pro milovníky adrenalinu

Orlické hory: Tipy pro milovníky adrenalinu

Nenechte si ujít další zajímavé články

Proč se Denisa Nesvačilová zamilovala do nevěrníka?
nasehvezdy.cz

Proč se Denisa Nesvačilová...

Momentálně chodí PETR...
Ondřej Brzobohatý vzkazuje Písařovicové: Buď mi dáš dítě, nebo půjdeš!
nasehvezdy.cz

Ondřej Brzobohatý vzkazuje...

Vysoký, pohledný, úspěšný....
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Podnikatelská pohádka o evropském úspěchu automobilky skončila požárem
epochaplus.cz

Podnikatelská pohádka o...

Zákazníci chtějí stále víc aut i motocyklů, jenže...
Vláčný dýňový chlebíček bez lepku
tisicereceptu.cz

Vláčný dýňový chlebíček bez...

Tento dýňový chlebíček je vynikající i ve více...
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz

Děs z postsovětských hlubin:...

Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od...
V husté mlze jsem potkala děsivého cyklistu
skutecnepribehy.cz

V husté mlze jsem potkala...

Manžel mě varoval, abych tou zkratkou...
Parkinson začíná nenápadně
panidomu.cz

Parkinson začíná nenápadně

A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte,...
„Dárci orgánů“ a fatální poranění pánve a nohou
21stoleti.cz

„Dárci orgánů“ a fatální...

Někdy se jim říká „dárci orgánů“. I když v...
Obávaný Blitzkrieg se zasekl až na východě
epochaplus.cz

Obávaný Blitzkrieg se zasekl...

Je 1. září 1939 a německé tanky překračují polskou hranici....
Novozélandský přízrak šedé dámy tmavne před očima
enigmaplus.cz

Novozélandský přízrak šedé...

Studenti ubytovaní na koleji Cumberland...
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz

Lexus partnerem světové...

Automobilová značka Lexus se v Česku stala...