Domů     Na běžky do Krkonoš: Hory, které vás chytí za srdce
Na běžky do Krkonoš: Hory, které vás chytí za srdce
od 11.12.2021
1

Hory mnoha českých NEJ, to jsou Krkonoše. Nejvyšší, nejnavštěvovanější, s nejpestřejší přírodou a nejstarším národním parkem České republiky v čele s královnou českých hor, Sněžkou.

V Krkonoších se snoubí tradiční malebná údolíčka lemovaná roubenými domky s luxusními horskými středisky, které nabízejí mnoho druhů zábavy a sportovního vyžití jak pro zkušené horské matadory, tak pro děti a začátečníky.

Krkonoše jsou právem považovány za lyžařský běžecký ráj. A právě tak se jmenuje i projekt, který spojuje pravidelně upravovanými lyžařskými trasami celé Krkonoše, což je srovnatelné s velkými evropskými lyžařskými středisky.

V každé zimní sezóně, už od roku 2000, je tu pro návštěvníky připraveno na 500 kilometrů vyznačených a pravidelně udržovaných lyžařských běžeckých tras. Této unikátní nabídky, svézt se pohádkovou přírodou, každoročně využívá až milion milovníků bílé stopy.

Běžecké trasy

Trasa „Buď fit“ pro malé i velké

Jilemnice se může pochlubit hned několika běžeckými trasami, z nichž velká část vede kolem celé Jilemnice. Nástupním místem většiny z nich je počáteční bod zvaný „U buněk“ v lyžařském areálu Hraběnka. A právě tady začíná i naše fit trasa.

Celá trasa je značená žlutočernou značkou s nápisem „Buď fit“ a obrázkem běžkaře uvnitř. Hned na začátku musíme vystoupat do mírného kopečku a přejet méně frekventovanou silnici.

Po stoupání ale přirozeně následuje mírný sjezd k Masarykově městské nemocnici a poté už míjíme barokní kapličku svatého Isidora, patrona všech rolníků.

Pokračujeme dále a už se nám nabízí krásný výhled na celou Jilemnici a okolní kopce, např. Studenecký Strážník nebo Zvičina. Podél lesa jedeme po vrstevnici až k hotelu Vyhlídka, kde si můžeme odpočinout nebo se občerstvit.

Jakmile projedeme lesem, naskytne se nám pohled na Hrabačovské údolí s vlekem Kozinec, v pozadí můžeme zahlédnout i panoramata Krkonoš, například Černou Horu. Vrátíme se zpět do lesa a projedeme kolem vrcholu Kozinec (561 m. n.

m.) a na chvilku se napojíme na cyklotrasu Jilemnickým křížem krážem. Dorazíme až na Maňavsko, kde se od cyklotrasy odpojíme. Na konec nás čeká malý kopeček, na jehož vrcholku jsme zpět „U buněk“.

Občerstvení: Hotel Vyhlídka www.hotelvyhlidka.eu

Okruh Žalskou rozsochou

Startovním místem tohoto okruhu je oblíbené lyžařské středisko Špindlerův mlýn. Pro méně zdatné běžkaře je možné ulehčit si začátek trasy využitím lanovky a nechat se vyvézt na Medvědín, odtud se pak vydat cestou směrem na Horní Mísečky.

Zkušení běžkaři si mohou cestu ze Špindlu na Horní Mísečky vyběhnout na lyžích. Odtud pak pojedeme víceméně po vrstevnici hory Mechovinec, první vrchol Žalské rozsochy, a kolem Kozího hřbetu.

Střídavé mírné stoupání a klesání nás zavede až na Janovu horu, odkud klesáme ke koňské farmě Hucul. Před dalším výstupem je dobré občerstvit se a nabrat síly na známém rozcestí Na rovince.

Po odpočinku stoupáme na Jánský vrch a při klesání nesmíme asi po kilometru zapomenout odbočit na Velbloudí cestu., která se táhne 8 km kolem Předního a Zadního Žalého.

Před tím, než cesta protne lyžařský areál v Herlíkovicích, musíme ostře zatočit doleva a sjet nad Andělskou horu. Tak se vrátíme směrem k Žalskému kozímu hřbetu, kde se bude opět střídat klesání a stoupání až na rozcestí Na rovince.

Odtud pojedeme východním úbočím Šeřína skrz Třídomí k potoku Honzova strouha. Cesta pokračuje enklávou Labská – Krausovy Boudy lesem až do Bedřichova. Je možné si trasu zkrátit vynecháním okruhu z rozcestí Na rovince přes Janský vrch a zpět téměř o 9 km.

Občerstvení: Rovinka www.rovinka.cz

Z Harrachova na Labskou louku

Začátek této trasy je rozcestník Mumlavský vodopád, ke kterému se dostaneme z centra Harrachova po modré značce. Od vodopádů se vydáme po žluté směrem na Rýžoviště.

Po krátkém sjezdu, který je přerušen korytem potůčku, pokračujeme po zelené značce až k hotelu Lesní zátiší, od hotelu vede mírné tříkilometrové stoupání k rozcestí Ručičky.

Odtud nás čeká drsný kopec k rozcestí Zadní Plech a odtud stoupáme až do sedla mezi Lysou Horou a Plešivcem, kde na nás čeká krásný výhled na horskou krajinu. Po chvilce kochání jedeme dál po hřebeni Lysé hory a odtud 1 kilometr klesáme do Kotelského sedla.

Napojíme se na červenou turistickou značku a asi kilometr stoupáme k rozcestí Růženina zahrada. Cestou míjíme pozůstatky čs. opevnění. Z rozcestí klesáme po zelené k Pančavské louce. Při dobré viditelnosti je odtud nejkrásnější pohled na panorama Krkonoš.

Odtud střídavým stoupáním a klesáním dojedeme k Vosecké boudě, kde na nás čeká ostrý sjezd smrkovým lesem. Zastavíme se až u Krakonošovy snídaně, významné křižovatky Krkonoš, a upravenou stopu dojedeme zase zpátky k Mumlavskému vodopádu.

Líbeznou krajinou Krkonoš

Tato celkem krátká, ale zato velmi krásná, běžkařská trasa začíná u dolní stanice lanovky Pláně v areálu Svatý Petr. Tady nastoupíme na žlutou turistickou značku a poběžíme zhruba 2 a půl kilometru směrem na Strážné k rozcestí u Struhadel.

Tady se od žluté odpojíme a dáme se vpravo směrem na Struhadla. Kolem Struhadel vede tříkilometrová trasa lesem.

U Zadních Struhadel se opět napojíme na žlutou a dojedeme kolem Boudy Šestidomí k parkovišti ve Strážném a Obecní restauraci, dříve známé jako Hostinec U Černého Petra.

Foto: Shutterstock

Foto:
reklama
Související články
28.5.2024
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou 19. století a jménem Pavla Papír
23.5.2024
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském parku bylo totiž již v ro
14.5.2024
Při návštěvě zoo v Ústí nad Labem se musíme připravit na to, že procházka tu bude trochu fyzicky náročná. Zahrada se totiž rozkládá na svahu Mariánské skály východně od městského centra. Tuhle nevýhodu ale můžeme snadno proměnit v plus, když si pro vstup nevybereme dolní vchod v Drážďanské ulici, ale převýšení 96 metrů za sebe necháme zdolat autobus číslo 5 a do zahrady se vydáme horním vchodem
7.5.2024
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo v nenávratnu. Také obec Zubrnice
24.4.2024
Jedna z nejpříjemnějších cest do srdce každé destinace vede přes její kuchyni. Zařadíte-li do itineráře vašich výletů i zastávky kulinářské, otevře se vám svět chutí, vůní i tradic, které dokonale umocní výjimečnou atmosféru konkrétního místa. Vydejte se do nitra Krkonošského národního parku, kde se nachází populární zážitková a naučná Stezka korunami stromů Krkonoše se stylovou restaurací V kor
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).