Na běžky do Krkonoš: Hory, které vás chytí za srdce
Na běžky do Krkonoš: Hory, které vás chytí za srdce

Hory mnoha českých NEJ, to jsou Krkonoše. Nejvyšší, nejnavštěvovanější, s nejpestřejší přírodou a nejstarším národním parkem České republiky v čele s královnou českých hor, Sněžkou. V Krkonoších se snoubí tradiční malebná údolíčka lemovaná roubenými domky s luxusními horskými středisky, které nabízejí mnoho druhů zábavy a sportovního vyžití jak pro zkušené horské matadory, tak pro děti a začátečníky.

Krkonoše jsou právem považovány za lyžařský běžecký ráj. A právě tak se jmenuje i projekt, který spojuje pravidelně upravovanými lyžařskými trasami celé Krkonoše, což je srovnatelné s velkými evropskými lyžařskými středisky.

V každé zimní sezóně, už od roku 2000, je tu pro návštěvníky připraveno na 500 kilometrů vyznačených a pravidelně udržovaných lyžařských běžeckých tras. Této unikátní nabídky, svézt se pohádkovou přírodou, každoročně využívá až milion milovníků bílé stopy.

Běžecké trasy

Trasa „Buď fit“ pro malé i velké

Jilemnice se může pochlubit hned několika běžeckými trasami, z nichž velká část vede kolem celé Jilemnice. Nástupním místem většiny z nich je počáteční bod zvaný „U buněk“ v lyžařském areálu Hraběnka.

A právě tady začíná i naše fit trasa. Celá trasa je značená žlutočernou značkou s nápisem „Buď fit“ a obrázkem běžkaře uvnitř. Hned na začátku musíme vystoupat do mírného kopečku a přejet méně frekventovanou silnici.

Po stoupání ale přirozeně následuje mírný sjezd k Masarykově městské nemocnici a poté už míjíme barokní kapličku svatého Isidora, patrona všech rolníků. Pokračujeme dále a už se nám nabízí krásný výhled na celou Jilemnici a okolní kopce, např.

Studenecký Strážník nebo Zvičina. Podél lesa jedeme po vrstevnici až k hotelu Vyhlídka, kde si můžeme odpočinout nebo se občerstvit. Jakmile projedeme lesem, naskytne se nám pohled na Hrabačovské údolí s vlekem Kozinec, v pozadí můžeme zahlédnout i panoramata Krkonoš, například Černou Horu.

Vrátíme se zpět do lesa a projedeme kolem vrcholu Kozinec (561 m. n. m.) a na chvilku se napojíme na cyklotrasu Jilemnickým křížem krážem. Dorazíme až na Maňavsko, kde se od cyklotrasy odpojíme. Na konec nás čeká malý kopeček, na jehož vrcholku jsme zpět „U buněk“.

Občerstvení: Hotel Vyhlídka www.hotelvyhlidka.eu

Okruh Žalskou rozsochou

Startovním místem tohoto okruhu je oblíbené lyžařské středisko Špindlerův mlýn. Pro méně zdatné běžkaře je možné ulehčit si začátek trasy využitím lanovky a nechat se vyvézt na Medvědín, odtud se pak vydat cestou směrem na Horní Mísečky.

Zkušení běžkaři si mohou cestu ze Špindlu na Horní Mísečky vyběhnout na lyžích. Odtud pak pojedeme víceméně po vrstevnici hory Mechovinec, první vrchol Žalské rozsochy, a kolem Kozího hřbetu. Střídavé mírné stoupání a klesání nás zavede až na Janovu horu, odkud klesáme ke koňské farmě Hucul.

Před dalším výstupem je dobré občerstvit se a nabrat síly na známém rozcestí Na rovince. Po odpočinku stoupáme na Jánský vrch a při klesání nesmíme asi po kilometru zapomenout odbočit na Velbloudí cestu.

, která se táhne 8 km kolem Předního a Zadního Žalého. Před tím, než cesta protne lyžařský areál v Herlíkovicích, musíme ostře zatočit doleva a sjet nad Andělskou horu. Tak se vrátíme směrem k Žalskému kozímu hřbetu, kde se bude opět střídat klesání a stoupání až na rozcestí Na rovince.

Odtud pojedeme východním úbočím Šeřína skrz Třídomí k potoku Honzova strouha. Cesta pokračuje enklávou Labská – Krausovy Boudy lesem až do Bedřichova. Je možné si trasu zkrátit vynecháním okruhu z rozcestí Na rovince přes Janský vrch a zpět téměř o 9 km.

Občerstvení: Rovinka www.rovinka.cz

Z Harrachova na Labskou louku

Začátek této trasy je rozcestník Mumlavský vodopád, ke kterému se dostaneme z centra Harrachova po modré značce. Od vodopádů se vydáme po žluté směrem na Rýžoviště. Po krátkém sjezdu, který je přerušen korytem potůčku, pokračujeme po zelené značce až k hotelu Lesní zátiší, od hotelu vede mírné tříkilometrové stoupání k rozcestí Ručičky.

Odtud nás čeká drsný kopec k rozcestí Zadní Plech a odtud stoupáme až do sedla mezi Lysou Horou a Plešivcem, kde na nás čeká krásný výhled na horskou krajinu. Po chvilce kochání jedeme dál po hřebeni Lysé hory a odtud 1 kilometr klesáme do Kotelského sedla.

Napojíme se na červenou turistickou značku a asi kilometr stoupáme k rozcestí Růženina zahrada. Cestou míjíme pozůstatky čs. opevnění. Z rozcestí klesáme po zelené k Pančavské louce. Při dobré viditelnosti je odtud nejkrásnější pohled na panorama Krkonoš.

Odtud střídavým stoupáním a klesáním dojedeme k Vosecké boudě, kde na nás čeká ostrý sjezd smrkovým lesem. Zastavíme se až u Krakonošovy snídaně, významné křižovatky Krkonoš, a upravenou stopu dojedeme zase zpátky k Mumlavskému vodopádu.

Líbeznou krajinou Krkonoš

Tato celkem krátká, ale zato velmi krásná, běžkařská trasa začíná u dolní stanice lanovky Pláně v areálu Svatý Petr. Tady nastoupíme na žlutou turistickou značku a poběžíme zhruba 2 a půl kilometru směrem na Strážné k rozcestí u Struhadel.

Tady se od žluté odpojíme a dáme se vpravo směrem na Struhadla. Kolem Struhadel vede tříkilometrová trasa lesem. U Zadních Struhadel se opět napojíme na žlutou a dojedeme kolem Boudy Šestidomí k parkovišti ve Strážném a Obecní restauraci, dříve známé jako Hostinec U Černého Petra.

Foto: Shutterstock

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Suchdol nad Lužnicí: Koupání v pískovně

Suchdol nad Lužnicí: Koupání v pískovně

Jižní Morava: KAM SE TADY VYPRAVIT S DĚTMI?

Jižní Morava: KAM SE TADY VYPRAVIT S DĚTMI?

PROCHÁZKA SEVERNÍ MORAVOU: DO PŘEROVA ZA LOVCI MAMUTŮ

PROCHÁZKA SEVERNÍ MORAVOU: DO PŘEROVA ZA LOVCI MAMUTŮ

Dětský den s Jakubem Vágnerem: Rybářské slavnosti na Katlově

Dětský den s Jakubem Vágnerem: Rybářské slavnosti na Katlově

Středočeský kraj: Léto? Cestování a kultura!

Středočeský kraj: Léto? Cestování a kultura!

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Další chlap nevydržel
nasehvezdy.cz

Další chlap nevydržel

Ani tentokrát se Agátě...
Přijde nakonec Burešová úplně o vše?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Burešová...

Jako by toho nebylo v životě...
Smetanový dezert crème brulée
tisicereceptu.cz

Smetanový dezert crème brulée

Miluje ho celý svět. „Krém brilé“, jak se...
Operaci šedého zákalu je bezpečné podstoupit i v létě
epochaplus.cz

Operaci šedého zákalu je...

Operace šedého zákalu je nejčastějším chirurgickým...
Tajemní Esejci: Ve své sektě měli svá vlastní pravidla
enigmaplus.cz

Tajemní Esejci: Ve své sektě...

Nikde v Bibli o nich nenaleznete ani zmínku,...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
Dal mi lásku a pocit bezpečí
skutecnepribehy.cz

Dal mi lásku a pocit bezpečí

Do svých třiceti let jsem byla tou...
Odkaz nenáviděného diktátora: Ceaușescův palác má stropy vysoké i 20 metrů
epochaplus.cz

Odkaz nenáviděného diktátora:...

Nevysoký diktátor vypadá v ohromném sále ještě menší....
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Pobyt ve vesmíru ubírá na kostní hmotě, zjistili vědci
21stoleti.cz

Pobyt ve vesmíru ubírá na...

O jistých tělesných změnách spojených s...