Pojištění auta je jednou z prvních věcí, kterou byste měli hned po jeho koupi řešit. Povinné ručení musíte mít sjednáno ze zákona, ale v mnoha situacích se vám může hodit také havarijní pojištění, které je dobrovolné.
Bez povinného ručení se neobejdete, je dáno zákonem. Cena povinného ručení se v některých případech může vyšplhat až k desítkám tisíc korun ročně, odvíjí se od technických parametrů auta i profilu vlastníka.
Proč uzavřít obě pojištění auta?
Není divu, že se pak už nikdo nehrne do uzavření a placení dalšího pojištění, zvlášť když není povinné.
Mít havarijní pojištění je ale v mnoha případech velkou výhodou, jelikož oproti povinnému ručení kryje mimo jiné i škody, které na vašem voze vznikly v důsledku vámi způsobené nehody.
Co které pojištění kryje?
Povinné ručení je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla na silnicích, a když způsobíte dopravní nehodu, poškozenému budou škody pokryty právě z tohoto pojištění.
Dalo by se tak zjednodušeně říct, že povinné ručení chrání vaši peněženku před vyplácením statisícových, někdy až milionových náhrad škod, které jste za volantem způsobili. Avšak vaše škody vám nepokryje.
K tomu je právě určeno havarijní pojištění, ze kterého budou pokryty škody vzniklé na vašem autě, a to nejen důsledkem vámi zaviněné dopravní nehody, ale třeba i v případě jeho poškození přírodním živlem, vandalem nebo srážkou se zvěří.
Na co se zaměřit při výběru pojištění
Až budete vybírat a sjednávat pojištění, věnujte pozornost pojistným limitům. Ty jsou u povinného ručení zákonem stanoveny na minimální částku 35 milionů korun jak pro škody na majetku, tak i na zdraví.
Pod tuto hranici jít nelze, ale můžete si zvolit vyšší, a dokonce se to v mnoha případech i doporučuje, zejména proto, že dnešní nová auta mají drahé součástky.
Velmi důležité je dobře si zvolit výši spoluúčasti (sjednává se pouze u havarijního pojištění), jedná se o částku, kterou se budete podílet na úhradě škody.
Ve smlouvě může být uvedena jako přesná částka, např. 5 000 Kč nebo 10 000 Kč, ale také jako procentuální podíl, např. 5 %.
V praxi to znamená, že pokud škoda nepřesáhne tuto částku, nevznikne vám právo na pojistné plnění a pojišťovna vám žádnou její náhradu nevyplatí. Proto si opravdu dobře promyslete výši spoluúčasti, abyste nepřišli zkrátka.
Rozsah asistenčních služeb
Asistenční služby jsou vždy součástí každého pojištění. Lišit se však mohou svým rozsahem. Zaměřte se proto i na toto hledisko a ujasněte si, s čím vším vám asistenční služba pomůže bez toho, abyste museli doplácet za další služby.
Asistenční služby oceníte v případě, že vám došlo palivo, píchli jste nebo došlo k poruše vozidla a vy potřebujete kromě odtahovky i náhradní ubytování. Zjistěte si i to, zda se všemi službami můžete počítat jak v ČR, tak i v zahraničí.
Nezapomínejte na výluky z pojištění
V každé pojistné smlouvě najdete i pasáž o výlukách čili situacích, na které se pojištění nevztahuje. Řídili jste pod vlivem alkoholu nebo drog? Nepřezuli jste na zimní pneumatiky a jeli jste po namrzlé komunikaci na těch letních? V takových případech se pojistného plnění nedočkáte, i když havarujete.
Foto: UNSPLASH.COM