Domů     Luhačovice: Barevná pohádka, která léčí
Luhačovice: Barevná pohádka, která léčí

Povýšení na město bývalo vždycky snem každé rozrůstající se obce. Luhačovicím se tohoto prestižního označení dostalo až v roce 1936, ale to je opravdu trápit nemusí. Svět o Luhačovicích totiž moc dobře věděl už od 17. století.

První Slované se v malebném údolí říčky Šťávnice obklopeném lesnatými kopci usadili už někdy v 7. století, ale dlouho to tu na prosperující osadu nevypadalo. Kraj to byl totiž pohraniční a vpády z různých stran se daly očekávat takřka neustále.

Ale od 12. století už se tu bydlelo nastálo. Ale až když v roce 1629 koupil Luhačovice rod Serenyiů, něco se změnilo. Serenyiové si jako první uvědomili význam zde vyvěrajících léčivých pramenů. A samozřejmě jim také dávali jména, jak jinak než podle sebe.

První pramen s názvem Bublavý byl později přejmenován na Amandku podle Amanda Serenyiho, v roce 1860 byl objeven další pramen, kterému bylo zase podle hraběte Vincenta Serenyiho přisouzeno jméno Vincentka.

Zvon se ozývá dvakrát denně

Jakmile se zvěsti o blahodárnosti těchto vod roznesly, už šlo všechno samo. Aby měli hosté kde bydlet, začaly se rodit první hostince a později lázeňské domy.

Koncem 18. století už stavební ruch hodně zesílil a vybudována byla i dodnes stojící kaplička Svaté Alžběty, jejíž zvon oznamoval začátek a konec léčebného dne. A Luhačovice rostly a rostly.

V polovině 19. století už měly 10 hotelů s 83 pokoji, o půlstoletí později už tady hosté vytvářeli docela tlačenici. A bohužel se v tu chvíli také ukázalo, že pro přijíždějící smetánku tu není dostatek komfortu, na kterou je zvyklá.

A tak se muselo začít zase stavět. Hned jak se letopočet přehoupl do 20. století, objevil se v Luhačovicích slovenský architekt Dušan Jurkovič. Právě on svými návrhy navždy ovlivnil podobu města. Jeho styl zvaný lidová secese dokonale zapadal do zdejší přírody.

Některé stávající stavby přebudovával, jiné stavěl úplně nové. Luhačovice začínaly dostávat jednotný ráz a o to víc návštěvníků dokázaly přilákat.

Foto: Hynek Moravec - CC BY 3.0
Foto: Hynek Moravec – CC BY 3.0

Vila Vlastimila plná múz

Z původního takzvaného Janova domu z 18. století Jurkovič vytvořil stavbu, která je dodnes symbolem města a právem se jí říká Jurkovičův dům. Dvě staré budovy spojil do jedné, přidal další patro a podkroví a vše korunoval svou typickou barevnou fasádou.

Dnes můžeme Jurkovičův dům přezdívaný barevná pohádka v samém srdci lázní přímo u kolonády obdivovat jako za časů jeho tvůrce, protože v roce 2002 prošel kompletní rekonstrukcí a je vybaven také replikami původního nábytku. Ale Jurkovič se nezastavil.

Na vlastní náklady rekonstruoval další starší dům a vytvořil originální Chaloupku, typickou kombinací zděného přízemí a roubené nástavby se střechou se zalomenými vikýři.

Pak architekt přidal zcela novou vilu Jestřabí, navrhl Hudební pavilon pro lázeňský orchestr, z původního mlýna vytvořil Vodoléčebný ústav, v roce 1903 zase město obohatil o Sluneční lázně s bazénem a otevřenými kabinkami s plachtovými závěsy.

Důležitou pro Jurkoviče se stala také Vila Vlastimila, která zahájila rozvoj zdejší Pražské čtvrti. Byla sice určena pro Jurkovičova známého, ale on sám ji tvořil jako studii pro své vlastní plánované sídlo v Brně.

Vlastimila sehrála důležitou roli v historii naší hudby. Od roku 1904 se v ní rád ubytovával skladatel Leoš Janáček, který právě tady komponoval svou operu Osud a v roce 1917 tu zase napsal slavný písňový cyklus Zápisník zmizelého.

Foto: Vojtěch Dočkal - CC BY-SA 4.0
Foto: Vojtěch Dočkal – CC BY-SA 4.0

Jaké příchuti dáte přednost?

Největším lákadlem Luhačovic jsou samozřejmě léčivé prameny považované za jedny z nejúčinnějších v Evropě. Dodnes bylo objeveno 16 kyselek a jeden sirný pramen a každou hodinu vyvěrá na povrch 15 tisíc litrů minerální vody o teplotě 10 až 12 stupňů.

Nejproslulejší je již zmíněná Vincentka používaná k pitné kúře i k inhalacím, a to jak studená, tak ohřátá. Svého čase se servírovala i na císařském dvoře a ve vídeňských kavárnách. Můžeme ale dát klidně přednost třeba Aloisce, Ottovce, Pramenu dr.

Šťastného nebo mnohým dalším. V Luhačovicích toho ale můžeme ochutnat mnohem víc.

Zapomenout totiž nesmíme ani na zdejší slavné lázeňské oplatky vyráběné stále tradiční recepturou, ať už tradiční čokoládové či oříškové, nebo nejnovější s mátovou nebo pomerančovou příchutí.

Pobyt každému na míru

Luhačovice jsou dnes připraveny splnit každé přání svých návštěvníků. Nejen že na každém kroku láká nabídka kaváren, vináren, restaurací a cukráren, za příjemného počasí samozřejmě včetně venkovních zahrádek.

Pořádají se tu koncerty a divadelní festivaly, každoročním vyvrcholením sezony je pak promenádní koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR. Pro ty, kteří se chtějí o historii či architektuře Luhačovic dozvědět víc, se pořádají komentované prohlídky města.

Luhačovice prostě myslí na to, aby si nějaké to potěšení našel opravdu každý z hostů. A tak tiché povahy mohou třeba zajít meditovat k lesnímu Jezírku lásky s lavičkami a altánkem.

Je sice určeno především jako zásobárna vody pro lesní zvěř, ale podle pověstí zároveň zajišťuje manželskou věrnost, ovšem pouze v případě, že v jeho vodě omočíte levý ukazováček. Možná ale někteří zatouží spíš po silnějším výdeji energie.

Pak se bude hodit náročnější vycházka k Luhačovické přehradě, přičemž koeficient náročnosti můžeme ještě zvýšit testováním posilovacích strojů umístěných po cestě na takzvané stezce zdraví.

A ti úplně největší šílenci si mohou odskočit k hotelu Vega, kde je připravena umělá dráha pro zorbing.

Foto: Creative Commons, úvodní foto: Schidd - CC BY-SA 4.0
Související články
Horské městečko Pec pod Sněžkou, které je součástí SkiResortu Černá hora - Pec, je ideálním výchozím bodem jak pro začínající, tak i zkušenější lyžaře. Místní subjekty v čele se SkiResortem totiž pravidelně investují do infrastruktury a snaží se spolupracovat mezi sebou tak, aby byli hosté Pece pod Sněžkou spokojení a rádi se sem vraceli. Důkazem je i slevový program"Karta hosta", díky kterému m
Představte si pocit uvolnění v příjemné horké lázni, která je plná výživných přísad, z nichž se vaří tolik oblíbený zlatavý mok… Tenhle úžasný očistný proces si dopřejete v prostorách takzvaných pivních kúpelí ve Štramberku, městě v okrese Nový Jičín, jež vešlo ve známost svými populárními cukrovinkami, jimž se říká Štramberské uši. Pivní lázeň je ta správná odpočinková procedura, co vás dobře
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
O tom, že jsou Jizerské hory jako stvořené pro všechny zimní aktivity, svědčí fakt, že tu byl první vlek postaven už v 50. letech 20. století. Sněhovou nadílku si zde naplno užijí nejen dospělí, ale také děti. Sjezd z kopců však není to jediné, co vás tady čeká. Na své si přijdou i běžkaři a milovníci adrenalinu. Jizerské hory se z větší části rozkládají v Polsku, ale jejich nejkrásnější část
Nejznámější lyžařskou oblastí Vysočiny je nepochybně okolí Nového Města na Moravě, které za příznivých sněhových podmínek představuje jednu z nejzajímavějších běžkařských lokalit v Česku. Všechny tratě jsou upravovány rolbou pro klasický styl v běhu na lyžích několikrát týdně. Cesty jsou důmyslně značeny oranžovými směrovkami a v místech křížení jsou umístěny rozcestníky. Běžkařská stopa vás č
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Manžel dělá Pauhofové naschvály?
nasehvezdy.cz
Manžel dělá Pauhofové naschvály?
Tohle si za rámeček nedá! Táňa Pauhofová (41) nedorazila na premiéru filmu V dobrém i zlém, kde má jednu z hlavních rolí. Vyvolalo to řadu negativních reakcí. „To by si Menšík, Zázvorková a jiní v
Tajemné rituály starověku: Obskurní zákazy i sex
epochaplus.cz
Tajemné rituály starověku: Obskurní zákazy i sex
„Nepovolaným vstup zakázán.“ Nebo „Zákaz parkování, skládka zakázána, zákaz kouření“. Podobné cedule jsme zvyklí potkávat každý den. Ale co takhle cedule říkající: „Vaření hlav zakázáno!“? Právě takovou, ovšem vytesanou do kamene, objeví roku 2019 se svým týmem profesor z UAB (Alabamské univerzity v Birminghamu) Joan Oller Guzmán při vykopávkách v egyptském přístavu Bereníké. Jde o
Osm očí, osm nohou, smrt za chvilku pouhou
21stoleti.cz
Osm očí, osm nohou, smrt za chvilku pouhou
Australští vědci nedávno popsali nový druh sklípkance, který se řadí mezi největší a nejjedovatější pavouky na světě. Tento druh, pojmenovaný Atrax christenseni na počest jeho objevitele Kanea Christe
Hodinářská značka Rado oznámila spolupráci s Barborou Krejčíkovou
iluxus.cz
Hodinářská značka Rado oznámila spolupráci s Barborou Krejčíkovou
Česká tenistka Barbora Krejčíková, která patří mezi světovou tenisovou elitu, se stala novou ambasadorkou švýcarské značky Rado. Toto partnerství podtrhuje spojení sportovní dokonalosti a precizního h
Stále na ně myslím
skutecnepribehy.cz
Stále na ně myslím
Dlouho jsem se rozhodovala, jestli o tom, co se stalo, vůbec někdy promluvím. Ale jak člověk stárne, přemýšlí jinak. Některé vzpomínky už nejsou tak bolestivé. Což je logické. Přesto mne překvapí, že ten stesk může být silný, jako když mi bylo těch 12 let. Dnes je mi 80 let. Tenkrát bylo jaro. Vše bylo krásné. Začalo
Inkoust: Co je psáno…
epochalnisvet.cz
Inkoust: Co je psáno…
Lidé v paleolitu ho používají k vytváření jeskynních maleb, starověcí mudrci jím zaznamenávají na pergamenové svitky své poznatky a myšlenky, a svým způsobem ho využívají i současné elektronické knihy. Inkoust není jen jeden, neboť každá doba i kout světa má svůj, odpovídající jeho potřebám.   V Egyptě se prokazatelně používá už 3000 let př. n.
Záhady křesťanských maleb: Dokazují existenci mimozemšťanů?
enigmaplus.cz
Záhady křesťanských maleb: Dokazují existenci mimozemšťanů?
Na mnoha starých malbách s křesťanskými motivy se údajně objevují záhadné objekty, které dle některých ufologů připomínají mimozemské talíře. Dokazují, že dávní mistři věděli o existenci mimozemšťanů?
Opulentní rezidence Ivany Trumpové
rezidenceonline.cz
Opulentní rezidence Ivany Trumpové
Království, plné detailů z plátkového zlata, křišťálových lustrů, růžového mramoru a stěn se zvířecími vzory, dokonale odráží poněkud výstřední styl a vášeň pro nevšední design své dlouholeté majitelky. Rodačka ze Zlína, bývalá manželka Donalda Trumpa, v něm bydlela až do své smrti v roce 2022. Úspěšná podnikatelka a neúnavná milovnice luxusu a mladších mužů svým
Udělal si Ladislav Neapolský z papežů loutky?
historyplus.cz
Udělal si Ladislav Neapolský z papežů loutky?
Neváhal se postavit králům i papežům a dokázal dobýt samotný Řím. Měl ale tolik mocných nepřátel, že svůj sen, sjednotit pod svou vládou celou Itálii, nakonec uskutečnit nedokázal. Neapolský kníže Karel III. z Durazza (1345–1386) může slavit. Na svět přichází jeho syn Ladislav (1376–1414). Až si Karel o šest let později vybojuje trůn, neapolské království tak
Co nyní žádá vaše pokožka?
nejsemsama.cz
Co nyní žádá vaše pokožka?
Hodí se Aloe vera, která má skvělé hydratační účinky. Stejně tak pokožka v zimě ocení šnečí extrakt, který ji vyživuje, regeneruje a vyhlazuje. Aloe přitom pokožku hydratuje, aniž byste měla pocit mastnoty. Šnečí sliz je přírodní antibiotikum s výjimečnými regeneračními a antioxidačními účinky. Výběr nejlepšího Nejvíc přínosů z aloe pro pokožku zajistí čistý gel. Při nákupu se nenechte ošálit
V kuchyni na vysoké noze
panidomu.cz
V kuchyni na vysoké noze
Máte-li v bytě – a v kuchyni zvlášť – málo prostoru, přemýšlíte, jak ho využít. Problém by možná vyřešil barový pult a k tomu šikovné židle na vysoké noze. Je to nejen praktické, ale dokonce i trendové. Kam si barový pult umístíte, záleží hlavně na tom, jaké dispozice má vaše kuchyně. Můžete si jej nechat
Rebarborový koláč
tisicereceptu.cz
Rebarborový koláč
Suroviny 230g studeného másla 260g hladké mouky 15g cukru krupice čtvrt lžičky soli 120g velmi studené vody 500g rebarbory 3 lžíce kukuřičného škrobu 1/3 hrnku cukru špetka soli lžička záz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz